Георгій Васильович Свиридов. 1915 - 1998 год. 1

Георгій Васильович Свиридов! Навіть тільки прочитавши ім'я його, ми чуємо
проникливу до пронзительности музику до фільму "Заметіль" за повістю О. С. Пушкіна.
Але, можливо, має рацію академік Д. С. Лихачов, чия думка - найвищий авторитет для нас у всіх областях світової культури. Він писав так: "Георгій Васильович Свиридов - російський геній, який по - справжньому ще не оцінено. Його творчість буде мати величезне значення в майбутнє відродження російської культури".
Подивимося, як йшов композитор до того, що всі його твори улюблені нами? Народився він 16 грудня 1915г.в містечку Фатеж в сім'ї селянина, в революційних подіях прийняв сторону більшовиків і загиблого в перестрілці білих з більшовиками. Мама Єлизавета Іванівна, вчителька в школі, не розуміла політичних поглядів мужа.Она співала на криласі, та так, що її називали "курським солов'єм". У родині все було віруючими і дуже музичними. З 4-х років Юра (так називали його будинку) ріс без батька. Були у нього сестричка Тамара і братик Славик.
З 9лет сім'я Свиридова жила в Курську, де Юра за 3 роки закінчив музичну
школу по класу фортепіано. Музичні інтереси хлопчика були дуже
різноманітними. Залучали його і народні інструменти. Подобалося грати на балалайці. Він навіть грав у самодіяльному оркестрі народних інструментів. Продовження навчання знову було пов'язано з музикою. Навчався він у Ленінградському музичному технікумі. У ці роки в ньому навчалися і Микита Богословський, і В. Соловйов - Сивий. У Ленінграді Свиридов жив до 1955р. Як же багато нового дізнався юнак в цьому красивому і багатому культурою місті! У 17 років він вперше відвідує оперу, симфонічний концерт! Головне, тут він робить відкриття, що музику можна навчитися писати! Але ж вона постійно звучить в ньому! Його музика! Треба тільки навчитися її записувати! І він продовжує йти до нової мечте.1933г.Свірідов переходить на композиторське відділення в клас композицій М. А.Юдіна. згодом
він розмірковує: "Моя музика - деяка маленька свічка з" тілесного воску ",
палаючого в бездонному світі пекла ". Тут він і написав серію романсів на вірші Пушкіна:" До няні "," Зимова дорога "," Під'їжджаючи під Іжори. "" роняє ліс багряний свій убір "(19 жовтня)," Передчуття ". Юнакові немає і 20 років, а його романси на вірші великого Поета заслужили любов слухачів. Їх співають с.Лемеші, А.Пірогов. Ім'я Свиридова стає відомим.
Звернення до поезії Пушкіна було не випадковим. Любов до літератури почалася
з дитинства. З 8 років Юра знав багато вітчизняних і зарубіжних авторов.Он пише 7 романсів на вірші Лермонтова, в 1941г.- вокальний цикл на вірші О. Блока. В наші дні твори Свиридова виконує Дмитро Хворостовський. Йому - то і присвятив композитор вокальний цикл "Петербург" на вірші Блоку. У 1949р. на написання вокальної поеми надихнули його вірші вірменського поета Аветік Ісаакяна. В кінці сорокових років Свиридов пише поему "Пісні мандрівника" на вірші Шекспіра. Ця сюїта вважається своєрідною в його творчості. Як багато пише він і як багато нам насолоди його музикою попереду! Насолоди музикою композитора, тонко відчуває поезію! Надихнула Свиридова співуча поезія Єсеніна. У 1956р. він пише вокальний цикл для баритона і фортепіано і в тому ж році, відчувши в поета його любов до Росії, - вокально - симфонічну поему "Пам'яті С.А.Есенина."
Є у композитора твори, де зустрічаються два генія. Він пише 9
творів для баса з фортепіано на вірші Роберта Бернса. Ні, не два, а три генія - великий в перекладах Маршак, шотландський поет Роберт Бернс і наш Свиридов, прийнятий до Спілки композиторів в 22 роки (!) (1937р.) А з 1936 по 1941г.г. - студент Ленінградської консерваторії. Учителем його став сам Д.Д.Шостакович, якого Свиридов дуже цінував.
У сорокові - шістдесяті роки Свиридов створює музику до фільмів "Піднята цілина," (1940) "Римський - Корсаков" (1952), Червона Площа "(1960). З 1957р. Свиридов - член правління Спілки композиторів СРСР. А з 1968 по 1973р .г.- перший секретар правління Спілки композиторів РРФСР.
Прекрасне почуття поезії, прониклива музика до фільму "Заметіль," (1974р.)
"Вальс", музика в сцені "Вінчання," і пронизливий, відразу запалий в серце, та так і прописався навічно в ньому "Сентиментальний романс". Здається, створи Свиридов тільки цей "Романс" - і то він залишиться в пам'яті як великий композитор! Співак Іван Козловський, слухаючи "Вальс", говорив, що музика так зворушує, що незручно, а плакати хочеться.
Подивимося, як сприймали музику Г. В. Свиридова за кордоном? 1972 року. Лондон. Великий концертний зал. Виповнюється фінал "Патетичної ораторії" для баса, хору і оркестру. Вражена публіка встала. А це ж англійці !!! Стримані англійці !!! Газети писали, що з часів ораторій Генделя * англійці настільки ж потужною музики не пам'ятають. А Олександр Ведерников писав: "Вся музика Свиридова - це чистий кристал. Це завжди щирість і правда! У ній порив до добра і справедливості".
* Гендель. (23.02.1685, Галле - 14.04.1759.Лондон.) Німецький композитор. Один з найбільших європейських оперних композиторів 18в. Служив органістом в Галле з 17 років, а з 18 - скрипалем в оперному театрі Гамбурга. У 1710р відвідав Лондон, де і влаштувався і з 1720 по тисяча сімсот сорок одна керував тут оперними театрами.
Гендель - творець класичного типу ораторії. музика його мужня, ясна, велична.


рецензії

Мабуть точніше і краще, ніж Юрій Кутьїн Свиридова і не визначити, - Геній.
Можна лише уточнити: Воістину Геній, Великий, Явище в мистецтві музики Світового масштабу.
Дякую, Людмила, за ваше, з такою любов'ю написане оповідання про це, чудовому композитора.
Світлана Саванкова 20.02.2019 00:38 Заявити про порушення Подивимося, як йшов композитор до того, що всі його твори улюблені нами?
Свиридова за кордоном?