Google в допомогу
- Ілля, знаю, ти сам давно граєш на гітарі. Як вийшло, що музикант і електротехнік став гітарним майстром? Де цьому навчають?
- Ні, цього у нас ніхто не вчить. Як почалося? Коли я був ще студентом, у мене була гітара. Одна. Коли вона зламалася, довелося її самому лагодити. З деревом я навчився працювати ще в школі, на уроках праці. Тому усунути дефект дерева для мене не проблема. Грубо кажучи, принцип один і для столу, і для електричної гітари, і для акустичної. Також допомагав інтернет, там є зараз вся інформація. Я вивчав публікації як російською, так і англійською мовою. Пробував, вийшло. Потім звернулися інші люди, попросили теж починають гітару. Зробив.
Зараз приходять люди зі старим інструментом, який їм дорогий як пам'ять. Я його реставрую. За новою гітарою зазвичай звертаються музиканти, яким потрібен свій інструмент. Буває, потрібен певний звук або важлива форма грифа, або, наприклад, людина - шульга, для нього гітара повинні бути зроблена навпаки. У нас в місті таку знайти дуже складно.
- Коли ти зробив свою першу гітару?
- Років зо три або чотири тому. Робив собі. По-перше, хотів спробувати зробити електрогітару цілком, від і до. По-друге, хотів отримати звук, відповідний для тієї музики, яку я люблю виконувати. Мені потрібно, щоб звучання було теплим, як в блюзі, м'яким, чистим, щоб кожну струну було чутно окремо.
Другу попросив зробити людина, яка теж шукав свій звук. Інструмент, який він хотів, варто просто шалені гроші. І ми намагалися домогтися схожого звучання, розбирали, яке потрібно дерево, яка фарбування. В результаті отримали практично ідентичний звук. Зараз займаюся ще однієї електрогітарою, вже виходить, четверта буде. І пробую зробити для себе акустичну гітару. Займаюся, коли час є. Взагалі на те, щоб зробити інструмент з нуля, йде близько двох місяців. Тут нюанс в тому, що дерево приходить з країн з іншим кліматом. І в наших умовах воно деформується. Тому спочатку треба зробити чорнову заготовку, дочекатися, поки вона відлежиться, і потім тільки приступати до роботи. Спотворення навіть на півміліметра в дереві - це вже критично для гітари. Деталь повинна бути ідеально рівною, все вважається до сотих часток.
- У нас в області ще хтось займається цим?
- Наскільки я знаю, немає, щипковий інструмент ніхто не ремонтує. Є в Комсомольську-на-Амурі майстер, але він більше спеціалізується на віолончелях і скрипках. У нього великий досвід, і учнів він вчить.
Гітара для Світлани Сурганової
- Чула, що до тебе за допомогою зверталися і відомі музиканти.
- Так, у нас виступала група «Сурганова і оркестр». І під час перевезення у них постраждала одна гітара. Потрібно було полагодити дуже швидко, тому що ввечері вже концерт повинен був вже бути. Вони звернулися в музичні магазини, а ті відправили до мене. Я звернув увагу, що інструмент дуже хороший, досить дорогий і заточений під інструментальну музику, він дуже чисто грає. У нас в місті такий дуже рідко зустрінеш. І рік виготовлення - 1962 й. Розговорилися з менеджером, який приніс гітару. Він розповів, що під час концерту кілька композицій повинні виконуватися саме на цій гітарі, замінити її нічим, сама солістка на ній грає, інструмент під неї заточений. Вирішив проблему, вони залишилися задоволені. Нормально відіграли.
- Ще якісь цікаві інструменти приносили?
30-50
гітар в рік проходять через руки Іллі Лі
- Так все інструменти цікаві. Зараз четвертий місяць роблю балалайку. Роботи дуже багато. Все, що я зміг з'ясувати, зробили її в Санкт-Петербурзі. Там був завод фірми «Арфа». Судячи з розмірів, з гравірування, проведена в період від 1938 до 1942 року. Людина, який приніс, розповів, що інструмент дістався від діда, і він хоче балалайку відреставрувати, щоб була як нова. Від старості вона практично повністю розсипалася на деталі. Раніше використовували кістковий клей. Він крихкий, але з дерева його дуже важко зчистити. Тому дуже довго доводиться працювати над кожною деталлю, а потім склеювати. Ще її треба буде пофарбувати і на задній частині нанести логотип фірми - там зображення пам'ятника Петру I.
Кожна гітара має свій голос
- Від матеріалу, з якого зроблена гітара, щось залежить?
- Дуже багато. Взагалі немає в природі двох однакових за звучанням гітар. Кожна має свій голос. У дерева немає двох однакових ділянок, і дошки з нього виходять різні: мають різну вагу, різну щільність, структуру, напрям волокон. Можна тільки припустити, який приблизно буде звук. Існує таблиця звучання різних матеріалів. Наприклад, цей сорт дерева може видавати низькі і середні частоти, а високі немає. Значить, він підійде для бас-гітари, а електрогітара з нього буде просто бубоніти, звуку ніякого не буде.
- А гітара з фанери - це гітара?
- У свій час у електрогітари «Урал» дека робилася з березової фанери. Точніше верхній шар деки. Тому що дерево сушилася довго, і за радянських часів вирішили виробництво прискорити. Інструмент вийшов в принципі звучить, але не всі частоти були. І є китайські гітари, вони роблять все з фанери: і гриф, і деку. Це, звичайно, вже не інструмент. Я для грифа використовую в основному клен, а для деки - практично всі, починаючи від вільхи і тополі, закінчуючи дорогими венге і махагони.
- Де ти береш матеріал?
- Дерево починав замовляти з США і Канади, але потім перейшов на Китай. Тому що «Пошта Росії» дуже часто втрачає посилки, а матеріал дуже дорогий. З Європи замовляю фірмову фурнітуру, кілки, датчики, різну електроніку. Але теж відправляю через Китай, так безпечніше.
- Для кого з відомих музикантів ти хотів би зробити інструмент?
- Так, для будь-якого відомого виконавця приємно буде виготовити гітару. Це такий плюсик в карму майстра (сміється). Хотілося б, напевно, зробити гітару для Валерія Кипелова або Андрія Макаревича, він дуже добре грає. А ось для улюбленого свого музиканта - Джо Бонамасса (американський блюз-рок гітарист - Прим. Редакції) - я зробити гітару, на жаль, не можу, тому що він любить тільки олдскульний інструмент, випущений до 1982 року.
Матеріали по темі
Кот, лисиця і олень: Тиндинський коваль робить для міста металеві скульптури тварин 24.05.2019, 11:17 «Ленін - це моє дитинство!»: Пам'ятник Леніну встановила в своєму дворі мешканка Лозовська 26.04.2019, 9:09 Залізна людина навчить школярів Благовещенська робити костюми супергероїв 24.04.2019, 8:06 Від Кавказу до мерії Москви: колишній амурський лікар увійшов в топ-100 кращих фотографів світу 27.03.2019, 8:00 Ринок воскових фігур: амурчанін виготовляє і продає по всій Росії свічки з бджолиного воску 22.02.2019, 8:07 Маркет розбрату: хендмейд-майстри Благовещенська посварилися з «Островами» через ціни на торгові місця 08.02.2019, 9:05 Залізничник з Тинди став кращим фотографом Google Карт 04.02.2019, 11:33 Житель Шимановська побудував в городі сніговий містечко (фото) 12.12.2018, 15:33 Валянки в тренді: взуття з натурального повсті підкорила амурських модниць 11.10.2018, 8:02 Благовіщенка створює брошки у вигляді пам'яток міста 02.10.2018, 12:26 «Три ведмеді» і статуя Свободи: сім'я залізничників створила в Тинді унікальні пам'ятники 05.08.2018, 10:00показати ще
Як вийшло, що музикант і електротехнік став гітарним майстром?Де цьому навчають?
Як почалося?
Коли ти зробив свою першу гітару?
У нас в області ще хтось займається цим?
Ще якісь цікаві інструменти приносили?
А гітара з фанери - це гітара?
Де ти береш матеріал?
Для кого з відомих музикантів ти хотів би зробити інструмент?