Головні символи незалежного Казахстану

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв неодноразово підкреслював: «Державні символи - це одна з непорушних основ нашої держави, нашого суверенітету. Вони висловлюють священний об'єднаний образ Незалежності ». Конституційний Закон «Про державні символи Республіки Казахстан ухвалити 4 червня 2007 року. Щорічно ця дата відзначається в нашій країні як День державних символів. Відзначили його і в Приуралля. В Уральську торжества пройшли на площі Першого Президента.

В Уральську торжества пройшли на площі Першого Президента

Державні символи - важливий атрибут будь-якої держави, що втілює його ідентичність і суверенітет. У Республіці Казахстан державними символами є прапор, герб і гімн.

Прагнучи до Незалежності, наша країна пройшла складні етапи свого становлення. На цьому тернистому шляху відбувалися численні історичні події. І завжди їм супроводжували державні символи: прапор, герб і гімн.

Автором Державного прапора Казахстану є заслужений діяч мистецтв РК Шакен Ніязбеков, герба - відомі архітектори Жандарбек Малібеков і Шот-Аман Валиханов. Ніде в світі ще не зустрічався герб із зображенням шанирак, який дуже почитаємо в народі. Це символ сімейного благополуччя, миру, спокою, образ нашого спільного дому, Батьківщини всіх людей, що проживають в Казахстані.

Це символ сімейного благополуччя, миру, спокою, образ нашого спільного дому, Батьківщини всіх людей, що проживають в Казахстані

У 1992 році пройшов конкурс на музику і текст гімну нашої країни. За його підсумками вирішили зберегти музичну редакцію гімну Казахської РСР. З метою популяризації звуковий символіки з ініціативи Президента Нурсултана Назарбаєва 6 січня 2006 року затверджений новий гімн Казахстану, відомий з 1956 року як патріотична пісня «Менің Қазақстаним».

Для додання пісні високого статусу Державного гімну і більш урочистого звучання Нурсултан Назарбаєв допрацював початковий текст. Парламент Казахстану на спільному засіданні двох палат вніс зміни до Указу «Про державні символи» і затвердив новий Державний гімн країни. Вперше він пролунав 11 січня 2006 року під час урочистої інавгурації Глави держави. Музика композитора Шамші Калдаякова, слова Жумекен Нажімеденова і Нурсултана Назарбаєва.

... За площею урочистим маршем пройшли воїни і спортсмени. Під виконання гімну Республіки Казахстан піднято Державний прапор. Всіх присутніх привітав заступник акима Західно-Казахстанської області Габідолла Оспанкулов.

Він зазначив, що сьогодні державні символи наочно показують нашу стабільність і незалежність, обличчя країни в відповідальний період великий творчої роботи. Молодь повинна виховуватися і зростати в дусі патріотизму, поважати державну символіку.

- Економіка і соціальна сфера Казахстану успішно розвиваються, що дозволяє казаха сміливо будувати плани на майбутнє, в якому будуть жити наші діти і внуки, - сказав далі Оспанкулов. - Сьогоднішнє свято уособлює мир і стабільність, повага до наших державних символів. Давайте працювати і любити нашу Батьківщину!

Від імені керівництва Західно-Казахстанської області деяким військовослужбовцям і спортсменам, які зробили внесок у розвиток і процвітання країни, вручені подячні листи. У числі нагороджених - дворазовий призер чемпіонатів Європи та Азії, чемпіон Казахстану по паратаеквондо Малик Мукашев. В інтерв'ю журналістам він подякував за нагороду і сказав про намір гідно виступити на першому Кубку Казахстану по паратаеквондо, який пройде в серпні 2018 року в Акса.

Листи подяки також вручені бронзовому призеру чемпіонату Азії з карате-до Камиле Жоламановой і іншим спортсменам. Незважаючи на свій юний вік, вони гідно захищають честь казахстанського прапора на престижних міжнародних змаганнях. Усі присутні вітали нагороджених бурхливими оплесками.

Урочистості завершилися святковим концертом, після закінчення якого в небо запустили кулі.
- Дуже добре, що по всій країні проходять такі заходи, - каже пенсіонерка Макпал Габдуллина. - Я із задоволенням прийшла на нову площу з онуком та онукою, яким молоді активісти вже дали прапорці. Наші діти і внуки повинні знати і шанувати державні символи своєї країни, а ми, дорослі, зробимо все можливе, щоб виховати з них гідних громадян своєї країни.

Такої ж думки і молоде подружжя Веніамін і Марія Гуров, що прийшли на свято зі своїм сином Сергієм. Восени він піде в школу і говорить, що йому дуже сподобалися підйом прапора і виконання гімну.

А ось яку думку з приводу Дня державних символів висловив ветеран праці, колишній науковець Леонід Тишко:

- Спостерігаючи, як піднімається вгору прапор нашої країни, я мимоволі згадав важкі 90-ті роки. Це найскладніший і найвідповідальніший період у розвитку незалежного Казахстану. Включилися ринкові механізми господарювання, розвивався малий і середній бізнес. Створювалася нова законодавча база, розгорнулася боротьба з адміністративними бар'єрами в бізнесі, великою кількістю перевірок. Велику увагу вирішенню цих проблем приділяв особисто Президент Нурсултан Назарбаєв. На початку 2000-х в промисловості і сільському господарстві Казахстану починається створення кластерів, успішно реалізується Програма індустріально-інноваційного розвитку. Неминучі в процесі переходу до ринку витрати країна подолала. Як і труднощі в інших сферах життя. Ми першими з країн СНД вийшли з кризи! І багато в чому завдяки згуртованості суспільства, вмінню його громадян цінувати нашу незалежність, про що говорили всі, з ким я тут розмовляв. І державна символіка - продумана, що об'єднує людей, не схожа на інші країни - цього дуже навіть сприяла. Повторюю: у нас відмінна символіка!

Наш співрозмовник абсолютно прав: керівництво країни приділяє особливу увагу державних символів. Ще одне тому підтвердження - недавнє засідання комісії з державними символами, яка пройшла під головуванням державного секретаря Республіки Казахстан Гульнари Абдикаликовой.

На ньому розглянуто питання про недопущення порушень законодавства про державні символи, їх пропаганді і застосування. Заслухано звіти міністерства інформації і комунікацій, а також акіматів деяких областей.

За підсумками засідання дано конкретні доручення з питань пропаганди і застосування державних символів і дотримання законодавства в цій сфері.

Доречно нагадати, що в статті 34 Конституції Республіки Казахстан прямо говориться: «Громадяни Республіки Казахстан, а також особи, що знаходяться на території Республіки Казахстан, зобов'язані шанувати Державний прапор РК, Державний герб РК і Державний гімн РК».
Відрадно, що сьогодні в школах проводиться все більше класних годин по державній символіці. Наприклад, у багатьох областях, в тому числі і Західно-Казахстанської, відбулися класні години в 10-х класах за темою «Символи Республіки Казахстан - наша гордість». Вчителі пропонують і інші співзвучні з цією темою заняття. З деякими з них, в основному з районів, вдалося поговорити напередодні свята в Уральську.

Педагоги одностайні: треба більше розповідати учням про прапор, герб і гімн Казахстану, робити це доступною мовою з обов'язковим використанням прикладів з економічної, соціальної, культурної життя країни, процесами, в тому числі політичними в складній обстановці в світі. Більше слід використовувати наочних посібників, проводити заняття не тільки в формі лекцій, а й бесід. Тоді школярам буде легше зрозуміти значення державних символів в консолідації казахстанського суспільства.

У вузах в цьому плані накопичений більш багатий досвід, але і тут можна зробити пропаганду державної символіки більш різноманітною і цікавою. На думку деяких моїх співрозмовників, дуже корисний буде і обмін досвідом в такій роботі між учителями шкіл Уральська і області, а також і вузами.

На думку деяких моїх співрозмовників, дуже корисний буде і обмін досвідом в такій роботі між учителями шкіл Уральська і області, а також і вузами

В районах області також яскраво і барвисто відзначили День державних символів.
У Акса, наприклад, пройшов авто- і велопробіг за участю держслужбовців і молодих спортсменів. Колона з 22-х автомашин, прикрашених державними прапорами, і 50-ти велосипедистів проїхала від спорткомплексу «Карачаганак» до міського парку. Всюди панував піднесений настрій, багато аксайци вийшли на вулиці з дітьми та онуками. Це свято стало ще одним прикладом патріотизму і громадянськості.

Учні місцевого коледжу відзначали, що у них дуже цікаво пройшли кураторські години і інші заходи щодо державної символіки. На них підкреслювалося, що в усьому світі держсимволи несуть в собі загальнонаціональні і об'єднують цінності. Повага до них є проявом патріотизму та активної громадянської позиції. Учні отримали вичерпну інформацію про державні символи Казахстану, їх авторів та історію створення.

День державних символів зазначила і западноказахстанская молодь. Студенти вузів та учні коледжів, вони ж члени філії молодіжного крила «Жас Отан», з ранку почали вітати уральців. Підготувалися заздалегідь - запаслися прапорцями, шоколадом і кулями.

Стартувала акція «Менің Қазақстаним!» З театральної площі. Саме сюди о 10 годині ранку під'їхав мікроавтобус з молодими активістами. Дівчата і хлопці в білих футболках з логотипом «Жас Отан» зупиняли перехожих, пояснювали мету заходу та дарували прапорці. Городяни у відповідь розпливалися в усмішках і з задоволенням брали слова привітань.

Тетяна Александрова разом з сином прийшла на ринок. Дитині студенти вручили шоколадку, на обгортці якого зображені елементи державного прапора - сонце і беркут, а жінці подарували прапорець. Про свято мама з сином знають і легко перерахували всі державні символи країни. Артему чотири роки, він з цікавістю відповідає на питання: що таке Державний прапор і якого він кольору. Мама з гордістю слухає відповіді дитини і визнається, про це йому розповіли в дитячий садок.

Сагідулла Садвакасов відпочивав на лавці, коли до нього підбігла студентка педагогічного коледжу. Вона привітала чоловіка зі святом і також простягнула прапорець.
Пенсіонер просить її сісти поруч, цікавиться, хто вони і звідки, де вчаться. Видно, що літній людині приємно поговорити з молодими людьми, які приділили і йому належну увагу.

Сам він живе в 6 мікрорайоні, недалеко від площі Першого Президента, де буде проходити урочиста подія. На святковий концерт обіцяв прийти всією сім'єю.

На святковий концерт обіцяв прийти всією сім'єю

Сама Габдуллина, студентка ЗКІТУ, в числі учасників акції. У майбутньому дівчина буде держслужбовцем, точніше спеціалістом державної та місцевого управління. Сама активістка, вона ж учасниця волонтерського руху, допомагає роботі громадського об'єднання дітей-інвалідів «Байтерек». Сьогодні разом з іншими роздає символіку і розповідає історію її створення.

«Я думаю, що ми робимо потрібну і корисну справу, - пояснює студентка. - Наше завдання - разом з усіма згадати про державні символи, якщо хто-то что-то забув, нагадати, ну і, звичайно, створити святковий настрій. Я також входжу ще до складу Альянсу студентів Казахстану. Днями цей рух провело іншу акцію, приурочену також до Дня державних символів РК. У парку ми провели бліц-опитування, з'ясовували, що городяни знають про цей день. Питання в загальному прості - згадували дати, що зображено на гербі країни, хто написав гімн Казахстану. Були й інші питання. Радує, що відповідали правильно ».

Те, що молоде покоління стало набагато активніше, показують і інші соціальні опитування. В ході опитування намагалися визначити, наскільки воно бере активну участь у суспільному житті. В результаті 43 відсотка молодих людей сказали, що беруть участь у волонтерській діяльності, 37 - голосували на виборах, 60 відсотків вважають, що кар'єру можна побудувати тільки наполегливою працею.

Всього в області під прапори «Жас Отан» встали більше п'яти тисяч молодих людей - активних, талановитих і цілеспрямованих. Відомо, величезну увагу молодіжного руху приділяє Глава держави Нурсултан Назарбаєв.

«Жас Отан» - це рух, який об'єднує тисячі активних молодих освічених патріотів, які підтримують всі мої ініціативи і стратегічні плани. З перших днів незалежності молодіжним питанням приділялася моє головне увагу і держави, в цій сфері реалізовані десятки програм. Я твердо вірю, що молоді люди знають про результати цієї роботи і відчувають нашу турботу », - зазначив в одному зі своїх виступів Лідер нації Нурсултан Назарбаєв. Також він підкреслив:

«Ви не просто майбутнє країни. Ви - те покоління, яке буде реалізовувати ті цілі, які визначені мною. Я закликаю вас багатогранно розвиватися, займатися спортом і мистецтвом, вивчати іноземні мови, глибше вивчати спадщину вітчизняної і світової літератури і, найголовніше, стати передовими фахівцями в своїй сфері в світі ».

На площі Першого Президента молоді люди, серед яких були студенти, спортсмени, робітники, пройшли колоною. Через площу до стели Незалежності пронесли один із символів країни - Державний прапор.

Очолювали колону музиканти військового оркестру військової частини 5517 та гвардійці.

«Гордість за країну починається з поваги до державних символів. Подібні патріотичні акції дуже важливо проводити, особливо для молоді, це виховує любов і повагу до Батьківщини, - зазначив керівник обласної філії МК «Жас Отан» Нургалі Жолдаскаліев. - Молоді люди повинні любити країну, в якій живуть, знати її історію і, звичайно ж, державну символіку. Сьогодні багато говориться про патріотичне виховання, яке потрібно розвивати.

Радує, що молодь, яка не менше дорослих, хвилює майбутнє нашої Батьківщини. Молоді громадяни хочуть жити у вільній, економічно розвиненій країні, зі справедливими законами, рівними можливостями, незалежно від соціального походження і національної приналежності.

Важливо, що молодь на собі відчуває батьківську турботу Президента. Він піклується про підвищення життєвого рівня молоді, в тому числі через можливість здобуття вищої освіти на основі грантів та системи студентського кредитування, підвищення професійного рівня студентів, стажувань в провідних вузах далекого і ближнього зарубіжжя, а також участі в наукових програмах вищих навчальних закладів.

Ці досягнення дали студентської молоді стимул добре вчитися, з'явилися перспективи і можливості для творчого розвитку молоді, особового і професійного зростання та впевненість у щасливому, світле майбутнє ».

Карина Шаянова майбутній юрист, в її університеті напередодні Дня державних символів РК також проводили соціологічне опитування серед студентів.

«В опитуванні, що знає молодь про держсимволіку, участь взяли люди у віці до 29 років, - розповідає Карина. - Нам було цікаво провести це тестування. У підсумку на питання про те, чи знайомі респонденти з нормативно-правовими актами, що стосуються правил застосування державних символів, 50 відсотків опитаних хлопців відповіли, що ознайомлені повністю. 40 відсотків відповіли, що знайомі. До слова, ті, хто сказав, що знайомий, мав це ще довести. Ми прийшли до висновку, що все-таки є необхідність більш предметно ознайомити молодь з Конституційним законом «Про державні символи Республіки Казахстан», так як деякі опитані зізналися в тому, що погано знають правила застосування державних символів.

На питання, хто є авторами Державного герба РК, більшість молодих людей відповіли правильно.

Наступне запитання стосувалося значення зображення шанирак на Державний герб Республіки Казахстан. Відповідали вірно, вказавши, що це символ спільного дому і єдиної Батьківщини. На думку 6,1% опитаних зображення шанирак є символом хоробрості, вірності і сили, 5,3% вказали на символ співробітництва і партнерства, що в дійсності притаманне нашій державі.

Як відомо, 6 січня 2006 року з ініціативи Глави держави затверджений новий Гімн РК. Молоді люди відзначили вірну дату його прийняття.

А ще ми зрозуміли, що студенти нашого вузу пишаються, що народилися і живуть в прекрасній країні - Казахстан ».

Сьогодні головні символи незалежного Казахстану добре знають у всьому світі. І ми сповнені гордістю, коли Державний прапор прагне вгору, відзначаючи перемогу казахстанців. Ми з повагою встаємо, докладаючи долоню до серця, коли урочисто звучить Державний гімн. З трепетом вдивляємося в герб, що увібрав в себе мудрість Великого степу, історію століть.

Олександр Суетин , Надія Жолдошева
Фото: Ярослав Кулик