Горе від розуму

Можна створити всього одну п'єсу і при цьому навіки вписати своє ім'я в історію світової літератури і драматургії. це Можна створити всього одну п'єсу і при цьому навіки вписати своє ім'я в історію світової літератури і драматургії спірне на перший погляд висловлювання на своєму прикладі довів Олександр Сергійович Грибоєдов. Дипломат, композитор і статський радник, він захоплювався поезією і в 1816 році задумав написати комедію «Горе від розуму». Опинившись на одному з петербурзьких світських вечорів, Грибоєдов з жахом помітив, як публіка схиляється перед всім іноземним і з особливою увагою слухає безглуздого балакучого француза. Не витримавши, майбутній драматург вибухнув полум'яною промовою, однак навколишні вважали його за божевільного і підняли на сміх. Саме цей випадок і спонукав Грибоєдова до написання великої комедії його життя.
Сюжет «Лиха з розуму» досить простий. Молодий дворянин Олександр Андрійович Чацкий повертається з-за кордону в Росію. Одна з причин його приїзду - зустрітися з давньою коханою, Софією Фамусовой. Чацкому і невтямки, що у тій уже давно з'явився шанувальник, секретар її батька тюрмі. Та й взагалі фамусовское оточення зустрічає Олександра Андрійовича досить-таки холодно, більш того - розпускає чутки про божевілля молодого дворянина. Чацкий виявляється з усіх боків оточений вадами світського суспільства, і найстрашніше для нього - що він самотній у своїх думках і вчинках.
Горе від розуму в театрах Москви
Любов столичних театрів до п'єси Грибоєдова з роками не вщухає. «Лихо з розуму» як і раніше ставлять в Малому театрі , Театрі на Покровці, Театрі на Перовської і на інших майданчиках.
У властивій йому манері Малий театр представляє глядачам класичну версію «Лиха з розуму». Під авторським поглядом режисера З.Е. Андрєєвої постановка набула особливого стиль, проте не втратила свого традиційного блиску. Грибоєдовський сюжет, мінімум відступів від тексту і костюми XIX століття, пильну увагу до ліричної темі перше кохання - ось що характерно для постановки столичного Малого театру.
Ще одна цікава версія «Лиха з розуму» належить Сергію Миколайовичу Арцибашева . У Театрі на Покровці він поставив камерну сімейну історію, в якій життя знатного сімейства спритно переплетена з вічними проблемами. Класична комедія набула відтінки захоплюючого водевілю з маскарадними перевдяганнями - ново, яскраво і цікаво.
Рекомендуємо подивитися п'єси інших драматургів: Мастер і Маргарита , Дядечків сон , Ревізор , п'ять вечорів , Одруження , Тартюф .