Готель «Європа»

вул. Інтернаціональна, 28

В середині XVIII ст. завершується формування архітектурного ансамблю площі Високого ринку, що складався з декількох десятків культових і цивільних споруд. Переважала кам'яна забудова, хоча серед житлової зустрічалися і дерев'яні будівлі.

На акварелі художника І. Пішаки зображена панорама Високої площі Мінська на рубежі кінця XVIII - початку XIX ст. Зліва - будівля ратуші, в центрі - забудова південної сторони площі і перспектива правого боку вулиці Губернаторській (Францисканській). На розі цієї вулиці і площі виділяється відносно високий двоповерховий корпус (імовірно має ще й цокольний поверх - так зване «сутаренне»). «... це невелика двоповерхова будівля, накрите високою вальмовой дахом» - [26]. Зліва до нього примикає одноповерховий будинок, що складається з двох об'ємів, один з яких має характерний трикутний фронтон.

вул

Зліва міська ратуша, по центру - будівля, де розміщувався міський театр, Кутовий будинок - майбутній готель «Європа»

Серед картографічних джерел з архітектури Мінська кінця XVIII - початку XIX ст. переважаючими є плани міста і його окремих частин, складені для потреб місцевої і Петербурзької адміністрації. Найдавніше зображення кам'яної будівлі на розі Високого ринку і Францисканській вулиці (тобто на місці майбутнього готелю «Європа») на плані міста, датується першим десятиліттям XIX в.

З архівних документів відомо також, що на рубежі XVIII-XIX ст. «Кутовий плац з будинком ...» на площі Високого ринку належав якомусь Петру Юпінскому. Він займав досить велику площу. Так, довжина будівлі по Губернаторській вулиці становила приблизно 54 м. Саме будинок П. Юпінского, знаходився на тому місці, де пізніше, в середині XIX ст., Стояла «готель Поляка», а на початку XX ст. - готель «Європа». Будівля готелю розташовувалося на розі кварталу, межами якої вже в кінці XVI - початку XVII ст. були центральні вулиці Мінська: із заходу - Лошицький (пізніше - Францисканська, з середини XIX ст. - Губернаторська); зі сходу - Домініканська (пізніше - Петропавлівська); з півдня - Юр'ївська (в даний час не існує). Північна лінія забудови цього кварталу виходила на Високе місце, або Високий) ринок (з середини XIX ст. - Соборна площа) - центральну площу міста. Ця площа, а також сім-вісім вулиць, що відходять від неї, утворюють структурну основу історичного центру Мінська - так званого Верхнього міста.

Пізніше будівля перейшла до багатого купецького сімейства Поляк. Дореволюційна готель була зведена на кошти Веніаміна Поляка і належала йому. Він виходець з багатющою мінської купецької династії, сімейства Поляков. Головний з них - Мойсей - був співвласником найбільшої в Мінську банкірською контори «Вейсбрем і Поляк» і кількох фанерних заводів, вів велику торгівлю вовною і хлібом. У інших Поляков був свій бізнес: Ізраїль промишляв хлібом і будівельними підрядами, Абрам торгував лісом. Веніамін відомий з 1890-х років як торговець колоніальними товарами - [ "Білоруська Ділова Газета" від 21.04.2004].

Головний фасад готелю «Європа». Середина XIX століття. Реконструкція за матеріалами В.Н. Денисова. Архітектор Л. Іванова - [26].

В середині XIX ст. до північно-східній частині готелю був прибудований триповерховий корпус. Після пожежі 1884 р готель було реконструйовано - висота всіх частин вирівняна до трьох поверхів - і стала називатися «Європа».

Триповерховий готель «Європа» на розі Губернаторській вулиці і Соборній площі. Кінець XIX століття. Триповерховий готель «Європа» на розі Губернаторській вулиці і Соборній площі Зліва - готель «Європа», за нею видно дзвіниця жіночого Преображенського монастиря. Початок ХХ століття - [1].

«У 1906-1908 рр. "Європа" була перебудована в стилі модерн. Це було найбільше цивільне спорудження дореволюційного Мінська - шість поверхів. Його виразні фасади, виходили на Соборну площу і Губернаторську вулицю, відрізнялися високою якістю декоративної обробки »- [26]. Володіли готелем в той час брати - Григорій і Яків Поляки.

У 1913 р в готелі працювали першокласний ресторан А.Г. Саулевіча, дамська і чоловіча перукарня, читальний зал. У кожному з 130 номерів «Європи» були телефон, умивальник, електроосвітлення, водяне опалення, ванна. Діяв ліфт.

До поїздів висилався автомобіль або екіпаж. У ресторані Саулевіча відвідувачів розважали румунський і віденський дамські оркестри. У будівлі, де знаходилася г-ца «Європа», в 1913 р відкрилося Мінське відділення Віленського комерційного банку.

Вид на готель «Європа» з боку губернаторської вулиці. Початок ХХ століття. Вид на готель «Європа» з боку губернаторської вулиці Готель «Європа» з боку губернаторської вулиці. Фото початку ХХ століття.

У будівлі готелю також знаходився книжковий магазин і бібліотека для читання В. Фрумкіна. Магазин в кінці XIX - початку XX століття був найбільшим в місті. Щомісяця на прилавок надходили нові книги і журнали. Практикувалася продаж в розстрочку. При магазині був відділ букіністичної книги.

Готель «Європа» після реконструкції в 1906-1908 роках - [1].

Зміни, що відбулися з готелем за радянських часів, разючі.

У 1918-1920 рр. шикарний ресторан «Європи» перетворився в їдальню, а сам готель - в інтернат.

У 1925 р була знову відкрита центральна готель Мінкомхоза, колишня «Європа». Як писали в рекламі, з усіма зручностями: центральним опаленням, ванними кімнатами, електроосвітленням, буфетом. Обіцяли, що «... буде працювати підйомна машина« ЛІФТ ». Ціни помірні: від 1 до 6 руб.

Довоєнна "Європа"

До середини 1929 р готелі налічувалося 125 номерів розмірів від 2 до 8 сажнів. З них в експлуатації знаходилося 119. У деяких номерах було лише пічне опалення, а телефонів - тільки один на поверх.

У 1929 р професор Білоруської сільськогосподарської академії в Горках А.І. Кайгородов звертав увагу Мінського міськради на «ряд неприпустимих заворушень в 1-ї радянської готелі. Про них я регулярно заявляю адміністрації, кожен раз, коли там зупиняюся (з 1924 р). але абсолютно безрезультатно ».

Серед недоліків, зазначених професором, наприклад, такі:

Питання про стан «Європи» розглянуло бюро секції благоустрою Мінського міськради 10 червня 1929 року. В акті, складеному комісією з перевірки готелю, відзначено, що «двір чорного ходу завалений різними будівельними матеріалами, нечистотами, а також стоїть ящик, об'ємом близько 1/3 куб. сажнів, який наповнений гноєм і людськими фекаліями, простирадла і наволочки приготованих для мешканців ліжок в деяких випадках бруднуваті, в номерах наявні порвані шпалери та ін. ».

Колись першокласний готель втратила своє обличчя.

До речі, в деяких номерах готелю знаходилися організації та установи. Так, в кімнаті № 12 в 1939 р розміщувалося Мінське відділення Інтуриста.

Готель «Європа» була знищена німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни. Надзвичайна комісія з обліку шкоди, заподіяної фашистами, в графах «знищено» і «залишилося» про готелі записала: «Цілком все знищено. Нічого не лишилося".

На фотографії - кут площі Свободи на перетині з вулицею Леніна. Зліва - руїни готелю «Європа». Як видно зі знімка, відновлювати не було чого. Фото 1944 року - [1]. На фотографії - кут площі Свободи на перетині з вулицею Леніна Місце, де стояв готель, довгі роки пустувало. У 1950-ті на її місці розбили бульвар, а десь в 1960-і був побудований павільйон, в якому розмістилося кафе-морозиво «Пінгвін».

15 квітня 2004 року президент Білорусі О. Лукашенко доручив меру Мінська відновити будівлю готелю «Європа» - пам'ятник архітектури початку ХХ століття. На реконструкцію готелю і перетворення її в п'ятизірковий готель відводилося два роки.

Проект відновлення готелю «Європа»

Проектна організація не ставила завдання повністю повторити подібне рішення колишнього будівлі. За основу взята стилістика модерну початку ХХ століття. Нова будівля розташується на перетині вулиць Леніна і Інтернаціональної, там де було кафе. А ще раніше на цьому місці знаходилося не менш значуще будівлю. У ньому в XIX столітті розміщувався міський театр . І 9-те лютого 1852 в ньому відбулася прем'єра білоруської опери «Ідилія». За запевненням проектувальників якісь деталі з багатого минулого втраченого будівлі театру обов'язково з'являться при створенні нової «Європи».

2006 р.Фото Г.З. Стасевича 2006 р 2006 р.Фото Г.З. Стасевича «Європа» практично побудована. Фото Г.З. Стасевича, 2006 р Фото Г.З. Стасевича, 2006 р

Готель виглядає так:

Січень 2008 р.Фото Воложинського В.Г. Січень 2008 р Серпня 2014. Фото Воложинського В.Г.

За матеріалами старшого наукового співробітника Держархіву Мінської області Е. Шорохової, історика Р.Борового, а також - [1, 9, 14-4, 26, 32] і

http://bdg.press.net.by/2004/04/2004_04_21.1421/1421_1_1.shtml
http://www.ais.by/content/view/443/

«СБ» від 27.11.2004 р