- Постановка тіла для гри на флейті
- Як тримати кінчик свистка губами при грі на флейті
- Витягуємо перші звуки
- Важлива рекомендація по догляду за блокфлейта
- Друге заняття: Блокфлейта для початківців
- Трохи з історії поздовжньої флейти
- сучасна ситуація
Перед тим, як розповісти, що таке гра на флейті дозвольте кілька простих і, в той же час, дуже важливих рекомендацій. Рекомендації ці стосуються методів гри на будь-який поздовжньої Свисткова флейті.
адже, що таке блокфлейта ? Це звичайна сопілка. Музиканти їх називають так: поздовжня Свисткова флейта з групи дерев'яних духових. Такі дудки здавна відомі багатьом, а може і всім, народам світу. До них відносяться, наприклад, сопілка і сопілка, а також багато інших музичні інструменти, принцип гри на яких однаковий. Між іншим, гра на флейті стає дуже модною, тому, що це легко і захоплююче, і ще дуже красиво.
Сопілки популярні і зараз
Отже, навчитися грати на флейті досить просто. Навіть без спеціальної музичної освіти за кілька занять можна почати грати на такій сопілці. Що треба знати, приступаючи до занять?
При грі на поздовжніх флейтах є кілька простих правил, які стануть в нагоді вам незалежно від того будете ви грати на флейті, або грати на сопілці, або грати на сопілці.
Постановка тіла для гри на флейті
1. Вчитися грати на флейті краще стоячи. Але можна і сидячи. Ніхто не забороняє. Тримайте блокфлейту під кутом приблизно 45 градусів, як показано на малюнку. У цьому випадку звук від інструменту буде спрямований прямо на слухача. Тому кількість градусів можете не запам'ятовувати, головне щоб Свисткова отвір було направлено на слухача, а не в стелю або в підлогу.
так тримати блокфлейту правильно
2. Голову тримайте прямо і трохи піднесено. Не можна затискати горло! Все-таки, блокфлейта це духовий інструмент і вам доведеться в неї дути ... Закидати голову теж не слід. Втомитеся. Та й очі пяліть в ноти з закинутою головою це ще те заняття ... Загалом, як ви вже починаєте розуміти, при грі на флейті, головне, це зручність музиканта. Вам повинно бути комфортно і приємно грати. Адже, свого улюбленого заняття ви будете присвячувати свій час.
Якщо зрозуміли як тримати голову, при грі на духових інструментах, поставте лайк:
Як тримати кінчик свистка губами при грі на флейті
3. Зараз піднесіть блокфлейту до рота. Щільно обхопіть губами кінчик свистка. Кінчик свистка блокфлейти схожий на дзьоб. Так його іноді і називають. Так ось, обхопіть губами дзьоб блокфлейти. Правильно зробити це так: нижню частину дзьоба кладемо на середину нижньої губи і накриваємо верхню частину дзьоба верхньою губою.
Кінчик дзьоба повинен бути досить близько до зубів, але не торкатися їх. Робіть це без напруги, щоб ви могли вільно вдихати і видихати повітря ротом. Вдих через куточки губ трохи розтягнувши губи в усмішці. З приводу вдихання повітря через ніс при грі на блок-флейті різні автори дають різні рекомендації. Деякі автори допускають такий вдих, інші категорично проти. У будь-якому випадку, основний вдих робиться через куточки губ.
Залежно від мелодії вдих може бути швидким або повільним, але завжди глибоким. Водночас, не намагайтеся набрати повітря «повні груди» - це утруднить видих, прискорить його і погіршить звучання блокфлейти. Положення дзьоба в роті повинно бути таким: кінчик дзьоба не стосується зубів
4. Поки ніяких отворів на флейті не закривайте його. Плавно витягніть з блокфлейти звук вимовивши слово «ту». Деякі вимовляють слово «та». Насправді, все одно, що ви будете «вимовляти». Головне тут, - вимовляти «ту» без голосу, дотримуючись артикуляцію для «т». Мова слід відводити назад, щоб звільнити прохід для повітря. Ніколи не виймайте звук, просто видихаючи повітря. Пам'ятайте про участь мови при звуковидобуванні. Мова закриває і відкриває потік повітря. Звук ви повинні припиняти мовою. Звук не повинен припинятися сам по собі, наприклад, коли закінчилося повітря для видиху.
Витягуємо перші звуки
5. Потренируйтесь витягувати звук плавно без ривків і зривів. Вдувати повітря в блокфлейту слід спокійно, плавно, рівно, повним потоком як при співі. Від швидкості струменя повітря залежить звук блокфлейти. Повільно міняйте силу повітряного струменя. Чи не видихайте все повітря з легенів, так як це утруднить дихання через що ви швидко стомитеся і якість звучання блокфлейти буде поганим.
Вийміть поспіль кілька звуків «ту, ту, ту, ту». Звучання кожного «ту» припиняйте закриттям мовою отвори блокфлейти. На цьому етапі постарайтеся зрозуміти як міняється звучання блок-флейти в залежності від того з якою силою ви дуеті. Відчуйте, коли блокфлейта починає звучати, а коли просто видає неприємний свист. Не робіть різких «вдув», ніби ви розгніваний футбольний суддя.
На сайті "Блокфлейта" представлені ноти деяких вправ з "Школа гри на флейті" Івана Пушечнікова в ознайомлювальних цілях. Придбати повну книгу: Школа гри на флейті І.Пушечніков можете в магазині Озон:
"Школа гри на флейті"
Автор Іван Пушечников.
Рік видання 2004
Флейта це ваша подруга і вам краще скоріше звикнути один до одного. Деякі флейтисти запевняють, що вони відразу відчувають, якщо раптом на їх блокфлейте пограє сторонній. Як витягувати ноти і грати мелодії на блок флейті докладно розказано на сторінках цього самовчителя гри на флейті, а зараз ще одне важливе загальне правило при грі на флейті:
Важлива рекомендація по догляду за блокфлейта
Блокфлейта це індивідуальний інструмент. Тому самовчитель «Гра на флейті» рекомендує: вимийте руки і, при можливості, почистіть зуби перед грою. І вам буде приємно і блокфлейте корисно ... Тримайте свою блокфлейту в чистоті. Протирайте її зовні м'якою тканиною. Усередині блокфлейту протирайте спеціальною щіткою або тканиною на паличці-протирання. Деякі духові інструменти, наприклад дерев'яні, вимагають додаткового догляду у вигляді мастила. Пластмасові інструменти можна мити, а потім витерти і просушити. У загальному випадку, дотримуйтесь правил догляду за інструментом, рекомендовані його виробником. Серйозні виробники музичних інструментів кладуть при продажу блокфлейти паличку.
Тепер пора правильно взяти блокфлейту в руки, щоб почати грати на флейті. Подивіться короткий (всього 1 хвилину) відео, як грає дитина. На відео є великі плани і добре видно як розташовувати пальці на отворах блокфлейти. Виступ Софії Курінний на міжнародному фестивалі-конкурсі «Зоряний Олімп»:
На цьому перше заняття самовчителя завершено.
Після відпрацювання вправи і засвоєння матеріалу на сторінці Самовчитель гри на флейті переходите до другого заняття:
Друге заняття: Блокфлейта для початківців
або ознайомтеся з історією цього дивного музичного інструменту нижче на цій сторінці.
УВАГА: У самому низу сторінки є місце для ваших коментарів - розкажіть про свої секрети гри на флейті. Адже, чим більше ви розповідаєте як що-небудь робити, тим краще ви це робите самі. Точно за приказкою - учитель, навчаючи, вчиться сам. Тому розкажіть про свої прийоми гра на флейті як можна більшій кількості флейтистів.
Трохи з історії поздовжньої флейти
Кістяний сопілці з рогу оленя, знайденої археологами біля села Молодове Чернівецької області приблизно 20 тисяч років.
У Свисткова флейти звуки утворюються в результаті розсічення потоку повітря об грань, на відміну від інших духових інструментів в яких використовується язичок. Поздовжні Свисткова флейти включають ціле сімейство духових музичних інструментів: сопілка, сопілка, блокфлейта, дводенцівка, флояра, дудка, вістли це далеко не повний перелік поздовжніх флейт.
Слово «сопілка» дуже давнє. Воно зустрічається ще в давньослов'янське мовою і існувало навіть до поділу цієї мови на східну, західну і південну гілки.
Конструкція цих інструментів настільки проста, що деякі музиканти грають на власноруч виготовлених флейтах. Напевно, звідси народилася приказка «кожен господар в свою дуду дудить». До речі, той хто грає на флейті зазвичай називається флейтист. Граючий на сопілці називається сопілкар. Музика флейти звучить в різних стилях від народного до найсучасніших.
Довгий час поздовжні флейти виготовлялися в основному в діатонічному ладі, коли повне відкриття і закриття отворів призводило до звучання нот без дієз і бемоль. Для вилучення таких звуків треба було вдаватися до додаткових прийомів. Гра на диатонических інструментах чимось нагадувала гру виключно на білих клавішах фортепіано.
сучасна ситуація
Останнім часом стали широко розповсюджуватися інструменти хроматичного ладу. Цьому, зокрема, сприяло винахід в Україні в сімдесятих роках двадцятого століття Дмитром Деменчука десятідирочковой хроматичної сопілки. За своєю виконавською і технічним можливостям вона коштує значно вище своїх попередниць.
Незважаючи на те, що поздовжня флейта найбільш пристосована для самостійного віртуозного виконавства, вона стає провідним мелодійним інструментом в оркестрах і ансамблях народної музики. І з успіхом використовується як основний, так і як додатковий інструмент у музично-освітніх закладах. Використовується вона, звичайно ж, і в домашньому музикуванні і музичній освіті дітей.
різні блокфлейти і сопілки
Переходьте до другого заняття: