Гра як засіб соціально-особистісного розвитку дітей дошкільного віку

З досвіду роботи
«Гра як засіб соціально-особистісного розвитку
дітей дошкільного віку »

Павлова Олена Миколаївна,
старший вихователь МБДОУ № 8,
м Заполярний Мурманської обл.

Гра - самоцінна діяльність для дошкільника, що забезпечує йому відчуття свободи, підвладно речей, дій, відносин, що дозволяє найбільш повно реалізувати «тут і тепер», досягти стану повного емоційного комфорту, стати причетним до дитячого суспільству, побудованому на вільному спілкуванні рівних.
Однією з важливих задач розвитку дитини дошкільного віку є формування у нього механізмів адаптації до умов навколишнього світу, адекватних уявлень про соціальну дійсність, того, що ми, педагоги-дошкільнята об'єднуємо в єдине поняття «соціальний розвиток».
Зараз перед педагогами стоїть завдання навчити старших дошкільників орієнтуватися в потоці інформації, що надходить до них звідусіль. Дітям важливо не тільки правильно засвоювати і структурувати інформацію, а й вміти цілеспрямовано шукати її. Постає завдання пошуку такої форми дитячої активності, яка б підтримувала дитячу ініціативу і реалізовувала б її в соціально значущих формах. На наш погляд, такою формою дитячої активності є проектна діяльність.

актуальність
Сучасне суспільство вимагає ініціативних молодих людей, здатних знайти «себе» і своє місце в житті, соціально адаптованих, здатних до саморозвитку і безперервного самовдосконалення.
У зв'язку з цим проблема соціально-особистісного розвитку дитини стає особливо актуальною на даному етапі.
Як нам відомо, гра є провідним видом дитячої діяльності, але зміст ігор, пропоноване дітям освітніми програмами не завжди сучасно для швидко змінюються інтересів дошкільнят.
Ми припустили що, сюжетна гра - «Ми - журналісти» завоює дитяче визнання своїм своєрідністю і різноманіттям атрибутики, максимальною наближеністю до дійсності. І дійсно, гра «Журналісти» виявилася ближче і зрозуміліше дітям, ніж та ж «Пошта», на якій бував не кожна дитина. Залучаючи дітей до соціальної дійсності, ми повинні розуміти, що це повинна бути соціальна дійсність наших днів. І чому ми наполегливо продовжуємо знайомити дітей тільки з чітким переліком професій: кухар, водій, лікар, продавець, вихователь, вчитель?

Проблемні питання
1. Виникають труднощі побудови спільної гри, діти не вміють домовлятися про сюжет гри, розподіляти ролі і в ході гри змінювати їх і рольова поведінка, не можуть тривалий час підтримувати діалог, недостатньо ініціативні, інтерес до ігор не стійкий.
2. Не розвинені комунікативні навички, що є частою причиною конфліктів, виснажує нервову систему, заважає повноцінному взаємодії з однолітками.
3. Недолік організації самостійної пізнавальної діяльності вихованців, в результаті знання стають для дитини абстракцією, не мають практичної значущості; мало широкий кругозір.
4. Соціальна пасивність.

анотація
Для вирішення даних проблем визначили тему проекту - «Журналістика», яка є невід'ємною частиною сьогоднішнього життя, її насичене зміст освіти відповідає інтересам сучасної дитини. В наше життя міцно увійшли телебачення, сучасні засоби зв'язку, реклама. Адже журналісти, провідні різні телепередачі і роблять репортажі, - це щоденні гості в квартирі кожної дитини. Діти запам'ятовують їх особи, дізнаються за манерою говорити,
намагаються їх наслідувати.
І дійсно, режисерська гра - «Ми - журналісти» завоювала дитяче визнання своїм своєрідністю і різноманіттям атрибутики, максимальною наближеністю до дійсності. Гра виявилася ближче і зрозуміліше дітям.
У зв'язку з цим виділили цілий комплекс завдань:
1. Формування ціннісних орієнтацій особистості дошкільників.
2. Розвиток комунікативних здібностей дошкільнят.
3. Формування і розвиток вміння спілкуватися в парі, мікрогруп і колективі.
4. Розвиток зв'язного діалогічного мовлення.
5. Розширення і активізація словникового запасу.
6. Формування початкових уявлень про професійні журналістські якостях і навичках.
7. Створення умов для активної, різноманітної, самостійної, творчої ігрової діяльності.
Найбільш ефективного вирішення поставлених завдань можна досягти тільки за умови тісної взаємодії дітей, батьків і педагогів.

Виділили кілька етапів реалізації даної теми
1 етап - організаційно-підготовчий:
На даному етапі підібрали програмно-методичне забезпечення для реалізації проекту «Дитяча журналістика» і поповнили предметно - розвиваюче середовище;
Устаткування і атрибутика до режисерської грі «Ми - журналісти»:
Мультимедійний проектор, дитячі комп'ютери, друкарська машинка, дитячі кінокамери, дитячі фотоапарати, олівці, нагрудні знаки, навушники, диктофони, мікрофони, кепки з символікою, косинки-краватки, блокноти.
2-й етап - рефлексивно-діагностичний:
- аналіз педагогом резерву своїх професійних можливостей і передбачуваних труднощів, а також зацікавленості колег темою проекту;
- виявлення інтересу і рівня знань дітей по темі проекту «Журналістика»;
- формування банку даних про рівень батьківської компетентності в питаннях означеної теми.
3-й етап - практичний:
- корекція індивідуальних планів педагогів, які беруть участь в проекті;
- визначення змісту роботи як базового компонента в пріоритетному напрямку діяльності педагога;
- реалізація проекту через взаємодію з колегами і батьками,
- побудова системи взаємодії всіх учасників освітнього процесу.

Взаємодія педагогів і батьків
в ході реалізації проекту «Дитяча журналістика»
Взаємодія педагогів і батьків   в ході реалізації проекту «Дитяча журналістика»   Розробили і реалізували цілий комплекс заходів за допомогою інтеграції освітніх областей: соціально-комунікативний розвиток (взаємодія з громадськими інститутами), пізнавальний розвиток, мовленнєвий розвиток, художньо-естетичний розвиток Розробили і реалізували цілий комплекс заходів за допомогою інтеграції освітніх областей: соціально-комунікативний розвиток (взаємодія з громадськими інститутами), пізнавальний розвиток, мовленнєвий розвиток, художньо-естетичний розвиток.
Гра - річ серйозна, тому підготовка до неї досить трудомістка і займає значно більше часу, ніж сама гра. Наприклад, перш ніж взяти інтерв'ю у представника будь-якої професії (того ж лікаря), проводимо бесіди з дітьми на цю тему.

Пропонуємо дидактичні ігри:
1. Словесна гра «Вгадай, про кого я говорю!»
Мета: закріпити знання дітей про різні професії і розширити їх перелік новими.
2. «Підбери те, що тобі потрібно для роботи»
Мета: збагатити словник дітей професійною термінологією: оператор, диктор, звукооператор, режисер.
3. Гра «Не пропусти професію»
Мета: розвиток здатності до переключення уваги, розширення кругозору.
4. Гра «Знайди собі пару»
Мета: розвиток уваги, спостережливості, мислення.
5. Гра «Вгадайте, яка професія у людини»
6. Гра «Складіть розповідь-опис про професії журналіста з опорою на план»
Як називається професія? У чому вона полягає? Які якості потрібні людині цієї професії? Якими знаннями повинен володіти людина цієї професії? Додаткові відомості про професію.
7. Гра «Телевізор»
Мета: вчимо встановлювати «зворотний зв'язок» при взаємодії з іншими людьми.
8. Гра «Що зайве?»
Мета: закріпити знання дітей про знаряддях праці журналіста, розвивати увагу, сприйняття, мислення.
9. Гра «Звукооператор»
Мета: навчити дітей самостійно приймати і усвідомлювати мету спільної діяльності.
10. Гра «Створюємо фільм»
Мета: виховувати комунікативні якості дітей; розвивати монологічне мовлення і її інтонаційну виразність; розвивати творчу фантазію.

В ході попередньої мовної підготовки збагачується словниковий запас дітей, розширюються знання не тільки по даній темі, але і в області суміжних з нею тим, таких, як «Лікарня», «Спорт» і т.д. І тільки після того, як діти отримують достатню кількість відомостей про професії, стає можливим обговорення кола питань, які можна задати її представнику.
Педагоги провели цикл занять по формуванню і розвитку зв'язного діалогічного мовлення з використанням мнемотехніки. Розробили картки-символи, які допомагають грамотно вести діалог у формі інтерв'ю.

Алгоритм ведення діалогу в формі інтерв'ю:
Алгоритм ведення діалогу в формі інтерв'ю:

Картки - символи для проведення репортажу:
Картки - символи для проведення репортажу:   Подібна гра несе величезний пізнавальний потенціал

Подібна гра несе величезний пізнавальний потенціал. Тут не обійтися без пізнавальних занятті, на яких діти дізнаються подробиці про професії журналіста, що таке ТБ, хто працює на ТБ, в редакції газет, журналів.
Проводимо регулярні екскурсії і цільові прогулянки. Знайомимо дітей з періодичною пресою, енциклопедіями, довідниками, шукаємо матеріал по даній темі. Видання газет, журналів, рукописних книг, рекламних проспектів не обходиться без творчої продуктивної діяльності. Йдуть запеклі суперечки, який колір вибрати, як краще розташувати малюнок, фотографію.
Особливе місце в процесі формування соціальної компетентності дошкільника займає ігрова діяльність.
Хочу зупинитися докладніше на алгоритмі гри «Ми - журналісти». Спочатку йде підготовка - це виготовлення атрибутів.
Попередня мовна підготовка:
- читання творів;
- тематичні бесіди;
- дидактичні ігри.
Компоненти гри «Ми - журналісти»:
- головний редактор;
- диктор на радіо і телебачення;
- звукооператор, відеооператор;
- фотограф;
- журналіст
- ось скільки ролей можна запропонувати дитині.

А тепер сама гра в дії!
Діти ходили на творчі завдання і у відрядження:
- в кабінет до завідуючої (хто ж не хоче дізнатися інформацію з перших вуст);
- в медичний кабінет (звичайно, всіх хвилює чергова щеплення);
- в кабінет логопеда (як живеться в мовної групі, малюк?).
Ми поглиблено працювали по темі «Патріотичне виховання». У дитячому садку проходило багато виставок, які стали об'єктом наших відряджень.
Свої враження відображали в радіо-ефірі.
А тепер сама гра в дії
А як же ми видаємо газету? Підбираємо і аналізуємо матеріал, вибираємо малюнки для кожної рубрики, пишемо статті, сперечаємося, розмірковуємо.
А далі ми повинні вдало презентувати отриманий продукт. Проводимо презентацію дитячих рукописних книг і журналів. Презентація проводиться в різноманітних формах: перед однолітками, батьками, гостями.

Батьки стали активними учасниками в реалізації проекту «Журналістика»
Батьки стали активними учасниками в реалізації проекту «Журналістика». Щоб залучити і зацікавити батьків, провели батьківські збори. Ознайомили з пам'яткою «Обговоріть інтерв'ю з дитиною». Випустили інформаційні листки із завданнями. Допомагали в зборі матеріалу для репортажів, брали участь у спільній видавничій діяльності, у виставках.
4 етап - заключний:
1. Провели аналіз досягнення цілей і отриманих результатів.
2. Визначили подальші напрямки реалізації даної в проекті проблеми в освітньому процесі.

висновки:
1. Насичене зміст освіти по темі «Дитяча журналістика» відповідає пізнавальним інтересам сучасної дитини.
2. Діти стали володіти достатньою вікової ерудицією, розширився їх кругозір,
підвищився рівень мовної та комунікативної компетентності.
3. Діти навчилися конструктивній взаємодії з дорослими і однолітками, зменшилася кількість конфліктів, розвинулося почуття емпатії. Дошкільнята стали використовувати ці знання в реальних життєвих ситуаціях. Крім того, став значно багатшими їх словниковий запас, він поповнився словами і виразами зі словника мовного етикету, професійною лексикою журналіста.
4. Батьки зацікавилися і стали активними учасниками гри, ініціаторами нових ідей її реалізації, що ще більше зміцнило зв'язку між сім'єю, дитиною і дитячим садом, сприяло створенню єдиного освітнього простору.
5. Створено телепередачі «Устами младенца», «Літні історії».
6. 100% дітей мали можливість творчого самовираження в грі.
7. Заробив видавничий центр «Речецветік».
8. Щомісяця видається газета «Речецветік», «Сніжинка», «Сонечко».
9. Щомісяця виходять в радіо-ефір «Новини» груп, репортажі з місця подій.
10. Вийшли в світ кілька рукописних книг: «Твої коріння малюк», «Будинок в якому я живу», «Мій тато солдат» і ін.
11. Книга «Мій улюблений місто» брала участь в 8 районному конкурсі рукописної книги «Ми на півночі живемо» і стала переможцем в номінації «Сімейна книга».

Аналіз результатів даної роботи дозволяє зробити висновок у тому, що завдяки грі «в журналістів» особистість дитини набуває дуже важливі новоутворення, формуються ціннісні орієнтації особистості:
- поняття добро і зло;
- любов до родини, своїх близьких;
- любов до рідної природи і всього живого;
- любов до рідного міста;
- позитивне, уважне ставлення до однолітків, дружба.
Найголовнішим результатом по реалізації проекту ми вважаємо те, що його учасники намітили і відкрили нові горизонти своєї журналісткою діяльності, продовжують творчий пошук. У хлопців старшої і підготовчої комбінованої групи виникла ідея познайомитися з рукописними книгами, виданими в інших групах і організувати «читацьку конференцію, а хлопці підготовчої групи зацікавилися новинами з життя інших дитячих установ. Вони вже обдумують рішення нових завдань, готові до нових відряджень. Виникла необхідність створення централізованого «прес-центру» дитячого садка, який дозволить визначити нові перспективи діяльності журналістів. У нас все ще попереду.

ЛІТЕРАТУРА:
1. Програма «Від народження до школи» під ред. Н.Є. Веракса, Т.С. Комарової, М.А.Васільевой.
2. Бондаренко А.К. «Дидактичні ігри в дитячому садку».
3. Ушакова О.С. та ін. «Придумай слово: Мовні ігри та вправи для дошкільнят».
4. Арушанова А.Г. «Мова і мовне спілкування дітей: Книга для вихователів дитячого садка».
5. Сушкова И.В. «Соціально-особистісний розвиток».
6. Скоролупова О.А. «Заняття з дітьми старшого дошкільного віку на тему« Телебачення ».
7. Щіпіцин Л.М. «Азбука спілкування».
8. «Журналістика в ДОУ» журнал «Обруч» № 5, 2003 р.
9. Козлова С.А. "Мій світ".
10. Соколова Ю. «Я пізнаю світ».
11. «Гра і дошкільник». Під ред. Т.І.Бабаевой.
12. Веракса Н.Е., Веракса Н.А. Проектна діяльність дошкільнят.
13. Журнал «Дошкільне виховання»:
- «Проектний метод в соціокультурному вихованні дошкільнят». № 1, 2007р.
- «Залучення до книги: досвід реалізації проектної моделі». № 8, 2007р.
14. Журнал «Дитина в дитячому саду»:
- «Метод проектів і пізнавальний розвиток дошкільника». № 1, 2008р.
- «Метод проектів в керівництві роботою по морально-патріотичного виховання». № 2, 2008р.
- «Що таке« дитяче проектування ». № 5, 2009р.
15. Журнал «Вихователь ДНЗ»: «Метод проектів в екологічному вихованні дошкільнят». № 3, 2009р.

Коментування і розміщення посилань заборонено.

І чому ми наполегливо продовжуємо знайомити дітей тільки з чітким переліком професій: кухар, водій, лікар, продавець, вихователь, вчитель?
У чому вона полягає?
Які якості потрібні людині цієї професії?
Якими знаннями повинен володіти людина цієї професії?
8. Гра «Що зайве?
К живеться в мовної групі, малюк?
А як же ми видаємо газету?