urbanbuzz / Depositphotos
Остання новина про законодавчу заборону графіті та інших форматів вуличного мистецтва в Москві з'явилася якраз перед Чемпіонатом світу з футболу. Правда, стосувалася вона швидше реклами, а ініціатива виходила не від міської влади, а від департаменту реклами і ЗМІ. Ідея була в тому, щоб регламентувати процес нанесення на стіни комерційних графіті, а мови про заборону вуличного мистецтва в цілому не було. За даними «Коммерсанта», якщо поправки приймуть, то текстова частина таких зображень не зможе займати більше 30% від площі роботи, і кожному легальному графіті потрібно дизайн-проект, узгоджений в худраді при Архітектурному раді Москви і затверджений в Москомархітектуре. До сих пір нанесення графіті ніяк не регламентувався - бренди безпосередньо домовлялися з керуючими компаніями, які обслуговують будинки.
Як стати щасливим в мегаполісі?
10 графіті, які змінюють простір міст
Здається, заганяти вуличне мистецтво в якісь рамки вже занадто пізно.
На початку червня в Москві, в ЦДХ, відкрилася виставка найзнаменитішого на сьогодні вуличного художника - британця Бенксі. Провокатор і жартівник, людина, яка живе за принципом «злови мене, якщо зможеш», змінив уявлення про вуличне мистецтво. Феномен Бенксі полягає в тому, що про нього нічого точно не відомо. До сих пір ведуться суперечки про його біографії, висуваються гіпотези про те, хто ж ховається під цим псевдонімом (за однією з поширених версій це Роберт Дель Ная з групи Massive Attack).
[email protected]/Depositphotos
Бенксі заявив про себе в кінці 90-х, а популярним став в нульові. Одна з головних особливостей його робіт, поряд з безумовним талантом, - гостросоціальна тематика. Бенксі звів в абсолют ідею про те, що вуличний художник повинен бути талановитий, остросюжетен і ... невловимий. Його багато разів намагалися вирахувати, але все безрезультатно: роботи виникають стихійно, авторський стиль пізнаваний, але Бенксі поруч з ними ніколи немає.
chrisdorney / Depositphotos
Він багатий. Навколо його робіт багато міфів, але є і конкретні цифри: у 2012 році художник відреагував на вшанування Єлизавети II на честь 60-річчя на престолі. Реакцією стала робота «Рабська праця». Через рік вона була продана на аукціоні більш ніж за 750 тисяч євро.
jeremy_reds / Depositphotos
Роботи вуличних художників часто зафарбовують, і Бенксі - не виняток. У його умовних перестрілках з правоохоронними органами (які просто замазують графіті чорною фарбою) жителі того ж Брістоля вже давно «за» Бенксі, і відстоюють його права. У 2011 році, коли чергова його робота була зафарбована, городяни виступили із закликом визнати знищення мистецтва ... актом вандалізму. І це не перший випадок, коли домовласників і представників міської влади примушували зберігати і захищати стріт-арт. Тому що мистецтво, навіть якщо формально він не потрапляє під охорону державою.
Міста майбутнього: між утопією і реальністю
Урбаніст розповідає, як зробити Петербург зручніше для життя
У Росії вуличне мистецтво активно розвивається приблизно з 2002-2003 років. Але статус стріт-арту почав змінюватися в 2010-і. Першим в Росії вуличне мистецтво офіційно визнали в культурній столиці - у 2012 році в Санкт-Петербурзі відкрився перший музей стріт-арту . Він знаходиться на території заводу шаруватих пластиків - чинного і донині виробництва. Переломним моментом стала Перша Московська бієнале вуличного мистецтва «Артмоссфера», що пройшла в 2014 році.
Кирило Хто. Надане прес-службою Музею вуличного мистецтва
І хоч стріт-арт цілком не став офіційно визнаним, це був величезний крок до закріплення статусу «мистецтва» за вуличним графіті. З'явилися зірки: Кирило Хто, Тимофій Радя, Костянтин Zmogk.
Інтер'єр як риса характеру
Очам не вірю! Оптичні ілюзії в інтер'єрі
Міські художники взаємодіють із середовищем, їх роботи ростуть з матеріалу, який дає місто. Наприклад, у Кирила Хто є серія робіт «Стирчить» і «Капает». Вона виникла стихійно саме з середовища. В інтерв'ю The Village сам художник так прокоментував цю серію: «" Стирчить "- це стара історія. Мені подобалося звертати увагу людей на те, що щось не так. Маркування якихось небезпечних зон в місті. Наприклад, два роки тому моєму товаришеві пробило голову повішеним занадто низько лайтбокси: один врізався в нього головою. І я там намалював трафарет з ножицями, мовляв, це треба спиляти. В результаті лайтбокс дійсно підняли вище на півметра. Це просто вказівка міським службам і всім громадянам на якісь недоробки ».
Тимофій Радя. Надане прес-службою Музею вуличного мистецтва
Стріт-арт - це неформальна реакція на те, що відбувається світі, країні і місті. Єдина претензія, яку влада і городяни можуть пред'явити малюнку, скульптурі чи інсталяції, зводиться до питання: «Це мистецтво чи просто напис на паркані?» Питання по теперішній час досить філософський: справа в тому, що сьогодні мистецтвом може виявитися що завгодно.
НЕ пропустіть:
Переїзд до великого міста
Третина городян в Росії страждають від надмірного шуму
5 правил інтер'єру в стилі поп-арт
Що зараз модно в інтер'єрах?
Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.
Як стати щасливим в мегаполісі?Єдина претензія, яку влада і городяни можуть пред'явити малюнку, скульптурі чи інсталяції, зводиться до питання: «Це мистецтво чи просто напис на паркані?