«Грані.ру» не заблокують: вони прибрали «ікону Pussy Riot»

Марк Шагал. Різдво. 1950 © Galerie Art Chrudim

З сайту «Грані.ру» видалено зображення Богородиці в Балаклаві, стилізоване під ікону «Знамення», після того, як Роскомнадзор пригрозив ресурсу блокуванням.

Вимога Роскомнадзора засноване на рішенні Центрального райсуду Новосибірська, який визнав «Ікону Pussy Riot» забороненим контентом, повідомляють «Грані.ру» . На підставі цього рішення сайт може бути заблокований за законом про «чорних списках».

«Ікона Pussy Riot» - робота художника Артема Лоскутова. Він спочатку розмістив її в рекламних лайтбоксах в Новосибірську, а потім на футболках , За поширення яких художника притягнули до адміністративної відповідальності. Фотографії лайтбоксів і футболок ілюстрували новинні замітки «Граней.ру», а також пости в блогах самого Лоскутова і публіциста Олександра скобова.

У травні Роскомнадзор зажадав видалити з сайту «Грані.ру» фотографію з футболкою, посилаючись на результати експертизи, проведеної на замовлення Новосибірської обласної прокуратури. Експерт Сибірського управління Росохоронкультури Тетяна Гришанова прийшла до висновку, що «зображення даного малюнка на футболці є знущанням над святинею і, як наслідок, над православною вірою в цілому і почуттями кожного православного окремо». У наглядовому відомстві пояснили, що попередження винесено для «підтримки моральних засад суспільства».

Редакція відмовилася видалити ілюстрацію, отримала повторне попередження і оскаржила дії Роскомнадзора в суді. У вересні Таганський суд виніс рішення на користь наглядового відомства, апеляційна скарга подана в Мосміськсуд. «Грані.ру» мають намір оскаржити дії Роскомнадзора в Європейському суді з прав людини.

Згідно з результатами мистецтвознавчого дослідження, проведеного керівником Державного центру сучасного мистецтва Леонідом Бажанова, в роботі Лоскутова немає елементів, негативно характеризують православ'я. «Дана робота художника по своїй ідейній спрямованості - висловлюючи любов і співчуття - скоріше відповідає духу християнства», - вважає Бажанов.