Гравірування на фрезерному верстаті: види оброблюваних матеріалів
Сьогодні найбільш популярна гравірування на фрезерному верстаті оргскла, 2-хслойную пластиків, композиту, фанери, алюмінію, латуні. За допомогою сучасної техніки стала можливою гравірування на різних заготовках, де з легкістю можна відтворити гарні чіткі, виразні рельєфні і об'ємні малюнки, зображення, візерунки, написи, орнаменти. Дана гравірування здійснюється механічним способом.
Все, що для цього буде потрібно, - це фрезерний верстат з ЧПУ, ріжучий інструмент - фреза, заготівля або готовий виріб і, звичайно ж, навчений оператор. Гравірування на професійному обладнанні втілить в точності будь-якої складності ескіз, створений дизайнером.
Процес гравіювання включає кілька етапів.
- Грамотне складання керуючої програми на підставі ескізу майбутнього зображення. Крім цього, за ескізом не тільки вираховується траєкторія пересування фрези, а й здійснюється підбір виду ріжучих інструментів і режимів обробки (швидкість обертання шпинделя).
- Налаштування обладнання: установка спеціальної фрези, перевірка працездатності всіх систем устаткування, закріплення заготовок для гравіювання на робочому столі.
- Безпосередньо роботи з гравірування, які проводяться з урахуванням характеристик певної оброблюваної заготовки.
За допомогою фрезерно-гравірувального устаткування можливе виконання 3d гравіювання , Тобто можна нанести малюнок на декількох рівнях на готовому об'ємному предметі.
Особливості гравіювання на різних матеріалах
Гравірування на фрезерувальні верстати оргскла, композиту, фанери, алюмінію, латуні має свої особливості, пов'язані з їх різною структурою та індивідуальними властивостями матеріалів.
Гравірування оргскла (акрилу) також має свої тонкощі: слід враховувати, що цей прозорий, досить міцний і еластичний синтетичний полімерний матеріал дуже сприйнятливий до відколів і подряпин. Тому для ефективної обробки плит з оргскла доцільно скористатися системою кріплення «вакуумний стіл».
Що також буде потрібно для гравіювання деталей з м'якої сировини?
При гравірування м'яких металів, оргскла, композиту, двошарових пластиків виникає загальна проблема - забивання канавок фрези стружкою. Це явище виникає через їх властивості плавитися при підвищенні температури. Висока швидкість фрезерування або тупий інструмент підвищують температуру в оброблюваної області, стружка плавиться, злипається і забиває робочий інструмент.
Усунути проблему можна декількома способами:
- знизити швидкість обробки;
- застосувати систему охолодження фрези, охолодження струменем повітря або інертного газу;
- заздалегідь правильно заточити ріжучі кромки фрези;
- правильно підібрати тип робочого інструмента.
Як і всі згадані вище матеріали, пластик, що складається з 2-х шарів, бажано гравірувати на високих швидкостях при мінімальній величині подачі, уникнувши обгорання країв зрізу.
Перед гравіюванням такої заготовки, як лист фанери, слід її відшліфувати або покрити лаком. Краще використовувати березову фанеру, так як хвойна розташована до утворення ворсу, що робить її непридатною до гравірування. Через неоднорідну структуру фанери тут також буде потрібно ретельний підбір режиму обробки, щоб запобігти при поглибленні фрези поява відколів, відшарувань і махрових країв.
Що також буде потрібно для гравіювання деталей з м'якої сировини?