- Ручне гравіювання або різьблення по каменю
- Комп'ютерна гравірування
- піскоструминне гравіювання
- Лазерне гравіювання
- Ручна або лазерне гравіювання: який спосіб краще
Ручна і комп'ютерна гравірування на пам'ятках. Піскоструминна і лазерне гравіювання, різьблення по каменю. Ціна і який спосіб для якого малюнка краще (квіти, портрети, фото ...)
Найбільш поширений і зручний спосіб нанесення зображень на пам'ятник - гравірування безпосередньо на надгробку або на табличці, яка потім буде закріплена на ньому. Якісно виконана гравюра естетична, добре помітна і протримається на надгробку багато років. Види гравіювання бувають різними, але розібратися в них нескладно.
Ручне гравіювання або різьблення по каменю
Це найбільш традиційний і старий вигляд гравіювання. Виконується вона різьбярем по каменю за допомогою досить простих інструментів. Як і будь-який ручна праця, така гравірування на пам'ятнику вимагає навику, терпіння і ретельності, а також займає багато часу. Зате результатом її стають унікальні предмети, що володіють власною індивідуальністю.
Великий плюс цього способу гравірування - ступінь проникнення в матеріал. Ручне гравіювання залишає в поверхні глибокі і рельєфні борозни. Малюнок, нанесений таким способом на натуральному камені, зберігається на ньому століттями - фактично, така гравірування тримається, залишаючись легко помітною і читається, стільки ж часу, скільки коштує сам камінь. Ручний гравірування піддаються як пам'ятники з мармуру , так і гранітні пам'ятники ; але в силу більшої пластичності мармуру на ньому легше зробити більш складний малюнок з плавними лініями і ретельно опрацьованими деталями.
Ручне гравірування на кам'яній плиті майже столітньої давності
Ручне гравірування на пам'ятнику може бути виконана по металу: для цього використовується спеціальний гравірувальний бор. Таке гравіювання може виконуватися і іншими способами: наприклад, за допомогою кислоти. Однак ручне гравіювання по металу, часто використовувана для невеликих виробів, погано підходить для оформлення написів на пам'ятниках - дат життя або епітафій . невеликі металеві таблички на пам'ятнику можуть бути оформлені вручну, але ця робота трудомістка і тривала. А результат зовні не сильно відрізняється від зображення, нанесеного за допомогою комп'ютера. При цьому ручне гравіювання не залишає в поверхні металу досить глибоких слідів, тобто має ті ж мінуси, що і лазерний метод нанесення зображення.
Комп'ютерна гравірування
Різні види гравірування виконуються з використанням комп'ютерних технологій і об'єднані під загальним терміном «комп'ютерна гравірування». Слово «комп'ютерна» в даному випадку означає, що перенесення картинки на поверхню здійснюється не вручну (за допомогою кальки або трафарету), а безпосередньо з комп'ютера. Уже з цього стає зрозумілим перша перевага такого методу: наноситься зображення буде максимально точно повторювати оригінал. Комп'ютерним методом можна скористатися, наприклад, при бажанні помістити QR-код на могилу : Він буде легко читатися і розпізнаватися.
піскоструминне гравіювання
Для гравіювання за допомогою піскоструминного устаткування картинка з комп'ютера подається на ріжучий плоттер, яким вирізається трафарет на клейкою плівці. Ця плівка притискається до кам'яній плиті, в цей же час механізм піскоструминної машини регулюється для завдання оптимальної глибини гравіювання. Потім гравіруемих поверхню з великою силою обдувається спрямованої струменем кварцового піску в спеціальній камері або іншим абразивом. Гравірування в даному випадку створюється механічним впливом на матеріал через отвори в трафареті.
Процес нанесення піскоструминного гравіювання (англ. Яз.)
Таким чином, серйозне гідність гравіювання пескоструем полягає в можливості виконання досить глибокої вирубки в камені. Недолік же її в тому, що за допомогою трафарету можна перенести на поверхню растровое (точкове) зображення - тобто фотографічний портрет. Методом піскоструминного гравіювання можна нанести напис, символ, нескладну картинку або абрис з чіткими контурами: хрест, зірку, серце і т. П. Крім того, гравірування на пескоструйном обладнанні вимагає більшою мірою участі оператора в процесі і займає більше часу в порівнянні з лазерним гравіюванням .
Гравірування пескоструем на гранітному пам'ятнику
Лазерне гравіювання
Ця методика завоювала величезну популярність і застосовується для нанесення зображень на різні поверхні і вироби. У ній відсутня етап механічного перенесення зображення: картинка подається прямо на лазерний апарат і безпосередньо випалюється ім. Чіткість отриманого таким способом зображення дуже висока, а дозвіл його можна порівняти з дозволом надрукованій на папері фотографії. Це важлива перевага лазерного способу, і саме таким чином виконуються фотопортрети і пейзажі на пам'ятках. Крім цього, на комп'ютері можна створити практично будь-яке зображення для гравіювання або обробити існуючу - додати або прибрати елементи, підібрати для епітафії один із сотень видів шрифту і т. п.
Лазерне гравірування на пам'ятнику з чорного граніту
Важливо й те, що робота з лазерним устаткуванням для гравіювання безпечна для здоров'я, на відміну від управління піскоструминним апаратом. Багато фірм вважають за краще не зв'язуватися з технологією, що може завдати шкоди працівникам, і користуються для гравіювання виключно лазером.
Мінус лазерного гравірування в тому, що глибина її зазвичай невелика. Досить потужне для глибокого проникнення в поверхню каменю лазерне обладнання - громіздке і занадто дороге. Практично жоден з гравірувальних центрів не має таких апаратами. Лазерне гравірування тримається на поверхні досить довго, але все ж має властивість затирається згодом. Якщо говорити про гравірування по металу, то в силу схильності його корозії слова на пам'ятнику, прорізані неглибоко, згодом зливаються з фоном.
Крім того, потрібно розуміти, що ручне гравіювання на камені по самій технології проникнення в поверхню залишає трохи інші сліди, ніж лазерна. Слід від ручної вирубки завжди буде мати клиноподібну в перетині форму, тоді як лазер випалює строго перпендикулярні борозни, схожі на мініатюрні прямокутні шахти. У клиноподібних поглибленнях, що розширюються до поверхні, менше затримуються пил і бруд; тоді як, що зібралися в вузьких прямокутних «канавках», вони очищаються лише з зусиллям.
Ручна або лазерне гравіювання: який спосіб краще
Обидва способи гравіювання дають хороший результат, тому вибирати між ними потрібно, грунтуючись на тому, як повинна виглядати майбутня гравірування на пам'ятнику. Потрібно враховувати і вид надгробної плити, як такої. Деталізована і чітка картинка, нанесена комп'ютерним способом, добре і контрастно виглядає на рівній і гладкій монохромного поверхні; найкраще - глянцево-чорною. Це може бути надгробок з відполірованого мармуру, граніту з мінімальною зернистістю або пам'ятник з полімерграніта . Великі і глибоко прорізані літери, елементи традиційної символіки, православні пам'ятники зі стилізованим зображенням букв, безумовно, виглядають набагато виграшніше завдяки ручній гравірування на матової поверхні з натуральною фактурою і забарвленням каменю.
Старослов'янські літери, вручну вигравірувані на камені