Гравірування по дереву

  1. особливості мистецтва
  2. Схожі матеріали:
  3. Цінителям ручної роботи
  4. Гравірування матеріалу бормашинки

Гравірування - один з найделікатніших способів обробки деревини. Вона передбачає нанесення на матеріал фігурних малюнків або складних орнаментів ручним або механічним методом. При цьому зображення можуть прикрашати фасади меблів, посуд, сувенірні та інші вироби. Цінителів різьбленого мистецтва часто цікавить, як здійснюється гравірування по дереву своїми руками. Її роблять, застосовуючи штихеля, фрези, пуансони, дремель і лазерні верстати. Вибір конкретного інструменту впливає на техніку нанесення орнаментів, візерунків і зображень.

особливості мистецтва

особливості мистецтва

Метод гравіювання матеріалів бере свій початок від стародавніх малюнків. Їх залишали на стінах печер, нехитрих предметах побуту, примітивної кам'яної посуді. Згодом гравіюванням стали прикрашати дерев'яні вироби, наприклад, різьблені прядки, фасади меблів, панно.

На даний момент технології обробки матеріалу сильно змінилися. Якщо раніше майстри гравірували предмети ручним методом, то тепер це відбувається за допомогою механічних верстатів (граверів, фрезеров і т. Д.).

Подібні технології оптимізують процес обробки деревини, економлячи час на створення візерунків. Незважаючи на це, верстатні орнаменти відрізняються високою деталізацією, красою і оригінальністю.

Найбільш часто метод гравіювання використовують при створенні:

  • різьблених фасадів меблів (на шафах, ліжках, столах і т. д.);
  • дверей і карнизів;
  • дерев'яного посуду (ложок, обробних дощок і т. д.);
  • панно і картин;
  • шкатулок, ікон, декоративних виробів для інтер'єру;
  • сувенірів.

Надалі гравірування по дереву набула широкого поширення, багато в чому завдяки витонченості і оригінальному зовнішньому вигляду виробів.

Схожі матеріали:

Основні інструменти для роботи

Як робити гравіювання на дереві початківцям майстрам? Техніка буде залежати від використовуваного інструменту. Найбільш часто для гравіювання різьбярі застосовують:

  1. Штихелі. Інструменти мають тонкі сталеві стрижні різної форми. Завдяки цьому майстри можуть створювати канавки, жолобки, геометричні фігури і інші елементи орнаменту. Штихелі використовують виключно при ручному гравірування, яка займає багато часу, а також вимагає повної віддачі і креативності.
  2. Пуансони. Інструменти візуально нагадують цвях. Пунсони мають гостру робочу частину, за допомогою якої гравірують пунктирні лінії і точки різної глибини або діаметра.
  3. Бормашини. Як зробити гравіювання на дереві, застосовуючи даний інструмент? Для цього на заготовку наносять контур візерунка, а потім, підібравши потрібну насадку, вирізають матеріал. Бормашини не просто механізуються процес виготовлення виробів, але і прискорюють його, оскільки частота їх обертання може досягати 35 тисяч об / хв.
  4. Фрезерно-гравірувальні верстати. Асортимент моделей дозволяє використовувати таку техніку не тільки в промисловості, але і в домашніх умовах. Подібні верстати підходять для гравіювання невеликих заготовок (формату аркуша А4), циліндричних предметів, сувенірів і т. Д. Основним робочим елементом інструменту виступає фреза, яка, обертаючись, здійснює обробку матеріалу.

Лазерне гравірування по дереву - новітня технологія, що одержала широке поширення в декоративно-прикладному мистецтві. Її здійснюють на спеціальних програмованих верстатах, які виконують функції 3D-принтерів. З їх допомогою можна обробляти ескізи на комп'ютерах, створюючи ексклюзивні орнаменти, а також гравірувати плоску або округлу деревину.

Цінителям ручної роботи

Початківці майстра, як правило, відмовляються від електроустаткування при різьбі. Вони вважають за краще обробляти деревину ручним методом. Така технологія передбачає використання:

  • набору штихелів (в нього входять округлі, плоскі, кутові, V-подібні та інші інструменти);
  • пуансонів для пунктирних ліній;
  • лампи з лінзою;
  • пристосування, підкладають під заготовку.

Як робиться гравірування по дереву своїми руками при використанні таких інструментів? Якщо у різьбяра немає досвіду, необхідно застосовувати навчальний посібник, в якому представлені візерунки і техніки їх виконання.

Далі майстрам потрібно покласти заготовку на подушечку, щоб попередити ковзання матеріалу. Для її фіксації також можна використовувати двосторонній скотч. Потім початківці різьбярі повинні перенести орнамент на заготовку, робиться це за допомогою трафарету. Його прикладають до матеріалу, а потім обводять контур. По ньому здійснюють різання, орієнтуючись на інструкції посібника.

Якщо вас цікавить гравірування по дереву своїми руками, відео з інтернету допоможуть в освоєнні техніки. Адже тепер інформацію по декоративно-прикладному мистецтву можна отримувати не тільки з книг.

Гравірування матеріалу бормашинки

При роботі з деревом можна використовувати інші інструменти, які допоможуть заощадити час. Найбільш прості з них - бормашинки з замінними насадками. Етапи гравіювання цими інструментами передбачають:

  1. Вибір матеріалу. Роботу краще проводити на породах з монолітної текстурою: вільхи, березі, буку, липи і т. Д. Тверда і смолиста деревина по типу сосни або дуба менш придатна.
  2. Перенесення ескізу. Малюнок переводять на дошку за допомогою простого олівця, заштріховивая фон картинки.
  3. Опрацювання контуру. Для гравіювання підбирають круглий зірчастий бур. При цьому діаметр інструмента краще брати маленького розміру. Глибину контуру можна варіювати самостійно: чим вона більше, тим сильніше орнамент буде виступати над фоном. Завдяки цьому майстер може створювати реалістичні і об'ємні візерунки.
  4. Гравірування фону. Для його «забивання» використовують бор середнього розміру. При гравірування фону важливо стежити, щоб інструмент не торкався самого візерунка.
  5. Шліфування. Завершальний етап. Проводиться за допомогою наждачного паперу з низькою абразивністю.

Проводиться за допомогою наждачного паперу з низькою абразивністю

Гравірування гравером по дереву своїми руками, як і обробка матеріалу ручними інструментами, це досить складний процес. Однак фахівці компанії «Русский Бондар» освоїли його досконало. Звертаючись до нас, клієнти зможуть купити в асортименті сувеніри, меблі та оригінальні деталі інтер'єру, виконані в кращих традиціях гравіювального мистецтва.

Як зробити гравіювання на дереві, застосовуючи даний інструмент?
Як робиться гравірування по дереву своїми руками при використанні таких інструментів?