Сьогодні ми поговоримо з вами про гравірування металу. Гравірування по суті своїй є одним з найдавніших способів прикраси зброї. Гравірування - це вирізання візерунків, написів, на поверхні металу, дерева, кістки та інших матеріалів, які використовуються для виготовлення зброї, за допомогою спеціальних інструментів - різців. Гравірування може бути площинний і об'ємною. Процес площинний гравіювання дещо простіше і полягає: в підготовці металу до гравірування, підготовці і переносу на метал малюнка , І, власне, в самій гравірування. Давайте для прикладу покриємо гравіюванням якусь невелику сталеву пластинку. Поверхня металу готується методом чистового шліфування і полірування . Після шліфування поверхню металу покривається білою фарбою. Можна використовувати звичайну акварельний фарбу, або рідку гуаш. Після того, як фарба висохне, на поверхню наноситься малюнок гострим твердим олівцем, можна через копірку. Далі малюнок потрібно покрити спиртовим лаком (нітролаком). Це робиться для того, щоб при роботі з різцями, ваш малюнок не міг стертися. Тепер платівка закріплюється на дерев'яній дошці за допомогою дрібних цвяхів, сургучу або спеціальної кріпильної пасти.
Гравірування виконується інструментом під назвою - штихель. Його можна придбати в магазині, або зробити самому з: ресорної смужки, надфіля або небезпечної бритви. При цьому штихель потрібно вміти правильно загартувати і заточити . Різновидів штихеля досить багато, залежно від виконуваних робіт (вирізання ліній різної товщини і глибини, напівкруглих, плоских ліній, штрихів і т.д.), тому, щоб зробити якісну гравіювання, краще все-таки купити хороший набір заводських штихелів.
Штихель тримають в правій руці. Ведуть його завжди по прямій лінії, продавлюючи на невеликі відстані. Всі вигини і округлості виконуються за допомогою лівої руки, яка повертає виріб в потрібну сторону. При виконанні більш глибоких борозен, використовується молотковий різець.
Ні в якому разі не використовуйте затупився штихель, так як це суперечить техніці безпеки при роботі з подібним інструментом. Як тільки ви відчуєте, що процес гравіювання сповільнилося і погіршився, відразу йдіть до точильного верстата і виправте ріжучу кромку, яка при заточуванні повинна бути плоскою, без будь-яких опуклостей.
Є ще тривимірне гравірування, зване «оброни». Але цей спосіб досить складний і вимагає від майстра високої кваліфікації і великого досвіду, так що новачкам, краще починати навчання з площинного гравірування. Остаточно роботу можна закінчити, використовуючи тонування малюнка електрохімічним способом .
Ось, мабуть, і все, що можна сказати про процес виконання гравірувальних робіт по металу. Розповідь досить стислий, але, якщо хтось зацікавився темою гравіювання, може знайти більш детальну інформацію на просторах інтернету. Вважайте, що даний опис, просто попереднє ознайомлення з цим захоплюючим заняттям.