Військові пенсіонери, які отримують пенсію за вислугу років, або по інвалідності (а також пенсіонери МВС, ФСБ і ряду інших силових відомств), відповідно до закону Законом РФ від 12.02.1993 № 4461-1 «Про пенсійне забезпечення осіб, що проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, ... »продовжують працювати в цивільних установах, при дотриманні певних умов, мають право на" громадянську "пенсіюпо лінії Пенсійного фонду Російської Федерації. Дане право надано їм Федеральним законом від 28.12.2013 № 400-ФЗ «Про страхові пенсії».
У 2019, відповідно до нового порядку формування та розрахунку пенсії, військовим пенсіонерам може бути призначена друга пенсія по лінії Пенсійного фонду Росії при одночасному дотриманні наступних умов:
- досягнення загальновстановленого пенсійного віку: в 2019 році 60,5 років для чоловіків і 55,5 років для жінок (у 2018 році було необхідно 60 років для чоловіків і 55 років для жінок). Слід зазначити, що щорічно загальновстановлений пенсійний вік буде підвищуватися, до тих пір, поки в 2028 році, пенсійний вік для чоловіків 1963 року народження і жінок 1968 року народження буде підвищено на 5 років - до 60 років для жінок і 65 років для чоловіків. Підвищення загальновстановленого пенсійного віку, передбачене Федеральним законом № 350-ФЗ від 3 жовтня 2018 року. Докладніше в статті: " Підвищення пенсійного віку в Росії з 2019 року ". Окремим категоріям військових пенсіонерів страхова пенсія по старості призначається раніше досягнення загальновстановленого пенсійного віку при дотриманні умов для дострокового призначення. Наприклад, в разі роботи на Півночі, або місцевостях прирівняних до них, праці в важких умовах і т. Д .;
- наявність мінімального страхового стажу , Що не врахованого при призначенні пенсії по лінії силового відомства. У 2019 він становить 10 років (у 2018 році 9 років), і щорічно буде збільшуватися на 1 рік до досягнення 15 років в 2024 році;
- наявність мінімальної суми індивідуальних пенсійних коефіцієнтів (балів) - в 2019 році це 16,2 бала (у 2018 році було 13,8 балів). Кількість необхідних балів щорічно буде підвищуватися, до досягнення 30 балів у 2025 році;
- наявність встановленої пенсії за вислугу років або по інвалідності по лінії силового відомства.
При обчисленні страхового стажу, необхідного для набуття права на другу (страхову пенсію), до страхового стажу не зараховуються періоди роботи і (або) іншої діяльності, враховані при визначенні розміру пенсії, яка вже нараховується. При цьому врахованими вважаються всі періоди, які були зараховані до вислуги років.
Для призначення страхової пенсії силовими відомствами видається довідка, що підтверджує періоди військової служби (служби), роботи та іншої діяльності, враховані при визначенні розміру пенсії за вислугу років або по інвалідності.
Вимоги до мінімального стажу для призначення страхової пенсії (9 років у 2018 році + 1 рік кожний наступний рік) викликає питання у військових пенсіонерів пропрацювали на громадянці: якщо чоловікові зараз 59 років, і він має сім років цивільного стажу, то за новим законом йому так і не вдасться заробити покладений стаж, так як кожен рік вимоги до стажу збільшуються?
Пояснюємо, що необхідний страховий стаж визначається на дату досягнення загальновстановленого пенсійного віку. Тобто, якщо, наприклад, чоловікові в 2019 році виповнюється 60,5 років, для нього необхідний стаж «фіксується» на рівні, встановленому для 2019 року, - 10 років. При оформленні цивільної пенсії цією людиною в наступному, 2020 року необхідний мінімальний стаж для нього складе не 11, а ті ж 10 років, і в подальшому збільшуватися не буде. Тобто нескінченно «наздоганяти» можливість отримання страхової пенсії не потрібно.
Важливо! Військовим пенсіонерам страхова пенсія по старості призначається без урахування фіксованої виплати (фіксована сума, яка виплачується в складі пенсії всім цивільним пенсіонерам). Розмір фіксованої виплати в 2018 році - 4 982,9 рублів.
Для призначення цивільної пенсії військовому пенсіонеру необхідно звернутися в Управління Пенсійного фонду РФ за місцем проживання з відповідною заявою (його можна подати за допомогою електронного сервісу на сайті Пенсійного фонду Росії «Особистий кабінет громадянина»), маючи при собі необхідні документи:
- засвідчують особу, вік, місце проживання, приналежність до громадянства (паспорт, дозвіл на проживання та ін.);
- страхове свідоцтво державного пенсійного страхування;
- довідка встановленого зразка, з органу, який здійснює пенсійні виплати по лінії силового відомства про дату призначення пенсії, періоди служби, врахованих при визначенні розміру пенсії за вислугу років;
- документи, що підтверджують відомості і про страховий стаж (трудова книжка, трудовий договір та інше).
Періоди роботи до моменту реєстрації громадянина як застрахованої особи підтверджуються трудовою книжкою і (або) довідками про стаж, виданими в установленому порядку. У свою чергу періоди роботи після реєстрації громадянина як застрахованої особи підтверджуються відомостями з індивідуального особового рахунку (ІЛС), які є в розпорядженні органів Пенсійного фонду РФ.
У деяких випадках можуть знадобитися документи про місце перебування або фактичного проживання на території Російської Федерації, про зміну прізвища, імені, по батькові, а також посвідчення учасника Великої Вітчизняної війни, учасника ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС та інші, що підтверджують відповідний статус заявника. Про необхідність надати дані документи вам повідомлять фахівці ПФР безпосередньо при прийомі.
Якщо військовий пенсіонер після призначення другої пенсії продовжує працювати в цивільних установах, то з 1 серпня кожного року його страхова пенсія індексується державою в беззаявітельном порядку.