Грошей, які виплачують в Швеції студенту зі Східної Європи, вистачає на навчання, житло, їжу і навіть подорожі

Українцю, який бажає навчатися в європейському вузі, потрібно перш за все скласти мотиваційний лист, здатне переконати приймальну комісію, що саме він гідний отримувати стипендію

Майже кожен другий українець, за даними опитування компанії Research & Branding Group, мріє переїхати жити за кордон Майже кожен другий українець, за даними опитування компанії Research & Branding Group, мріє переїхати жити за кордон. У охочих емігрувати різні цілі і плани, але всі вони об'єднані бажанням жити краще. Безперечно, краще життя приємніше і правильніше будувати на батьківщині. Але для тих, хто все ж таки зважився на цей складний крок, «ФАКТИ» публікують серію матеріалів про способи виїхати, знайти себе і впоратися з труднощами життя в чужій країні.

Соціологічне опитування, що проводився в середині минулого року в Україні, показав, що близько 80 відсотків студентів хотіли б продовжувати свою освіту за кордоном. Але перешкодою до цього стають брак коштів і погане знання іноземних мов. Втім, з першої і другої проблемою можна впоратися цілком успішно, адже з кожним роком кількість молодих українців, які навчаються за кордоном, зростає. Багато з них стають студентами престижних європейських вузів, скориставшись однією з численних стипендіальних програм, повністю або частково покриває витрати на перебування за кордоном.

Отримавши диплом бакалавра, випускник юридичного факультету Національного університету імені Тараса Шевченка Єгор вирішив продовжити навчання за кордоном. Ступінь магістра юридичних наук він отримує в університеті міста Лунд у Швеції. До речі, в нинішньому році цей вуз, один з найвідоміших в Скандинавії, відзначає 350-річчя. У ньому навчаються близько 50-ти тисяч студентів, а магістерських програм майже 100! Лунд визнаний кращим студентським містом Швеції, а сама країна знаходиться на другій позиції в світі за якістю вищої освіти. «Мені хотілося вчитися саме в цьому університеті - кафедра юриспруденції університету Лунд вважається однією з кращих в світі», - зізнався Єгор, якому пощастило стати стипендіатом програми, що підтримує студентів зі Східної Європи.

* Бібліотека університету в Лунді відкрита 24 години на добу
* Бібліотека університету в Лунді відкрита 24 години на добу. За допомогою ключа доступу студент може потрапити туди в будь-який час

- У більшості європейських вузів в середині січня закінчується подача документів на стипендіальні програми для магістрів, - розповідає Єгор. - Їх підготовка зайняла у мене близько трьох місяців. Цього часу цілком достатньо для того, щоб зібрати необхідний пакет документів і написати мотиваційний лист.

- Що це таке?

- Текст, в якому потрібно викласти причини вступу до обраного ВНЗ, свої цілі і завдання. Дуже важливо показати, що ти знаєш, як далі буде будуватися твоя кар'єра, до чого прагнеш в майбутньому. Навіть якщо для тебе самого це не зовсім зрозумілі моменти, завдання мотиваційного листа - переконати приймальну комісію, що саме ти той кандидат, який гідний отримати стипендіальний грант. Зазвичай ця сума достатня, щоб покрити всі витрати за кордоном. Оскільки Україна поки ще не член Євросоюзу, практично у всіх європейських вузах навчання для нас платне. Сума дворічної магістерської програми становить від п'яти до двадцяти тисяч євро в рік. З європейських країн безкоштовним залишилося освіту лише в Фінляндії і Норвегії. Але навіть в цьому випадку треба мати особисті кошти, що покривають витрати на житло і харчування. До 2011 року безкоштовним було утворення і в Швеції. Зараз навчання на моїй магістерській програмі в університеті міста Лунд коштує 15 тисяч євро на рік.

- Цю суму покриває грант?

- Абсолютно. У Швеції існує стипендіальна програма для студентів зі Східної Європи. Вона покриває всі витрати, починаючи від плати за навчання і закінчуючи грошима на проживання і навіть оплату перельотів. Щорічно її отримують п'ятдесят студентів з України, Білорусі, Казахстану та Росії.

- Скільки ж це виходить на місяць?

- Близько тисячі євро. Цілком достатньо, щоб оплачувати житло, їжу, транспортні витрати. У мене залишаються гроші навіть на невеликі подорожі. За перший рік навчання ми з компанією друзів проїхалися на машині по Норвегії і Німеччини.

- Що ж треба зробити, щоб увійти в число п'ятдесяти щасливчиків?

- Треба насамперед зрозуміти, чого ти хочеш, і планово йти до наміченої мети. Отримавши ступінь бакалавра, можна рухатися далі. Для початку необхідно вибрати вуз і програму, за якою хотілося б вчитися. Потім вивчити, які надаються можливості для отримання стипендії. У кожного навчального закладу є сайт, де викладені всі умови. Насправді нічого неможливого і складного в цьому немає. Зазвичай для вступу на магістерську програму вимагають диплом бакалавра з оцінками, мотиваційний і рекомендаційні листи. Якщо є бажання і сили, можна вступати одночасно в кілька вузів. Пакет документів для вступу скрізь приблизно однаковий. Як і вимоги до знання іноземної мови.

- Ти знаєш шведську мову?

- Я вчуся на англійському. Це досить поширена практика в європейських вузах. Більшість магістерських програм в Швеції англійською мовою. Для тих, хто хоче вивчати шведський, існують безкоштовні міські курси. Але за півтора року життя в Швеції я ні разу не зіткнувся з мовною проблемою. Все - від малого до великого - прекрасно говорять англійською.

- Заявка на отримання стипендії подається одночасно з документами на надходження?

- Ні, це не залежні один від одного процеси. У моєму випадку подача документів на стипендію закінчувалася на місяць пізніше, ніж прийом до університету. Для стипендіальної комісії головним є мотиваційний лист. Потрібно її переконати, що навчання в обраному вузі допоможе твоїй роботі на батьківщині. Мета програми - дати можливість отримати європейську освіту студенту, який потім зможе іспользоватьеті знання в своїй рідній країні.

- А якщо ти, наприклад, капітан університетської команди КВН або член студентської збірної з футболу. Це дає переваги?

- Немає. Ось про успіхи в навчанні треба обов'язково написати. Має значення участь в наукових конференціях, конкурсах, громадської діяльності. Два роки тому я брав участь в правовому конкурсі серед студентів в Фінляндії, де в режимі реальних судових процесів свої знання показували команди з різних країн світу. Наша група вийшла в фінал, але, на жаль, не перемогла. Сам факт участі в подібному конкурсі став плюсом для моєї анкети. Документи на отримання стипендії розглядаються кілька місяців. І відбувається це тільки після того, як вуз підтверджує твоє надходження. Зізнаюся, це дуже хвилююча очікування. Лист з рішенням стипендіальної комісії приходить по електронній пошті. Я до сих пір пам'ятаю, як переживав, відкриваючи його. Дізнавшись рішення, відразу почав планувати свій від'їзд, записався на прийом до посольства.

- Були складнощі з отриманням студентської візи?

- Якщо є документи про надходження, то ніяких. До речі, студентам, які мають стипендію, оформлення візи безкоштовне. Займатися підготовкою документів потрібно заздалегідь. У зв'язку з напливом біженців в останнім часом у посольства більше часу йде на розгляд заявок. Студентська віза дається на рік. Вона працює як мультивіза з багаторазовими в'їздами і виїздами.

- Віза дає право на роботу?

- В навчальний період це може бути не більше половини трудового дня. Однак я не працюю. Стипендії цілком вистачає на життя. До того ж навчальний процес по моїй програмі досить напружений. Часто доводиться проводити в бібліотеці весь день - з восьмої ранку до десятої вечора. Для студентів користування її фондами безкоштовне. Бібліотека в Швеції багато в чому відрізняється від наших. Там ніхто вже не пам'ятає, що таке картотека - весь каталог комп'ютеризований. Багато матеріалів доступні в електронному форматі, немає необхідності робити ксерокопії книг. Крім доступу до шведським ресурсів, бібліотека багата на англомовну міжнародну літературу практично з будь-якої тематики. Бібліотека відкрита 24 години на добу. За допомогою ключа доступу студент може потрапити туди в будь-який час доби.

- Що ще відрізняє шведське освіту від нашого?

- Студент-магістр сам вибирає предмети, які вивчатиме. Як правило, це дві-чотири дисципліни в семестр. Сесій немає, як і величезної кількості іспитів. Зазвичай з кожного предмета протягом семестру пишеться есе. Всі оцінки заносяться в електронну базу. Викладачі досить лояльно ставляться до студентів і рідко ставлять їм «незадовільно». Університет Лунда один з найстаріших в Європі, він входить в п'ятдесят кращих університетів світу. У кожного факультету свою будівлю, де проходять заняття, і окрема бібліотека.

- А їдальня?

- Традиційною, в нашому розумінні, студентської їдальні в університеті немає. Є невеликі кафетерії, де можна купити каву з пряником. Зате в бібліотеці стоїть мікрохвильова піч. Можна принести їжу з собою і там її розігріти. На невеликій кухні є плита, холодильник, кавоварка, прилади, чашки. Студенти самі стежать за чистотою в приміщенні. Перекусити в місті обходиться дорого. Найдешевший бургер або локшина обійдуться вам в п'ять євро. Чашка кави - три євро. Набагато вигідніше готувати вдома. Літр молока в Швеції коштує близько євро, кілограм курячої грудки - вісім євро, кілограм сьомги - десять євро. Найдешевша буханець хліба обійдеться в два євро. Зате в Швеції можна економити на питну воду - чиста і смачна вода тече прямо з крана. Алкоголь продається тільки в певних магазинах, які в будні працюють до трьох годин дня, а в неділю закриті. У супермаркетах можна купити лише слабоалкогольні напої, в яких міститься до 3,5 відсотка спирту.

- Є продукти, за якими ти сумуєш?

- Гречка. Такий, як в Україні, просто немає. Шведи не знають, що таке сало. Чесно кажучи, скучаю і за смаком овочів і фруктів. У Швеції вони, звичайно, є, але зовсім прісні, без аромату. Чи не знайти і солоних помідорів. А ось огірки - будь ласка. Сумую за сиру - за кордоном його чомусь не роблять. Серед студентів популярні національні дні, коли у когось вдома збирається велика компанія і кожен приносить блюдо, популярне в своїй країні. Я приготував величезну каструлю борщу. Він був з'їдений буквально за пару хвилин. Всі залишилися в захваті, захоплюючись незвичайним смаком.

- Як у вашому університеті вирішується питання з гуртожитком?

- Лунд - маленьке містечко, тому з житлом там завжди проблеми. Багато студентів знімають квартири в довколишніх містечках або Мальмо. Житло в Лунді дороге, тому що місто вважається одним з найбезпечніших в Швеції. Студентське житло буває різним. Все залежить від того, скільки у тебе грошей. Однокімнатна квартира коштує 450-500 євро на місяць. З початку навчального року кілька місяців ми з друзями - студентами з Таїланду і Пуерто-Ріко - знімали невеликий будинок в сімнадцяти кілометрах від Лунда. У ньому було три кімнати з усіма зручностями і загальна кухня. У кімнатах є необхідні меблі, а в вітальні, де ми любили збиратися вечорами, телевізор. Кожному з нас це житло обходилося по 350 євро на місяць. Однак взимку стало складніше добиратися до міста. Основний засіб пересування шведів в маленьких містечках - велосипеди, а взимку, коли багато снігу, на них не поїздиш. Одним з найпоширеніших у студентів видів житла є «коридори». Зараз я живу в такому. Це, по суті, велика квартира, що складається з 6-15-ти кімнат з власними санвузлами, загальною кухнею і вітальнею. Кімната в «коридорі» обходиться мені в 300 євро в місяць.

- Як студенти твого університету проводять вільний час?

- Кожен щомісяця платить внесок в союз - 25 євро. При цьому студент автоматично стає членом «нації» - клубу за інтересами: спортивного, музичного, театрального. В Лунді їх близько п'ятнадцяти. Кожна «нація» займає окрему будівлю з декількох поверхів. У ньому знаходяться клуб, бар, кімната відпочинку і навіть невелика сцена. «Нації» працюють до другої години ночі, а за барними стійками стоять самі студенти. Я - член музичної «нації», в якій захоплюються роком. Взагалі, в Лунді все створено для комфортного перебування студентів. У місті є футбольні поля, басейни, парки. У спортивних клубах для студентів діють хороші знижки. Поїздки по країні завдяки студентським квитком теж цілком доступні. Поруч з Лундом розташовані великі міста - Мальмо і Копенгаген, куди ми з друзями часто виїжджаємо у вихідні або на концерти улюблених груп.

- Студенти влаштовуються під час навчання на практику?

- Це залежить від програми. На моєму факультеті дуже насичені заняття, пропускати семінари можна. До того ж влаштуватися за фахом іноземному студентові непросто. Влітку мені належить захист магістерської роботи з прав людини, тому поки всі сили витрачаю на навчання.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Що це таке?
Цю суму покриває грант?
Скільки ж це виходить на місяць?
Що ж треба зробити, щоб увійти в число п'ятдесяти щасливчиків?
Ти знаєш шведську мову?
Заявка на отримання стипендії подається одночасно з документами на надходження?
Це дає переваги?
Були складнощі з отриманням студентської візи?
Віза дає право на роботу?
Що ще відрізняє шведське освіту від нашого?