Гроші на няню від держави: чи буде це працювати? »Дім Новин

З 1 січня 2019 року батькам в Україні обіцяють частково відшкодовувати гроші, витрачені на нянь

«Якщо ви наймаєте няню для догляду за своєю дитиною, ми будемо вам компенсувати гроші, на даний момент - це приблизно близько 1,5 тис. Грн щомісяця зарплати, щоб кожна дитина в Україні був доглянутим», - говорив раніше прем'єр Володимир Гройсман.


Замміністр соцполітики Олександра Чуркіна розповіла, що для того, щоб отримати гроші від держави, батьки повинні самі вибрати няню, укласти з нею угоду про офіційне працевлаштування, а на кінець року надати документи на відшкодування. Саме Чуркіна представила в Кабміні проект «Муніципальна няня».


З боку держави, запевнила вона, перелік вимог до няням не буде, а гроші за них будуть повертати батькам дітей у віці до трьох років - незалежно працюють батьки. «Мама може не виходити на роботу, а просто наймати няню для допомоги і отримувати таку компенсацію», - сказала заступник міністра.

«Мама може не виходити на роботу, а просто наймати няню для допомоги і отримувати таку компенсацію», - сказала заступник міністра

Точну процедуру отримання компенсації ще належить прописати, але за словами чиновниці, батьки повинні подати свою податкову декларацію і копію угоди з нянею. Гроші можна буде отримувати або на картку, або в касі. Всю суму будуть перераховувати в кінці року.

Зарплати нянь в Україні значно різняться - від 8,5-22 тис. Гривень в Києві, до 4-8 тис. Гривень в Одеській області, і 3,7-7 тис. В Дніпропетровській області. Такі суми наводить компанія OLX, на сайті якої висять понад 600 оголошень про пошук нянь в Києві і регіонах.

Однак експерти налаштовані не так оптимістично. Перш за все вони вказують на те, що велика частина нянь працює в тіні. І за 1500 грн вони навряд чи підуть оформлятися офіційно.


Няні в Україні, як і інші фрілансери, в більшості випадків працюють без будь-яких трудових договорів, які не мають жодного соціального захисту або гарантій стабільної зайнятості, каже юрист ГО «Трудові Ініціативи» Георгій Сандул.


У компанії OLX повідомили, що з понад 600 оголошень про пошук нянь, тільки в чотирьох йшлося про офіційне працевлаштування.


Однією з причин, чому з домашнім персоналом в Україні не укладають трудові договори, юрист Сандул називає необхідність офіційних процедур і сплату податків. За його підрахунками, в разі офіційного працевлаштування няня зобов'язана платити 18% податку на доходи фізичних осіб, а роботодавець (батьки) - ще 22% єдиного соціального внеску.


«Очевидно, що запропоновані урядом 1 500 грн буде недостатньо, щоб стимулювати всі сторони укладати офіційні трудові договори - сума на допомогу батькам повинна бути в рази більше, щоб цей механізм запрацював», - вважає експерт. Але добре, що про офіційне працевлаштування нянь взагалі почали говорити.


▶ ️ Читайте важливі новини в нашому Тelegram-каналі: відкрити канал ◀ ️