Гроші і вітер: що насправді необхідно татарської естраді?

13.11.2016

Відомий продюсер Рустам Сарвар по слідах «Үзгәреш җіле» міркує, чому артистів у татар багато, а ось грамотних аранжувальників немає

«Москвичі приїхали, пограли і поїхали», - так генеральний директор продюсерського центру «Аксу», музикант Рустам Сарвар описує один з результатів проведеного минулого тижня фестивалю «Үзгәреш җіле». У матеріалі, написаному для «БІЗНЕС Online», він пропонує свій рецепт виходу з кризи татарської естради, приводячи в приклад казахів.

Організатори збираються проводити це шоу п'ять років поспіль Організатори збираються проводити це шоу п'ять років поспіль. Це поки гроші, які віднесло вітром

АРТИСТІВ У НАС БАГАТО, У ТАТАР КОЖЕН ДРУГИЙ СПІВАЄ, А ПРОФЕСІЙНИХ аранжувальник НІ

Фестиваль «Үзгәреш җіле» ( «Вітер змін») був задуманий для того, щоб розвивати татарську естраду. Блага ідея за задумом. Але татарську естраду, на мій погляд, таким чином розвивати складно. Мені здається, що в Казані в першу чергу потрібно б побудувати студію європейського, світового рівня і запросити хороших, професійних фахівців, щоб вони навчили наших музикантів того, як потрібно аранжувати, як записувати пісні і т. Д. У такому випадку вся наша естрада дійсно змогла б піднятися до світового рівня: наші записи, аранжування, інструменталки, ті ж самі джазові речі. У нас не вистачає фахівців. Артистів у нас багато, у татар кожен другий співає, а професійних аранжувальників немає. Всі наші аранжувальники - самоучки, все самі по собі. Багато з них навіть нот не знають!

Але ставку в цей раз зробили на варягів. Москвичі приїхали, пограли і поїхали. А ми, виходить, залишилися ні з чим. Якщо у нас немає диригентів, аранжувальників, оркестровщик, тоді приїхали б, навчили наших, як треба все правильно зробити. Цього не було, і, чесно скажу, що багато наших музиканти в результаті образилися.

Нещодавно Перший канал показав документальний фільм «Голосу на мільйон» про російську оперної молоді, де брала участь і Альбіна Шагімуратова. І документальний фільм завершився татарської піснею «Әллүкі» в її виконанні . Вона світова зірка! Це говорить про те, що у нас є таланти. Альбіна - проста казанська дівчина. Тому, повторюся, нам потрібні хороші фахівці, аранжувальники, які навчать нас робити ці речі на світовому рівні, при цьому зберігши нашу самобутність, наш моң.

У цьому плані нам часто ставлять в приклад казахів. Але ж казахи так і зробили: вони відправили своїх хлопців вчитися до Німеччини, в Америку і інші країни, де ті набралися досвіду і при цьому не втратили своє, національне. А у нас немає нічого свого. Нам привезли в деякому сенсі хот-дог, і в ньому нічого особливого немає.

«Ставку цього разу зробили на варягів «Ставку цього разу зробили на варягів. Москвичі приїхали, пограли і поїхали. А ми, виходить, залишилися ні з чим »

Джазовому аранжуванні татарського ПІСЕНЬ - ЦЕ НЕ НОВО. МИ ЦЕ ПРОЙШЛИ вже давно І НАБАГАТО СМАЧНІШЕ

Безумовно, грошей, які витратили на проведення одного фестивалю, на те, щоб побудувати хорошу студію, не вистачить. Але ж організатори збираються проводити це шоу п'ять років поспіль. Це поки гроші, які віднесло вітром. Вони як прийшли, так і пішли, ніхто їх навіть помацати не встиг - це, мені здається, неправильно. А та ж студія, вклавши ми в неї, залишиться у нас! Пишу цей текст для того, щоб організатори могли б побачити інші альтернативи того, як можна розвивати татарський шоу-бізнес і музичну культуру.

І ще більш неправильно віддавати таку величезну суму бюджетних грошей в одні руки. Вони там самі вирішили, хто буде виступати. Серед учасників були і люди, які взагалі не змогли нормально заспівати. І педагоги ті ж самі, які до цього штампували естрадних виконавців! Хочеться запитати: чому, наприклад, шановна Венера Ганеева до цього фестивалю в рамках своїх службових обов'язків в Академії культури не навчила своїх студентів співати? А тут їм величезні гроші виділили, і, виходить, вони їх цьому навчили? Погодьтеся, є в цьому якась іронія ...

«Серед учасників були і люди, які взагалі не змогли нормально заспівати «Серед учасників були і люди, які взагалі не змогли нормально заспівати. І педагоги ті ж самі, які до цього штампували естрадних виконавців! »

І ще. Особисто мені не вистачило повноти інформації про цей захід. Це наші гроші - наші податки, а ми абсолютно нічого не знали, до останнього публіці нічого не відкривали. Спочатку організатори «Үзгәреш җіле» оголосили, що це буде конкурс. Але якщо це конкурс, то становище повинно бути у відкритому доступі, щоб все це бачили: може, ми теж хочемо брати участь? Вони набрали 20-річних студентів або з академічними голосами, або взагалі зовсім без голосу. Ну, може, один-два виконавця з голосом були, інші - або учні консерваторії, які володіють академічним вокалом, або ще студенти. Я б не сказав, що вони джазові співаки і їх можна навчити співати цю музику за один концерт. Як уявлення, може бути, воно і цікаво, але ніхто там не відповідає посаді. Вокалу мала навчати Лілія Чугунова. Але якщо ми запрошуємо гостей, заради Бога, але нехай вони будуть джазменами, вокалістами. Оркестр ж не треба вчити джазу, вони і так вміють його грати, а от наших виконавців потрібно було навчити адаптувати татарський моң під даний напрямок в музиці, а для цього потрібно хоча б як мінімум місяць їм займатися. Ніхто джаз співати не вміє, а їх відразу занурили в цей жанр, а вони навіть не знають, куди плисти і як плавати - деруться і вибираються, хто як може.

«З виконавців я б виділив Максуда Юлдашева, тому що він в цьому плаває, він співає світові хіти, це його стихія» «З виконавців я б виділив Максуда Юлдашева, тому що він в цьому плаває, він співає світові хіти, це його стихія»

Заходи, проведені за такі чималі бюджетні гроші, потрібно максимально висвітлювати, робити відкритими від початку до кінця. Народ повинен знати, куди витратили ці гроші, що з ними зробили. Нехай будуть якісь тематичні передачі, які будуть про все це розповідати. На ТНВ провели ток-шоу, передачу «танення ноктаси» ( «Точка опори»), там зібралися 6 чоловік, і кожен захищав свою позицію, і у багатьох були питання щодо доцільності таких витрат. І Ірек Шаріпов, і Рифат Фаттахов сказали: «Це ми замовники». У кого запитали? У вас запитали? У нас? У нас не запитали. У Казані не так багато продюсерських центрів - у Фаттахова не запитали, у Сарварова не запитали, у Марата Гараева теж не запитали. Самі, як хотіли, так і розподілилися фінансами А тепер вселяють, зомбують нас, що все це було добре - світло був шикарний. Так будь-якій людині дайте стільки грошей, він теж зробить нормальний світ. А зараз хто-небудь з учасників сольний концерт на такому рівні дасть? Не дасть! У нього немає таких грошей. Він знову піде до найдешевшому аранжировщику, зробить собі дешеву фонограму, орендує якийсь дешевий зал, де за екран потрібно платити окремо, а це дорого. І все. Знову буде співати старі пісні. Знову повернулися до того, що було. А якби навчили, то хоч навички б залишилися. Є цікаві оркестровки, які оркестр зробив для себе і їх благополучно відвіз. Далі зроблять по дві фонограми, які в лютому видадуть виконавцям. Пошили один костюм на два виходи - це теж несерйозно.

І такі джазові аранжування татарських пісень - це неновий. Це ми пройшли вже давним-давно, ще в 1950 - 60 роках, і набагато «смачніше». Це вже було, і репертуар звідти. Навіть не змусили написати або знайти щось нове: що грали раніше, той же репертуар заспівали і зараз.

«Аліна Шаріпжанова добре виступила - їй не зіпсували фонограму» «Аліна Шаріпжанова добре виступила - їй не зіпсували фонограму»

З виконавців я б виділив Максуда Юлдашева, тому що він в цьому плаває, він співає світові хіти, це його стихія, він відчував себе як риба у воді. Аліна Шаріпжанова добре виступила - їй не зіпсували фонограму. Але вона і в звичайному житті співає джазові речі, тому у неї вийшло краще, ніж у інших. Ільгіз Шайхразіева дуже хвалили, але він взагалі різнобічний хлопець - він і релігійні пісні співає. Виходить, що виступили добре ті, у кого вже є певний досвід і навички. Природно, за місяць-два зробити з Марселя Вагізова, наприклад, Майкла Джексона неможливо. Загалом, добру справу, яку запущено з легкої руки нашого керівництва, вимагає небайдужого і професійного підходу. Необхідно осмислення першого досвіду, громадська дискусія і підключення професійного співтовариства - тільки так, спільно, ми запустимо дійсно вітер змін в світ татарської естради та шоу-бізнесу.

Рустам Сарвар

А тут їм величезні гроші виділили, і, виходить, вони їх цьому навчили?
Але якщо це конкурс, то становище повинно бути у відкритому доступі, щоб все це бачили: може, ми теж хочемо брати участь?
У кого запитали?
У вас запитали?
У нас?
А зараз хто-небудь з учасників сольний концерт на такому рівні дасть?