У Сиктивкарі в КСЦ «Ренова» вперше відгримів концерт гурту «Мельница», завдяки якій російська фолк-музика вийшла з андеграунду на широкі простори. Жителі столиці Комі за дві години простежили 15-річний творчий шлях музичного колективу.
Фото Юрія Кабанцева
Виступи «Млинки» по всій Росії збирають аншлаги, не стала винятком і столиця Комі. За двадцять хвилин до початку концерту біля входу в гардероб КСЦ «Ренова» стояла значний натовп, але любителів групи все додавалося і додавалося. До речі, публіка зібралася досить різношерста: від солідних чоловіків в окулярах і парочок, що не соромляться своїх почуттів при чесному народі, до спортсменів в одязі фірми Adidas і похмурих «бороданів» в шкіряних косухах.
- «Млин», напевно, знаменита група, раз стільки народу прийшло, - говорив молодий хлопець по дорозі з гардероба поруч йде товаришеві.
Коли глядачі сідали по місцях, на сцені стояли тільки пара акустичних гітар та барабани. Публіка з нетерпінням чекала концерту і аплодувала раз п'ять до виходу героїв вечора. Проте, очікування довжиною в двадцять хвилин було винагороджено сповна.
Нарешті на сцену вийшли музиканти групи «Млин», слідом за ними з'явилася в золотистому світлі софітів лідер колективу Наталія О'Шей, більш відома під псевдонімом Хелавіса. Вокалістку вітали бурхливими оплесками. Почали музиканти традиційно з пісні «Далеко». Уже на цьому номері колектив зміг завести публіку. Хоча в продажу квитки були тільки на місця для сидіння, публіка потихеньку стала перебиратися на вільне від стільців простір танцполу. Розмірно погойдуючись у такт, глядачі зустріли наступну хитовую композицію «Дорога сну». Після виконання пісні «На північ» з дебютного альбому Хелавіса привітала присутніх:
- Мені дуже приємно, що все відбувається в рамках туру «Млин-15» і що ви до нас прийшли відсвяткувати наше п'ятнадцятиріччя. Щире вам дякую! Програма туру складається з дуже древніх наших речей і абсолютно нових. Ми ставимо перед собою завдання показати, що на самій-то справі не надто ми і змінилися за всі ці роки.
- Гаразд !? - хтось недовірливо вигукнув із залу.
- Гаразд, - незворушно відповіла вокалістка і продовжила свій монолог:
- Поки ми приступаємо до електроакустичних сегменту нашої програми, я б хотіла запросити людей, які ще животіють на місцях, зазначених у куплених квитках, приєднуйтесь до нас! У нас, дивіться, скільки тут місця!
Публіка захоплено прийняла запрошення і відразу перемістилася з трибун на танцпол.
Хелавіса на час поступилася місцем своїм музикантам, які продемонстрували інструментальний важкий фолк-рок. Під час програшу в пісні «Дороги» Наталія О'Шей пішла за сцену, де закріпила на поясі кельтську арфу. Після проведення цього обряду група, що не розмінюючись на зайву балаканину, піднесла глядачам композиції «Ангел», «Шовкопряд» і «Княже». Під час останньої більшу частину флейтист Сергій Заславський просто стояв без діла, але під кінець пісні змінив інструмент і зіграв короткий соло на мелодійної гармоніці.
Поки музиканти були захоплені грою, глядачі підстрибували і показували рокерську «козу», а люди на трибунах знімали концерт на планшети і телефони. Але увагу публіки «Млин» не пропускала. Подякувавши присутніх, Хелавіса заспівала пісню «Відьма», не піддається жанровим визначенням: тут і рок-балада, і елементи джазу, і фанк, і складний вокал і, звичайно ж, справжній фолк. Глядачі байдужими не залишалися, вони голосно кричали і аплодували.
Під виконання вже старого хіта «Нічна кобила» люди не могли встояти і навіть закружляли в стрімкому хороводі. Відразу після соло в кращих традиціях хард-року гітариста Сергія Вишнякова почалася феєрія під назвою «Шаман». Зал став червоного кольору, Хелавіса впевнено стала вражати своїм потужним вокалом. Правда, в пісні обійшлися без горлового співу, яке звучить в студійній версії. Зате вокалістка під кінець номера створила вібрацію в голосі, постукуючи ребром долоні по горлу.
Хелавіса не акцентувала програму вечора тільки на себе, а періодично поступалася головне місце і своєї акомпанує групі. Кожен з них показав своє майстерне володіння інструментом.
Після інструментальної композиції на гітарі Сергія Вишнякова на сцену принесли два стільці.
- «Королівна»? - в нетерпінні запитав хтось в залі. Хелавіса у відповідь лише загадково посміялася.
Вже з моменту набуття зал скрикнув - все зрозуміли, що очікувана пісня буде виконана. Дійсно, Хелавіса під акомпанемент Сергія Вишнякова виконала зворушливу баладу «Королівна». Публіка слухала знамениту композицію в повній тиші.
Вклонившись глядачам, Хелавіса знову взяла в руки арфу, а все решта музикантів піднялися знову на сцену.
- Ви готові? - запитала вокалістка, звертаючись чи то до залу, то чи до музикантів. Але відповіли на питання ствердно все. Музиканти просто кивнули, а глядачі прокричали:
- Звичайно, готові!
І почалася заливисто пісня «Двері Тамерлана». На другому куплеті публіка стала кричати від захвату. Але Хелавіса приставила палець до губ, і зал слухняно затих, дослухавши соло Олексія Орлова на електровіолончелі.
Не обійшлося і без виконання таких хітів, як «Глечик», «Радість моя», «Наречена Полоза». Після композиції з останнього альбому «Поїзд на Мемфіс» Наталія О'Шей сказала спасибі «героям невидимого фронту»: художнику по світу Івану Савіну, звукорежисеру, відповідальному за звук в залі, Олексію Денисову і звукорежисера по сцені Олексію Зинов'єву.
В повний екстаз «Млин» ввела зал, зігравши знамениту пісню «Вовкодав». Потім музиканти відклали інструменти і підійшли до краю сцени. Захоплені шанувальники вручили Хелавіси букет квітів, артисти вклонилися і вийшли за сцену. Але публіка навіть не думала йти, весь зал гуркотів, тупаючи ногами і плескаючи в долоні. Хвилини через три зал занурився в синій колір, а на сцені з'явилися віолончеліст Олексій Орлов і Хелавіса, пофарбовані золотавим світлом софітів. У такій похмурій обстановці публіці піднесли на біс пісні «Мора», що оповідає про давньоруських богів, і «Гори, Москва!», Під загрозливі акорди якої танцювали навіть жінки середнього віку.
«Королівна»?Ви готові?