Самарський обласний художній музей - один з найбільших музеїв Поволжя. Його предтечею з'явився художній відділ, організований в 1897 році в самарському Публічному музеї з ініціативи місцевих художників на чолі з К.П.Головкіним, які передали в дар музею свої картини. У наступні роки в нього увійшли дари, прислані в Самару в відповідь на звернення Головкіна через друк великими майстрами вітчизняного мистецтва (М.В.Нестерова, В.А. Бакшеева і ін.); новому відділу жертвували предмети мистецтва місцеве купецтво та інтелігенція. Після революції збори художнього відділу стало рости за рахунок творів, експропрійованих з приватних колекцій, в нього надходили роботи з Державного музейного фонду, із зібрань Ермітажу, Російського музею, Третьяковської галереї, Саратовського музею ім. Радищева і ряду інших музеїв.
У 1918 році в музей влилися значні зібрання творів російського мистецтва 2 половини ХIХ - початку ХХ купця П.І. Шіхобалова і західноєвропейського і східного мистецтва - власника пивоварного заводу Альфреда фон Вакано. У 1919 році з ініціативи художника Н.Н.Попова з Москви були надіслані твори російського авангарду, і в даний час ця колекція складає близько 80 творів. 21 січня 1937 році художній відділ при краєзнавчому музеї був перетворений в самостійний художній музей, який розмістився в будівлі Палацу культури ім. В. В. Куйбишева.
У радянський період зібрання музею значно розширилося - перш за все, за рахунок надходжень творів радянського мистецтва. До 1980 року в зборах музею налічувалося близько 12 000 творів вітчизняного та зарубіжного мистецтва - живопису, графіки, скульптури, прикладного мистецтва.
З 1958 по 2005 рік директором музею, заслуженим працівником культури, почесним громадянином Самари і Самарської області, лауреатом Державної премії А.Я. Басс була проведена значна робота щодо подальшого формування музейного зібрання, були закуплені твори мистецтва в приватних колекціях Москви, Ленінграда та інших міст.
У 1989 році для розміщення музейних колекцій було отримано будівля колишнього міськкому партії, і таким чином основна частина зборів була розгорнута в приміщенні за адресою вул. Куйбишева, 92, колишньому до революції будівлею Волзько-Камського банку, побудованим в 1913-1915 за проектом архітектора В.І. Якуніна в стилі неокласицизм.
Це пам'ятник архітектури початку ХХ століття, об'єкт культурної спадщини федерального значення (Указ Президента РФ від 20.02.1995 р № 176).
В оперативному управлінні музею знаходиться також особняк купців Шіхобалова (за адресою вул. Венцека, 55), колишня садиба самарських купців, меценатів і колекціонерів П. І.І В. Л. Шіхобалова. Пам'ятник архітектури початку ХХ століття, об'єкт культурної спадщини федерального значення (Указ Президента РФ від 20.02.1995 р) Комплекс включає двоповерховий кам'яний особняк, будинки службовців і каретник. Особняк побудований в стилі модерн і еклектика в 1905 році за проектом архітектора А.А. Щербачева. Після реставрації тут планується будівлі розмістити відділ художньої культури Самари.
Сховища творів вітчизняного мистецтва ХХ століття, а також секторів музею «Музей-майстерня В.З. Пуригін »і« Музей - квартира сім'ї Васильєвих »в даний час розміщені в будівлі Самарського академічного театру опери і балету (пл. Куйбишева, 1). Будівля Палацу культури імені В.В. Куйбишева є об'єктом культурної спадщини регіонального значення. Монументальна будівля в стилі сталінський ампір була побудована в 1938 році за проектом архітекторів Н.А. Троцького і Н.Д. Каценеленбоген.
Філія музею «Історико-музейний комплекс с. Ширяєве », що знаходиться в селі Ширяєве, займає 3 історичні будівлі, об'єднаних спільною територією історико-музейного комплексу під відкритим небом.
У цей комплекс входять:
- будинок-музей І.Є. Рєпіна - історична садиба селян Алексєєвих 1850-х рр., Що представляє собою типову волзьку будівництво ХIХ століття, що включає хату і внутрішній двір (відкритий в 1990 р),
- будинок-музей А.В. Шіряевца - меморіальна сільська хата Іонових 1890-х рр., В якій жив поет А.В. Шіряевец (Абрамов) (був відкритий з 1978 по 1990 рр .; з 1990 по 2005 рр. Перебував в реставрації, після реставрації відкрито влітку 2005 року).
- Будинок Вдовіна - кам'яний будинок поч. ХХ ст., В якому знаходяться виставкові зали та етнографічна експозиція.
В даний час зібрання музею налічує 15 828 експонатів живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва. Центральне місце в ньому займають твори вітчизняного мистецтва з кінця XVI до початку ХХI століття. Серед них твори класиків вітчизняного мистецтва - Ф.С. Рокотова, Д. Г. Левицького, В.Л. Боровиковського, К.П. Брюллова, В.А. Тропініна, І.К. Айвазовського, І.М. Крамського, В.Г. Перова, І.Є. Рєпіна, В. І. Сурикова, В.Д. Полєнова, А.К. Саврасова, І.І. Шишкіна, О.І. Куїнджі, І.І. Левітана, В.А. Сєрова, К.А. Коровіна, М.В. Нестерова, С.Ю. Жуковського, А.В. Лентулова, П.П. Кончаловського, К.С. Малевича, О.В. Розанової. Музей експонує також колекції іконопису, західноєвропейського мистецтва і мистецтва країн Далекого Сходу - Китаю і Японії.
У 1997 році був заснований сектор «Музей-квартира Васильєвих», на зборах якого увійшли понад 1600 творів художників Олександра Павловича та Олександра Олександровича Васильєвих і меморіальні предмети. У 2004 році був заснований сектор «Музей-майстерня В.З. Пуригін », в даний час з прийнятих на тимчасове зберігання предметів з майстерні художника на постійне переведені понад 500 одиниць зберігання.
У 2002 році в музеї була створена Опікунська рада з людей, які зарекомендували себе на терені своєї діяльності в якості цінителів мистецтва і меценатів, зацікавлених в розвитку культури місцевої громади. До ради входять: ВАТ «НОВАТЕК», ВАТ КБ «Солідарність», ВАТ «Альфа-Банк», ТОВ «Видавничий дім« Агні ».
Діяльність Опікунської ради відіграє значну роль у творчому розвитку музею, його повноцінної наукової, видавничої та виставкової діяльності. Члени Опікунської ради знайомляться з планами і результатами діяльності музею, розглядають можливості додаткової фінансової та іншої підтримки основних напрямків його діяльності. Завданнями Опікунської ради є не тільки безпосередня фінансова допомога музейним проектам, але і пошук додаткової підтримки широкого кола приватних осіб, бізнес-структур, місцевої влади та громадських організацій.
Фінансову допомогу в здійсненні музейних проектів також надають ЮніКредит Банк, ВАТ «Волго-Камський банк», ОТП Банк, Почесне консульство Італії в Самарській області та Республіці Татарстан.
Музей підтримує тісні зв'язки з музеями країни, вітчизняними та зарубіжними колекціонерами, проводить виставки російських і зарубіжних художників. Значущими культурними подіями стали виставки із зібрань Третьяковської галереї, Історичного музею, Російського музею, музеїв Московського Кремля.
У числі найбільших виставкових проектів можна відзначити:
- Міжнародний виставковий проект «Велика утопія» - 5 творів російського авангарду з фондів СХМ (США, Європа, Росія, 1992-93 рр.);
- Виставка «Скарби Самарської Луки. Самарський обласний художній музей. Російська живопис XVIII - початку XX століття »в Державній Третьяковській галереї в рамках проекту« Золота картка Росії »(Москва, 1999);
- Міжнародний виставковий проект «Нонконформісти. 1955-1988, Другий російський авангард. Документи. Живопис «, з колекції кендо і Якоба Бар-Гера (Кельн; Німеччина, Самара, Москва, 2001);
- «Три століття російського мистецтва» - виставка творів з колекції Державного Російського музею в рамках програми «Росія» Міністерства культури і масових комунікацій РФ (Самара, 2004);
- Виставки Міжнародного фестивалю фотографії «ФотоФест-2003» (Х'юстон, США: Вибране. ФотоФест 1990-2002 »,« Це - Нью-Йорк: фотографії зняті народом »і ін. В рамках" Самарської Асамблеї-2003 "за підтримки РОСИЗО (Москва) (Самара, 2003);
- Виставка «Непізнаний художній об'єкт» в Московському Центрі сучасного мистецтва -19 творів російського авангарду з фондів СХМ (Москва, 2003);
- «Сни розуму. Франсиско Гойя & Сальвадор Далі »- виставковий проект Російської академії мистецтв, Московського музею сучасного мистецтва, галереї Боттінгерхаус (Німеччина) в Росії (Самара, 2008);
- Міжнародна виставка «Футуризм-100» (Роверетто, Італія, 2009) і т.д ..
Одне з пріоритетних напрямків діяльності музею - популяризація місцевого культурної спадщини та сучасного мистецького життя міста та регіону. Серед заходів 2008 - 2010 років - виставки з циклу «Пам'ять серця»: засновника колекції музею К.П. Головкіна, майстрів самарської живопису І.В. Карпунова, І.Є. Коміссарова, Н. Ф. Шєїна, В.І. Білоусова, самарських графіків. Другий значний виставковий цикл - «Ювілеї самарських майстрів», які проходять у виставковому залі в будівлі за адресою: вул. Венцека, 55.
У травні 2010 року відбулася виставка «Вклонімося великим тим рокам» до 65-річчя Великої Перемоги із зібрання музею. До експозиції увійшли твори живопису, графіки, скульптури 1941-1945 років, які експонувалися в Куйбишеві в роки Великої вітчизняної війни.
В області наукової роботи музею слід виділити наскільки основних напрямків діяльності:
Вивчення музейних колекцій, каталогізація зборів. В електронний каталог музею внесено 10 966 предметів, оцифровано 6 312 музейних предметів, які будуть включені до зведеного музейний каталог Росії;
Створення на основі вивчення колекції виставок із зібрання музею з випуском каталогів:
«Світ Вільяма Хогарта»
(Гравюри англійської графіка і живописця Вільяма Хогарта (1697-1764), яка включає відомі серії «Кар'єра повії», «Кар'єра марнотратника», «Модний шлюб»).
«Образи Італії»
(Гравюри італійських майстрів XVI-XIX ст. М. Раймонд, А. Карраччі, Д.Б. Пиранези і ін., Які представляють образи Риму і Італії).
«К.П. Головкін »(пейзажний живопис самарського купця, засновника колекції художнього музею К.П. Головкіна (1871-1925)
Видавнича діяльність. Починаючи з 1990-х років, музеєм були видані такі книги, альбоми, каталоги:
Самарський художній музей. Від Модерну до Авангарду. - М., 1995.
Спадщина. Самарський художній музей. 100 років колекції. - Самара, 1997..
Алексушін Т.Ф., Чернова В.А. «Музей Вакано» (каталог виставки із зібрання зі вступними статтями) - М., 2002.
Володін В.І. Суриков і Самара. - М., 2002.
Сергій Микитович Південець (каталог виставки) - Самара, 2006.
Валентин Захарович Пуригін (каталог виставки) - Самара, 2006.
Самарські перехрестя. Образи міського ландшафту в образотворчому мистецтві, фотографії та архітектури (каталог виставки) - Самара, 2006
Повертаючись до Головкіна (збірник статей, каталог зібрання творів художника в музеї - Т.А.Петрова) - Самара, 2007
Путівник по селу Ширяєве. Самарський обласний художній музей. - Самара, 2007
Петрова Т.А. По залах Самарського художнього музею. Російська живопис XVIII - початку XX століття. Путівник. - Самара, 2007
Чернова В.А., Новокрещенова А.К. Образи Італії в гравюрах Піранезі і італійських майстрів XVI-XVIII століть із зібрання Самарського обласного художнього музею (каталог виставки в музеї зі вступними статтями) - Самара, 2008
Самарський художній музей. Буклет. - Самара 2009
Іван Яремович Комісарів. Каталог виставки. - Самара 2009
Василь Іванович Бєлоусов. Каталог виставки. - Самара 2009
Микола Федорович Шеїн. Каталог виставки. - Самара 2009
Петрова Т.А. По залах Самарського художнього музею. Російський авангард. Путівник - Самара 2010
проведення науково-практичних конференцій на тему «Спадщина-сучасність» з подальшим випуском збірників матеріалів конференцій:
Спадщина-Сучасність. Міжнародна конференція художніх музеїв 1998 року - Самара, 2000.
Художня спадщина Росії. До 110-річчя створення колекції і 70-річного ювілею Самарського художнього музею. Збірник матеріалів науково-практичної конференції - Самара, 2007
Спадщина-сучасність: збірник матеріалів науково-практичних конференцій Самарського обласного художнього музею. - Самара 2009
готується до видання збірник матеріалів науково-практичної конференції «Спадщина і сучасність. До 80-річчя від дня народження А.Я.Басс »- 2010
У науково-просвітницької області робота з різними цільовими групами здійснюється на основі наступних програм:
екскурсійні програми для дорослих. У тому числі оглядова та тематичні екскурсія по експозиції музею, що включають російське мистецтво з XVIII по початок ХХ століття; західноєвропейське мистецтво і мистецтво Сходу.
екскурсійні програми для дітей. Тематичні екскурсії по залах музею; екскурсії на теми:
«Жіночі образи в образотворчому мистецтві XVIII - XIX ст.» (5-11 кл.)
«Великі імена російського пейзажу» (1-11 кл.)
«Золотий час передвижників» (5-11 кл.)
«Лики, що випромінюють світло» (1-11 кл.)
«Біблійні сюжети в російського живопису XIX - XX ст.» (8-11 кл.)
«І.Є. Рєпін і В.І. Суриков в Самарі »(1-11 кл.)
«Будинок на Дворянській» (Історія будівлі музею) (5-11 кл.)
«Самарський гурток любителів живопису» (К.Головкін, М.Осипов, Ф.Буров і ін.)
«Спадщина самарського купецтва» (Колекціонери Старої Самари)
Перші кроки по залах Самарського художнього музею (для дітей 4-6 років)
«Чарівний світ музею»
Інтерактивні екскурсії-гри:
«Таємниці скарбів А. фон Вакано» (1-5 кл.)
«Подорож з Петром I» (5-11 кл.)
«Чарівний саквояж» (1-9 кл.)
З вересня 2007 року музей очолює Галина Володимирівна Рябчук, мистецтвознавець, член Спілки художників Росії, член АІС.
В даний час ведеться робота над проектом «160 Самарцев», одним з центральних в числі заходів святкування 160-річчя губернії.
Плануються виставка та науково-практична конференція до 80-річчя від дня народження В. З. Пуригін, виставка «Скарби Московського Кремля і ін.
Адреса: 443099 м Самара, вул. Куйбишева, 92.
Тел .: (846) 3322350, 3334650 (факс)
Електронна пошта: [email protected]
сайт: www.artmus.ru