Гуманітарні вузи Росії: список кращих університетів та інститутів країни

  1. ТОП-10
  2. особливості навчання
  3. якість навчання
  4. Найпопулярніші спеціальності (бакалаврат)
  5. перспективи навчання

Незважаючи на більш високу нині популярність економічних і технічних професій - гуманітарії продовжують залишатися не тільки затребуваними, а й необхідними російському суспільству.

ТОП-10

Серед більш, ніж 1500 російських вузів гуманітарні становлять понад третину. Вибрати з них десятку кращих досить складно, на увазі неминучою деякої суб'єктивності принципів відбору. З цієї причини найбільш точним ТОП-10 буде, найімовірніше, рейтинг, що представляє собою об'єднання даних найбільш престижних державних (з одного боку) і об'єктивних недержавних (з іншого боку) конкурсів, досліджень і опитувань.

До престижним дослідженням можна віднести такі всеросійські щорічні федеральні конкурси, як «Кращий вищий навчальний заклад Росії», а також щорічно публікує думку агентства «Експерт» при пріоритетному національному проекті «ОСВІТА», створеному за підтримки Міністерства освіти та науки РФ.

До об'єктивних недержавним рейтингам відносяться провідні Інтернет-сайти, присвячені освіті і проводять опитування серед всіх користувачів Рунету.

В цьому випадку ТОП-10 за станом за 2017 рік матиме такий вигляд так:

  1. МГУ (Що не відноситься безпосередньо до гуманітарних ВНЗ, проте має факультети гуманітарної спрямованості). Безумовний №1 в Росії серед всіх вузів в цілому, підтверджує свій рейтинг присутністю в ТОП-200 «виший» світу і вимагає максимального в РФ кількості балів під час вступу на провідні спеціальності.
  2. МГИМО - також не вимагає додаткових уявлень з відомих причин.
  3. РДГУ (Російський гуманітарний держуніверситет - №1 серед чисто гуманітарних вузів в списку експертів, № 4 у списку голосуючих на Інтернет-сайтах і №26 в загальному рейтингу вузів Росії).
  4. СПбГУ (Санкт-Петербурзький держуніверситет - Перший не московський вуз в рейтингу, який отримав це місце не в останню чергу за кількість пропонованих спеціальностей гуманітарної спрямованості - 40!).
  5. Московський Академічний міжнародний інститут (Перший недержавний вуз рейтингу, однозначний лідер Інтернет-голосувань, що перевершує найближчого конкурента майже вдвічі).
  6. МНЕПУ (Знову-таки з московською пропискою Міжнародний еколого-політологічний незалежний університет).
  7. МДІ (Ще один гуманітарний московський інститут імені знаменитої княгині Катерини Дашкової - займала посаду Президента Російської Академії).
  8. Гуманітарний Санкт-Петербурзький університет профспілок (СПбГУП).
  9. Московський гуманітарний держуніверситет імені Шолохова (МДГУ).

Дивіться також повний список гуманітарних вузів Москви і гуманітарних вузів Санкт-Петербурга .

особливості навчання

З огляду на наявність величезного спектру гуманітарних спеціальностей, розроблені для кожної з них навчальні плани в нових ФГОС ВПО істотно відрізняються. Однак це стосується лише до третього, професійного циклу підготовки. Особливостями ж навчання в вузах гуманітарної спрямованості (в порівнянні з іншими, технічними та економічними навчальними закладами) є зменшення кількості годин підготовки в першому, природно-науковому циклі - на користь другого, гуманітарно-соціального.

Основними дисциплінами гуманітаріїв при цьому будуть історія (вітчизняна), філософія, іноземна мова, менеджмент і маркетинг, а головною метою - навчання студентів:

  • розуміння соціальної структури суспільства і місця в ньому людини;
  • різним релігійним і філософським картинам світу;
  • взаємодії в особистості біологічного і громадського начал;
  • багатоваріантності і складності історичних процесів;
  • іноземної мови (в обсягах, необхідних для роботи з інформацією в зарубіжних джерелах);
  • політичної організації держав і суспільств, а також ролі насильства або його відсутності в них.

якість навчання

Говорити про якийсь середній якості навчання в гуманітарних вузах країни в цілому дуже важко. Виною тому - величезний розрив між рівнем викладання в провідних навчальних закладах, який на сьогодні залишається дуже високим, і регіональних вузах, особливо невеликих - в яких задовільним його назвати складно. Позначається тут і падіння престижності гуманітаріїв «Не топових» спеціальностей, і нерівномірність фінансування. І багато інших причин. Правда, є надія на поліпшення ситуації - в тому випадку, якщо реалізація федеральної програми підняття престижу гуманітарної освіти та її фінансове забезпечення не будуть урізані на користь будь-яких інших областей.

Найпопулярніші спеціальності (бакалаврат)

Найбільш популярними серед гуманітарних спеціальностей по лінії бакалаврату за останні десятиліття істотно не змінився. До топ-п'ятірці, як і раніше можна віднести:

  • міжнародні відносини;
  • політологію;
  • рекламу;
  • журналістику;
  • соціологію.

перспективи навчання

Вони, як і раніше, традиційні - і пов'язані, перш за все, з обраною спеціальністю і майбутньою професією. Тут і можливість отримання престижної роботи за кордоном або ж в топпових вітчизняних компаніях, і забезпечене майбутнє в разі досягнення певних вершин у політології, журналістиці або рекламної галузі.