Заголовне фото - PIXEL. Photo by Patrick Berger / ArtComArt
Що спільного між реальним і віртуальним? Загального - ми, люди, швидко пристосуватися до четвертого виміру, що навчилися легко з ним взаємодіяти, і навіть танцювати в ньому, як то відбувається в групі Käfig французького хореографа Мурада Мерзукі, що привозить у вересні в Ізраїль балет " Pixel "(« Піксель »), де рух стало проекцією ідеї, де танець приходить з іншого виміру, а класика з хіп-хопу. Саме так, а не навпаки.
Сучасний театр, а так само і балет активно використовують нові технології, відео-арт та саунд-арт, датчики руху, сенсорні проекції і розумні, чи не говорять за артистів картинки. Мурад Мерзукі, керівник Національної хореографічної центру Кретей, поставив свій «Піксель» у віртуальному просторі, коли його танцівники танцюють на екрані, на віртуальних площинах, в які перетворені сцена і куліси, а тривимірні зображення укупі з рухом створюють повітряні оптичні ілюзії. Танцівники парять в повітрі - і в реальному і в віртуальному світі, в альтернативному сценічному експериментальному мультмедіа просторі «Пікселя», прем'єра якого пройшла у Франції в листопаді 2014 року.
PIXEL. Photo © Laurent Philippe
Вистава «Піксель» - проект міждисциплінарний, створений силами хореографа Мурада Мерзукі і відеохудожників Клер Барден і Адріена Мондо. «Піксель» - це діалог танцю і мультимедіа, вуличної культури і техногенного світу, рухи танцюристів і цифрових зображень, тривимірної графи і цирку. «Піксель» - це ілюзія, обман, мікс з хіп-хопу, акробатики, бойових мистецтв, класики, contemporary dance, і в той же час реальний танець реальних 11 танцюристів групи Käfig, вже багато років очолює Мурадом Мерзукі в Кретей (спочатку Мерзукі, француз за походженням, зібрав в 1996 році балетну трупу «Cie Käfig» з танцюристів, які виступають на вулицях Ріо-де-Жанейро, і з тих пір на рахунку у артистів більше двадцяти постановок в шестистах містах по всьому світу). До речі, при його трупі Käfig була відкрита перша хореографічна школа хіп-хопу.
У «Піксель» танцівники пропонують глядачам все: від брейк-дансу до повільного танцю - slow motion, танцювальної імпровізації на світяться хвилях з бризками з золотистих пікселів, рухом яких керують танцівники. А через секунду - стіна пікселів відмітає їх углиб, мне і забирає за лаштунки. Безтілесна середу ажурних грат підпорядковує собі людину, нестійке простір розсипається, імпульс живого танцю бореться з математичною теорією. Електронна музика Армана Амара, композитора театру і кіно, володаря призу «Сезар» за саундтрек до фільму «Концерт» (реж. Раду Міхайляну) задає ламаний ритм - уповільнений, перекочується, прискорений, що мчить.
PIXEL .P hoto by Patrick Berger / ArtComArt
І якщо Мурад Мерзукі відповідальний за танець, то свячень золотисті пікселі створені компанією «Adrien M / Claire B», заснованої в Ліоні в 2004-му році художниками відео-арту Клер Барден і Адрієн Мондо. Серед їхніх робіт - театральні та танцювальні вистави, виставки, інсталяції з використанням спеціальних відео кодинг-програм, які комбінують реальний і цифровий світи. Компанія також займається дослідженнями і розробкою програм для створення візуальної мови через програмування. Відео-арт Барден і Мондо - не зліпок з дійсності, а альтернативна 3D реальність.
Технологія, використовуємося в балеті «Піксель» називається відеомеппінг - мистецтво створення і накладення тривимірних відеопроекцій на фізичні об'єкти з урахуванням їх геометрії і місцеположення в просторі. Мерзукі же відомий в першу чергу тим, що розвиває напрямок хіп-хоп, змішував його з цирком, бразильської капоейрою і вуличним танцем. Так що в даному випадку відеомешінг наклався також на його пристрасть до експериментів і на тривожну музику Армана Амара.
Мурад Мерзукі знаком ізраїльським глядачам - нагадаю про його проект для бразильської трупи Agwa - Käfig / Brazil, показаному в Ізраїлі в 2013-му році. Мерзукі, що народився в 1973-му році - один з наймолодших керівників одного з національних балетних центрів Франції в місті Кретей. Всього у Франції - двадцять субсидованих державою танцювальних центрів, існуючих в різних регіонах країни. Мерзукі керує The Centre Corégraphiique National De Créteil Et Du Val-De-Marne. Він також керує двома фестивалями хіп-хопу - «Karavel» в Ліоні і « Kalypso »В Парижі, з'єднавши сучасний танець, хіп-хоп та інші артистичні форми, цифрові технології, чарівне освітлення і оптичні ілюзії, гру тел і рефлексій, квітів і тіней. Він шукає інші шляхи розвитку танцю, використовуючи і фантазії, і нові технології. Результат - просто чарівний, і в даному випадку цей епітет звучить зовсім не замилений, тому що Мерзукі і 11 його танцюристів творять на сцені чудеса, знайшовши вивірене рівновагу між танцем і технологіями в хиткому, безтілесних просторі, де відбуваються феєричні події.
PIXEL. Photo by Patrick Berger / ArtComArt
Адрієн Мондо - дослідник і багатопрофільний художник, захоплюється інформаційними технологіями, а також він ще і жонглер і циркач. Клер Барден - художниця, графічний дизайнер і сценограф. Кредо їх компанії - це відео-арт, поєднання різних форм мистецтва, реальних і віртуальних світів з інформаційними технологіями (IT), розробки і оптимізації для різних цілей. У їх портфоліо - театральні та танцювальні вистави, виставки та інсталяції, в яких художники об'єднують реальний і цифровий світи в одне ціле.
PIXEL. Оперний театр імені Шлома Лахат (Тель Авів)
25, 26 і 27 вересня. Початок вистав - о 20:00.
Художній керівник і хореограф - Мурад Мерзукі
Концепція: Мурад Мерзукі - Adrien M - Claire B
Відео-арт: Адрієн Мондо і Клер Барден
Музика: Арман Амар
Світло: Іоанн Тіволі
Сценографія: Бенджамен Лебертон
Костюми: Паскаль Робін
Фото: Лорен Філіп
Відео: ансамбль «Käfig»
Лінк на відео: https://www.youtube.com/watch?v=5eWyVo_616g
Замовлення квитків - http://bestbravo.co.il/announce/56689
текст підготувала Маша Хініч
Photo by © Patrick Berger / ArtComArt і © Laurent Philippe- фотографії надані організаторами гастролей