Хліб при грудному вигодовуванні - який хліб можна мамі, що годує?

  1. Сорти хлібобулочних виробів, рекомендовані і заборонені при лактації
  2. Користь і потенційна шкода хліба в період ГВ
  3. Як правильно вибрати хліб?
  4. Як отримати користь від хліба і зберегти фігуру?

Складаючи раціон при грудному вигодовуванні, жінки нерідко задаються питанням, чи можна їм їсти хліб в цей відповідальний період, і який вид продукту краще для цього підійде. Незважаючи на те, що складно уявити собі прийом їжі без хліба, трапляється, що годує мамі доводиться на час відмовлятися від традиційного компонента або міняти своє звичне ставлення до нього.

Незважаючи на те, що складно уявити собі прийом їжі без хліба, трапляється, що годує мамі доводиться на час відмовлятися від традиційного компонента або міняти своє звичне ставлення до нього

До крайніх заходів потрібно вдаватися тільки в найсерйозніших ситуаціях, найчастіше виявляється досить внесення ряду обмежень в щоденне меню. Головне, про що необхідно пам'ятати - хліб в період ГВ не може виступати в якості ведучого інгредієнта, його вживання доведеться помітно скоротити.

Сорти хлібобулочних виробів, рекомендовані і заборонені при лактації

Незалежно від того, в якому вигляді планується застосовувати хліб в процесі приготування їжі (свіжим, підсушеним, обсмаженою), все починається з вибору найбільш корисного і найменш небезпечного для грудничка і годуючої мами, продукту:

  • З висівками. Готується з борошна грубого помелу, що містить безліч цілісних злаків, багатих мікроелементами. Традиційно вважається найкориснішим видом хлібобулочних виробів, особливо рекомендований при грудному вигодовуванні. З огляду на дієтичні властивості висівкового хліба, допускається його часте і практично ненормований вживання.
  • Чорний. Це теж досить корисний продукт, але його можна їсти в обмеженому обсязі. Основу такого хліба становить ячмінна, вівсяна або житнє борошно. Мамі, що годує не варто вживати чорний хліб на основі пшеничного борошна, він практично порожній в плані корисних компонентів, хоч і не так позначається на фігурі, як білі аналоги.
  • Солодовий. Містить не тільки борошно, а й солод, який в значних кількостях здатний нашкодити грудничку. Та й алергія на такі вироби зустрічається у малюків досить часто.
  • Білий. Готується з борошна вищого, першого або другого сорту. При мінімумі корисних речовин має максимальну поживністю. Добре втамовує відчуття голоду, але в більших обсягах згубний для фігури і травної системи грудничка.

Добре втамовує відчуття голоду, але в більших обсягах згубний для фігури і травної системи грудничка

Порада: Вибираючи, який хліб ввести в меню молодої матері, необхідно враховувати не тільки набір корисних компонентів, але і калорійність продукту. Якщо щодня їсти смачні та поживні, але багаті глюкозою вироби, можна непомітно набрати кілька кілограмів зайвої ваги. Це найчастіше трапляється з людьми, які вважають за краще білі булочки з муки не другого сорту.

Користь і потенційна шкода хліба в період ГВ

Користь якісного хліба при грудному вигодовуванні не тільки в підвищенні цінності збалансованого, але іноді бідного на поживні компоненти, меню. Якщо регулярно їсти правильний хліб, можна розраховувати на наступні результати:

  1. Організм матері і дитини отримає необхідну кількість клітковини, рослинних білків, складних вуглеводів, вітамінів групи В.
  2. Компоненти хліба позитивно позначаються на емоційному стані жінки, що годує. Навіть у найскладніші періоди продукт підтримує нервову систему на оптимальному рівні, попереджаючи зриви, безсоння і напади необгрунтованої тривоги.
  3. Як показує багаторічна практика і наукові дослідження, повна відмова від хлібобулочних виробів призводить до формування целюліту, що особливо швидко проявляється при грудному вигодовуванні. Це пояснюється не тільки особливостями течії хімічних процесів, а й елементарними спробами молодої матері заповнити недолік складних вуглеводів. Найчастіше це відбувається на рівні підсвідомості і ніяка сила волі тут не врятує.

Найчастіше це відбувається на рівні підсвідомості і ніяка сила волі тут не врятує

При цьому мамі, що годує не варто забувати, що у випадку з хлібом, як і з іншими продуктами в період лактації, діяти потрібно дуже обережно. В іншому випадку доведеться зіткнутися з негативними сторонами корисного продукту:

  • Будь-яка здоба, крім борошна і води, містить ще чимало компонентів, в значній мірі підвищують калорійність вироби. Якщо є хліб часто і у великих кількостях, це погано позначиться не тільки на здоров'я новонародженого, але і на стані матері.
  • Всупереч поширеній думці, калорійність чорного і висівкового хліба не набагато менше, ніж у білого, тому навіть їх не рекомендується їсти занадто багато і часто. При цьому в спеціальних пекарнях використовуються рецептури, що передбачають покращений склад продукту, що надає йому додаткову поживність і калорійність.
  • В організмі деяких людей міститься недостатня кількість ферментів для якісної переробки компонентів хліба і при грудному вигодовуванні це властивість тільки посилюється. При такому стані після вживання мучного вироби з'являється дискомфорт, який поступово проходить. Якщо у матері відзначається подібна схильність, вона може проявитися і у дитини, причому навіть у відповідь на мінімальний обсяг хліба.

Якщо у матері відзначається подібна схильність, вона може проявитися і у дитини, причому навіть у відповідь на мінімальний обсяг хліба

Властивості хліба, як позитивні, так і негативні, здатні посилюватися або притуплятися в залежності від свіжості продукту. При цьому потрібно пам'ятати, що свіжий хліб володіє закріплює ефектом, а трохи полежати - проносним.

Як правильно вибрати хліб?

Годувальниці можна вживати тільки якісний продукт, який відповідає таким вимогам:

  1. Він не повинен містити сирого тесту. Щоб перевірити якість продукту потрібно стиснути його і поспостерігати за поведінкою. Сирий продукт не поверне своєї колишньої форми і залишиться злегка деформованим.
  2. При грудному вигодовуванні не рекомендується їсти продукцію зі значним вмістом приправ і спецій. Ароматизовані вироби краще залишити на той час, коли дитину вже можна буде перевести на звичайні продукти.
  3. Пори якісного виробу не можуть бути занадто великими (тільки якщо це не специфічний продукт). Незвичайна легкість батона вказує на наявність активаторів дріжджів, це теж не найкорисніший для годуючої мами фактор.
  4. Колір тіста повинен бути рівномірним, без переходів і плям (як на зрізі, так і на скоринці).

Колір тіста повинен бути рівномірним, без переходів і плям (як на зрізі, так і на скоринці)

Не рекомендується купувати вироби, заздалегідь упаковані в поліетилен. У такій упаковці випічка задихається і досить швидко втрачає свої позитивні властивості.

Як отримати користь від хліба і зберегти фігуру?

Якщо у годуючої жінки немає проблем з вагою або навіть спостерігається невелике недобір, то вона може їсти хліб в тому ж обсязі, що і до вагітності. При схильності до повноти добову порцію доведеться зменшити до 1-2 скибочок білого хліба, 3-4 чорного або висівкового. Любителькам булочок, незалежно від ваги, краще обмежитися улюбленими ласощами на сніданок або обід. Не рекомендується підвищувати калорійність і без того поживних продуктів шляхом додавання вершкового масла, джему або варення.

При появі підозр з приводу набору ваги доведеться перейти зі звичних сортів хліба на висівкові. Незалежно від типу продукту вживати його можна тільки до 18 годин, в цьому випадку дискомфортні відчуття, якщо і з'являться, то пройдуть ще до моменту відходу до сну. Повністю виключати хліб потрібно тільки при виражених проблемах з його переробкою. Якщо протипоказання відсутні, то подібні вироби повинні бути присутніми в раціоні обов'язково.

Ознайомтеся зі статтею про те, яке печиво можна мамі, що годує

Як отримати користь від хліба і зберегти фігуру?
Як правильно вибрати хліб?
Як отримати користь від хліба і зберегти фігуру?