Верхнє фото - Жіночий хор "Ліра" (Болгарія)
Фестиваль вокальної і літургійної музики в Абу-Гош, який пройде в дні свята Суккот вже в 54-й раз, 27-й рік поспіль - фестиваль традицій. І не тільки репертуарних, виконавських і жанрових (мінливих в дусі часу - на фестивалі є і джаз, і музика світу), а й традицій запрошувати на фестиваль гостей з-за кордону. Щороку, кожного разу на фестивалі виступають зарубіжні солісти і хори. Останнім часом на фестивалі з'являлися хори з Нідерландів, Німеччини, Вірменії, США, Росії, України, Естонії ... Цього разу - з Болгарії, звідки в Абу-Гош приїде жіночий камерний хор «Ліра» під керівництвом Галини Попової і дасть спільну програму з ізраїльським жіночим хором «Наама» (керівник і диригент - Пніна Інбар) в один з днів фестивалю - вранці в суботу, 29 вересня. У програмі твори Форе, Бізе, інші класичні твори, болгарські, єврейські та ізраїльські пісні.
Жіночий хор "Наама"
«Наама» - один з кращих хорів Ізраїлю, створений в 1989 році співачкою, аранжувальником і диригентом Пніна Інбар. Хор нагороджений безліччю призів і виступає на безлічі фестивалів по всьому світу - точно так само, як і хор «Ліра». На одному з таких фестивалів - в місті Крагуєваце в Сербії влітку пройшло року, на міжнародному фестивалі камерних хорів і вокальних ансамблів, обидва хору виступали в одній програмі. Пніна Інбар і Галина Попова познайомилися, і слідом за цим «Ліра» отримала запрошення виступити в Ізраїлі.
Світова популярність прийшла до болгарських народних пісень через CD - завдяки музичному альбому «Таємниця болгарського голосу», що вийшов ще в 1987 році за ініціативою швейцарського продюсера Марселя Селера. На цьому диску записалася знаменита французька поп-виконавиця того часу Сільві Варта - болгарка за походженням. Сільві Варта однією з перших включила болгарські народні пісні в свої концерти і сприяла своїми виступами їх популярності у всьому світі - якраз на хвилі інтересу до музики світу.
Камерний жіночий хор «Ліра» з міста Благоєвград під керівництвом Галини Попової складається з професійних співачок і є зразком класичної хорової культури, православних і болгарських хорових традицій. «У жіночому вокалі є особлива сила - каже Галина Попова, - і є особлива краса і м'якість в тембрі слов'янських голосів. А що стосується нашого репертуару - поєднання класики і фольклору, то це не дивно, з огляду на, що більшість народних пісень завжди виповнюється саме жінками ».
У процесі підготовки до поїздки в Ізраїль для виступу на фестивалі в Абу-Гош учасниці хору «Ліра» вивчили єврейські пісні, а співачки «Наама» - традиційні болгарські. І все це розмаїття можна буде почути 29 вересня.
Сам же фестиваль розпочнеться 27 вересня, з 12:00 до 16:00, коли в Абу-Гош пройде міні-фестиваль, своєрідне музичне вступ - День акордеона відразу на п'яти концертних майданчиках. Ритми Балкан і Східної Європи, музика грецька, французька, бразильська, ізраїльська, вальси і танго, джаз і багато, багато іншого.
Всього ж в основній програмі фестивалю 16 концертних програм - десять в церкві Сент-Джозеф (Кирьят-Яарім) на вершині пагорба, і шість - в крипті монастиря бенедиктинців в нижній частині села. У суботу, 29 вересня і в понеділок, 1 жовтня, з 12:00 до 16:00 будуть також проходити концерти на відкритому повітрі - чотири години музики на п'яти відкритих майданчиках одночасно в Кирьят-Яарім.
Основна програма фестивалю (номера з 1 по 10 на сайті фестивалю) відкриється вранці в п'ятницю, 28 вересня, оперою Крістофа Глюка «Орфей і Еврідіка» - одним із шедеврів барокової музики. У той же день прозвучать «Страсті за Матфеєм» Баха, де основну партію виконає запрошений з Австрії відомий тенор Гернот Хейнрік.
Репертуар фестивалю як зазвичай складається як з класичних творів Моцарта, Баха, Мендельсона, так і з творів ізраїльських композиторів і знаменитих оперних композиторів. Дворжак, Брамс, Телеман - немає імен, які не звучали б на цьому фестивалі, також як імена музикантів нашого часу - від Beatles і Ендрю Ллойд Веббера до виконавців музики світу, фольклорних та джазових музикантів.
Зверніть увагу на концерти в Крипті - всі програми в ній (номера з 11 по 16 на сайті фестивалю) - нові і підготовлені спеціально для виконання в камерній обстановці крипти, де прозвучить музика серйозна і розважальна, але в іншому, камерному масштабі. Зверніть також увагу і на те, що частина творів Дворжака, Малера і Россіні в церкві Кирьят-Яарім виконуються в оригінальних версіях - так, як вони були написані, в супроводі фортепіано або органу
Абу-Гош - це фестиваль, що став звучить галереєю кращих музикантів Ізраїлю, виконавців, які присвятили себе вокальної і літургійної музики, джазу та фолку, опері класичної і сучасної. Фестиваль в Абу-Гош - це також нескінченна енергія його художнього керівника Ханни Цур, зумів поєднати твори вокального і літургійного репертуару, кантати і інструментальну музику, виступи хорів і солістів, оперні арії та мотети. Але Абу-Гош - куди більше, ніж просто фестиваль. Це музичне переживання, любов до музики, унікальність церковної акустики, особливість цього села в єрусалимських горах, мальовничість монастирського двору, види на всі сторони світу, саме повітря, наповнений музикою. Програма фестивалю в Абу-Гош - дуже цільна і в той же час надзвичайно різноманітна, строката.
Нагадаємо для тих, хто поєднує концерти з прогулянками по Абу-Гош, що Абу-Гош ототожнюється з біблійним Еммаус, де Христос явив себе учням після воскресіння і з старозавітним Кирьят-Яарім, куди був повернутий Ковчег Заповіту, після його звільнення від філістимлян. Вважається, що село Абу-Гош була побудована саме на руїнах біблійного Кирьят-Яарім. Римляни звели тут, над джерелом, велику фортецю, а потім на тому ж місці хрестоносці заснували монастир, багато років служив і церквою, і військовим штабом. Найгарніший монастир діяв аж до кінця 15 століття, а потім більше 300 років пустував, поки бенедиктинці не повернулися і не відремонтували його. Стіни його церкви прикрашені фресками, найдавніші з яких були виконані в 12 столітті. З крипти церкви випливає джерело. У крипті цієї церкви, що знаходиться в центрі села і проходить частина фестивальних концертів, описаних вище.
Католицький монастир Кирьят-Яарім, на території якого проходить основна частина концертів фестивалю, - монастир «Богоматері і Ковчега заповіту» (Notre Dame Arche D'Alliance) - належить ордену Сестер святого Йосипа, французької жіночої католицької конгрегації, заснованої в 1650-му році. У Ордена 15 монастирів в Ізраїлі, його сестри працюють в школах, дитячих установах і клініках. Монастир побудували в 1924 році на руїнах старої візантійської церкви, зруйнованої персами в 7 столітті. Його засновниця - Жозефіна Румеб (1850-1927). Під час Війни за Незалежність в 1948 році тут був військовий госпіталь. В даний час монастир - діючий.
******
Додаткова інформація про історію фестивалю в Абу Гош і детальна програма, в тому числі і російською мовою - на сайті http://www.agfestival.co.il/
Сторінка в фейсбуці - https://www.facebook.com/festivslabugosh/
Художній керівник фестивалю в Абу-Гош - Ханна Цур. Продюсер фестивалю - Гершон Коен.
Замовлення квитків - https://bit.ly/2Mewnw3
Нагадаємо, що дорога в Абу-Гош з центру країни скоротилася на 25 хвилин завдяки нової дорожньої розв'язки на 1-му шосе.
Текст підготувала Маша Хініч. Всі фотографії надані продюсером фестивалю