12 грудня 2018 року в Великому концертному залі Уральської державної консерваторії відбувся концерт, програму якого склали два хорових шедевра Сергія Рахманінова: твір для змішаного хору a 'cappella і солістів «Всенічне бдіння» ор. 37 і поема для хору, солістів та оркестру «Дзвони» op. 35 на текст Едгара По в перекладі Костянтина Бальмонта. Твори прозвучали у виконанні хору студентів Уральської консерваторії під керівництвом заслуженого артиста Російської Федерації, професора Володимира Борисовича Завадського.
Виконували соло в «Всенощном недосипанні» Анастасія Бах і Регіна Галяутдінова, в «Дзвонах» - лауреати міжнародних конкурсів Роман Березкін, Анна Перхурова, Олексій Петров; концертмейстери - також лауреати міжнародних конкурсів Лариса Шерер і Ольга Дегтярьова. Концерт проходив в рамках Рахманіновського фестивалю, присвяченого 145-річчю від дня народження великого російського композитора. Хоровий колектив продовжив естафету в даному фестивалі, взявши участь 3 і 10 грудня 2018 року, спільно з Оперної студією консерваторії, в опері «Франческа да Ріміні».
Пропонуємо увазі читачів відгуки на відбувся концерт.
Лариса Вікторівна Ромодіна, доцент кафедри хорового диригування:
Масштабні програми виконуються не часто, і під силу хіба що стаціонарним професійним колективам, капеланам, зрілим майстрам. Образні сфери, порушені в цих творах, як, власне, і в усій творчості С. Рахманінова - це життя і смерть, дзвіниця, тема самотності, ідеал «вічної» краси, філософська ідея єдності людини і світобудови. Незважаючи на те, що «Всенічне бдіння» С. Рахманінова було пов'язано з общеисторическими подіями на початку 1910-х років, катаклізмами двох революцій та громадянської війни, його музика тоді і зараз однаково рівно впливає на слухача. Те ж можна сказати і про «Дзвонах» з їх позачасовий інтонаційно-стильової і жанрової палітри: колискова в 1-й частині «Дзвонів», плач-причет, екстатичне розчинення у 2-й, марш, сльози і стогони в 3-й, відспівування в 4-ой ...
Обидва твори поставили перед учасниками концерту найскладніші творчі завдання. Це збирання воєдино великої форми, драматургія симфонічного плану, складність імпульсивно-нервової ритміки, загострена діссонантность, рахманіновський тематизм, лірична експресія, особливу увагу до слова.
Артисти хору чуйно відгукувалися на всі посили диригента, завдяки чому створювалося надзвичайне почуття спільності і причетності того, що відбувається, стан сходження на рівень високої художньої та моральної, духовної чистоти. Виступ представляло собою гармонійний діалог між солістами, хором і двома концертмейстерами.
Безумовно, був присутній компроміс між бажаним і можливим в роботі з навчальним колективом. Концертмейстерами було створено самостійне перекладення оркестрової фактури для двох роялів, в результаті чого виникло оновлення трактування фактурних шарів і мав місце ефект виконавської новизни.
Постійні слухачі консерваторських вечорів із захопленням відгукувалися відбувся концерт, відзначаючи виразність і професіоналізм виконавців.
Роман Олександрович Аранбіцкій, доцент кафедри хорового диригування:
Не применшуючи значення інших хорових творів композитора, саме «Дзвони» і «Всенічне бдіння» є свого роду візитною карткою хорового стилю Рахманінова. Написані в період найвищого розквіту композиторського обдарування, в найбільш плідний період творчості, вони міцно увійшли в золотий фонд світового концертного репертуару. Виконання цих творів незмінно викликає найгарячіший інтерес публіки. Так було і цього разу. У залі Уральської консерваторії не було жодного вільного місця, слухачі стояли в проходах, сиділи на сходах; порушуючи традиційний концертний «етикет», аплодували кожному номеру «Всенощного пильнування».
Не можна не сказати про те, що виконання в одному концерті двох цих творів силами навчального хору - подія рідкісна, можна сказати, унікальне. І «Дзвони», і «Всенічне» - це вищий вокально-хорової пілотаж, твори, що вимагають співочого майстерності, зрілості, артистизму. У житті студентського колективу зіткнення з такою музикою - це яскрава і потужна кульмінація. Відчуття важливості моменту, особлива сконцентрованість, готовність віддати всі сили для досягнення максимально можливого результату передавалися слухачам від молодих співаків, що виходили на сцену.
У першому відділенні концерту у виконанні хору студентів диригентсько-хорового відділення під управлінням професора, заслуженого артиста Росії В.Б. Завадського прозвучали дев'ять номерів «Всенощного пильнування»: «Прийдіть, поклонімся»; з вечерні - «Благослови, Душе моя, Господа», «Блажен муж», «Нині відпускаєш», «Богородице Діво, радуйся»; з утрені - «Благословен єси, Господи», «Воскресіння Христове бачивши», «Днесь порятунок», «Взбранной воєводі».
У другому відділенні до хору приєдналися солісти: Роман Березкін (тенор), юність і завзяття якого якнайкраще відповідали характеру першої частини «Дзвонів»; Анна Перхурова (сопрано), чий теплий і м'який тембр навіював романтичні мрії; Олексій Петров (баритон) - його артистичне обдарування яскраво проявилося в четвертій частині. Роль оркестру виконував фортепіанний дует - Л. Шерер і О. Дегтярьова. Перед піаністами стояло непросте завдання: відтворити звучання насиченою, поліфонічною, багатопланової рахманіновської партитури. Як відомо, транскрипції «Дзвонів» для 2-х роялів не існує, тому вона була підготовлена спеціально для концерту. Цю роботу блискуче виконала Л. Шерер.
Фестиваль до 145-річчя С. В. Рахманінова ще не завершений, але він вже став яскравою подією культурного життя Єкатеринбурга. Кожен концерт - як нова гармонія, свіжа і несподівана. Відрадно, що серед цих гармоній пролунав яскравий, потужний хорової акорд. Подякуємо Всіх виконавців, які брали участь в концерті, за можливість доторкнутися до двох дивовижним творінням великого російського композитора. Рахманіновський фестиваль в Уральської консерваторії триває!
(Автор фото Жанна Скачкова)