До то і коли першим на Русі завів хоровод - за давністю років достеменно невідомо. Найдавніший танець спочатку був частиною язичницького ритуалу - поклоніння Ярила, могутньому богу сонця. І «ходіння за сонцем» міцно утвердилася в слов'янській культурі на багато століть. У хороводні традиції на Русі поглибилася Наталія Летникова.
посолонь
Олексій Саврасов. Хоровод в селі. 1874. ГТГ
А також карагод, танок, коло, вулиця. Безліч назв улюбленого народом танцю. За Далю - зібрання сільської молоді на вільному повітрі для танцю з піснями. За традицією, що склалася молоді дівчата, вийшовши на вулицю, починали «грати пісні» або заводили «примовки», зустрівшись на ярмарковій площі. У центрі подій, як правило, виявлялася хороводніца. Жінка, сама заводна в окрузі. Балетмейстер і хоровик за покликанням - пісні заводила і придумувала нові танцювальні картини.
Хоровод для селянської дівчини, що для панянки з вищого світу - один із способів доглянути чоловіка. Десь хороводу вік - з 12 років, а десь і пізніше. Головне - кількість дочок в господарстві. Так що сім'я відправляла, як на бал, спочатку дівчат постарше. Молодших до пори тримали в тіні. У хороводі хлопці наглядали собі наречених: хороша чи, пливе чи павою, співає чи голосисто.
Хоровод з півдня на північ
За руку, за мізинець або хустку, пояс, вінок. Сполучна ланка в хороводі може бути різним. А традиції в кожному краї - свої. На Півночі в честі стриманість. Пливуть по колу дівчата чинно і спокійно. І пісні заводять все більше протяжні і співучі.
Наприклад, в Комі на Червону гірку використовувалося сімнадцять фольклорних пісенних сюжетів, що склалися за століття. Кожна з фігур повинна виконуватися під певну пісню і в своєму ритмі: від неспішного спочатку до стрімкого. Дійство наповнене образами: чоловіки і жінки поділяються сторона на сторону, дівчата кидають хустки, які піднімають хлопці. Хороводна гра - символ сватання.
У центральних губерніях народ був побойчее. Хороводи заводили весело і безтурботно, з притупуванням, та одне па, з завзятими піснями. Чим південніше, тим гаряче. І на гуляннях, і в хороводі, який ось-ось загрожував обернутися танцювальної. Теплими вечорами і на вулицях багатолюдні, і в хоровод учасників більше збиралося.
Хоровод круглий рік
Олексій Степанов. хоровод
Танці - заняття пусте. А тому і хороводи водили у встановлені терміни - і з приводу.
навесні заводили гру «Струмочок» - символ танення снігу. В язичництві першими весняними хороводами задобрювали богів родючості. У день Лади ланцюжком, взявшись за руки, піднімалися на пагорби, присвячуючи хоровод Матінці-землі, Заклик весну. У липні славили Купалу і просили дозрівання плодів - навколо вогню та з вінками. На честь Берегині хоровод водили навколо берізки - символу чистоти і покровительки сім'ї та домівки.
З прийняттям християнства хороводи заводили поза постом і польових робіт. Починали зі Святою тижні відразу після Великодня і до Червоної гірки , Посівної - з перервою на жнива. Влітку - у свята, як на Трійцю . Знову про танці можна було подумати і в другій половині серпня - осінні від Успіння до Покрови, де вже починаються заседкі, робота при вогні і посиденьки.
хороводна наука
Хоровод в Курській губернії
Ігрові та орнаментальні. На Русі водили два види хороводу. Орнаменти - ні сюжету, ні ролей. Знай ходи кругом, заплітай рядами з хороводу ланцюга фігури. Хореографічні хитросплетіння пов'язували з образами російської природи. «У полі берізка стояла »з гілочками ледь розпустилася навесні белоствольной дерева.
Бачилися в хороводах візерунки мереживниць і різьбярів по дереву. Народна творчість, в свою чергу, нагадувало змійку хороводу на мереживах або різьблений дошці. Захопити новими фігурами, складними і витіюватими, - ціле мистецтво і завдання хитромудрої хороводніци.
Театралізоване дійство з головними героями і сюжетом укупі з ходінням кругом. Особливість хороводів ігрових. Сюжетна пісня, дійові особи, що виражають свій характер мімікою і танцювальними фігурами. Зображували не тільки людей, а й звірів і птахів. Водили хороводи і на актуальні теми: вибір нареченого або нареченої, справи сімейні і навіть з соціальним підтекстом - висміюючи поміщиків.
Що малює хоровод
Борис Кустодієв. хоровод
Хоровод водили зімкнутий, рухаючись по колу, і лінія на лінію або змійкою. На основі традиційного танцю кожна губернія і навіть село створювали свої танцювальні картини. Коло в колі, два кола поруч або переливаючись один в одного «вісімкою».
Кожен малюнок хороводу отримував свою назву: «ворітця», «вісімка», «колонка», «кошик», «карусель», стовпи »,« віжка »,« тин »,« сторона на сторону »,« танцювальна »і безпосередньо« коло ». Головне - не забувати, що хоровод - творчість в чистому вигляді зі своїми знаками і символами: вінок - шлюб, хустку - подушка, шовкова батіг - символ покірності і сили. Рухаються танцюючі в хороводі «за сонцем» або «проти сонця» - по старій пам'яті.