«Хрю-хрю-хрю, економити я люблю»: як MediaMarkt і «Південний» посварив мільйон доларів

14.09.2017

Німецький продавець електроніки майже рік недоплачує за оренду, але при цьому обіцяє відкрити в Казані ще дві точки

ТЦ «Південний» через Арбітражний суд РТ вибиває номіновані в доларах борги з мережі MediaMarkt. Ведуться переговори про розірвання договору оренди. Як з'ясував «БІЗНЕС Online», аналогічні суди йдуть і в кількох інших містах, де німці доводять, що їх обдурили, запустивши в ТЦ занадто багато конкурентів. Експерти вказують на найжорстокіший пресинг конгломерату Михайла Гуцерієва і відмирання формату в епоху інтернету.

Німецький продавець електроніки MediaMarkt майже рік недоплачує за оренду в ТЦ «Південний» Фото: Рустам Ахметгареев Німецький продавець електроніки MediaMarkt майже рік недоплачує за оренду в ТЦ «Південний» Фото: Рустам Ахметгареев

НІМЦІ затиснути МІЛЬЙОН?

Договір оренди терміном на 30 років між MediaMarkt і ЗАТ «Казстройінвест» (власником ТРЦ «Південний») був укладений в червні 2011 року. Орендна плата зафіксована у валюті - $ 192,303 тис. Щомісяця. І все було нормально до жовтня 2016, коли орендар став практикувати «часткову оплату». Спочатку власники ТРЦ були делікатні: з лютого по липень «Південний» лише направляв претензії, однак вони залишалися без відповіді. Тим часом борг накопичувався, і «Казстройінвест» був змушений подати позов в Арбітражний суд РТ. За версією позивача, загальна заборгованість з грудня 2016 року по червень 2017 року склала $ 1 млн і 59 тис., Не рахуючи експлуатаційних платежів. Також позивач вимагає нарахувати відсотки в розмірі $ 46 тисяч.

Представники MediaMarkt на процес не з'явився, однак письмово просили відкласти засідання на термін в 60 днів для мирного вирішення питання. На це представник «Казстройінвеста» Костянтин Чернов заявив, що «60 днів - надмірний строк». За його даними, переговори ведуться, але не по оплаті, а по «виходу MediaMarkt з договору, по розірванню його». В результаті процес продовжиться 25 вересня. У відповідь на запит «БІЗНЕС Online» прес-служба MediaMarkt повідомила, що вони не коментують комерційні суперечки з партнерами до винесення рішення суду.

Побувавши в самому гіпермаркеті кореспондент «БІЗНЕС Online» будь-яких ознак швидкого закриття не помітив. Магазин загальною площею в 7,7 тис. Кв. метрів працює в звичайному режимі. Куди не кинь погляд, в око б'є заклик: «Давай, давай! Серцем вибирай! »Там і тут були оголошення про знижки, але при уважному погляді з'ясовувалося, що ліквідацією від них не пахне: пилосос, наприклад, продавався за 8,3 тис. Зі знижкою в 1,1 тис. Рублів.

Лайфхак ІЗ ДОГОВОРУ

Казанці не єдині, хто опинився в заручниках у скупих німців. наприклад, призупинено справу за позовом ТОВ «Ермітаж Девелопмент» (московське ТЦ «Віва») до «Медіа-Маркт-Сатурн» про стягнення заборгованості за договором оренди в розмірі $ 265,6 тисячі. Є і зустрічний позов MediaMarkt про визнання недійсним одностороннього розірвання договору.

Також йде процес, пов'язаний з договорами оренди в пітерському торговому центрі «Літо», - ТОВ «Галс-Інвест-Девелопмент» вимагає 54 млн рублів. У цій суперечці розкриваються цікаві нюанси договору. Так, MediaMarkt заявляє що, відповідно до умов додаткової угоди, орендодавець фактично повинен був зменшити конкуренцію на користь гіпермаркету. Зокрема, можна було здати площі одному конкуруючому гіпермаркету, не більше ніж 7 невеликим магазинам побутової електроніки, не більше ніж одному книгарні (площею до 750 кв. М), асортимент яких хоча б частково перетинається з MediaMarkt, і не більше ніж до мультимедійного магазину (площею до 600 кв. м). У разі, якщо порушення договору триватиме понад 30 днів після скарги мережі, то «орендар має право зменшити орендну плату на 50% за кожен місяць, що почався, протягом якого орендодавець порушує вищевказане обмеження конкуренції».

Згідно сайту «Південного», в розділі «Побутова техніка і електроніка» зазначено крім німецької мережі ще 12 магазинів Згідно сайту «Південного», в розділі «Побутова техніка і електроніка» зазначено крім німецької мережі ще 12 магазинів

Цілком можливо, що і в Казані MediaMarkt може розіграти таку ж карту. Згідно сайту «Південного», в розділі «Побутова техніка і електроніка» вказано крім німецької мережі ще 12 магазинів - кому це сподобається? Правда, в основному це точки мобільних операторів, але в пітерському суперечці згадані і МТС, і «Мегафон». Однак подібного роду посилання не допомогли мережі в суперечці з ТОВ «Енка ТЦ», позов якого задоволений на 676,8 тис. євро, основна частина суми виставлена ​​за оренду в московському торговому центрі «Капітолій». Німці намагаються оскаржити рішення в касації.

Всього сума великих претензій орендодавців до мережі зараз дорівнює майже 170 млн рублів. Казанський позов «Південного» - найбільший.

MediaMarkt без зайвої скромності позиціонує себе як №1 з продажу електроніки і побутової техніки в Європі Фото: Рустам Ахметгареев MediaMarkt без зайвої скромності позиціонує себе як №1 з продажу електроніки і побутової техніки в Європі Фото: Рустам Ахметгареев

НЕ ПЛАТИМО, але розширюється

Німецька мережа MediaMarkt без зайвої скромності позиціонує себе як №1 з продажу електроніки і побутової техніки в Європі. Більш ніж 30-річна історія, більше 750 магазинів в 14 країнах світу, свідчить біографія мережі . Оборот холдингу - 21 млрд євро. У Росії перший магазин відкрився в 2006 році. Концепція містить у собі гіпермаркети площею від 2,5 до 10 тис кв. метрів, що зібрали під одним дахом весь спектр побутової електроніки.

Мережа відома своєю нестандартною рекламою, провокаційні слогани - одна з фішок її рекламних кампаній. Серед відомих - «свинське дешево і не тільки», «Мати всіх вдалих покупок», «Добре, що ми порівняли», а росіянам запам'ятався ролик з поросям - «менеджером низьких цін», який наспівував: «Хрю-хрю-хрю-хрю ! Економити я люблю! »До речі, що стали в Набережних Челнах притчею во язицех змагання на дальність кидка стільникових телефонів від Василя Шайхразіева сягають своїм корінням в історію з метанням старих відеомагнітофонів в Мюнхені на парковці перед гіпермаркетом.

У Казані мережу зараз представлена ​​двома магазинами: один - в «Південному», другий - в «Парк Хаус». Раніше однією з точок був також гіпермаркет на Петербурзької, однак він закрився кілька років тому. Він займав 6,1 тис. Кв. метрів, з них торгова площа - 4,3 тис. кв. метрів, причому перед цим магазин усох з двох поверхів до одного. У компанії пояснили це збитковістю офлайн-продажів на цьому місці.

Скорочується мережа і в інших містах. Наприклад, закритий гіпермаркет в Саратові , Крім того, повинен був бути закритий магазин в торговому центрі «Місто» на Рязанському шосе в Москві, пише «Коммерсант». Також до кінця року припинять свою роботу магазини в містах Іваново і Чебоксари, повідомляє портал Retailer.ru. У MediaMarkt відзначають, що закриття на російському ринку є частиною глобальної кампанії MediaMarkt, в рамках якої закриваються збиткові магазини в усіх країнах присутності торгової мережі. MediaMarkt оголосив про нову стратегію: основний упор на російському ринку буде зроблений на онлайн-продажу.

З цього правила, втім, є важливий виняток. Найближчим часом мережа відкриє ще дві точки в Казані, але вони в торгових центрах Metro, на вулицях Вахитова і Тихорецкая. Формат - порівняно невеликі брендовані відділи по 1 тис. Кв. метрів. «Компанія розглядає Татарстан (і Казань) як один з перспективних регіональних ринків», - підкреслює прес-офіс MediaMarkt, Russia. Ця експансія йде в рамках загальноросійської - в жовтні 2017 року MediaMarkt відкриє 84 магазини в 50 регіонах Росії в рамках угоди з Metro Cash & Carry, підписаної 15 серпня 2017 року. Зараз в країні відкрито 50 магазинів MediaMarkt в 26 російських містах, так що сет, як мінімум подвоїться до кінця року, повідомляє прес-служба. Пояснення просте. Metro, судячи з відкритими джерелами, не чужа MediaMarkt компанія. «Ведомости» в лютому цього року повідомляли про те, що німецька Metro AG включає як продуктовий ритейл, так і гіпермаркети електроніки MediaMarkt, і компанія має намір розділити бізнес навпіл. Центри дрібнооптової торгівлі Metro Cash & Carry і гіпермаркети Real будуть передані новостворюваної компанії Metro, а магазини електроніки MediaMarkt і Saturn залишаться в Metro AG, яка, в свою чергу, отримає нову назву Ceconomy. При цьому Ceconomy буде володіти 10% акцій нової Metro. Таким чином, фактично мережа може використовувати «рідні» площі.

ТЦ «Південний» відкрився в серпні 2004 року і на той момент був одним з найбільших в місті - його площа становила близько 20 тис кв ТЦ «Південний» відкрився в серпні 2004 року і на той момент був одним з найбільших в місті - його площа становила близько 20 тис кв. метрів Фото: Ірина Єрохіна

«ПІВДЕННИЙ» У БОРГАХ НА 10 МЛРД РУБЛІВ?

ТЦ «Південний» відкрився в серпні 2004 року і на той момент був одним з найбільших в місті - його площа становила близько 20 тис кв. метрів. Спочатку «Південний» входив в орбіту інтересів першого заступника гендиректора ЗАТ «Татгазінвест» Каміля Абдулліна, а керуючим був Вілен Хайруллін, колишній зять Бориса Єльцина.

Втім, щастя власників тривало недовго: в 2005 році поряд з'явилася «Мега», враз завоювала популярність у казанців. А потім вибухнула криза, і об'єкт довелося переуступити структурам Deutsche Bank (по припущеннями експертів «Коммерсанта», покупцем центру став британський девелопер London & Regional Properties). Структура акціонерного капіталу нинішнього власника ЗАТ «Казстройінвест» не розкривається.

У 2011 році після реконструкції, яку, до речі, проводив будував для структур Таїф «МД-Арх» сербського бізнесмена Драгана Рістічем, «Південний» знову відкрився. Генеральний директор ЗАТ «Казстройінвест» Володимир Барахтін заявив що загальна площа комплексу тепер становить 78 тис. кв. метрів. Девелопером виступило ЗАТ «Казcтройінвест», а інвестором - кіпрська Matelo Holdings Limited. Керуюча компанія - Jones Lang LaSalle. Там же повідомлялося, що вартість ТРК склала $ 105 мільйонів. Реконцепція ТЦ мала на увазі розведення купівельних потоків «Південного» і «Мегі».

Цікаво, що керівник «Казстройінвеста» Володимир Барахтін в базі «Контур-Фокус» згадується як ліквідатор ЗАТ з промовистою назвою «Газінвестхолдінг». Останнє було створено ще в далекому 1998 році, а перестало існувати лише в 2004 році. Є він також в числі засновників ліквідованої ТОВ «Ірма Фешн». А тут його другим партнером був Віктор Кальянов, до липня 2015 року колишній директором ЗАТ «Олімп Ю» (до теперішнього моменту 100-відсотковим власником залишається Шафагат Тахаутдінов, екс-гендиректор «Татнефти»). Це змушує засумніватися в тому, що татарстанські власники повністю відійшли від справ ТРЦ «Південний». Іноземці, ймовірно, вважали за краще б свого менеджера.

На кінець 2015 року баланс ЗАТ «Казcтройінвест» склав 3,8 млрд рублів, виручка - 685 млн рублів, при цьому чистий збиток склав значні 2,5 млрд рублів. Є і дуже солідний пасив - довгострокові позикові кошти. Цей рядок на 2011 рік дорівнювала лише 3,2 млрд рублів, в 2012 - 2014 році обнулилася. Але в 2015 році борги злетіли до 10,4 млрд рублів. В підсумку «Контур-Фокус» дає примітка, що власний капітал має від'ємне значення (-6,9 млрд рублів). Логічно припустити, що компанія мала валютний кредит, який після кризи 2014 роки серйозно зріс в рублях. Можливо, зараз ситуація змінилася, але в самому «Південному» на питання газети відповісти на момент публікації не змогли, пославшись на відсутність керівництва.

«Майже 200 тисяч доларів на місяць за оренду - звичайно, висока ціна, але, з іншого боку, для такого великого об'єкта ціна цілком можлива і допустима»   Фото: Ірина Єрохіна «Майже 200 тисяч доларів на місяць за оренду - звичайно, висока ціна, але, з іншого боку, для такого великого об'єкта ціна цілком можлива і допустима»
Фото: Ірина Єрохіна

«Великоформатних МАГАЗИНИ - НЕЗАПИТАНИЙ ФОРМАТ»

Оцінити стан компанії на ринку «БІЗНЕС Online» запропонував експертам. Глобально MediaMarkt зараз непросто - це зрозуміло і навіть очікувано, тому що компанія входила на ринок з тими розмірами, яких зараз немає, зазначає директор відділу торгових приміщень CBRE в регіонах Росії Михайло Рогожин. «Як би там не було, компанія продовжує працювати як мережу. Була інформація, що ритейлер буде розглядати входження в Metro, але поки вона залишається тільки заявою. Що стосується боргів, якщо заборгували - треба платити ».

Проблема ще в тому, що ті площі, які компанія спочатку брала в оренду, втратили сенс. Були приклади, коли ритейлер приходив до власника і просив відрізати частину від цих площ. «В основному вони не гналися за довгою вітриною, тому не скрізь можна було безболісно зменшити площу», - говорить експерт. Але в цілому мережа продовжує жити - хоча вона не така прибуткова, як хотілося б. Крім МediaMarkt, на цьому ринку залишилося не так багато великих гравців. Крім того, у офлайн-формату в Росії як і раніше є майбутнє: люди в Росії, особливо в регіонах, вважають за краще самостійно прийти в магазин, помацати і подивитися товар, тому про повсюдний перехід на інтернет-торгівлю говорити рано.

«Питання тільки ціни, тому що в інтернеті може бути дешевше, ніж офлайн. Була мінімізація кількості гравців - хтось когось купив, хтось об'єднався. Але говорити, що всі пішли в інтернет, - звичайно, такого немає, але вплив все сильніше. Просто ринок важкий », - вважає Рогожин.

Експерт не береться оцінювати справедливість ціни оренди в «Південному». «Якщо сторони так домовилися, значить, так і є. Свого часу MediaMarkt не міг потрапити в "МЕГУ" і сіл з великим форматом в "Південний". Для "Південного" це було здорово, тому що весь другий поверх старої частини торгового центру було віддано майже повністю під одного орендаря. І весь цей час вони працюють разом. Оцінювати суму боргу некоректно, адже з чим її порівнювати? Звичайно, власнику неприємно, що висить борг, і жоден власник не буде миритися з такою ситуацією. Але, ймовірно, є на це об'єктивні причини. В цілому це життєве питання, який виникає час від часу », - філософськи зауважив він.

Іван Федяк, директор ІА «Інфолайн», пояснює непросте становище справ в MediaMarkt консолідацією на ринку. Інші гравці - «Техносила», «Ельдорадо», «М. Відео» - об'єдналися під рукою Михайла Гуцерієва. Це дозволяє отримувати більш вигідні умови закупівель. «З іншого боку, це агресивний гравець. На тлі консолідації активів проявляється верх маркетингової активності. Чи то зливаються залишки товару, то чи готують мережі для переформатування - і тому позбавляються від частини товарів ... Постійно пропонуються якісь акції, знижки, пропозиції, в першу чергу, звичайно, з низькими цінами. В цьому випадку конкурувати з ними досить складно », - говорить Федяк.

І взагалі, в цілому сам формат гіпермаркетів переживає кризу, яка почалася не вчора, а йде вже протягом декількох років. Очевидно, що такі великоформатні магазини на кілька тисяч «квадратів» в сегменті побутової техніки та електроніки - незатребуваний формат, вважає експерт. Ефективність таких площ вкрай низька. Споживачі можуть виходити на каталоги продуктів через смартфони, і наявність товару в залі не є перевагою для реалізації, як це було раніше. Збиткові площі сьогодні тягнуть багато компаній вниз в силу того, що оренда складає істотну частину витрат, і якщо вона не оптимізована, то сильно вдаряє по показникам і стабільності роботи компанії ».

Що ж до ціни оренди в ТЦ «Південний», то майже $ 200 тис. На місяць за оренду - звичайно, висока ціна, але, з іншого боку, для такого великого об'єкту вартість цілком можлива і допустима, вважає директор «Інфолайн».

А ви де купуєте електроніку і побутову техніку?

19% В гіпермаркетах - можна все помацати наживо

12% В вузькоспеціалізованих магазину - можна знайти дешевше і не так боязно за гарантію

39% Тільки в інтернет-магазині! Навіщо переплачувати - щоб «гіпер» платили свою оренду?

28% У мене і так все є, купую, тільки якщо щось ламається

2% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за опитуванням закритий

Оцінювати суму боргу некоректно, адже з чим її порівнювати?
А ви де купуєте електроніку і побутову техніку?
Навіщо переплачувати - щоб «гіпер» платили свою оренду?