- Чемпіон по підрядів
- Кримінальна справа
- Гроші полетіли в Тюмень
- М'яка посадка
- Ханти-Мансийское земляцтво
- короткі підсумки
Понад три мільярди рублів, виділених з бюджету на реконструкцію аеропорту Домодєдово, були видані у вигляді позик дочірнім компаніям підрядника або пішли на придбання земельних ділянок в Тюменській області
Натисніть, щоб збільшити
В юридичній практиці одним з елементів складу злочину вважається мотив. Але в російських реаліях доводиться вивчати мотиви не тільки злочинців, а й слідства. Ось, наприклад, справу Дмитра Каменяра. Мало хто сумнівається, що він перебуває під домашнім арештом не тому, що нібито з його вини не були забезпечені належним чином заходи безпеки в аеропорту Домодєдово і це призвело до теракту, а тому, що цей самий аеропорт у нього намагаються відняти.
Але є і інша справа про аеропорт Домодєдово, яке могло б стати не менш гучним. Йдеться про розкрадання понад 3 млрд рублів бюджетних коштів - при виконанні робіт з реконструкції перонів і злітно-посадкової смуги. Це справа - після ретельного розслідування, встановлення схеми розкрадання і затримання підозрюваного - було раптово припинено. Відносно збуджують його слідчих і оперативних працівників МВС почалася службова перевірка. Так у чому мотив?
Чемпіон по підрядів
У червні 2014 Федеральне агентство по повітряному транспорту (Росавіація) оголосило про проведення конкурсних процедур на укладення двох державних контрактів - на реконструкцію перонів аеропорту Домодєдово і другої злітно-посадкової смуги.
Модернізація інфраструктури аеродрому, включена в федеральну цільову програму «Розвиток транспортної мережі до 2020 року», була пов'язана з необхідністю забезпечення збільшення пропускної здатності Домодєдово до домашнього чемпіонату світу з футболу, а загальна сума бюджетних асигнувань на будівельні роботи становила 15 млрд рублів.
Заявки на участь в торгах по обом контрактам подали три компанії: російська «дочка» китайського будівельного гіганта Haihua Industry Group ТОВ «Петро-Хейхуа», ТОВ «Трансбуд» мільярдера Олега Дерипаски і АТ «Будівельне управління №1» (СУ №1).
Останнє входить до групи «МДС» тюменського підприємця Сергія Солодовникова, який в останні роки став чи не основним підрядником Росавіації - його структури виграли конкурси на виконання будівельних робіт в зонах аеропортів Воронежа, Єкатеринбурга, Магадана, Мурманська і Кірова.
В результаті два перших претендента на «Домодєдовський поспіль» за результатами кваліфікаційного відбору Росавіації до конкурсів допущені не були, хоча за критеріями ціни і термінів виконання контрактів їх заявки начебто виглядали краще (скарга «Трансстроя» в ФАС і наступний позов щодо Росавіації і СУ №1 були відхилені).
Пропозиція ж СУ №1 побудувати перони за 2 млрд рублів і добудувати злітно-посадкову смугу за 12,85 млн рублів, навпаки, влаштувало замовника.
17 липня 2014 року, між Росавіації і СУ №1 були укладені державні контракти і виплачені 3,4 млрд рублів в якості авансу.
Важлива деталь: до моменту прийняття рішення про переможця конкурсів до СУ №1 були претензії з боку тієї ж Росавіації за попереднім контрактом від 17 грудня 2012 року - на виконання робіт з реконструкції першої злітно-посадкової смуги, рульової доріжки і місць стоянки літаків.
Про це органам слідства одного разу розповість Юрій Антипов, генеральний директор ФГУП «Адміністрація аеропорту Домодєдово», яким були передані функції замовника федеральних об'єктів в зонах аеропорту: «Роботи [за укладеним в 2012 році контракту] підрядник виконував з відставанням термінів, про що Федеральному агентству повітряного транспорту доповідали письмово, підрядник зі своїми обов'язками не справлявся, в зв'язку з цим залучення його для виконання робіт на інших об'єктах аеропорту недоцільно ».
Отримавши гроші на нові об'єкти, СУ №1 привернув з десяток субпідрядників, однак незабаром припинив їх фінансування. Сталося це, за словами керівника однієї з компаній-субпідрядників, в першому кварталі 2015 року: «Нас спочатку трохи проавансували, а потім сказали: мовляв, гроші будуть, працюйте. В результаті ми деякий час будували безкоштовно, а потім припинили. Деякі субпідрядники звернулися до суду. Були й ті, чиї роботи не закрили КС-ками (актами про виконані роботи. - А.С.), що не дозволяло їм йти в суд ».
Юрій Антипов підтверджував ці відомості в своїх свідченнях, відзначаючи, що графік виконання будівельно-монтажних робіт на об'єктах порушувався протягом усього 2015 року: «За весь період будівництва на адресу СУ №1 прямувало шість претензій, а сама ситуація неодноразово доповідалася міністру транспорту Соколову, а також заступникам голови уряду Дворковичу (курирує транспортний блок. - А.С.) і Шувалову (куратору програми підготовки до чемпіонату світу. - А.С.) ».
Побоювання Антипова зрозумілі: тривалий простій погрожував зривом державного замовлення, що передбачає введення перонів в експлуатацію в кінці 2015 року та злітно-посадкової смуги - в кінці 2016- го.
У квітні 2015 року на нараді у віце-прем'єра Аркадія Дворковича Сергій Солодовников пообіцяв «ліквідувати наявне відставання від графіка протягом чотирьох місяців» - на той момент завантаження об'єктів технікою і людьми в Домодєдово не перевищувала і 10%.
Протокол совещангія у Аркадія Дворковича / Натисніть, щоб збільшити
А влітку Сергію Солодовникова влаштував публічну прочуханку помічник президента Ігор Левітін на нараді, що проходила в терміналі воронезького аеропорту. Глава групи «МДС» повторив свою обіцянку.
Кримінальна справа
Отримавши від ФГУП «ААД» сигнали про невідпрацьованих авансових засобах, в Домодєдово прийшли з перевіркою виконання бюджетного законодавства співробітники Росфіннадзор. Озброївшись актом перевірки, що містив відомості про численні порушення при виконанні робіт, Юрій Антипов звернувся із заявою в лінійний відділ МВС аеропорту Домодєдово.
У жовтні виконуюча обов'язки начальника лінійного відділу Марія Запутряева винесла постанову про порушення кримінальної справи за ознаками ч. 3 ст. 159.4 КК РФ (шахрайство в підприємницькій сфері). Тут слід зазначити недбалість органів поліцейського дізнання: у грудні 2014 року Конституційний суд виніс рішення про декриміналізацію цього складу, в зв'язку з ніж 12 травня 2015 року «підприємницька стаття» втратила силу.
Тим Проте 26 жовтня справу було вилучено у Домодєдовського слідства і передано до вищестоящого органу - управління на транспорті по Центральному федеральному округу (УТ МВС по ЦФО), де злочин перекваліфікували на шахрайство в особливо великому розмірі (ч. 4 ст. 159 КК РФ) .
Саме в УТ МВС по ЦФО почалося активне розслідування цієї кримінальної справи: практично відразу оперативно-слідчою групою було проведено серію обшуків в офісі «СУ №1» і на будівельній ділянці в Домодєдово.
Незабаром оперативники прийшли і на Нижегородську вулицю, в центральний офіс Промсвязьбанка, основного розрахункового банку групи «МДС», який здійснював фінансовий супровід державних контрактів і видав СУ №1 безвідкличну банківську гарантію на 3,8 млрд рублів.
За словами джерела, близького до слідства, банк тривалий час ігнорував запити правоохоронців, тому керівництвом УТ МВС по ЦФО було прийнято рішення про проведення виїмки на місці.
«Діяли в складі 20 осіб, більшість з яких - бійці спецназу. Відразу поклали на землю охоронця. Служба безпеки банку перелякалася - за операцією спостерігали клієнти, які могли подумати, що [у Промсвязьбанка] відкликають ліцензію. Тоді слідству наручні була надана вся інформація », - ділиться співрозмовник.
Так слідство отримало відомості про рух грошових коштів по рахунках підприємств групи «МДС», які разом з іншими матеріалами дозволили побачити весь шлях виведення бюджетних грошей.
Гроші полетіли в Тюмень
Як випливає з банківських проводок, з отриманого в червні 2014 року авансу на реконструкцію перонів в розмірі 601 млн рублів близько 574 млн рублів протягом місяця були перераховані в якості позик на рахунки компаній, що входять в холдинг Солодовникова: АТ «МДС», АТ «МДС -Груп », АТ« Будівельне управління №35 », АТ« Аеродромстрой »(« АДС »), а також двох АТ з ідентичним найменуванням -« НТПІ ». Тобто можна припустити, що отримані бюджетні гроші пішли на цілі, не пов'язані з реконструкцією перонів аеропорту.
Аналогічним чином, судячи по проводках, була оприбуткована частина авансу, виділеного на реконструкцію злітно-посадкової смуги: з надійшли 2,8 млрд рублів більше 1,5 млрд рублів пішло на рахунки тих же компаній за договорами позик, поступки прав вимоги і оренди техніки.
Другу частину авансового платежу - в розмірі 1,23 млрд рублів - СУ №1 використовувало на придбання земельних ділянок в Тюменській області в індивідуального підприємця Андрія Замятіна. Гроші на його рахунок все в тому ж Промсвязьбанк надійшло 22 грудня 2014 року - через шість днів після того, як Замятін уклав з СУ №1 договори на продаж земельних ділянок і відкрив рахунок в банку. Примітно, що за три дні до отримання грошей від СУ №1 Замятін був перерахований 601 млн рублів від іншої компанії групи Солодовникова - «АДС». (Як і в попередньому випадку - в якості оплати за договорами купівлі-продажу земельних ділянок в Тюменській області.)
Як з'ясувалося, Замятін виявився досить великим латифундистом в Тюменській області: за даними Росреестра, за станом на кінець 2014 року йому належали 13 земельних ділянок загальною площею 450 га. Однак при перевірці права власності Замятіна на ці земельні ділянки у слідства виникли сумніви в чистоті укладених угод з СУ №1. Справа в тому, що Замятін нібито придбав всі свої земельні наділи 24 жовтня 2008 року біля ТОВ «Комфорт» за договорами міни, згідно з якими в якості оплати передав 20% часткою в ТОВ «Вікторія». Однак в «Вікторії», за даними ЕГРЮЛ, Замятін не значився в числі засновників, а сама компанія була зареєстрована незадовго до цих угод і майном не володіла.
В ході допиту Замятін підтвердив органам слідства, що ніколи не володів активами «Вікторії» і не був знайомий з продавцем цих ділянок - власником і гендиректором ТОВ «Комфорт» Рафаїлом Рахматуллін. (До речі, в Тюменській області в рік «продажу» земель місцеві фермери скаржилися в газети на захоплення їх ділянок.) Зв'язатися з Рахматуллін не вдалося.
В день підписання договорів купівлі-продажу земель с СУ №1 Замятін видав дві нотаріальні довіреності: Марату Тутватулліну - на реєстрацію договорів міни земельних ділянок на частки в «Вікторії» і Тетяні Угорської - на представлення його інтересів в органах Росреестра Тюменської області.
В ході допиту Замятін повідомив, що з Тутватулліним і Угорської ніколи знайомий не був. Правда, пояснити, як в його розпорядженні опинилися копії паспортів цих осіб і чому в дорученнях стоять його підписи, він не зміг.
Цікавий штрих: реєстрація і припинення прав Замятіна на продані СУ №1 земельні ділянки відбувся 12 лютого 2015 року. Тобто формально він мав ще ділянки рівно один день.
Договори ж з СУ №1 і «АДС» на продаж земель та передавальні акти Замятін, як випливає з протоколу його свідчень, не підписував.
Правда, це не завадило йому в 2015 році підписати в Промсвязьбанк видаткові касові ордери на списання зі свого рахунку 22,5 млн євро і 2,5 млн доларів, а також здійснити переклад на інші рахунки близько 300 млн рублів. Ці гроші раніше були перераховані на рахунок Замятіна СУ №1 і «АДС».
В ході допиту Замятін не виключив, що в дату цих операцій він міг бути в відділенні Промсвязьбанка і «підписувати якісь документи», проте наполіг: співробітники банку йому зазначені суми не видавали. Також він заявив, що ніколи не був знайомий з Солодовникова і іншими особами з числа керівників холдингу «МДС».
Втім, незважаючи на останню заяву, непрямий зв'язок Замятіна з Солодовникова можна виявити в ЕГРЮЛ. Замятін деякий час був засновником в ТОВ «Светосервіс-С» спільно з Марією Кругловой, якій належали частки в ТОВ «Промконсалт», де до 29 вересня 2015 генеральним директором працював Сергій Казарін, одночасно очолював входять в групу Солодовникова АТ «СУ №35» і АТ «ІНВЕСТШЛЯХБУД».
М'яка посадка
25 листопада 2015 року оперативники УТ МВС по ЦФО затримали Сергія Солодовникова в його заміському будинку в селищі Горки-2 на Рубльовському шосе, а на наступний день рішенням Хорошевского районного суду він був поміщений в слідчий ізолятор.
У своєму клопотанні про укладення Солодовникова під варту старший слідчий СУ УТ по ЦФО Шишов зазначив, що «в ході оперативно-слідчих заходів була отримана оперативна інформація про взаємозв'язок підозрюваного з Анатолієм Бондарєв, який займав посаду першого заступника керівника Федеральної служби повітряного транспорту (ФСВТ), а в даний час займає посаду керівника служби економічної безпеки АТ «СУ №1», за допомогою особистих зв'язків якого він впливає на прийняття рішень правоохоронними, податковими та іншими контролюючими органами, а також лобіює комерційні інтереси АТ «СУ №1» в Росавіації ».
Бондарєв в 1982 році закінчив Вищу школу КДБ, після чого служив в органах держбезпеки, а в період 1996-2000 років працював в керівництві ФСВТ. Зв'язатися з ним нам не вдалося.
За словами джерела, близького до слідства, повноцінний допит Солодовникова в день його затримання не проводилося - в УТ МВС по ЦФО обмежилися кількома установочними питаннями, залишивши основні слідчі дії на потім.
Однак продовжити розслідування співробітникам УТ МВС по ЦФО не дозволили - через два дні кримінальну справу було вилучено з їх виробництва та передано в Управління з розслідування оргзлочинності Слідчого департаменту (СД) МВС. Постанова про вилучення справи підписував перший заступник начальника СД МВС Юрій ШИНІН, в числі підстав для такого рішення вказав «особливу складність розслідування і необхідність проведення великої кількості слідчих дій».
Постанова про вилучення кримінальної справи / Натисніть, щоб збільшити
Вже після арешту Сергія Солодовникова і передачі справи в СД МВС в Москву з Санкт-Петербурга для виробництва слідчих дій був доставлений Андрій Замятін.
За словами джерела, близького до слідства, в СД МВС вирішили «не застосовувати заходи до Замятін, залишивши його в якості свідка, хоча були всі підстави для його затримання».
«Не дивлячись на сукупність всіх ознак складу злочину - підписання документів на продаж ділянок та переведення в готівку грошей - Замятіна відпустили на всі чотири сторони. Так, він був номінальним особою, і так - не тримав, судячи з усього, гроші в руках, але він брав діяльну участь в угодах і як мінімум повинен був усвідомлювати їх протиправність », - висловлює свою думку співрозмовник.
Замятін, з яким нам вдалося зв'язатися, підтвердив факт виклику на допит: «Хлопці проявили службову запопадливість, скажімо так, - забрали мене з Санкт-Петербурга, привезли пізно ввечері в Москву. Під'їхав адвокат, поговорив з ними. У підсумку я приїхав [до Слідчого департамент] вранці наступного дня, відповів на питання і поїхав ».
Через тиждень після цих подій кримінальну справу було припинено, а запобіжний захід Солодовникова у вигляді взяття під варту - скасована.
Як випливає з постанови старшого слідчого СД МВС Володимира Кобця про припинення кримінальної справи, в матеріалах «відсутні достатні дані, які вказують на вчинення обману, навмисного невиконання Солодовникова договірних зобов'язань і розкрадання грошових коштів, виділених для виконання держконтрактів».
У підсумку «велика кількість слідчих дій», які зовсім недавно анонсував генерал ШИНІН, звелися до допитів Сергія Солодовникова, керівників окремих субпідрядних організацій і генерального директора ФГУП «ААД» Юрія Антипова. Останній, що цікаво, після передачі справи в СД МВС дав діаметрально протилежні свідчення: він уже не бачив шкоди в порушенні термінів виконання робіт генпідрядником і чи не брав провину на себе.
Представник ФГУП «ААД», куди ми звернулися за коментарями, повідомила про заборону в контракті Юрія Антипова на публічні виступи і порекомендувала зв'язатися з прес-службою Росавіації. Там наш запит залишили без відповіді.
Солодовников в своїх свідченнях поклав провину за порушення термінів реалізації державного контракту на замовника, яким «своєчасно не були передані будівельні майданчики і не видана дозвільна документація».
Вторили Йому в своих свідченнях и субпідряднікі. Втім, слідчий Кобець допитав керівників лише чотирьох компаній-підрядників - і серед них, за випадковим збігом, не виявилося тих численних директорів, які скаржилися на невиплату.
Після припинення кримінальної справи матеріали були передані в ГУЕБіПК МВС. Багато з них, за словами наших співрозмовників, вже встигли «загубитися», а щодо працівників УТ МВС по ЦФО була розпочата службова перевірка на предмет перевищення посадових повноважень. На цьому тижні рапорт про залишення своєї посади подав начальник управління генерал Віктор Шімаров. У прес-центрі МВС на наш запит не відповіла.
Є побоювання, що в переданих гуебовцам матеріалах вже можуть бути відсутні відомості про використання бюджетних грошей на позики афілійованим компаніям і придбання земельних ділянок у Андрія Замятіна, оскільки в постанові слідчого Кобця про перевірку цієї інформації немає жодного рядка.
Тим часом один лише епізод з Замятін мав як мінімум змусити слідчого задатися простим питанням: як і ким індивідуальний підприємець Замятін, який займався дрібною роздрібною торгівлею, виявився втягнутий в складний клубок купівлі-продажу земельних ділянок і переведення в готівку великих грошей?
Ханти-Мансийское земляцтво
В ході допиту Андрій Замятін не зміг згадати, як він підписував якісь документи, але запевняв слідчого, що робив це з власної волі і безоплатно. Досить незвично, але найбільш змістовними і важливими показаннями Замятіна стали його відповіді на установчі питання - де народився, вчився, працював.
Замятін пояснив слідству, що з 1996 року займався в Санкт-Петербурзі операціями з нерухомістю: спочатку - в якості агента в ТОВ «Адвекс», а потім, з 2002 року - на посаді керівника відділу ТОВ «Торгова Фінансова Компанія» ( «ТФК») .
У 2006 році він став генеральним директором ТОВ «Годунівка», трохи пізніше - засновником в ТОВ «БУДТЕХМОНТАЖ» і генеральним директором в ТОВ «ЕПК Інвест». Засновника останньої компанії Замятін в ході допиту згадав, що лише підтверджує обґрунтованість підозр співробітників УТ МВС по ЦФО у використанні цієї людини третіми особами.
У 2011 році Замятін з великим бізнесом зав'язав, зареєструвався як індивідуальний підприємець і став займатися продажем акумуляторів і блоків живлення для ноутбуків.
В ході допиту співробітники Слідчого департаменту МВС цікавилися у Замятіна історією його знайомства і характером відносин з керівником і співвласником компаній, в яких той працював «директором» і «засновником», Сергієм Белякова.
При цьому слідчі, здається, незаслужено обійшли увагою іншого «роботодавця» Андрія Замятіна - його рідного дядька Володимира Калашникова, чий син В'ячеслав Калашников значився співвласником в «Адвекс» і «ТФК» (де Замятін фактично починав свій трудовий шлях).
Володимир Калашников - колишній заступник в уряді Тюменської області і радник в адміністрації президента. Отримати коментарі Володимира Калашникова не вдалося.
Андрій Замятін (крайній зліва) і Володимир Калашников (крайній праворуч)
Андрій Замятін виявився пов'язаний не тільки з сином Калашникова по комерційній лінії, але і з самим екс-радником - на ниві громадської: обидва, за даними ЕГРЮЛ, були засновниками міжрегіональної громадської організації «Ханти-Мансийское земляцтво Санкт-Петербурга».
Коли ми розпитували Андрія Замятіна про деталі його приводу на допит до Слідчого департамент, він охоче нам все розповідав. Але як тільки мова зайшла про продаж земельних ділянок і інших «бізнес-проектах», а також про роль рідного дядька в угодах, співрозмовник перервав діалог: «Ви думаєте, я відповім вам на це питання? Без коментарів".
короткі підсумки
Понад три мільярди рублів, виділених з бюджету на реконструкцію аеропорту Домодєдово, були видані у вигляді позик дочірнім компаніям підрядника або пішли на придбання земельних ділянок в Тюменській області. Організатори цієї схеми були обчислені і допитані. Але справу закрили за наказом керівництва Слідчого департаменту МВС. Гроші пішли, головного підозрюваного відпустили, будівництво практично встала.
Так у чому мотив?Але як тільки мова зайшла про продаж земельних ділянок і інших «бізнес-проектах», а також про роль рідного дядька в угодах, співрозмовник перервав діалог: «Ви думаєте, я відповім вам на це питання?