Хто переможе: рак або равлик? - саме на це питання відповідала Юлія Іванова, яка зайняла перше місце на XXII Регіональної конференції молодих дослідників Волгоградської області в секції «Експериментальна медицина». Виявилося, що в слизу Ахатини гігантської, екзотичної равлики родом з Африки, є компоненти, здатні знищувати ракові клітини.
Велика частка лікарських препаратів отримана з рослин, процес вивчення яких, незважаючи на успіхи хімії та біоінформатики, не зупиняється досі. Але не тільки рослини можуть бути природним джерелом біологічно активних сполук. Механізми, через які можуть розвиватися різні захворювання, досить давні, і деякі види тварин за мільйони років еволюції навчилися боротися з ними різними способами.
Юлія Іванова представила доповідь, присвячений равликам роду Achatina, слиз яких містить компоненти, здатні вбивати ракові клітини invitro - поза живим організмом.
Дівчина пояснює: «Ми використовували лінію клітин MCF -7 - це клітини раку молочної залози людини, культуру яких підтримують ще з 70-х років, коли її вперше виділили в Мічигані. Зараз це поширена тест-система для подібних досліджень «в пробірці». Виявилося, що виживаність клітин MCF -7 залежить від концентрації доданої слизу, а це говорить про її цитотоксичних властивості, які можна буде використовувати для розробки нових протипухлинних препаратів ».
Дослідження, присвячені молюскам роду Achatina, йдуть на кафедрі фундаментальної медицини та біології майже два роки, але ще багато що належить зробити.
«До цього ми частково відтворювали дослідження зарубіжних колег, але вже зараз ми почали нові експерименти: на цей раз ми хочемо дізнатися, як компоненти слизу молюсків впливають на активність лімфоцитів, клітин імунної системи. Сподіваюся, що до наступної конференції ми зможемо поділитися своїми відкриттями в цій галузі », - розповідає Юлія.
Чи може равлик перемогти рак? Ні. Але вона може підказати, як це краще зробити. Головне, не зупинятися на досягнутому - і саме цього хочеться побажати Юлії та її колегам.
Євген Морковин
Матеріал опублікований студентським прес-центром.
Хто переможе: рак або равлик?Чи може равлик перемогти рак?