МОСКВА, 12 травня. / ТАСС /. Мультфільм "Таємниця третьої планети" за повістю Кіра Буличова завоював любов росіян чарівними і яскравими персонажами. Про те, як йшла робота над картиною і як прототипом Громозеки стала банку з-під кукурудзи, в інтерв'ю ТАСС розповіла автор візуальних образів героїв мультфільму, художній керівник і режисер студії "Анімос" Наталія Орлова, що відзначає в суботу 70-річний ювілей.
За словами співрозмовниці агентства, робота над мультфільмом, які вийшли на екрани в 1981 році, була дуже складною, оскільки стала однією з перших, коли Орлова прийшла в студію як художник-постановник після ВДІКу. "Коли Роман Абелевіч [Качанов - режисер] запропонував роботу над повнометражним фільмом, для мене це було, з одного боку, дуже почесним, а з іншого боку - я страшно перелякалася, бо я по своїй натурі людина далека від усякої техніки, літальних апаратів . Коли я поділилася з ним, він сказав, що для нього найголовніше - щоб герої були чарівними ", - розповіла співрозмовниця агентства.
Громозека і Аліса
За визнанням Орлової, її улюблений персонаж - Громозека. "Він найважче мені дався, оскільки цей персонаж не був детально описаний в книзі Кіра Буличова. Єдине, що у нього було - вісім рук, ноги як у слона і ніс як повітряних куля", - поділилася Орлова, додавши, що для неї самим складним стало придумати, як поєднати громіздкість самого персонажа і його здатність пересуватися з планети на планету в літальному апараті.
Кадр з мультфільму "Таємниця третьої планети"
"Я сиділа, малювала, хотіла зобразити космічний корабель, але не виходило ніяк. Я побачила на кухні залізну банку з-під консервованої кукурудзи. В той час були великі банки, я стала її відкривати і мене як струмом вдарило - Боже мій, це і є Громозека! " - поділилася спогадами Орлова. Вона розповіла, що за сценарієм, який написав сам Кір Буличов, у героя, голос якого подарував актор Василь Ліванов, було вісім рук, але через технічні складнощі йому довелося "збавити рук" і залишити шість.
Інший улюблений персонаж художника-постановника мультфільму - головна героїня Аліса. Її прототипом була дочка Орлової Катерина Семенова, що стала згодом актрисою. "У мене тоді якраз донька росла. Я працювала, треба було все показувати худраді, а вона бігала навколо мене і відволікала. Я за нею весь час спостерігала, і вийшло так, що Аліса схожа на Катюшка", - розповіла співрозмовниця агентства.
Про фантазії і сучасної анімації
Що стосується візуалізації фантастичного світу героїв, Орлова зазначила, що непростим етапом було придумати образ планет. "Більше тут доводилося включати свою фантазію, я звичайно дивилася літературу, але швидше за йшла від образів, які були закладені в сценарії. Планета Шелезяка - була вся із залізних бункерів, населена роботами, планета Блук - з зоопарком і звірами. Все будувалося на фантазії" , - поділилася Орлова.
Про сучасної анімації співрозмовниця агентства висловилася неоднозначно. З одного боку, за її словами, "зараз існує маса різних програм" і можливостей тривимірного моделювання. "Ми цього нічого не мали. Сьогодні в анімації великі тяжіння до шоу, до атракціону", - зазначила Орлова, підкресливши, що за цим прагненням здивувати чимось незвичайним "втрачається тепло". "Негативні герої - вони теж зі своєю чарівністю, вони не несуть зло прямолінійний, вони заблукали, в своєму житті вибрали неправильний шлях і за це отримали покарання. Це основна відмінність", - сказала Орлова.
Кадр з мультфільму "Таємниця третьої планети"
На її думку, новий ритм життя диктує і нові форми анімації, але коли в мультфільмі "не закладено ідеї, заснованої на добро, - це тупикова ситуація". За визнанням Орлової, "Таємниця третьої планети" - це її улюблена робота. "У нашій роботі без любові не можна нічого зробити, вона вимагає стільки часу і такої віддачі всіх сил - і фізичних і духовних", - розповіла співрозмовниця агентства, порівнявши процес створення анімації з зародженням життя. "Наші фільми - як діти: 10-хвилинний фільм робиться 9 місяців, і це той етап, коли народжується нове життя. Дуже приємно і радісно, що це життя триває, і що ці фільми ще йдуть, їх дивляться, хоча пройшло вже стільки років ", - підсумувала Орлова.
Про мультфільм
"Таємниця третьої планети" - радянський повнометражний науково-фантастичний мультфільм Романа Качанова, екранізація повісті Кіра Буличова "Подорож Аліси" ( "Аліса і три капітана") з циклу "Пригоди Аліси". За сюжетом, в 2181 році експедиція з Землі в складі капітана Зеленого, професора Селезньова і його дочки Аліси вирушає на кораблі "Пегас" на пошуки нових видів тварин для Московського зоопарку. Перелітаючи з планети на планету, вони зустрічають археолога Громозеку, доктора Верхівцеве, Говоруна - птицю, що належала зниклому капітану Кіму. На своєму шляху вони стикаються і з негативними персонажами - товстуном Веселуном У і ковтаючи з планети Катрук, замаскованого під доктора Верхівцеве.
Ігор Можейко ( "Кір Буличов")
про автора
Орлова Наталія В'ячеславівна (рід. 12 травня 1948 роки) - російський режисер-мультиплікатор, сценарист і художник-постановник, художник-мультиплікатор. У 1967 закінчила Московську Середню Художню школу при інституті ім. В. І. Сурікова, в 1973 - ВДІК (майстерня І. П. Іванова-Вано). У 1973-1992 роках працювала на кіностудії "Союзмультфільм". У 1992-1994 роках в якості режисера-мультиплікатора брала участь в проекті BBC - Shakespeare: The Animated Tales (Шекспір - анімаційні історії): мультфільми "Гамлет" і "Річард III". З 2000 - художній керівник і режисер студії "Анімос".