Як організувати книжкову виставку в бібліотеці? Які незвичайні книжкові виставки в бібліотеці зможуть зацікавити читача? Якою має бути дитяча виставка книг? Докладні відповіді в даній статті
Виставкова діяльність - одна з пріоритетних форм роботи сучасної бібліотеки.
Організація книжкових виставок дозволяє в наочній формі продемонструвати користувачам бібліотеки все різноманіття літератури, познайомити з важливими подіями, датами, творчістю відомих письменників, художників, композиторів.
Головне в статті:
Незвичайні книжкові виставки в бібліотекенеобходіми для того, щоб привернути увагу читача до діяльності бібліотеки, долучити до культурних цінностей і розвинути його читацькі інтереси.
Організація книжкових виставок в бібліотеці
Організація книжкової виставки - процес, який вимагає не тільки змістовної наповненості, а й цікавих дизайнерських задумок, креативного підходу до подання інформації.
Традиційно в бібліотеці організовують виставки нових надходжень, виставки книг-бестселерів, персональні і жанрові виставки, виставки, приурочені до знаменних дат та пам'ятних подій.
Виставки книг супроводжують центральні заходи бібліотеки: Літні читання, Бібліоночь, Тиждень книги, а також присвячуються таких важливих напрямках роботи бібліотеки, як цивільно-патріотичне виховання, профілактика здорового способу життя, морально-естетичне виховання, краєзнавство.
Інструкція: як організувати книжкову виставку в бібліотеці >>
Безумовно, від того, наскільки значущою є тема виставки, залежить кількість представлених на ній книг, її зовнішнє оформлення, розташування, стиль подачі матеріалу, назви і форма подання.
Бібліотечна виставка, якщо це не виставка однієї книги, повинна містити не менше 15 примірників документів. Процес підготовки виставки включає в себе:
- вибір теми;
- визначення назви;
- вибір цільової аудиторії;
- вибір назви розділів;
- добірку літератури;
- безпосереднє оформлення.
Сама виставка повинна містити цитату - це можуть бути слова відомого письменника, громадського діяча або іншої іменитої особистості.
Цитата і назва розділів повинні відповідати заявленій темі, ідеї, загальної стильової концепції виставки. Якщо книги, представлені на виставці, мають різну вікову маркування - поруч має бути відповідне позначення.
Для того щоб залучити читача фахівці бібліотек часто використовують в роботі книжково-ілюстративні виставки, доповнюючи книжковий ряд тематичними ілюстраціями, репродукціями картин, портретами письменників.
Особливий вид виставці надають аксесуари - в цій якості може виступити перо, чорнильниця, записна книжка, в яку письменник вписував рядки «народжується» вірші. Важливу роль в бібліотечній виставці грає розташування книг. Якщо виставка присвячена хобі, річному дозвіллю, буде цілком доречно розташувати книги в незвичному порядку - віялом, драбинкою, а не в стандартну лінію.
Іноді інтерес читача можна привернути розкритою книгою, або окремо оформленої і винесеною на її обкладинку цитатою, анотацією.
Дуже жваво виглядають виставки-діалоги, які передбачають грамотне використання кольору та шрифту в назвах, короткий зміст, ілюстраціях. Різкі кольору і нерозбірливий або, навпаки, занадто яскравий шрифт, може дратувати увагу відвідувачів.
Визначення читацького призначення для виставки важливо, в першу чергу, для того щоб підібрати її загальний стіль.Кніжние виставки в дитячій бібліотеці завжди яскраві, що привертають увагу маленьких читачів бібліотеки.
На книжкових виставках для дітей, як правило, представлені барвисті книги, ляльки-герої улюблених казок, іграшки, вироби, ігрові завдання, солодкі частування. Книги для дітей розташовуються на рівні їхніх очей, так, щоб дитина змогла взяти вподобану йому книгу.
Поруч з виставкою рекомендується оформляти дозвільний простір, де юні відвідувачі бібліотеки зможуть почитати і пограти.
Читайте також по темі "7 самих незвичайних бібліотек світу в картинках" >>
Книжкова виставка для дорослої аудиторії має стриманий стиль і, до того ж, є більш інформативною. Організація виставки для дорослих користувачів бібліотеки в більшій мірі орієнтована на утримання,
Розглядаючи популярні сьогодні діалогові форми виставок, можна говорити про важливість розміщення поруч правил читання з даної виставки, етапів виконання, представлених на ній завдань.
Приклади незвичайних книжкових виставок
Виставкова діяльність сучасної бібліотеки рясніє різними варіантами донесення інформації до читача. Фахівці бібліотек прагнуть зробити виставку привабливою, інформативною, т. Е. Що працює або ефективною. Визначити форму виставки до того, як буде обрано її тема, було б не правильним.
Організовуючи виставку, присвячену Дню Перемоги, незважаючи на різноманіття форматів, раціональніше дотримуватися класичних варіантів.
Наближеною до традиційної стане:
- Виставка-реквієм.
- Виставка-пам'ять.
- Виставка-календар.
Цікаві книжкові виставки в дитячій бібліотеці - гарантія зростання читацької активності, притоку нових користувачів і підвищення іміджу бібліотеки у місцевого населення.
У тому випадку, якщо тема книжкової виставки має на увазі організацію літнього відпочинку читачів, цілком доречна буде виставка - загадка, виставка-гра, сюрприз. Виставки з ігровими завданнями користуються великим попитом серед читачів бібліотеки.
Особливий інтерес представляють виставки-гри «Книжкові піжмурки», що організовуються в основному для реклами нових надходжень. Ця форма виставки передбачає, що кожна нова книга буде обгорнута в фольгированную кольоровий папір і, відповідно, її автор і назва буде невідомо читачеві.
В результаті відвідувач заінтригований тим, яка ж книга потрапить до нього в руки після виконання нескладного завдання, а тому стає активним учасником виставки.
Теми, пов'язані з творчістю письменників-натуралістів, авторів любовної лірики, можуть бути супроводжено виставкою-настроєм або виставкою-визнанням.
Темі здорового способу життя можуть бути присвячені виставки-застереження, виставки-поради або рекомендації. Виставка може поєднувати в собі цікаві ігрові елементи - можна запустити серед читачів книжкове змагання, читацьку гонку, акцію сама «здорова» книга.
Відкриття Тижня книги може супроводжувати виставка-адвайзер або виставка-прем'єра. Книги з виставки можуть бути позначені спеціальним символом - говорить про те, що в поточному році вони відзначають ювілей. Кожна книга може містити окреме завдання, виконавши яке читач отримає приз.
Незвичайні книжкові виставки в бібліотеці можуть організовуватися напередодні святкування Нового року. Читачів здивують підготовлені виставки-гороскопи, виставки-вікторини або привітання.
Буде цікаво, якщо перші відвідувачі виставки в новому році - отримають пам'ятні сувеніри, дізнаються, що їх чекає, зможуть адресувати свої побажання бібліотеці на прийдешній рік.
Залучити користувачів можна і такою незвичайною формою, як виставка-передбачення - пророкування можна вкласти в книгу або розмістити листочки з прогнозом на книжкових полицях. Рядки прогнозів можуть бути взяті як з літературних творів, так і з інтернету. П
еред новорічними святами можна організувати виставку-пошту, яка передбачає установку зворотного зв'язку з дитиною. Маленькі гості бібліотеки можуть написати лист улюбленим казковим героям або авторам вподобаних книг.
Краєзнавчої тематики можуть бути присвячені виставки-екскурсії, подорожі, турне. Незвичайним здадуться доповнюють виставку путівники по краю або місту, фото місцевих визначних пам'яток, або інтерв'ю з представниками письменницьких організацій краю, адміністрації міста, керівників великих установ, які говорять про користь читання і знайомлять з історією малої Батьківщини.
В рамках знайомства відвідувачів з краєзнавчими виставками буде цікавий фото-квест. Можна запропонувати читачам дізнатися міські пам'ятки по частині фото, а також відповісти на питання, в якому році вони засновані або, на якій вулиці розташовуються.
Маленьким відвідувачам виставки бібліотекар може запропонувати наклеїти веселий смайлик поруч з тим місцем на імпровізованій карті міста, де вони люблять бувати.
Книжкова виставка, присвячена серйозним соціально-значущих тем, може мати форму виставки - роздуми, питання, обговорення. Читачі зможуть залишити свій відгук, поділитися поглядом на проблеми і їх можливі рішення. В рамках підвищення громадянської активності населення доцільно організувати виставку-заклик, виставку швидкого реагування.
Універсальними формами виставкової діяльності можуть виступити - виставки-забави, виставки-перегляди. Для залучення уваги до останніх новин бібліотеки, подіям, пов'язаним з її успіхами можна організувати виставку-ажіотаж.
Про заходи бібліотеки, найближчих акціях, конкурсах, важливі зміни в роботі зможе розповісти виставка-афіша.
Виставка-звіт - також має на увазі знайомство з діяльністю бібліотеки. На даній виставці можна уявити звіти установи, фото зі значущих заходів, сценарні матеріали, бібліотечно-бібліографічну продукцію, подячні листи та дипломи.
Останнім часом набирають обертів віртуальні бібліотечні виставки. На сторінках бібліотек в соціальних мережах і офіційних сайтах можна розміщувати такі виставки, як:
- Бібліофреш (найсвіжіші надходження).
- Прес-драйв (актуальні новини преси).
- Бібліомікс (різножанрова виставка книг).
Виставка книг для літнього читання може бути представлена у формі «Хіт-параду», «Читати десятки», «Книги. Топ-100 ».
Цікаві книжкові виставки в дитячій бібліотеці - це і виставки-казки, де діти самі створюють казковий сюжет, малюючи ілюстрації, або створюючи знаменитих героїв з пластиліну; і виставки літературних героїв, спрямовані на активізацію творчих здібностей читачів.
Популярна в дитячій бібліотеці і виставка-театр, на якій представлені книжки-панорами, а також різні види театрів, що ілюструють сюжети знайомих казок.
Звертаючись до виставки, маленькі відвідувачі не тільки знайомляться з книгами, а й розвиваються естетично, отримують уявлення про види театру, пробують себе в ролі ляльководів, артистів лялькових вистав.
Сьогодні активно розвивається тенденція роботи з населенням поза стінами бібліотеки. Бібліотечні фахівці організовують вуличні акції, влаштовують гучні читання під відкритим небом і представляють бібліотечний фонд на великих міських заходах.
Організація виставки за межами бібліотечної будівлі дозволяє охопити більшу кількість потенційних читачів і розповісти їм про те, якою може бути сучасна бібліотека. Вулична виставка може прийняти будь-яку форму, проте вона повинна бути видна здалеку.
Для того щоб зробити виставку помітною, необхідно заздалегідь подбати про повітряні кулі, яскравих аксесуарах, плакатах. Якщо бібліотека має в своєму розпорядженні ростовими ляльками, для підвищення ефективності виставки важливо, щоб з публікою працювали саме вони.
Всім відвідувачам виставки повинні бути вручені візитки, буклети, закладки з контактною інформацією бібліотеки, а по можливості і пам'ятні сувеніри із зображенням бібліотеки.
Які незвичайні книжкові виставки в бібліотеці зможуть зацікавити читача?Якою має бути дитяча виставка книг?