Творчий вечір народного артиста Росії, керівника Московського джазового оркестру, саксофоніста Ігоря БУТМАНА відбувся 2 липня в Міжнародному мультимедійному прес-центрі (ММПЦ) РІА Новини. Сьогодні Ігор Бутман - найпопулярніший джазовий музикант Росії. Людина, якого називають "джазовим мостом між Москвою і Нью-Йорком". Одна з його цілей - розширювати джазове співтовариство, залучаючи в нього все більшу кількість людей.
(Моя дуже скромна персона)
Слово «джаз», як і імена великих джазменів Бена Гудмана, Чарлі Паркера, Геннадія Гольдштейна, Ігор Бутман чув з дитинства.
Професійним музикантом в сім'ї був дідусь Ігоря Бутмана по материнській лінії. Він служив скрипалем в оркестрі Маріїнського театру, потім був регентом церковного хору.
У 11 років Ігор Бутман почав грати на кларнеті в дитячій музичній школі. У 1976 році він вступив до Музичне училище імені Мусоргського по класу саксофона до чудового музиканта і блискучому педагогу Геннадію Голштейну. Ще будучи студентом, Бутман почав грати в ансамблі Давида Голощекина, брав участь в концертах і записах «Популярною механіки» Сергія Курьохіна, а також груп «Кіно» і «Акваріум».
Всі фото з концерту, що відбувся в прес-центрі РІА Новини
Перше визнання у джазових критиків Ігор Бутман отримав в 1981 році, коли в газеті «Радянська молодь» був названий «Відкриттям року». Наступні два роки він працював в джаз-оркестрі під керуванням Олега Лундстрема - кращому біг-бенді СРСР.
У 1984 році музикант поміняв альт-саксофон на тенор і був запрошений Миколою Левіновскім в ансамбль «Алегро», в якому грав аж до свого від'їзду в США в 1987 році. На той час він уже вважався найкращим тенор-саксофоніст в країні, що поєднував досконале володіння сучасними виразними засобами джазу і рідкісне почуття музикою. Лірика бутмановского тенора - м'яка романтична балада, коли здається, що чуєш вже не саксофон, а схвильований людський голос. Саме баладність, кантиленная «вокального» його інструменту звернули на себе увагу провідних джазових критиків. За їхніми опитуваннями, він займав перші місця в чартах.
Коли в 26 років Ігор Бутман приїхав в США, він мав уже свій фан-клуб, утворений з найзнаменитіших і шанованих американських джазменів. Ще до від'їзду в Америку він брав участь в гастрольних програмах знаменитих американських музикантів: Дейва Брубека, Чіка Коріа, Пета Метіні, Гарі Бертона, Луїса Беллсона, Гровера Вашингтона ...
У вересні 1987 року Ігор Бутман вступив в провідне джазове музичний навчальний заклад США - The Berklee College of Music (Бостон), який закінчив відразу за двома спеціальностями: концертний саксофоніст і композитор (з присвоєнням ступеня бакалавра музики). Композиція «French Connection», написана ним під час навчання, сподобалася Гроверу Вашингтону, і він включив її в свій альбом «Then & Now» (Colombia, 1987). Ігор Бутман брав участь у записі цього альбому, а пізніше виступав з ансамблем Гровера Вашингтона на багатьох джазових фестивалях (Chautauqua в Нью-Йорку, The Berklee Center в Бостоні, Great Woods Center in Mansfield в Массачусетсі і інших), а також в найпрестижнішому джаз- клубі Нью-Йорка «Blue Note».
На фестивалі «De Cordova» Ігор Бутман грав у складі квартету Дейва Брубека. Газета «The Boston Globe» тоді писала: «Найвища точка концерту наступила, коли Брубек запросив на сцену молодого російського саксофоніста. Красивий і струмує тенор Бутмана додав новий вимір до класичного «Турецькому рондо в стилі блюз».
Незабаром Ігоря Бутмана запросив в свій квінтет відомий актор і музикант Майкл Моріарті. Результатом цієї співпраці став вихід альбому «Live at Fat Tuesday» на «DRG Records» (1992).
У 1993 році на нью-йоркській фірмі «Impromptu» вийшов сольний альбом Ігоря Бутмана «Falling Out» за участю піаніста Лайла Мейса, контрабасиста Едді Гомеза і барабанщика Марвіна «Смітті» Смитта.
За 8 років життя в США Ігор Бутман увійшов до еліти американських виконавців джазу. Рідкісне поєднання величезного музичного дару і приголомшливою енергії дозволили йому стати справжньою «міжнародною зіркою».
У 1992 році музикант вперше після свого від'їзду в США виступив в Москві на міжнародному джазовому фестивалі. У 1996 році в Нью-Йорку Ігор Бутман продюсував і брав участь у записі альбому «Блюз для чотирьох» петербурзького піаніста Андрія Кондакова з участю контрабасиста Едді Гомеза і барабанщика Ленні Уайта. У квітні наступного року відбулися гастролі цього квартету по містах Росії, підсумками яких став реліз альбому «Джаз для чотирьох» на фірмі «Союз». Слідом вийшов новий сольний альбом Ігоря Бутмана «Ностальгія» (1997), записаний на «RPM Studio» в Нью-Йорку і випущений на фірмі «Союз», який відразу став лідером серед продажів джазових компакт-дисків.
У 1997-1998 роках Ігор Бутман був продюсером і організатором Незалежних джазових фестивалів в Москві, в яких взяли участь російські та американські музиканти. Московська асоціація джазових журналістів назвала Ігоря Бутмана лауреатом премії «Джаз'Ухо» за 1997 рік у номінації «Людина року».
У 1998 році фірмою «Boheme Music» випущений альбом «Four Brothers» за участю Ігоря Бутмана, його брата Олега Бутмана (барабани) і переможців Міжнародного джазового конкурсу в Бельгії братів Іванових - Михайла (рояль) і Андрія (контрабас). Восени того ж року на острові Ельба (Італія) з величезним успіхом відбулася прем'єра твору «Джаз-сюїта для альта, саксофона, фортепіано та оркестру» композитора Ігоря Райхельсон, яке є з'єднанням класичної і джазової музики і написано для двох чудових музикантів - альтиста Юрія Башмета і саксофоніста Ігоря Бутмана, кожен з яких - віртуоз своєї інструменту і яскравий представник свого музичного жанру. З Юрієм Башметом і його оркестром «Солісти Москви» Ігор Бутман неодноразово виступав в Росії, Італії, Франції. Разом вони зробили відеокліп на музику Рахманінова «Вокаліз».
У березні 1999 року Ігор Бутман організував свій джазовий оркестр ( «Igor Butman Big Band»), в якому грають кращі музиканти не тільки Москви, але і Росії. Аранжувальником і диригентом оркестру є Віталій Долгов. Біг-бенд Ігоря Бутмана регулярно виступає в джазовому клубі Москви «Le Club», багато гастролює по Росії і за кордоном.
У лютому 2002 року на сцені концертного залу «Росія» Ігор Бутман представив грандіозний гала-концерт «Тріумф джазу» за участю свого біг-бенду і зірок світового джазу Джо лову, Ренді Брекера, Біллі Кобем, Ді Ді Бріджуотер, Кевіна Махогані, Гарі Бертона , тутсі Тілеманс, Елвіна Джонса.
Навесні 2002 року Лариса Долина разом з біг-бендом Ігоря Бутмана створили концертну програму «Карнавал джазу», яка з аншлагами пройшла в Москві в концертному залі «Росія», а також в містах США, Ізраїлю, Латвії, України, Білорусії і Росії.
Ігор Бутман став першим російським джазовим музикантом в Universal Music Russia. Презентація нового сольного альбому «Prophecy» ( «Пророцтво»), записаного в Америці під час гастрольного туру квартету Ігоря Бутмана і вийшов на Universal Music Russia, відбулася в джазових клубах «Birdland» в Нью-Йорку і в «Le Club» в Москві в червні 2003 року.
Неймовірної сенсацією стали спільні виступи біг-бенду Ігоря Бутмана та оркестру Lincoln Center Jazz Orchestra під керуванням Уїнтона Марсаліса, які відбулися 18 і 20 вересня 2003 року на відкритті нового джазового сезону в Лінкольн-Центрі в Нью-Йорку. Вперше за всю історію російського джазу відбувся концерт такого високого рівня і масштабу. Газета «The New York Times» в своєму ревю написала, що біг-бенд Ігоря Бутмана показав «відмінну компетентність і швидкість». Високу оцінку отримав також перший альбом біг-бенду Ігоря Бутмана «The Eternal Triangle» ( «Вічний трикутник»), до якого увійшли оригінальні композиції, написані Ігорем Бутманом і аранжовані Віталієм Борговим.
У червні 2004 року Ігор Бутман став лауреатом Державної премії Російської Федерації в області літератури і мистецтва.
У концертній частині творчого вечора прозвучали вибрані твори. Гостей чекали яскраві враження від улюбленої музики і особлива джазова атмосфера.
Повна запис творчого вечора:
Мультимедійна прес-конференція Ігоря БУТМАНА, присвячена майбутнім виступам Московського джазового оркестру під його управлінням на найбільших фестивалях Європи, а також проведення IV Міжнародного фестивалю Акваджаз. Sochi Jazz Festival:
джерело
джерело