Ігри для дорослих: як музей "Гаража" перетворив всіх відвідувачів в дітей

  1. Історія
  2. символи епохи
  3. Контакт з мистецтвом
  4. соціальне середовище
  5. Майданчики "для дорослих"

"Арт-експеримент. Ігровий майданчик: від Нью-Йорка до Москви" - саме так називався проект, який Музей сучасного мистецтва "Гараж" провів спільно зі швейцарським урбанистом Габріелем Буркхальтер і її The Playground Project. В рамках експерименту великі дівчатка і хлопчики могли знову стати маленькими, опинившись на "дитячої" майданчику.

Фото надане організаторами

проект , Придуманий Габріелем Буркхальтер для швейцарського Базеля в 2013, відправився в турне по різних країнах і вже був показаний в Музеї мистецтв Карнегі (Пітсбург, США), Кунстхалле Цюріха (Швейцарія), Центрі сучасного мистецтва BALTIC (Гейтсхед, Велика Британія). Організатори кожної з країн-учасниць, до яких тепер приєдналася і Росія, вивчають національну культуру дитячих майданчиків.

На прохання m24.ru історик архітектури Анна Броновицький, що дослідила історію дитячих майданчиків в СРСР для The Playground Project, поділилася своїми спостереженнями.


Відео: youtube / Користувач: GARAGEMCA

Чи хотілося вам коли-небудь знову опинитися на дитячому майданчику? Погойдатися на гойдалках, з'їхати з гірки або пограти в городки і вишибали? Для тих, хто пам'ятає, що це таке, "Гараж" створив справжній майданчик для дорослих. Надихнувшись унікальними об'єктами з історії, куратори проекту відтворили їх у просторі музею: тут з'явилися " Сфери на ходулях "З французького міста Ерувіль-Сен-Клер і елементи нью-йоркського кишенькового парку архітектора Пола Фрідберга, придумані в кінці 1960-х.

Історія

Ті, хто спеціально не займається історією педагогіки, навряд чи знають, що спочатку дитячий майданчик і дитячий сад були синонімами: майданчик була виховним закладом, а не місцем, куди діти приходили грати.

"У 1930-і роки в містах СРСР почали будувати парки культури, на території яких стали з'являтися дитячі містечка з гірками, гойдалками, каруселями і пристосуваннями для ігор, - розповідає Анна Броновицький. - Пізніше це було витіснено більш технічно складними атракціонами. А у двори обладнані дитячі майданчики вийшли вже після війни. З'явившись в звичайній міській середовищі, вони стали схожі на те, що було в Європі, і на те, як ми собі це уявляємо сьогодні. у радянських архітекторів була можливість познайомитися з тим, що робилося в Е вропи. А в 1960-роки вони детально вивчали західний досвід по книгам, педагогічним дослідженням і проектам. На цій основі створювалися цілі керівництва з облаштування дитячих майданчиків ".

символи епохи

Майданчики, які з'явилися в 1930-х, були націлені на спорт і на розвиток спритності. У післявоєнні роки, до середини 1950-х, творці дитячих парків стали прагнути до "образності". З'являлися містечка, з відомими персонажами з казок. У 1960-х настав розквіт дитячих майданчиків. В цей час на Заході і у нас починають піклуватися про розвиток творчого начала в людині. З'являється ідея, що кожна дитина має величезний потенціал, для розвитку якого потрібна доброчинна середовище. Тоді ж на кожному майданчику встановлюють головний символ того часу - ракету.

"У цей час з'являються лазательной скульптури. Тобто в середу дитячого майданчика впроваджується мистецтво. Воно може бути не дуже складне, але все-таки сучасне. Мистецтво, яке повинно будити фантазію дитини. До цього скульптура теж була - але яка? В основному це були піонери з сурмами, відмінниці з книжками. Тепер з'являються напівабстрактні тварини, машини або щось, з чим дитина може активно взаємодіяти ".

Фото надане організаторами

Контакт з мистецтвом

У 1960-70-е в СРСР робили упор на колективна творчість. Дитячі майданчики проектувалися в спеціальних майстернях інститутів, тому важко виявити імена їх авторів. У 1980-х Спілка художників замовляв скульпторам проекти ігрових пристроїв і цілих майданчиків, але, по всій видимості, більшість з них так і залишилися нереалізованим, бо на кінцевому етапі майданчика будували ЖЕКи, яким було не до тонкощів естетики.

"На початку 80-х з'явилося те, що збереглося в пам'яті сьогоднішніх людей - півсфери черепашки і паутінкі.Ета конструкція сходить до геодезичного куполу Бакминстера Фуллера, але виконувалася вона з елементів, які просто було виготовити на заводі. Всі ці труби і вузли існували, але потім були перенесені в ігрову середу ".

Анна Броновицький. Фото надане організаторами

соціальне середовище

Спочатку дитячі майданчики повинні були допомагати дітям з бідних або неповних сімей адаптуватися в суспільстві, оскільки перша хвиля масового їх поширення припала на роки Першої світової війни, коли багато сімей залишилися без батьків. Щоб діти не стали хуліганами і злодіями, щоб уберегти їх від злочинів, їх намагалися залучити до колективну ігрову середу.

"У раннє радянських часів це було ще більш актуально. Крім того, на дитячих майданчиках хлопчики і дівчатка вчилися спілкуватися між собою. Коли навчання в школах було роздільне, дитячий майданчик була місцем, де розігрувалося взаємовідносини статей. Тут хлопчики розуміли, що дівчаток не можна бити , при цьому з ними можна грати. у наш час в Росії поки не ставиться завдання адаптації дітей з різним культурним бекграундом. в Європі такі експерименти проводяться, там створюються майданчики для дітей і дорослих, які приїхали з різних країн ".

Фото надане організаторами

Майданчики "для дорослих"

На початку 70-х років проходила одна з компаній по боротьбі з алкоголізмом. І в числі вжитих заходів були організовані місця, де дорослі можуть грати. Вони нагадували дитячі майданчики: там були колоди, за якими можна ходити або, наприклад, пристосування для гри в серсо.

"Поряд із спортивними організовувалися ігрові майданчики. Тобто було усвідомлено, що дорослим це теж потрібно. Знову ж все ми знаємо, що дорослі дуже охоче проводять час на дитячих майданчиках, особливо літніми вечорами, коли ніхто не бачить. Звичайно, частина функцій майданчиків була віддана паркам атракціонів, але, напевно, було б здорово, якби дорослі могли хоч іноді ставати дітьми ".

Час роботи Музею "Гараж": щодня, з 11:00 до 22:00
Ціна: 500 рублів, є пільги

Погойдатися на гойдалках, з'їхати з гірки або пограти в городки і вишибали?
До цього скульптура теж була - але яка?