- Звукові гри для дітей-аутистів
- Приклади звукових ігор з дитиною-аутистом:
- Сенсорні ігри з дитиною з аутизмом
- Ігри на розвиток контакту і мовні ігри для аутистів
- Мама - головна людина
Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог
Самостійна гра дитини-аутиста істотно відрізняється від того, у що і як зазвичай грають його ровесники. Тому гри для аутистів покликані вирішувати не тільки завдання приємного дозвілля, а й нести елементи навчання, бути розвиваючими.
Щоб підібрати найбільш цікаві ігри для дітей з раннім дитячим аутизмом, давайте розберемося, в розвитку яких навичок ваш малюк відчуває нестачу.
Звукові гри для дітей-аутистів
Причини розвитку аутизму , Розкриті в Системно-векторної психології Юрія Бурлана, вказують на те, що найбільш чутливою зоною аутичних дітей є вухо. Саме через стресовий вплив на цю зону маленький володар звукового вектора отримує ту психічну травму, яка провокує ранній дитячий аутизм .
Відгороджуючись від світу, дитина поступово втрачає здатність сприймати інформацію на слух і втрачає здатність до навчання. Відновлення зв'язку із зовнішнім світом саме через вухо має колосальне значення. Допоможуть в цьому звукові гри з дитиною-аутистом.
Приклади звукових ігор з дитиною-аутистом:
«Що шумить?» Виберіть кілька предметів, які видають неголосні звуки (занадто сильний звук здатний заподіяти малюкові біль). Це може бути шарудить обгортковий папір, тихий дзвіночок, неголосний маракас. Дайте дитині вивчити предмети, послухати, як вони звучать, запам'ятати їх назви. Потім відверніться і трохи «пошумимо» одним з них. Завдання дитини - вгадати, що саме звучало. Така гра для аутичних дітей задає початок зосередження на звуках.
"Високий низький". Для цієї вправи-гри з дитиною-аутистом потрібно іграшкове або даний піаніно. Натискаючи верхні клавіші, розкажіть дитині, що так капає дощик. Допоможіть дитині підняти руки вгору, коментуючи: «Це високий звук». Потім, натискаючи нижні клавіші, розкажіть малюку, що так тупає ведмедик, коментуючи: «Це низький звук». Коли дитина засвоїть різницю, грайте звуки і спонукайте малюка виконувати потрібні рухи. Надалі можна попросити його самостійно знайти низькі і високі звуки на інструменті.
«Лікувальна класика». Ця гра з дітьми-аутистами, безсумнівно, стане однією з улюблених. Особливо для тих малюків, хто крім звукового вектора має ще й зоровий . Приготуйте кілька класичних аудіозаписів за мотивами дитячих казок. Це може бути «Танець феї драже» Чайковського (з балету «Лускунчик»), уривок з «Сплячої красуні» і т. Д. Також підготуйте відповідні картинки.
Прослуховуючи запис, показуйте дитині картинку, описуючи її. Якщо дитина хоче, можна разом танцювати під музику. Коли освоїте три і більше записів (фрагменти можуть бути недовгими), включайте уривки по черзі і просите дитини вгадати, яка картинка підходить до цієї музики. Якщо дитина любить малювати, можна спонукати його намалювати ще одну картинку самому.
Пам'ятайте, що найважливішим правилом будь-яких вправ та ігор з дитиною-аутистом є звукова екологія. Говоріть на знижених тонах. Вибирайте неголосні інструменти, запис теж включайте тихо, щоб дитина прислухався.
Сенсорні ігри з дитиною з аутизмом
Звуковий вектор є домінантним в людській психіці. Звукова травма, отримана дитиною, провокує спотворення в розвитку всіх інших векторів, заданих йому від народження. Часто такі діти відчувають сенсорний дефіцит саме тих чутливих зон, які відповідають його векторах. Заповнити нестачу дитини допоможуть сенсорні ігри при аутизмі.
наприклад, шкірний малюк з дитячим аутизмом прагне добрати тактильні відчуття, йому властиво непосидючість поведінку ( Рухові стереотипії і надмірна тактильна сприйнятливість у дитини з аутизмом: причини і рекомендації батькам ).
Можна використовувати:
Рухливі ігри для шкірного дитини-аутиста, особливо з тактильними елементами. Можна виготовити з вати або м'якої тканини «сніжки» і пограти в них. За допомогою великого відрізу тканини блакитного кольору влаштувати «море», навчити дитину робити «хвилі», тримаючись за краї. Якщо дорослих двоє - вони можуть розгойдувати малюка на тканини, як в гамаку.
Кожному дитині з дитячим аутизмом підійдуть і розвиваючі пальчикові ігри, пальчикові фарби, ліплення з пластиліну або солоного тіста. Тільки будьте готові чергувати сидячі заняття з рухомою грою.
Істотно заповнити тактильну брак такої дитини при аутизмі допоможуть гри з водою. Наприклад, влаштуйте «пінну вечірку» у ванній. З піни можна будувати палаци або зробити на голові смішну капелюх - все у владі вашої фантазії. При відпочинку за містом використовуйте пісок і інші неструктуровані матеріали, щоб організувати тактильні гри для дитини-аутиста.
Для зорового дитини чутливим сенсором є очі, тому зоровому малюкові з аутизмом підійдуть такі ігри:
Яскраві дидактичні посібники. Око таку дитину необхідно якомога раніше навчати сприйняттю форми і кольору. Це може бути «Геометричний» або сортери, гра «склади квадрат» і інший яскравий дидактичний матеріал ( Життя ілюзорна і реальна: особливі симптоми у дітей з аутизмом ).
Малювання, розмальовки та аплікація життєво необхідні такому малюкові.
Природну емоційність таку дитину можна реалізувати через гру в ляльковий театр (придбати ляльки, що одягаються на руку або палець). Варіанти з перевдяганням в різні костюми, «перевтілення» в різні образи також прекрасно підійде.
У кожному векторі набір сенсорних ігор для дитини-аутиста буде свій ( Практичне застосування системно-векторної психології Юрія Бурлана для сенсорної інтеграції дітей з розладами аутистичного спектру ).
Ігри на розвиток контакту і мовні ігри для аутистів
Людина є чуттєвої і свідомої формою життя. Відгороджуючись від світу ще в дошкільному віці, дитина з дитячим аутизмом втрачає не тільки свідоме, але багато в чому і чуттєву зв'язок з іншими людьми. Відновити її допоможуть гри на розвиток емоційного контакту. У них легко можуть бути додані також мовні і логопедичні компоненти.
«У ямку - бух». Почати можна з простих, відомих потешек. Головне завдання - домогтися формування відповідної емоційної реакції дитини. Пізніше можна зробити паузу і надати дитині самій озвучити кульмінаційний момент: «Бух!». Така «діалогова» гра при аутизмі багато в чому сприяє формуванню майбутнього навички вербального спілкування дитини.
«На машині їхали». Навчити дитину з дитячим аутизмом наслідувати рухам можна також через гру:
Дорослий: На машині їхали (крутить кермо)
Дитина: Бі-бі-бі (крутить кермо)
Дорослий: Паровозом їхали (руху руками вперед-назад)
Дитина: Чух-чух-чух (аналогічні руху).
Тут від дитини потрібно не тільки підтримати діалог, а й повторювати рухи. При необхідності використовуйте допомогу другого дорослого. Уміння наслідувати - запорука формування майбутніх навичок соціально-побутової орієнтації та здатності до навчання в цілому.
«Мій веселий, дзвінкий м'яч». Не менш важливо для дитини з дитячим аутизмом засвоїти навик передачі ходу в грі. Передаючи м'яч по колу, діти говорять кожен по одному слову віршика. Коли стих закінчився, можна звернути увагу групи: «У кого м'яч? Хто це? Назви на ім'я? »(Інші діти називають). Або: «Хто ти? Як тебе звуть? »(Відповідає той, у кого м'яч).
Комунікативна гра для аутичних дітей - життєва необхідність. Що стосується логопедичних ігор - при порушенні мовного апарату дитини заняття повинен проводити логопед.
Мама - головна людина
Вплив ігор на мова та розвиток дитини з аутизмом важко переоцінити. Однак ключовим фактором, який впливає на розвиток і поведінку малюка, особливо в дошкільному віці, є стан матері.
результати про зняття з дитини діагнозу дитячий аутизм пов'язані з тим, що мама:
Точно визначаючи дитини по векторах, вибирає оптимальну модель виховання.
Позбавляється від будь-яких власних негативних станів і стресу.
Подаруйте своїй дитині шанс на реабілітацію на безкоштовному онлайн-тренінгу по системно-векторної психології Юрія Бурлана. Реєструйтеся за посиланням .
Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог
Стаття написана за матеріалами тренінгу «Системно-векторна психологія»Коли стих закінчився, можна звернути увагу групи: «У кого м'яч?Хто це?
Назви на ім'я?
Або: «Хто ти?
Як тебе звуть?