ІМПРОВІЗАЦІЯ на одній струні. ЧАСТИНА 1. | Рок-імпровізація. Гітарний сайт Михайла Русакова

В одному зі своїх відео я говорив і показував - як швидко запам'ятати бокси на грифі гітари, чим вони відрізняються від позицій, ладів і гам, і як їх використовувати. А також сказав про те, що з одного боку бокси дають нам можливість швидко навчитися орієнтуватися на грифі і напридумувати на їх основі купу іграбельних пасажів для імпровізації. І це правда. Але у цієї правди є і зворотна сторона.
Одноманітність в грі. Штампи. Спочатку гра в боксах дуже радує - виходить живенько, «в касу» і так далі. Але вже скоро починаєш помічати, що все частіше і частіше використовуєш одні і ті ж пасажі - які колись придумали, які добре виходять ... Когось може і влаштовує такий безпрограшний варіант, але справжнього імпровізатора - ніколи.

Що робити? Один із способів урізноманітнити свою гру - гра на одній струні.

По суті, це різновид гри зі штучним обмеженням, яка, як я неодноразово тут писав раніше є найпотужнішим засобом для розвитку імпровізації.

Що ми зазвичай думаємо про гру на одній струні? Ми згадуємо, як в дитинстві грали «У траві сидів коник», і думаємо, мовляв "це непрофесійно", "... так тільки лохи грають" і так далі ...

Так ось. Гра на одній струні не тільки ламає стереотипи і приносить свіжість. Вона - загинаємо пальці - змушує нас краще знати гриф гітари і орієнтуватися на нього, покращує фразіровку, розвиває мелодійність, розвиває техніку гри (так-так!) Плюс характерні прийоми саме для однієї струни - слайд, теппинг , Дає нам нове апплікатурное мислення і вчить нас по-справжньому тонко управляти самої струною і звуком, нею видається.

Як вам? По-моєму чимало для того, щоб звернути на одну струну увагу.
А почнемо ми з того, як взагалі можна на ній грати. Ось принцип. Після того, як ми визначили тональність твору - відповідне відео, як це зробити прямо на ходу є на моєму каналі, до речі, не забудьте підписатися на нього, якщо ще не підписані - нам потрібно крім тоніки, знайти всі щаблі гами на одній струні.

У попередній мінусовки тональність була Соль-мінор. Я вибрав для своєї імпровізації третю струну. Струну Сіль. До речі, ще одна помилка, що грати можна тільки якщо тональність збігається з нотою на відкритій струні. Тоді було б, що можна грати тільки в Мі, Сі, Сіль, Ре і Ля. А в До, а в Сі-бемоль? Не можна чи що? Це дурниця! На будь-який струні можна грати в будь-якій тональності.

Питання тільки в тому, чи можна буде використовувати відкриту струну, чи буде ця нота входити, як один із ступенів в гаму для імпровізації - зауважте, не як тоніка, а взагалі, як один із ступенів. Чому ж тоді я вибрав струну Сіль? Просто мені подобається грати саме на ній - вона середня по регістру, можна брати і досить високі, і досить низькі для соло ноти. Крім того, вона як би «м'яка» в порівнянні з іншими струнами, легко управляється, чуйна на легато і бенди. Хоча, повторюю - грати можна на будь-який струні. Отже. Соль мінор. Сіль-Ля-сиb-До-Ре-Міb-Фа-Соль - ну і так далі ...

Можна звичайно, пропускати щаблі з натурального мінору і імпровізувати по пентатонике Соль-сиb-До-Ре-Фа-Соль.

Забігаючи вперед скажу що вийде цікавий ефект у фразуванню - зазвичай ми пентатонику на одній струні не играем і вона прозвучить свіжо. Можна сюди додати щабель з блюзової гами - тут це буде Реb. Ну і взагалі можна, як і всюди, навтикалі хроматизмов від балди - головне не висіти на них, щоб не мучити слухачів, а зробити їх проходять. А цільовими нотами - все ж із ступенів тих акордів, що йдуть в супроводі в даний конкретний момент. Це при імпровізації підбирається виключно по слуху - ніхто не думає, що в такий-то момент, я зіграю допустимо третю сходинку з акорду До - нічого подібного.

Буває, ось так запитають тебе - а яку ноту ти ось тоді зіграв? - А чорт його знає, яку! Я взагалі про нотах, коли граю, не думаю. Це виконавці, спочатку вчать ноти твору, а потім їх грають. А імпровізатори нічого не вчать - вони орієнтуються на слух, ну і апплікатурние схеми на грифі їм допомагають.

Самостійне завдання. Вибрати мінусовку для супроводу, вибрати струну для імпровізації, визначити тональність і знайти ступені гами на цій струні, за якими будете імпровізувати. Важлива річ - слухайте акорди супроводу. Можливо, гамма буде не просто мінорна або мажорна, а допустимо, виявиться гармонійний мінор. Це як раз акорди диктують. Якщо ще не знаєте, що таке гармонійний мінор - просто підбирайте відповідні звуки на грифі методом ненаукового тику. До речі, саме на одній струні це зробити легко. І це ще один плюс!

на Ваш сайт.

Що робити?
Що ми зазвичай думаємо про гру на одній струні?
Як вам?
А в До, а в Сі-бемоль?
Не можна чи що?
Чому ж тоді я вибрав струну Сіль?
Буває, ось так запитають тебе - а яку ноту ти ось тоді зіграв?