Іноземні студенти в Німеччині

«Партнер» №11 (122) 2007 р. «Партнер» №11 (122) 2007 р

Останні 30 років в німецьких вузах спостерігається безперервне зростання числа іноземних студентів. Багато молодих людей з різних країн світу хочуть вчитися у ВНЗ Німеччини. Чим зумовлене таке прагнення? Що говорять з цього приводу самі іноземні студенти?
По-перше, вони відзначають хороші умови навчання та якість навчання. Потім слід підвищення шансів на отримання після закінчення вузу роботи в Німеччині, а значить, і можливість залишитися в цій країні. Нарешті, можливість досконало освоїти німецьку мову. Для студентів з іншим кольором шкіри важливим фактором є толерантність німецької студентського середовища і особиста безпека, чого, скажімо, немає в Росії.
Іноземних студентів у Німеччині ділять на дві категорії: Bildungsinländer і Bildungsausländer. У категорію Bildungsinländer входять іноземці, які народилися в Німеччині або ж зробили тут абитур. До категорії Bildungsausländer відносять студентів, які приїхали з-за кордону і які отримали середню освіту поза Німеччиною. У нашій статті мова піде саме про цю категорію студентів, адже саме до неї відносяться студенти з Росії, України та інших пострадянських держав. До речі, більшість Bildungsausländer, що навчаються в Німеччині, складають студенти, які приїхали з країн Західної та Східної Європи, причому тенденція останніх років така, що кількість студентів зі Східної Європи зростає більш швидкими темпами. Наприклад, в 2003 році з Росії прибуло 4,2% всіх іноземних студентів. Одночасно збільшується число студентів з України, Хорватії та Болгарії.
На другому місці за чисельністю, після європейських студентів, стоять студенти з азіатських країн, а потім з великим відривом слідують африканці та американці.
Найпопулярнішими дисциплінами серед іноземних студентів є економічні науки, математика і природознавство, медицина, інформатика, а також мовознавство і науки культурологічного циклу.

Багато іноземних студентів навчаються в Німеччині завдяки програмам обміну, програмами міжвузівської кооперації, партнерських програмах. Багато хто приїжджає самостійно.
Громадяни держав ЄС у візах не потребують. Всім іншим іноземцям німецькі візи необхідні.
Передумови для навчання в німецьких вузах зводяться до наступного:

  • Іноземці, які отримали атестат зрілості в Німеччині, вчаться на тих же умовах, що і громадяни Німеччини.
  • Громадяни держав ЄС вчаться на тих же умовах, що і громадяни Німеччини, але повинні мати необхідні знання німецької мови.
  • Всі інші іноземці повинні підтвердити відповідність свого національного атестата зрілості німецькому атестату і, природно, володіти німецькою мовою.

Щоб вчитися в Німеччині, потрібно мати у своєму розпорядженні певними фінансовими засобами. Оплата навчання в деяких федеральних землях становить 500 євро за семестр, розмір соціальних внесків коливається від 20 до 40 євро. У ряді університетів до цього слід ще додати від 30 до 105 євро за постійний "семестровий квиток" для проїзду в міському транспорті. Страховка на випадок хвороби обійдеться в 40 - 75 євро. В цілому студенту для навчання в Німеччині слід мати 500 - 650 євро в місяць.
Фінансування навчання для іноземних студентів є однією з найбільших труднощів. Звідки ж студенти беруть необхідні кошти? Найчастіший випадок - фінансова підтримка батьків, далі йдуть отримання стипендії і підробіток.
Як отримати стипендію. Студенти-іноземці, які навчаються в Німеччині, можуть отримувати стипендію. Розглянемо можливість отримання деяких з них.
На отримання стипендії фонду Friedrich-Ebert-Stiftung можуть розраховувати ті студенти зі Східної Європи, які мають високі оцінки і відповідні соціальні передумови.
Для отримання стипендії фонду Heinrich-Böll-Stiftung також можуть розраховувати студенти з високою успішністю, але додатково потрібно другу вищу освіту.
Фонд Konrad-Adenauer-Stiftung щороку змінює країни, студентам яких він виплачує стипендії. Наступного року стипендії будуть виплачувати студентам з Колумбії, Польщі, Росії та України.
Стипендії іноземним студентам виплачує також Akademischer Austausch Dienst (DAAD) - Німецька служба академічних обмінів. Хороші шанси на її отримання мають студенти, які живуть в Німеччині менше року. Згідно з даними Німецької служби академічних обмінів, щороку вона надає іноземним студентам 3 000 річних стипендій.
Bafög. Отримати Bafög - річ майже неможлива для іноземного студента. Виняток роблять для тих, хто склав іспити на атестат зрілості в Німеччині.
Поряд з великими фондами існують також і невеликі фонди, наприклад, фонди різних християнських організацій.
Підробіток. Іншою можливістю фінансування навчання є робота у вільний від навчання час. Зауважимо, що в цьому питанні для іноземних студентів є ряд обмежень, наприклад, їм заборонено працювати більше 90 днів на рік.

В якості однієї з таких проблем іноземні студенти називають проблему інтеграції, яка пов'язана з недостатнім володінням німецькою мовою.
Зупинимося на цьому питанні докладніше. Щоб вступити до німецького вузу, іноземці повинні підтвердити свої знання німецької мови. Для цього є різні можливості:

  • перевірка знання мови для вступу до вищої школи (DSH) здійснюється безпосередньо в університетах. Там же можна отримати всю необхідну інформацію з цього питання,
  • отримання малого або великого диплома мовних курсів Ґете-Інституту (KDS) або (GDS),
  • здача тесту "німецьку мову як іноземну" - "Deutsch als Fremdsprache" (TestDAF).

Про те, які конкретно документи, що підтверджують знання мови, потрібні конкретному вузу, слід дізнатися безпосередньо в цьому вузі.
Англомовні навчальні програми. Вони є альтернативою програмам на німецькій мові. Через зростаючого числа іноземних студентів все більше навчальних програм пропонуються англійською мовою. У більшості випадків можливе паралельне вивчення німецької мови.
Тутори. У іноземних студентів зазвичай виникають серйозні труднощі, пов'язані з дозволами на роботу, з візами, а також з дозволами на проживання. У цих випадках вони можуть звертатися до Тутор. Тутори є посередниками між іноземними та німецькими студентами, а також між іноземними студентами і різними установами. Багато Тутори самі є іноземцями. До Тутор можна звернутися за допомогою також з метою орієнтації в німецькій системі навчання.
Справа в тому, що німецькі університети не мають твердо встановленої системи досліджуваних курсів. Студенти повинні самостійно вирішувати, які дисципліни вони будуть вивчати і в якому семестрі вони будуть відвідувати певні лекції. Це нерідко призводить до серйозних помилок, дезорієнтації і переоцінки власних можливостей.

Обставини фінансового характеру припускають дві можливості проживання: в студентському гуртожитку або спільно з декількома студентами знімати недороге житло.
Гідність цих обох форм проживання полягає в тому, що студенти-іноземці досить швидко знаходять нових друзів і не страждають від самотності на чужині.
Пропозиції щодо спільного проживання можна знайти на "чорні дошки" університетів, а також в Інтернеті або в газетах.

Щоб отримати уявлення про життя іноземних студентів в Німеччині, ми опитали кількох студентів, які прибули з різних країн і тих, хто вивчає в Німеччині різні дисципліни, поділитися своїми враженнями.
Нашу першу співрозмовницю звуть Александрa. Вона прибула з Болгарії, їй 26 років. Александрa хоче стати в Німеччині фахівцем по засобам масової інформації.
Другого співрозмовника звуть Юрій. Йому 25 років, і він приїхав з України. У Німеччині він вже два роки вивчає економічні науки. Юрій перервав навчання в Україні, щоб вчитися в Німеччині.
Наша третя співрозмовниця з В'єтнаму. Її звуть Тан. Вона вивчає медицину кілька місяців. З особистих причин вона вирішила почати навчання в 30 років.
Ваше перше враження від Німеччини
Олександра: Моє перше враження пов'язане з Франкфуртским аеропортом. Мене вразили його розміри, чистота, а головне - люб'язність персоналу.
Юрій: Я запитав у першого зустрічного дорогу до секретаріату університету. Запитав, як мені здавалося, по-німецьки, але мій співрозмовник відповів мені по-російськи. Він відразу ж зрозумів, що моя рідна мова - російська. Так я знайшов тут першого співвітчизника.
Тан: На мене дуже велике враження справила чистота і прекрасний ландшафт. Я хочу добре дізнатися Німеччину.
Чому Ви вирішили навчатися в Німеччині?
Олександра: Коли я вступала до університету, за навчання не треба було платити, а крім того, я могла вчинити без вступних іспитів.
Юрій: Після закінчення навчання в Німеччині я сподіваюся, що у мене з'являться шанси на роботу за кордоном.
Тан: Рівень освіти в Німеччині високий. Я також сподіваюся, що зможу залишитися тут після закінчення навчання.
Як Ви готувалися до навчання в Німеччині?
Олександра: Я вчила німецьку мову для здачі тестів в обсязі DSH.
Юрій: Я вже мав певні знання для освоєння обраної мною навчальної дисципліни, тому інтенсивно навчався говорити по-німецьки.
Тан: Я багато знала про німецьку історію і німецькій культурі, і все ж для мене початок був дуже важким.
Які поради Ви хочете дати початківцям іноземним студентам?
Олександра: Єдина можливість поліпшення свого німецької мови - не боятися говорити і говорити багато.
Юрій: Відразу ж звернутися до Тутор. Він допоможе зорієнтуватися в Німеччині.
Тан: Потрібно бути відкритим для нових людей та інших традицій.
Ваші відносини з однокурсниками і професорами?
Олександра: У ряді випадків, щоб зрозуміти деякі тонкощі, я звертаюся до німецьких студентам. Але, загалом, у мене склалися хороші стосунки з професорами і однокурсниками.
Юрій: Спочатку було дуже важко познайомитися з німецькими студентами. Зараз у мене хороший німецький, і я маю багато нових друзів. З професорами з самого початку у мене склалися хороші стосунки.
Тан: Мої стосунки як зі студентами, так і з професорами дуже хороші. Я відчуваю себе в Німеччині комфортно.
Чи відповідає навчання в Німеччині того, як ви собі її уявляли?
Олександра: Я задоволена, рівень навчання тут вище, ніж в Болгарії.
Юрій: Навчання в Німеччині буде завжди досить дорогий. Хотілося б, щоб для іноземних студентів виділялося більше стипендій.
Тан: Мої очікування виправдалися. Я задоволена як соціальними умовами, так і рівнем освіти.
Дякую за ваші щирі відповіді. Бажаю успішного навчання в Німеччині!
Для отримання докладної інформації oбо всіх сторонах навчання в Німеччині можна звертатися на наступні інтернет-сайти:
www.bmbf.de
www.studentenwerke.de
www.daad.de
www.bas-ev.de
www.bildungsserver.de
www.goethe.de
www.hochschulkompass.de
www.ec.europa.eu


Чим зумовлене таке прагнення?
Що говорять з цього приводу самі іноземні студенти?
Звідки ж студенти беруть необхідні кошти?
Чому Ви вирішили навчатися в Німеччині?
Як Ви готувалися до навчання в Німеччині?
Які поради Ви хочете дати початківцям іноземним студентам?
Ваші відносини з однокурсниками і професорами?
Чи відповідає навчання в Німеччині того, як ви собі її уявляли?