Мета: створення дидактичного матеріалу "Народні музичні інструменти Росії"
завдання:
зібрати матеріал
оформити у вигляді wiki-статті
зміст:
'Баян'
Баян - музичний інструмент, різновид гармоніки з повним хроматичним звукорядом на правій клавіатурі, басами і готовим акордовим або готово-виборних акомпанементом на лівій. Названий на честь давньоруського співака-оповідача Бояна.
Сучасний баян оснащений п'яти- або трьохрядний правої клавіатурою, іноді з регістрами-перемикачами (в залежності від кількості одночасно звучать голосів при натисканні однієї кнопки в правому клавіатурному механізмі) і готово-виборної п'яти- або шестирядної лівої і володіє відмінними художньо-виконавчими можливостями, дозволяє грати не тільки найпростіші мелодії, а й шедеври світової класики. Існують двох-, трьох-, чотирьох- і пятіголосного баяни.
Баян складається з трьох частин - правий полукорпуса, лівий полукорпуса, хутряна камера. Звук в баяні виникає за рахунок коливання язичків в отворах голосової планки під впливом повітряного струменя з хутряної камери або в хутряну камеру.
відомі виконавці
Віктор Олексійович Романько
Віктор Федорович Грідін
Фрідріх Робертович Липс
Володимир Володимирович Бесфамільнов
Ігор Борисович Завадський
Валерій Олександрович Кипелов
Музичні групи, що використовують баян
BeZ bileta
нуль
Любе
Billy's Band
гуслі
'Гусли' - струнний музичний інструмент, найбільш поширений в Росії. Є найбільш стародавнім російським струнним щипковим музичним інструментом. Розрізняють крилоподібні і шлемовідние гуслі. Перші, в більш пізніх зразках, мають трикутну форму і від 5 до 14 струн, налаштованих по східцях диатонической гами, шлемовідние - 10-30 струн такий же настройки. На крилоподібних гуслях (їх також називають звончатих) грають, як правило, брязкаючи по всіх струнах і глушить непотрібні звуки пальцями лівої руки, на шлемовідних, або псалтиревідних, струни защипують обома руками.
Історія
Гуслі - музичний інструмент, різновидом якого є арфа. Також з гуслями мають схожість давньогрецька кифара (є гіпотеза, що саме вона є предком гуслей.
Перші достовірні згадки про вживання російських гуслей зустрічаються в візантійських джерелах V століття. На гуслях грали герої російського епосу: Садко, Добриня Микитич, Боян. У великому пам'ятнику давньоруської літератури, "Слові о полку Ігоревім" (XI - XII ст), поетично оспівано образ гусляра-оповідача:
"Боян же, браття, не 10 соколів
на стадо лебедів пущаше,
але своя вещіа пальці
на жива струни вскладаше;
вони ж самі князем славу рокотаху ".
Клавірообразние гуслі, зустрічаються ще до сих пір, переважно серед російського духовенства, - не що інше, як удосконалений вид псалтіревідних гуслей. Цей інструмент складається з прямокутного резонансні ящика з кришкою, який спочиває на столику. На резонансні дошці зроблено кілька круглих вирізів (голосників), і до неї прикріплені два увігнутих дерев'яні бруски.
На одному з них угвинчені залізні кілки, на які намотані металеві струни; інший же брус грає роль пріструнніка, тобто служить для прикріплення струн. Клавірообразние гуслі мають фортепіанний лад, причому струни, відповідні чорним клавішах, поміщені нижче відповідних білим клавішам.
домра
'Домра' - російський народний струнний щипковий музичний інструмент з трьома або чотирма струнами. Для видобування звуку використовується медіатор.
Історія інструменту
Відомості про домрі в Росії збереглися в старовинних палацових записах і в лубочних картинках. Гравці на домрі називалися домрачеямі. Досить імовірно, що домра, яка існує до цих пір у калмиків (під назвою домбри), і у татар і киргизів (під назвою домра, домбра, дунбура, думбра), була запозичена в часи монгольського ярма (хоча у інших дослідників це викликає сумніви, так як монголо-татари ніколи не переселялися в руські землі). Історія домри трагічна. У середньовічній Русі вона була основним інструментом народних музикантів і акторів-скоморохів. Скоморохи ходили по селах і містах і влаштовували веселі вистави, в яких часто дозволяли собі образливі жарти над боярами і церквою. Це викликало гнів як світських, так і церковних властей і в XVII столітті їх почали засилати або стратити. Так само стратили і домру. Вона зникла.
У XIX столітті ніхто не знав про її існування. Лише в кінці століття керівник першого оркестру народних інструментів музикант-дослідник Василь Андрєєв виконав важку копітку роботу по відновленню і вдосконаленню російських народних інструментів. Разом з С. І. Налимова вони розробили конструкцію домри, спираючись на форму і конструкцію знайденого Андрєєвим в 1896 році в Вятської губернії невідомого інструменту з напівсферичним корпусом. Історики досі сперечаються про те, чи був знайдений Андрєєвим інструмент дійсно старовинної домрой. Проте, реконструйований в 1896 році інструмент отримав назву «домра». Круглий корпус, середньої довжини гриф, три струни, квартовий лад - так виглядала реконструйована домра.
Пізніше, завдяки найближчого сподвижника В.Андреева піаністу і композитору Миколі Петровичу Фоміну, було створено сімейство домр, які увійшли до складу російського оркестру - пікколо, мала, альтова, басова, контрабасовая.
Зараз інструмент користується популярністю в Росії і країнах зарубіжжя, для нього написано багато концертні та камерні твори, створені перекладання, зокрема, зі скрипки. Композитори, виконавці, які пишуть музику для домри:
Волков, Кирило Євгенович
Зайцев, Григорій Сергійович
ложки
Дерев'яні 'ложки' використовуються в слов'янській традиції як музичний інструмент. Ігровий комплект становить від 3 до 5 ложок, іноді різного розміру. Звук витягується шляхом наголоси одна об одну задніх сторін черпаків. Тембр звуку залежить від способу звуковидобування. Зазвичай один виконавець використовує три ложки, дві з яких закладаються між пальцями лівої руки, а третя береться в праву. Удари виробляються третьої ложкою по двом в лівій руці. Зазвичай для зручності удари виробляються на руці або коліні. Іноді до ложок підвішують дзвіночки.
Історія
З найдавніших часів східні слов'яни вживали ударні інструменти в ратній справі, на полюванні, в обрядах, в пастухів і в якості музичного інструменту для ритмизуется супроводу співу або танці. Використання цих інструментів родинно ляскання в долоні, прітоптиваніе, що існувало у всіх народах світу з давніх-давен.
Вживання ложок в якості музичного інструменту не унікальна. Відомо, що на гулянках, в запалі танцювального азарту в хід пускалися не тільки ложки, а й сковороди, тази, пічні заслінки, самоварні труби, каструлі, вилки, словом все, що може видавати звук. Серед предметів домашнього вжитку стійку музичну функцію придбали коса і пила.
Час виникнення на Русі ложок як музичного інструмента поки не встановлено. Перші досить докладні відомості про них з'являються в кінці XVIII століття і свідчать про значне поширення їх серед селян. Деякі дослідники припускають, що ложки виникли у російських в наслідування іспанським кастаньєтами.
Надзвичайний успіх ложкарів, залучених на початку ХХ ст. до складу оркестрів російських народних інструментів, привів до того, що майстерні з виробництва музичних інструментів стали виготовляти модернізовані металеві ложки з бубонцями і дзвіночками. Такими ложками користувалися як маленькими бубонцями: їх тримали в руці і в міру потреби струшували ними. Подібного роду ложки знаходили застосування в полкових хорах.
У наш час ложки узаконили своє місце не тільки в домашніх ансамблях і самодіяльних оркестрах, а й на професійній сцені. Крім того, ложки широко використовуються в американській фолк-музиці і менестрель-шоу. Британська арт-рок-група Caravan на своїх виступах використовує електричні ложки (ложки, забезпечені пристроєм електричного посилення звуку), на яких грає Джефф Річардсон.
бубен
'Бубен' - музичний ударний інструмент у вигляді неширокої круглої дерев'яної обичайки, з натягнутою на одній стороні шкіряного мембраною. Іноді всередині обичайки підвішуються дзвіночки і дзвіночки, а в прорізи стін вставляються брязкати металеві пластинки.
Бубен відомий східним слов'янам з найдавніших часів. Особливо широко вони застосовувалися в ратній справі і у скоморохів. У колишні часи бубном називали ударні інструменти, на яких натягнута шкіра. Можливо, коли в російських літописах зустрічається назва «бубон», під цим слід розуміти інструмент, який пізніше став називатися «барабаном».
Одне з описів бубна разом з трубами в якості військово-музичного інструменту відноситься до X ст. (960-е роки) і включено в опис походу князя Святослава Ігоровича. Число бубнів у війську визначало його чисельність. Бубен служив знаком командного гідності, виконавці на бубнах перебували в безпосередньому розпорядженні начальників загонів. Бубен ратний був котел з натягнутою шкіряною мембраною. У давнину удар по мембрані проводився за допомогою вощага - калатала у вигляді батога з плетеними кулею на кінці. Ратні бубни застосовувалися як піхотою, так і кіннотою. Відомі різновиди ратних бубнів: тулумбас і сполох.
Припускають, що російські сполох були величезних розмірів, для їх перевезення використовувалося 4 коня. А звук, точніше гуркіт, витягували одночасно 8 набатчіков. За допомогою умовних сигналів бубнів в російської раті здійснювалася звуковий зв'язок, подавалися різні команди. Під час бою ударні інструменти об'єднувалися з трубами і СУРН і створювали страхітливий ворога гуркіт.
Бубен був поширений на Україні і в Білорусії, застосовуючи частіше в танцювальній музиці. Інструмент цей зрідка зустрічається в руках народних музикантів і в наші дні, але основне своє застосування він знайшов в оркестрах російських народних інструментів.
балалайка
Назва ' «балалайка»', іноді зустрічається в формі «балабайка» - народне, ймовірно дане інструменту в наслідування бренькання, «балаканью» струн під час гри. «Балакають», «балагурити» на народному діалекті означає базікати, Пустозвонов.
Деякі приписують слова «балалайка» татарське походження. У татар є слово «балу» означають «дитя». Воно може бути і послужило джерелом походження слів «балакати», «балабонами» і т.д. укладаючи в собі поняття про нерозумною, як би дитячої балаканини.
Згадок про балалайці навіть в XVII - XVIII дуже мало. У деяких випадках дійсно зустрічаються натяки на те, що в Росії був інструмент одного типу з балалайкою, але швидше за все згадується там домра, родоначальниця балалайки.
Друге народження балалайка отримала в кінці XIX столітті завдяки старанням Василя Андрєєва, якого називали «молодим батьком балалайки». В. В. Андрєєв спільно з інструментальними майстрами В. В. Івановим, а потім Ф. С. Пасербскім і С. І. Налимова, удосконалив народний інструмент і сконструював сімейство балалайок різних розмірів за зразком смичкового квартету. Перший виступ ансамблю, який називався «Гурток любителів спільної гри на балалайках» відбулося в Петербурзі в 1888 році.
Завдяки виконавському мистецтву Василя Андрєєва і його талановитим послідовникам таким майстрам, як Борис Трояновський, Олександр Доброхотов та трохи пізніше - Микола Осипов, на балалайку звернули увагу маститі композитори. Тепер на балалайці чудово звучать не тільки російські народні пісні, а й перекладання творів російської та західної класики, крім того, композитори створили для балалайки оригінальний репертуар, в тому числі понад 100 сюїт, сонат, концертів та інших творів великої форми.
Рожок
Перші письмові свідчення про 'ріжку' з'являються тільки в другій половині XVIII ст. в описах музичних інструментів Тучкова, Штеліна і Гасрі. У них ріжок постає як широко поширений, споконвічно російська інструмент: «Знаряддя це чи не самими росіянами винайдене». У «Слові о полку Ігоревім» йдеться про воїнів, які «під трубами повиті, під шоломами виплекані, кінцем списа вигодувані».
Звук ріжка, за словами Штеліна дуже сильний і пронизливий, використовується пастухами не тільки в роботі, але і «в кабаках для веселенія», і «в човні для супроводу співу веслярів». Вперше детально ріжок досліджено Н. Приваловим, потім продовжили вивчення традицій Б. Смирнов, К. Бромлей. Згадка ансамблевої гри на ріжках відноситься до XVII століття, що дозволяє зводити традицію рожечной гри до більш раннього часу. Не виключено, що назва «ріжок» закріпилося за інструментом в більш пізній час, і що в ранніх письмових джерелах він приховано під назвою «труба».
Виготовляють ріжок з берези, клена або ялівцю. За твердженням музикантів, кращими звуковими якостями володіють ялівцеві ріжки. У минулому їх виробляли тим же способом, що і пастуші роги, тобто з двох половин, скріплених берестой; в даний час їх виточують на токарному верстаті.
У другій половині XIX - початку ХХ ст. ансамблева гра на ріжках набула широкого поширення, особливо в колишніх Володимирській і Тверській губерніях. У наш час ансамблева і сольна гра на ріжках частково практикується, особливо у Володимирській і частково в Костромській областях. Крім того ріжки іноді вводяться до складу оркестрів російських народних інструментів.
жалійка
'Жалійка' (брёлка) - старовинний російський народний духовий язичковий музичний інструмент - дерев'яна, очеретяна або Рогозова трубочка з розтрубом з рогу або берести. Відомий також під назвою «жаломейка», то ж що «сопів», «піщелка», «флетня», «дуда» і т. П. Міхневич вказує на однорідність кореня «жалейка» і «жальниках» (могила стародавнього слов'янина). Слово «жалейка» не зустрічається ні в одному давньоруському пам'ятнику писемності. Перша згадка про балалайці є в записах А. Тучкова, що відносяться до кінця XVIII століття. Є підстави припускати, що жалейка була присутня до цього у вигляді іншого інструменту.
Походження слова «жалейка» не встановлено. Деякі дослідники пов'язують його з «желямі» або «жалення» - поминальним обрядом, який включає в себе в деяких місцевостях гру на балалайці. Для вивчення питання про час виникнення у російських традиції гри на балалайці корисним може виявитися інструмент з назвою «пищики», широко поширений в південно-російських областях.
У Тверській губернії пастухи виробляли жалійка з верби, за місцевим бредіни, тому жалійка там стали називатися «брёлкамі». Весь корпус брёлкі складався з дерева, від чого і звук у неї виходив м'якший.
У 1900 р В. В. Андрєєв ввів до складу свого оркестру жалійка вдосконаленого зразка, названу їм брёлкой. Своїм зовнішнім виглядом ця жалейка схожа на народну, вона має подвійний язичок гобойного типу. Крім звичайних ігрових отворів, у неї є додаткові, з клапанами, які дозволяють отримати хроматичний звукоряд. Колись жалейка була широко поширена по Росії, Білорусії, Україні та Литві. Зараз її можна побачити, мабуть, тільки в оркестрах російських народних інструментів.
висновок:
Російські народні інструменти широко використовувалися народними співаками-казок, акторами-скоморохами, селянами, пастухами, а так-же застосовувалися як засіб підняття духу у воїнів. Деякі з них, здавалося, були безповоротно втрачені. Однак і зараз російські народні інструменти користуються успіхом не тільки в Росії, але і в інших країнах. Знання російських народних інструментів необхідно нам для прилучення до культури своєї країни, вибору шляхів свого культурного розвитку і самостійного художньої творчості.
література:
Міхневич. «Нарис історії музики в Росії».
Н. І. Привалов. «Музичні духові інструменти російського народу. Їх походження і розвиток. Історико-етнографічне дослідження ».
А. Агажанов «Російські народні музичні інструменти»
В.І.Поветкін «Загадка гуслей-Псалтиря»
Ю. В. Яковлєв. Історія російської домри: на підступах до нового прочитання
Ю. В. Яковлєв. Домрист. Домра і музика
«Домрового мистецтво на зламі століть»
↑ Етимологічний словник Крилова
Сайт про тульських баяністів і акордеоністів
http://folkinst.narod.ru
http://ru.wikipedia.org/wiki
Навчальний проект Формування музичної культури суспільства