В даний час продаж товарів через Інтернет набула широкого поширення. Це значно скорочує витрати продавців, так як не потрібно купувати обладнання, торгові приміщення, немає необхідності у великій кількості персоналу, що дозволяє продавцю знизити ціну на товар, і виставити його за більш доступною ціною, ніж це було б в звичайному магазині.
Інтернет-магазини - це підприємства і організації, які здійснюють торгівлю через мережу Інтернет. Продаж через інтернет-магазини відноситься до електронної роздрібної торгівлі, здійснюваної через телемагазини і комп'ютерні мережі.
Для придбання необхідного товару в інтернет-магазині покупцеві потрібно зробити заявку, в якій зазначаються прізвище, ім'я покупця, адреса доставки, контактний телефон, а також спосіб оплати. Придбання товарів з використанням мережі Інтернет з правової точки зору є одним з видів дистанційного способу продажу товарів.
Дещо детальніше зупинимося на нормативно-правовому регулюванні такого способу продажу товарів.
З 9 січня 2005 року дистанційний спосіб продажу товарів (саме до цього способу і відноситься продаж через Інтернет) регулюється ст. 26.1 Закону РФ "Про захист прав споживачів" і відноситься не тільки до продажу товарів споживачам, а й до роздрібної купівлі-продажу в цілому. Під цим способом укладення договору купівлі-продажу після ознайомлення споживача із запропонованим продавцем описом товару (пункт 1 ст. 26.1).
При дистанційній продажу товарів покупець товар не бачить, а може тільки ознайомитися з його описом, зображенням, що містяться в каталогах, проспектах, буклетах, представленими на фотознімках.
У розвиток наведеної норми Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 27.09.2007 N 612, яким затверджено Правила продажу товарів дистанційним способом. Звертаємо увагу, що цими Правилами під «покупцем» розуміється тільки громадянин, що має намір замовити або придбати товари виключно для особистих, сімейних, домашніх і інших потреб, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності.
Правилами введені заборони на продаж через Інтернет деяких груп товарів: алкогольної продукції, а також товарів, вільна реалізація яких заборонена або обмежена законодавством Російської Федерації. Зокрема, обмежені або повністю заборонені до продажу пиво, лікарські засоби, зброю, дорогоцінні метали і камені. Повний перелік видів продукції, вільна реалізація яких заборонена, затверджений Указом Президента Російської Федерації від 22 лютого 1992 року N 179 «Про видах продукції (робіт, послуг) і відходів виробництва, вільна реалізація яких заборонена».
Покупцям важливо також знати, що до укладення договору купівлі-продажу продавець зобов'язаний надати покупцеві інформацію про своє найменування та адресу, основні споживчі властивості товару, місце виготовлення, доставку, терміні служби, термін придатності і гарантійний термін, ціну та умови придбання, порядку оплати, а також строк, протягом якого діє пропозиція про укладення договору. Це так звана «публічна оферта» - пропозиція, яка досить виразно висловлює намір особи, яка зробила його, продати товар будь-якій зацікавленій особі. Найістотніше обсяг даних повинен бути наданий покупцеві в письмовій формі в момент доставки товару Інформація наводиться в технічній документації, що додається до товарів, на етикетках шляхом нанесення маркування або іншим способом, прийнятим для окремих видів товарів. Так, продавець зобов'язаний повідомити правила та умови ефективного і безпечного використання товару, відомості про обов'язкове підтвердження відповідності товарів. Вивчивши всю цю інформацію і порівнявши її з описами, запропонованими до укладення договору покупець має право відмовитися від товару.
Ще один важливий момент: продавець повинен повідомити покупцеві про необхідність використання кваліфікованих фахівців по підключенню, налагодження та пуску в експлуатацію технічно складних товарів, які не можуть бути налагоджені особисто покупцем (наприклад - пральних машин, газових плит і т.д)
Також продавець повинен поставити покупця до відома, якщо товар був у вживанні або в ньому усувався недолік. Слід також зазначити, що на продаж товарів через Інтернет в повній мірі поширюються норми Цивільного кодексу РФ, Закону РФ «Про захист прав споживачів», інших спеціальних законів, що регламентують особливості продажу деяких видів продукції (наприклад, Федеральний закон від 02 січня 2000 р N 29-ФЗ "Про якість та безпеку харчових продуктів").
У зв'язку з цим, покупець має право відмовитися від товару належної якості. Він може це зробити: - в будь-який час до передачі товару; - протягом 7 днів після передачі; - протягом 3 місяців з моменту передачі (якщо інформація про порядок і терміни повернення товару належної якості не була надана в письмовій формі в момент доставки товару). Покупець в даному випадку зобов'язаний тільки відшкодувати витрати продавця на доставку товару.
Специфіка дистанційної торгівлі зумовлює важливу обов'язок продавця - забезпечити доставку замовленого товару: продавець зобов'язаний запропонувати покупцеві послуги з доставки товарів шляхом їх пересилання поштовими відправленнями або перевезення із зазначенням використовуваного способу доставки і виду транспорту
Якщо продавець для доставки використовує послуги третіх осіб (сторонні перевізники), то він зобов'язаний повідомити про це покупця. До речі, пропозиція покупця про пересилання товарів поштовим відправленням "До запитання" може бути прийнято тільки за згодою продавця.
Найчастіше сторони обумовлюють термін доставки товару. Він повинен бути дотриманий продавцем і на продавця покладено обов'язок повідомляти покупцям відомості про конкретну особу, яка буде доставляти товар. Товар передається покупцеві в указаному ним місці. Якщо доставка проведена в термін, але товар не був переданий з вини покупця (наприклад, якщо клієнт був відсутній вдома), подальша доставка проводиться в нові терміни, узгоджені з продавцем, після повторної оплати покупцем вартості послуг з доставки товару.
Очевидно, це правило бездоганно працює, якщо торгівля здійснюється на основі передоплати. Якщо оплата здійснюється готівкою в момент передачі, а покупець відмовляється оплатити повторну доставку, продавцеві залишається вдатися до судового порядку стягнення. Продавець не може відмовитися від продажу і доставки товару. Одночасно у покупця є право відмовитися від покупки і вимагати відшкодування завданих збитків, якщо продавець відмовляється передати товар.
Незважаючи на велике значення терміну доставки і передачі товару, він не є істотною умовою договору і може просто відсутні в ньому. У цьому випадку за загальними правилами цивільного законодавства товар повинен бути переданий в розумний термін. Якщо цього не було зроблено, то після пред'явлення вимоги покупця про передачу товару у продавця є 7 днів.
Порушення терміну доставки і передачі товару продавцем спричинить несприятливі для нього наслідки, якщо товар був оплачений заздалегідь.
Договір, що передбачає передоплату, повинен містити умову про строк передачі товару споживачеві. Якщо термін порушений, споживач може на вибір: - визначити новий термін передачі і вимагати його виконання; - вимагати повернення суми попередньої оплати.
Якщо порушенням терміну передачі товару споживачеві були заподіяні збитки, він має право вимагати їх повного відшкодування. Виплатити передоплату і суму збитків продавець зобов'язаний протягом 10 днів з дня заяви покупця. Крім того, п. 3 ст. 23.1 Закону про захист прав споживачів передбачена законна неустойка, яку продавець зобов'язаний виплатити покупцеві за кожен день прострочення починаючи з дня, коли за договором повинна була відбутися передача товару, і до дня фактичної передачі або повернення передоплати. Неустойка становить 0,5% від суми передоплати за кожен день, але сумарно не повинна перевищувати розмір передоплати.
Звільнитися від всіх негативних наслідків продавцеві вдасться, якщо він доведе, що прострочення сталося з вини споживача або внаслідок непереборної сили.
Оплата товару може здійснюватися кількома способами:
- готівковими грошовими коштами;
- електронними грошима;
- шляхом переказу грошових коштів;
- пластиковими картами;
- електронними грошима;
Оплата готівкою відбувається шляхом передачі грошей кур'єру після доставки товару, останній зобов'язаний видати покупцеві накладну і касовий чек.
При оплаті електронними грошима, інтернет-магазин реєструється в одній з платіжних систем (Webmoney Transfer, Яндекс.Деньги, Е-Gold, та ін.), А покупець, зареєструвавшись в тій же системі, користується нею через банк, спеціальний термінал, або іншим способом, як наприклад покупка спеціальної карти, і як тільки переводить гроші в "електронний гаманець" магазину, покупка вважається оплаченою. Також покупку в інтернет-магазині можна оплатити за допомогою переказу грошових коштів або за допомогою пластикової карти (наприклад Visa, Master-Card та ін.) В даному випадку банк бере на себе функцію посередника між продавцем і покупцем, і отримує за послугу певну суму, в залежності від вартості покупки.
У російських Інтернет-магазинах, не дивлячись на їх кількість, не завжди можна знайти необхідний товар. В такому випадку практично єдиним виходом із ситуації буде звернення до закордонних Інтернет-магазинах. Однак покупка за кордоном - крайній захід. Це досить дорога покупка, яка, до того ж, пов'язана з певними ризиками і клопотами. При покупці в зарубіжному Інтернет-магазині виникає досить багато проблем. Далеко не всі інтернет-магазини працюють з клієнтами з СНД, деякі не здійснюють доставку в Росію, інші ж не приймають наші платежі. Один з найпоширеніших видів оплати в Інтернеті - оплата за допомогою кредитної карти, однак матиме закордонний Інтернет -магазин карту чи ні залежить від самої карти. Так, Інтернет-магазини Америки, Канади та Австралії працюють в основному з Visa, а Інтернет-магазини Європи - з Master-Card.
При оплаті за допомогою "електронних грошей", найкраще використовувати систему E-Gold, так як більшість зарубіжних Інтернет-магазинів не працюють з системою Webmoney, а поширені за кордоном PayCash і PayPal не працюють з російськими клієнтами.
Більшість Інтернет-магазинів пропонують покупцеві на вибір кілька варіантів умов доставки товару. Ці варіанти розрізняються термінами доставки, і, відповідно, ціною. Система eBay є найбільшою системою Інтернет-аукціонів, яка налічує 26 представництв по всьому світу. Щоб придбати товар, який сподобався, доведеться взяти участь в торгах. На відміну від Інтернет-магазинів, тут кожен продавець сам призначає первісну ціну, визначає терміни і умови доставки. Існує рейтинг учасника аукціону eBay, який показує ступінь надійності кожного продавця.
Також існує ряд служб, які допомагають робити покупки в інтернет-магазинах, розташованих за межами Росії. Зазвичай все, що потрібно від покупця - вибрати потрібний товар. Фірма бере на себе зобов'язання з доставки товару в зручний для покупця час і місце і по виконанню всіх формальностей. Однак при будь-якому способі покупки товарів за допомогою зарубіжних Інтернет-магазинів слід враховувати заборони і обмеження, що діють в Російській Федерації на продаж і пересилання окремих видів товарів, а також необхідність дотримання митних правил. Крім того, бажано вивчити законодавство країни, в якій передбачається купівля товару, так як вони можуть істотно відрізнятися від внутрішнього російського законодавства. В цілому слід враховувати, що покупки через Інтернет в тій чи іншій мірі завжди пов'язані з ризиком. У разі, якщо покупка товару все-таки відбувається в Інтернет-магазині, головне - не здійснювати покупку на маловідомих сайтах. Великі Інтернет магазини дорожать своєю репутацією, і ризик бути обманутим зведений до мінімуму. Якщо покупка відбувається на Інтернет-аукціоні, то головне правило теж - користуватися тільки великими компаніями, які здійснюють свою діяльність досить довгий термін. Однак також важливо оцінити надійність продавця, якщо можливо, прочитати відгуки про нього, залишені попередніми покупцями.
Як уже зазначалося, покупка товарів за допомогою «закордонних» Інтернет-магазинів пов'язана з дотриманням митних правил, необхідністю сплати митних зборів і виконання дій, пов'язаних з митним декларуванням товарів. Основним фактором, який впливає на величину платежів, є вид організації, що здійснює обробку поштових відправлень.
Якщо посилка відправлена за допомогою організації, що володіє правом роботи з міжнародними поштовими відправленнями (в Росії це - пошта Росії), то митне оформлення таких товарів буде пільговим.
Платежі будуть наступні: - якщо вартість товарів не перевищує 10000 рублів, то ввезення здійснюється безмитно; - якщо вартість товарів перевищує 10000 рублів, то необхідно заплатити 250 рублів за митне оформлення і 30% від тієї суми, на яку вартість товару перевищує 10000 рублів. (Наприклад, якщо вартість товару становить 14000 рублів, то мито становитиме 30% від 4000 рублів - 1200 рублів).
Якщо посилка відправлена кур'єрською службою, то стягується мито, акциз та ПДВ. Розмір мита буде змінюватися, в залежності від виду товарів.
Митний збір - платіж, сплата якого є однією з умов здійснення митними органами дій, пов'язаних з митним оформленням, зберіганням, супроводом товарів (ст.11 ТК РФ) Митний збір може сплачуватися за допомогою банку, шляхом переказу, на деяких великих митницях існують спеціальні банківські термінали для оплати митних зборів.
Для декларування товарів необхідно подати митному органу митну декларацію. Митна декларація може бути подана будь-якому митному органу, правомочному приймати митні декларації. При здійсненні покупки через Інтернет-магазин, декларацію подаватиме покупець. Відповідно до ст. 126 Митного кодексу Російської Федерації (далі ТК РФ), декларантом може бути тільки російське особа, крім деяких винятків. Митну декларацію необхідно подати протягом 15 діб з дня прибуття товару.
Відповідно до законодавства Росії, до ввезення заборонені:
• Зброя і озброєння всякого роду, військових зразків та боєприпаси до неї.
• Вибухові речовини, сильнодіючі отрути.
• Наркотичні і психотропні речовини, а також пристосування для їх вживання.
• Твори мистецтва і старовини, антикваріат і предмети, що представляють значну художню, історичну або культурну цінність.
• Твори друку і носії інформації, що підривають моральність населення.
• Харчові продукти, які не пройшли державну реєстрацію.
• Відходи, з метою їх захоронення.
• Партії насіння рослин в затарених стані, оброблені хімічними або біологічними препаратами, або не включені до Державного реєстру селекційних досягнень.
• Лікарські засоби, що є підробками зареєстрованих в Російській Федерації лікарських засобів, фальсифікованих лікарських засобів.
• Озоноруйнівні речовини
• підакцизні товари, немарковані акцизними марками
Не допускається пересилання в міжнародних поштових відправленнях товарів (ст. 292 ТК РФ): 1) заборонених законодавством Російської Федерації відповідно до ввезення на митну територію Російської Федерації або вивезення з цієї території; 2) заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу; 3) щодо яких застосовуються обмеження, встановлені відповідно до законодавства Російської Федерації про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності, і перелік яких може визначатися Урядом Російської Федерації.
Зокрема, до поштової пересилки не допускаються - зброя вогнепальна всіх видів і боєприпаси до неї, холодну зброю всіх видів, військове спорядження;
- наркотичні, психотропні, радіоактивні, вибухові, отруйні, легкозаймисті та інші небезпечні речовини;
- російська і іноземна валюта, інші валютні та інші цінності;
- облігації державних позик Російської Федерації, лотерейні квитки Російської Федерації, анульовані цінні папери;
- друковані та аудіовізуальні матеріали, інша образотворча продукція, що можуть завдати шкоди інтересам держави, а також прав громадян;
- каменесамоцвітна сировину, мінерали, гірська порода, грунт, палеонтологічні зразки, напівкоштовні камені в сирому і обробленому вигляді, бурштин.
- дорогоцінні метали в будь-якому вигляді і стані, природне дорогоцінне каміння в сирому та обробленому вигляді, перли і вироби з нього;
- представники флори і фауни, занесені до Червоної книги, і їх деривати;
- невиявлені фоточутливі матеріали;
- культурні цінності (в тому числі поштові марки та інші філателістичні матеріали, твори друку), створені понад 100 років тому;
- твори образотворчого, декоративно - прикладного та народного мистецтва, музичні інструменти, твори друку, поштові марки та інші філателістичні матеріали, грамплатівки, інші рухомі предмети, створені понад 50 років тому. Примітка: ці предмети можуть пересилатися у поштових відправленнях за спеціальними свідченнями, що видаються в установленому порядку Федеральною службою Росії по збереженню культурних цінностей;
- некаталогізірованние філателістичні матеріали (друковані проекти, оригінали художників, проби, зразки, рідкісні різновиди і т.п.) як архівні матеріали, що представляють цінність з точки зору створення того чи іншого суспільства філателії випуску;
- сучасні сувенірні вироби, предмети культурного призначення серійного і масового виробництва, виготовлені понад 50 років тому;
- у письмовій кореспонденції забороняється пересилати предмети непристойного характеру; - всякого роду документи (російські і закордонні паспорти, посвідчення особи, трудові книжки, військові квитки і т.п.), за винятком копій документів і довідок, виданих нотаріальними конторами;
- насіння і садивний матеріал і інших об'єктів регулювання продукція рослинного походження, а також тара, яка використовується під час перевезення рослинної продукції - при наявності сертифіката Державної інспекції з карантину рослин України;
- сало, м'ясо, ковбаса, сирі продукти тваринного походження, ковбаси домашнього виготовлення, масло, сир, молочні та рибні продукти;
- предмети, які за своїм характером або упаковці можуть представляти небезпеку для поштових працівників, бруднити або псувати кореспонденцію;
- живі тварини, за винятком п'явок, шовковичних черв'яків, паразитів і винищувачів шкідливих комах, призначених для дослідження і якими обмінюються офіційно визнаними установами;
- свіжі фрукти і овочі, живі рослини, гербарії рослин, колекції живих комах.
- біологічні препарати;
- предмети, ввезення яких заборонено в країні призначення (більш детальну інформацію можна отримати у відділенні поштового зв'язку, що приймає відправлення EMS);
- живі тварини, опудала, м'ясо, роги, інші частини, а також препарати, вироби та інші деривати антилопи сайги приймаються тільки за наявності спеціального дозволу на експорт, що видається Міністерством охорони навколишнього середовища і природних ресурсів Російської Федерації.
Андрій Биченко