Інтернет-журнал «Ейдос»> Демченко Н.В. Цікавий матеріал і гри в початковій школі

Цікавий матеріал і гри в початковій школі

Демченко Наталія Веніамінівна, вчитель початкових класів, МОУ "Середня загальноосвітня школа № 7 ім. І.А. Кобеляцького п. Чульман", Нерюнгрінскій район Республіка Саха (Якутія)

Цікавий матеріал розглядається і як один із засобів, що забезпечують раціональну взаємозв'язок роботи вчителя на заняттях і поза ними. Такий матеріал можна включати в основну частину уроку по формуванню елементарних математичних уявлень або використовувати в кінці його, коли спостерігається зниження розумової активності дітей. Елементи цікавості: гра, все незвичайне, несподіване викликає у дітей багате своїми наслідками почуття подиву, допомагає їм засвоїти будь-який навчальний матеріал.

Цікавість матеріалу надають ігрові елементи, що містяться в кожному завданні, логічному вправі, розвазі, будь то загадка або найелементарніша головоломка. Різноманіття цікаво матеріалу - ігор, завдань, головоломка - дає підставу для їх класифікації, хоча досить важко розбити на групи настільки різноманітний матеріал, створений педагогами, методистами. Класифікувати його можна за різними ознаками: за змістом, характером і значенням, характером розумових операції, а також за спрямованістю на розвиток тих чи інших умінь.

Наведу класифікацію для предмета «Математика». Наведу класифікацію для предмета «Математика»

Різновидом математичних ігор, завдань є логічні ігри, завдання, вправи. Вони спрямовані на тренування мислення і під час логічних операцій і дій: «Знайди відсутню фігуру», «Чим відрізняються».

Гра «Обчислювальна машина» передбачає логіку дій. (Тільки одна властивість). Для гри необхідно виготовити набір геометричних фігур. У нього входять чотири фігури (коло, квадрат, трикутник, прямокутник) чотирьох кольорів, наприклад, червоного, синього, жовтого, білого, маленького розміру. В цей же набір включається така ж кількість перерахованих фігур зазначених квітів, але великих за розміром. Таким чином, для гри (на одного учасника) необхідно 16 маленьких геометричних фігур чотирьох видів і чотирьох кольорів і стільки ж великих.

Мета: Закріпити знання властивостей геометричних фігур, розвивати вміння швидко вибирати потрібну фігуру, описувати її.

Хід гри: у двох грають по повному набору фігур. Один кладе на стіл будь-яку фігуру. Другий гравець повинен покласти поруч фігуру, що відрізняється від неї тільки за однією ознакою. Так, якщо перший поклав на стіл жовтий трикутник, то другий кладе жовтий великий квадрат і. т. д. Неправильним вважається хід, якщо другий гравець покладе фігуру, що не відрізняється від першої або відрізняється про неї більш ніж на одін7 ознака. Гра будується на кшталт доміно. По ходу гри потрібно швидка орієнтування грають в кольорі, формі, розмірі фігур, звідси і вплив на розвиток логіки, обгрунтованості мислення і дій.

До цікавого матеріалу відносяться і різні дидактичні ігри, а також привабливі за формою і змістом вправи. Вони спрямовані на розвиток у дітей різного віку логічного мислення, просторових уявлень, дають можливість тренувати дітей в рахунку, обчисленнях.

З метою вправи дітей в угрупованні геометричних фігур проводиться вправу «Допоможи Чебурашку знайти і виправити помилку». Дітям пропонується розглянути, як геометричні фігури розташовані, в які групи, за якою ознакою об'єднані, помітити помилку і виправити її і пояснити. Відповідь можна адресувати Чебурашку.

Для вправі в обчисленнях можна запропонувати хлопцям пограти в такі ігри як, «Збери квіти», «Збери гриби», «Лови сніжинки», «Чарівний дощик» і т. Д. На зворотному боці сніжинок, квітів, грибів і т. Д написані приклади.

У дидактичних іграх є можливість формувати нові знання, знайомити дітей зі способами дій. Кожна з ігор вирішує конкретну задачу вдосконалення математичних (кількісних, просторових. Тимчасових) уявлень дітей.

У процесі ігор, які я пропоную своїм маленьким учням, діти непомітно для себе виконують різні вправи, де їм доводиться:

Скільки квадратів?
Скільки трикутників?
Наскільки більше? І т.д

  • Виконувати арифметичні дії
  1. «Злови рибку»
  2. «Теремок» (вирішив приклад, віконце відкрив)
  3. «Наряди ялинку»

  • Тренування у усному рахунку

Завдання у віршах
Їжачок по лісі пішов
На обід гриби знайшов:
5 -під березою
3 - у осики
Скільки їх буде в плетеними кошику?

• Засвоювати геометричний матеріал

• Засвоювати геометричний матеріал

З яких геометричних фігур складається малюнок кішки?
Який фігурою представлено тіло?
Скільки трикутників?

Для активізації пізнавальної діяльності застосовую різні картки, завдання-жарти, ребуси і т. Д Цікавий матеріал не тільки розважає дітей, дає можливість їм відпочити, переключитися, але і змушує їх задуматися, розвиває ініціативу, направляє на пошуки нетрадиційних способів вирішення, стимулює розвиток нестандартного мислення. Застосування різних прийомів проведення уроку, використання елементів ігор, змагань роблять навчальний процес більш цікавим, діти частіше виявляють активність, кмітливість. І домагаються часом найвищих для себе результатів.

Уроки «Навколишнього світу»

Зміст уроків навколишнього світу в найбільшою мірою сприяє підтримці і розвитку інтересу до навчально-пізнавальної діяльності. Разом з тим вчителі знають, що на «голому місці» пізнавальний інтерес не виникає. Його потрібно підтримувати і розвивати.

Всім відома дитяча допитливість: інтерес до природи, людям, соціальним явищам. Цей інтерес пов'язаний з потребами дітей в молодшому шкільному віці. Якщо вчитель працює в зоні найближчого розвитку, то інтерес до пізнання поглиблюється. Це необхідна умова розвитку пізнавальної діяльності школярів.

Пізнавальна діяльність - це активне вивчення людиною навколишньої дійсності, в процесі якого людина здобуває знання, пізнає закони існування навколишнього світу і вчиться не тільки взаємодіяти з ним, а й цілеспрямовано впливати на нього.

Пізнавальна діяльність починається з дослідницької, основне значення якої полягає в обстеженні досліджуваного предмета, в отриманні різноманітної інформації, необхідної для вирішення різних практичних завдань, які він ставить перед собою.

З огляду на психологічні особливості молодшого школяра, процес пізнання може викликати стійкий емоційний інтерес дитини до набуття знань. Для цього вчителі використовують цілий спектр методичних прийомів:

- Наочність;
- Художнє слово;
- Технічні засоби;
- Гру.

Щоб організувати цікаву пізнавальну діяльність молодшого школяра, учитель застосовує гру.

Дидактична гра має величезне значення для уточнення і систематизації знань дітей, для розвитку основних компонентів навчальної діяльності - вміння діяти відповідно до правил, підпорядковувати свої дії діям інших учасників гри і т.д. Чим молодша учень початкової школи, тим більше місця на уроках навколишнього світу повинна займати гра, особливо в першому і другому класах. Під час гри діти отримують можливість висловити неправильне судження і не отримати негативної оцінки, не бояться зробити щось не так як зазвичай. Для багатьох гра є засобом психологічної реабілітації. Багато учнів молодшого віку болісно реагують на кожне зауваження вчителя і дуже переживають. У грі відсутність знань або їх неточність розчиняються в сюжеті, стають уявними. Тому дитина не боїться сказати щось не так (адже це говорить його герой).

При відборі гри необхідно звернути увагу на наявність і чіткість її структурних компонентів: дидактичну мету (завдання), ігрове правило, ігрова дія.

Дидактична мета - це те вимога, засвоєння якого вчитель хоче перевірити. Наприклад, гра «Що змінилося?» При вивченні теми «Пори року»: перевірити вміння помічати зміни, що відбуваються, проявляти спостережливість, орієнтування в просторі. Гра «Хто це? При вивченні теми «Тварини» розвивати вміння дітей складати характеристику тваринного, виділяти особливості його зовнішнього вигляду і характеру. Гра «Назви предмет і його властивість» пр вивченні теми «Властивості предметів». У мішечку складені предмети з різними властивостями (скляний, дерев'яний, круглий. Шорсткий, оксамитовий і т.д.). Граючий бере в руку предмет і, не виймаючи з мішечка, визначає його властивість.

У 1 класі на уроках навколишнього світу часто використовую найпростіші вправи для розвитку вміння мислити, міркувати. Мова про загадки.

Загадки про природу.

  • Якщо ти поранив ноги, шукай ліки при дорозі. (Подорожник)
  • Взимку спить, влітку вулики ворушить. (Ведмідь)
  • Що за дерево стоїть - вітру немає, а лист тремтить? (Осика)
  • На дні річки лежить і вусами ворушить. (Сом)

Логічні завдання можуть бути виражені у вигляді проблемних питань.

  • Наприклад, чи можуть в пустелях жити рослини наших країв?
  • Як вони будуть відчувати себе під час піщаних бур?
  • Проблема може бути виражена не тільки у вигляді питання. Наприклад, можна розподілити за стовпцями те, що вміють тварини.

Серед логічних задач великий інтерес молодших школярів представляють філософські завдання.

  • З якими тваринами порівнюють іноді людини, якщо він боягузливий, впертий. Повільний, хитрий і т. Д
  • Доповни висловлювання:
    1. радість-світло, а горе - ....
    2. весна -рассвет, а осінь ....
  • З'єднай лініями початок і кінець прислів'їв
  1. Бережи плаття знову, а ... - люби і саночки возити
  2. Навчання світло, а ... - честь змолоду
  3. Любиш кататися, ... - неученье тьма
  • З'єднай висловлювання, протилежні за змістом.
  1. Повісити ніс. - Дивлячись на ніч.
  2. Душа співає. - На світанку.
  3. Тримати ніс морквиною. - Жити душа в душу.

З'єднай лініями назва тварини з відповідним символом. З'єднай лініями назва тварини з відповідним символом

Шпак, ведмідь, лось, муха, комар, лисиця, горобець.

Молодші школярі із задоволенням виконують різні творчі завдання, тому що цей вид роботи дозволяє учневі уявляти, перетворювати образи навколишнього світу. Також я використовую на уроках творчі завдання, пов'язані з продуктивною діяльністю: малювання, аплікація; в цьому нам допомагають робочі зошити з навколишнього світу, в яких діти працюють на уроці і вдома.

Ігри та логічні задачі повинні бути в початковій школі обов'язковими структурними елементами уроку навколишнього світу. Це дасть можливість вчителю організовувати пізнавальну активність учнів початкових класів.

література:

Єрофєєва Т.І., Павлова Л.Н., Новикова В.П. Математика для дошкільнят: Книга для вихователя дитячого садка. - М .: Просвещение, 1992.

Михайлова З. А. Ігрові цікаві завдання для дошкільнят. - М .: Просвещение, 1985.

Поділіться своїми враженнями прямо зараз в форумі або по e-mail

---
Для посилань:
Демченко Н.В. Цікавий матеріал і гри в початковій школі. // Інтернет-журнал "Ейдос". - 2009. - 15 лютого.
http://www.eidos.ru/journal/2009/0215-2.htm. - В надзаг: Центр дистанційної освіти "Ейдос", e-mail: [email protected].

Всі статті рубрики "методика в школі" >>

Скільки трикутників?
Наскільки більше?
Який фігурою представлено тіло?
Скільки трикутників?
Наприклад, гра «Що змінилося?
Гра «Хто це?
Наприклад, чи можуть в пустелях жити рослини наших країв?
Як вони будуть відчувати себе під час піщаних бур?