Інтерв'ю генерального директора телеканалу «Моя планета» Сергія Кошлякова для «Новини ЗМІ»

Телеканал «Моя планета» є одним з найяскравіших представників тематичних каналів на телебаченні. Редакція НСМІ поспілкувалася з генеральним директором каналу Сергієм Кошлякова про те, як розвивається канал, які козирі має в рукаві і як почуває себе сьогодні на ринку.

Як в цілому відчуває себе сегмент телебачення про подорожі?

Двояко. З одного боку, добре і впевнено. Телеканали про подорожі серед всієї ніші пізнавальних каналів є, напевно, найбільш затребуваним для глядача. Я це пов'язую з тим, що зараз багато хто позбавлений можливості подорожувати через об'єктивних економічних причин, при цьому інтерес досліджувати інші країни і культури у людей залишився. Тому глядач почав більше і довше дивитися програми про подорожі.

З іншого боку, ринок, пов'язаний з travel-тематикою, знаходиться в найжорстокішій кризі. І, по суті, жодної копійки з цього ринку телеканалу про подорожі не дістається. Максимум, що телеканал про подорожі може зробити сьогодні, - оптимізувати ресурси, тобто якимось чином знизити витрати на виробництво контенту, наприклад, відправляючи знімальні групи в безкоштовні прес-тури. Але, на жаль, контент з таких поїздок виходить недостатньо видовищним і часто просто нецікавим для глядача.

Наскільки насичений ринок каналів про подорожі?

Як таких каналів, присвячених тільки подорожей, на ринку російського телебачення немає. Ми говоримо скоріше про сегмент пізнавальних каналів, які використовують подорожі як інструмент, що дозволяє поговорити про щось ще, що не замикаючись на особистості мандрівника і тому, що він бачить навколо. Програми формату «Клубу мандрівників» Юрія Сенкевича віджили своє.

Медіапотребленія і медіавиробництва так званих програм про подорожі сильно змінилося. Сучасні телеформати звернені в бік пізнання в широкому сенсі, вони більше не замикаються на подорож як такому, а включають в себе культуроведеніе, країнознавство, історичні замальовки. І більша частина контенту «Моїй Планети» пов'язана з тим, що ми нашого глядача занурюємо в незнайому для нього середовище. Наші провідні подорожують по світу і своїми очима намагаються поглянути на різні культури, і це викликає глядацький інтерес. Але «Моя Планета» - це не тільки подорожі, це наука, пригоди, історія, люди, технології. І каналів, які сьогодні намагаються займати цю в широкому сенсі пізнавальну нішу, набереться в Росії з десяток. Але всі вони, за винятком «Моїй Планети» і Russian Travel Guide, лише використовують закупной контент різного ступеня якості. Якщо говорити про власне виробництво, яке в нашому сегменті є ключовим фактором телеперегляду, то, звичайно, у «Моїй Планети» на сьогоднішній день конкурентів немає.

Як часто з'являються нові канали подібного змісту і йдуть старі? Що може послужити причиною закриття каналу?

На ринку пізнавальної та умовно travel-тематики все відносно спокійно, навіть нові гравці, які з'являються, не встигають залишити свого глибокого сліду, а великі канали не зникають. Але бувають рідкісні випадки, коли канал зазнає серйозних змін.

По темі

По темі

1180

Головний редактор «Говорить Москва» Сергій Доренко засумнівався в новій версії вбивства першого генерального директора ОРТ Владислава Лістьєва, згідно з якою, до даного злочину причетний олігарх Борис Березовський.

Наприклад, телеканал Discovery, який як і раніше в суспільній свідомості сприймається як канал про подорожі, давно перестав бути таким і повністю пішов у сегмент телебачення для чоловічої аудиторії, ніяк не пов'язаний з подорожами. Проте, в свідомості Discovery залишається каналом, аналогічним за змістом «Моїй Планеті», хоча у нас різні аудиторії та концепції.

Для змін у Discovery були причини. Канал зробив ставку на чоловічу аудиторію, так як 10 років тому була поширена концепція, згідно з якою чоловіче споживання є стимулом рекламного ринку. Тому вся група Discovery почала орієнтуватися на ультрамужскую аудиторію. Як виявилося пізніше, чоловіки нічого не купують і нічого не споживають. Єдине, що вони можуть купити, - це відеогру, а навіть самі, здавалося б, ультрамужскіе продукти насправді вибираються жінками. Навіть якщо чоловік платить, вибір здійснює дама.

Наскільки канали подібної тематики цікаві аудиторії, і наскільки велика цільова аудиторія даного сегмента?

Інтерес до пізнавального контенту в неефірне телебаченні традиційно високий, тому що пізнання - це, напевно, єдиний продукт, який наш вітчизняний глядач не може отримати на федеральних каналах. Документальні цикли програм все менше з'являються в ефірі великих каналів.

Можливо, ви помітили, що, згідно з TNS, за часом перегляду пізнавальні канали поступаються каналах про кіно, серіалів і тим більше дитячим каналам. Так, середній час перегляду телеканалу «Російський роман» коливається від 65 до 70 хвилин, а середній час перегляду пізнавального каналу - близько 20. Такі порівняння не зовсім коректні, так як для отримання об'єктивної картини важливо порівнювати канали однієї тематики.

Наскільки сильно вплинула криза на канали, які спеціалізуються на подорожах?

З одного боку, з ринку пішли гравці travel-індустрії, які потенційно могли бути рекламодавцями для пізнавальних каналів. З іншого - валютна навантаження на виробничий процес зросла відповідно з девальвацією рубля і собівартість програм, які ми виробляємо, істотно зросла.

У чому полягає відмінна риса каналу, по якій цільова аудиторія може відрізнити його від конкурентів?

Наш канал відрізняє наявність власного продукту, горизонтального і вертикального програмування, чітко вибудуваної програмної сітки і фіксована лінійка власного виробництва, які ми розвивали не один рік. Я говорю про програми «Рейтинг Баженова», «Планета собак», «Людина світу» Андрія Панкратова та інших. Всі вони впізнавані і працюють на бренд телеканалу «Моя Планета» - власне, ці цикли і формують «хребет» каналу.

Звичайно, для розширення контенту ми купуємо фільми BBC, Discovery, студії Zed. І це дійсно чудові проекти, але обличчям каналу «Моя Планета» є програми нашого виробництва.

Розкажіть, будь ласка, про ваші плани на майбутнє.

Нарощувати охоплення, підвищувати час перегляду, робити більш цікаві продукти для тієї аудиторії, яка любить і цінує наш канал. Ми працюємо на лояльного глядача, зрозуміло, що «Моя Планета» - хоча це і самий універсальний канал з пізнавальних каналів нашої групи - все-таки не канал для універсального глядача.

Ми продовжуємо розвивати поточні лінійки і розробляємо нові. Ми знаходимося в перманентному пошуку нових облич і нових проектів, наприклад, обличчям каналу в цьому році стає фінський актор Вілле Хаапасало - харизматичний, цікавий персонаж, і власне 2016 рік буде присвячений йому. Ми готуємо до ефіру понад 40 фільмів за участю Хаапасало, тобто зробленими Віллі для каналу «Моя Планета», це буде головний проект сезону. Також ми продовжуємо розвивати наші популярні лінійки, в тому числі «Рейтинг Тимофія Баженова» - проект, який, незважаючи на неоднозначну реакцію професійного співтовариства, є найбільш затребуваним і найулюбленішим продуктом у нашій аудиторії.

«Моя Планета» тримає фокус на Росії: російському туризмі, російської природі - але і не забуває про весь світ. Тож на глядачів чекають в цьому сезоні продовження і поновлення поточних лінійок, і ми не виключаємо появи двох-трьох нових проектів і нових облич, які будуть представлені на нашому каналі. З найближчих новин: до нас повертається Антон Зайцев з проектом «Планета смаків». На глядачів чекає концептуально оновлений проект з улюбленим ведучим, який володіє тонким почуттям гумору і безмежною харизмою.

Коли створювався канал, чому для нього було обрано саме подібний напрямок?

У 2009 році, коли ми створювали канал «Моя Планета», ніша пізнавального російського телебачення була абсолютно вільна. Єдиним гравцем на цьому ринку був Discovery, і ми знали, що у нас є ресурси і компетенція для виробництва власного продукту, який зможе конкурувати з маститим іноземним каналом.

До того моменту у нас був вже достатній досвід в темі «Тревел» і пізнавальної тематики в цілому. Тоді ми вже спішно займалися виробництвом проектів для каналу «Росія 1» і для пітерського «5 каналу». Власне, зібравши всі активи, наявні на той момент, ми вирішили, що оптимальним рішенням для нас буде створити неефірний пізнавальний канал. Так з'явилася «Моя Планета».

Журнал «Новини ЗМІ» №11, травень 2016 рік

Як в цілому відчуває себе сегмент телебачення про подорожі?
Наскільки насичений ринок каналів про подорожі?
Як часто з'являються нові канали подібного змісту і йдуть старі?
Що може послужити причиною закриття каналу?
Наскільки канали подібної тематики цікаві аудиторії, і наскільки велика цільова аудиторія даного сегмента?
Наскільки сильно вплинула криза на канали, які спеціалізуються на подорожах?
У чому полягає відмінна риса каналу, по якій цільова аудиторія може відрізнити його від конкурентів?
Коли створювався канал, чому для нього було обрано саме подібний напрямок?