- Володимире Петровичу, а до "Самоцвєтів" Ви з ким або де працювали?
- Я в п'ятнадцятирічному віці вже перетворився в артиста, в професійного, який працює в філармонії. Це була Свердловська філармонія. І там я став складати пісні і навіть керував ансамблем інструментальним. Захоплювався джазом. Потім і по джазової лінії потрапив в ансамбль знаменитого музиканта, піаніста нашого радянського Бориса Ричкова. Легендарний піаніст. А потім - армія. Після армії пішли ось ці ВІА, і я опинився в молдавському ансамблі «Норок».
- А як кого?
- Як саксофоніста та аранжувальника. У «норок» я застав саме закінчення, оскільки ансамбль був розформований за наказом міністра культури Катерини Фурцевої через "неподобств", які відбувалися на концертах. Ну, неподобства я зараз можу сміливо в лапки ставити. Які неподобства? - Довге волосся музикантів, одягу, поведінка на сцені, так би мовити, занадто вільне, а також абсолютно небачене для тих часів поведінку публіки на концертах. Глядачі свистіли, плескали, кричали або підспівували, все, як на Заході. А у нас це не прийнято було. Публіка мала чинно на концертах сидіти. Тим більше, що у «норок» більшість пісень було знаменитих, які до сих пір живуть.
Правда, життя у пісень різна буває. Я ось недавно, роки три тому, почув, з'явилася модна група під назвою «Озон», які просто взяли і ці пісні заспівали. Але не просто заспівали, авторів поміняли. І вже автор у них не була Міхай Долгано, а хтось із цього «Озону». Це мене страшно вразило.
- Але це ж грубе порушення авторського права!
- Ну звичайно ж. Міхай Долгано, на жаль, десь пару років тому помер, а перед цим я з ним говорив по телефону. Я кажу: "Міхай, ну, як же так? Люди там беруть твої пісні". Він відповів: "Так, ладно. Нічого, добре"
- Ні, ну, коли беруть - це одна справа, а коли підписують своїми іменами - це зовсім інше.
- Так, я сам бачив, що автором пісні «Про що плачуть гітари» був хтось з іншим прізвищем, кого-то з цього «Озону». У них, правда, вона була в діскорітме. Але може бути, Міхай не хотів сказати, що вони з ним якось домовилися, може бути, за гроші. Я не знаю, як так вийшло і тому нічого не можу сказати.
- Але це ж занадто стара і відома пісня, зараз не можна вже переписати музику. Її ж все знають.
- Але буває відмова від виняткових прав, буває. Але мене теж дивує, що пісня дуже відома, так само, як і "Артист співає". У Міхая було кілька відомих пісень. Та ні, не кілька! Насправді в Молдавії вони були всі дуже відомі.
До речі, моє зіткнення з цими музикантами зіграло якусь роль в тому, що я і сам став складати деякі пісні в молдавському стилі. І одна з них стала, можна сказати, народної.
- Народної молдавської?
- Так, на всіх весіллях звучала. А потім я написав пісню "Ауріка", перший виконавець - Олексій Глизін. Пісня російською мовою, але витримана в молдавському стилі, ну і ім'я, знову ж. Найбільш популярна вона була серед молдавських циган.
- А «Норок», вони жили і працювали в Молдавії?
- Звичайно.
- І ви разом з ними?
- Ну так. Жили - так, а працювали по всьому Радянському Союзу. Це тоді, до речі, було дуже нормальної річчю, коли людина, живучи в якомусь місті, працював в іншому, або в інших. Я ось, припустимо, працював і від Грузинської філармонії, і не тільки від неї.
- "Норок" жодної платівки не випустили?
- До речі, знову ж таки, повинен сказати що чомусь хронологічно першим ВІА у нас вважається ансамбль «Співаючі гітари», але це не так. Саме «Норок» був першим. А випустила фірма Мелодія міньйон, якраз зі знаменитими «Співає артист» і «Про що плаче гітара». Великий тираж був, багатомільйонний. А в загальному, по суті, це західний для всього нашого народу був ансамбль. Фурцева сказала буквально наступне: "Я більше не хочу цього слова чути."
- Дивно, адже наїжджали все таки на ансамбль, який вже був визнаний усіма, і навіть платівка вийшла.
- Тоді ніхто не був застрахований, абсолютно ніхто. Магомаєва ще як там діставалося в ці часи за якісь концерти. Я вже не кажу, що співака Захарова закрили серйозніше. Ні, людина тоді повинен себе вести в рамках, і артист повинен був бути в цих же рамках. Я називав завжди співаків цих портупейний, як у військових ансамблях. Репертуар відповідний там повинен бути, такий, що кличе до трудових звершень і до патріотизму і т.д. Рідко кому вдавалося обійти все це .. Якщо тільки про кохання, наприклад. Або легковажні танцювальні пісеньки.
І наш ансамбль виявився без роботи. Ось тут геніальний і легендарний адміністратор Василь Васильович Кондаков придумав хід. З Молдавії, там вже ніяких справ не можна було робити, перейшли в Черкаську філармонію, на Україну, і перейменовували в ансамбль «Про що співають гітари». «Плачуть» не можна було, що б не було повного збігу з піснею від "Норок". А так і народ знає, хто це такі, і офіційно інший ансамбль. Єдине, що природно, знову ж ідеологічно були серйозні рамки, багато пісень довелося перевести з молдавського. З'явилися поети українські, перевели на українську мову. І досить смішно тоді звучали багато пісень. Припустимо «Співає артист», вона звучала ось так: «Знову я один над Дніпром стою, і спеваю я знов про любов свою». А так же там з'явилася маса текстів типу: «У плаття білому з пояском» .. Але ось на концертах, коли відчували, що немає наглядових органів, співалися, як і раніше, ці пісні по старому. І були аншлаги, і знову був великий успіх всюди.
І раптом з Кишинева надійшов сигнал для Міхая Долгана, який дуже сумував за рідними місцями, що він може повернутися в Молдавську філармонію, але створити новий ансамбль, «Норок», звичайно, не можна. Він не втримався, залишив ансамбль. А його дружина, Ліда, співачка, і всі інші залишилися. Тільки сам керівник пішов. І хлопці сказали мені: "Треба, щоб ти був керівником".
- Ви в тоді на саксофоні грали. Саксофон в той час не був переслідуваний, до речі?
- Та ні, ні, саксофон набагато раніше переслідувався. Це після статті Жданова в кінці 40-х років. Тоді їх розгинали. А в той час вже більш-менш нормально. Але, правда, і не особливо захоплення джазовою музикою віталося
- Ви захоплювалися джазом? І як ви поєднували джаз і таку естраду?
- Звичайно, захоплювався. Це у мене природно взагалі вийшла, поєднувати. Я слухав «Beatles» і джаз, хоча багато джазові музиканти в той час стверджували, що «Beatles» - це щось низькопробне. Але джазові музиканти були сноби трішечки все ж.
- Вони і зараз, я думаю, сноби ...
- Так, буває ... А я з підліткових років придумував, складав пісеньки якісь. І дружина моя (нам було по двадцять років, коли я одружився) - естрадна співачка. І я робив для неї естрадні аранжування. Та й власне кажучи, я полюбив просто хорошу пісню, гарну музику, табу на стилі для мене не було.
І нашу музику я любив. Мої батьки, дідусі, прадідусі і старший брат - всі музиканти. А вдома був патефон і до нього гора платівок. Я слухав. І, до речі, навіть за сталінських часів, виявилося, було багато західній оркестрової музики. Джозеф, фокстроти, «Ріо Ріта» та інше.
Я, до речі, дуже цьому радий, що з самого дитинства маленьким хлопчиком слухав цю музику, тому що вона дуже мелодійна, і дуже сентиментальна по-своєму, і красиві ходи. Наприклад, «Я повертаю ваш портрет, і про любов вас не молю» ... Які хороші, красиві мелодійні ходи в цій пісні. Мені дуже подобалося. Тому у мене не було якихось внутрішніх коливань або якихось протиріч, що я люблю джаз і займаюся ним, граю на саксофоні, і працюю на естраду.
І я вже з юності став робити аранжування для співаків. Зізнаюся навіть в тому, що я був ще не одружений, звичайно, і була дуже красива співачка, дуже сексуальна, в ресторані «Великий Урал». Мені було років п'ятнадцять, а їй близько тридцяти. І ось вона попросила мене зробити аранжування для якоїсь модної пісні, я зробив. А вона бачила, що я дивлюся на неї з таким захопленням .... І вона мене, скажімо так, пригріла. А я за це їй робив аранжування. Загалом, бартер.
- Ми про це пишемо? Або вирізати?
- Звичайно, пишемо.
- Що значить «пригріла»?
- Це значить, ми зійшлися і увійшли в сексуальні відносини, що для мене, молодої людини, було дуже хорошою школою. Я багато про що навіть не здогадувався. Треба було всього лише зробити якусь аранжування, і можна було приходити до неї додому. А вона була в повному порядку. Співала всякі модні пісеньки тих часів, і там цілий оркестр був, що складається з вихідців із Шанхая. Я як зараз пам'ятаю її чудову прізвище - Каталонська.
- А як же відома фраза? В СРСР, говорять, сексу немає! А тут він з 15 років ... Все є, виявляється?
- Просто не було усіляких оприлюднення, які зараз існують.
- Це по телевізору не було оприлюднення, а так-то секс все таки існував?
- Чи не існував. Ми таємно зустрічалися. Та ще при всьому тому, що всередині цього оркестру у ній була людина, керівник цього оркестру.
- Добре, ми - не жовта преса, йдемо знову до питань музики. Ви, до речі, не співали?
- Ну, я так намагався одну свою пісню співати. Але я завжди вважав, що я поганий співак. І власне, продовжую так вважати. Хоча мені кажуть, якесь авторське виконання .. що ось воно навіть краще ... І я навіть в деяких концертах співаю попурі зі своїх популярних пісень.
- Все таки співаєте?
- Так буває. Мене просять іноді, і я зробив попурі з куплетик, пісня за піснею.
- У кого-ж син тоді, в дружину? Вже його-то голос, а прямому сенсі, ВИЩЕ всяких похвал.
- Так. Він в дружину, швидше за все. А вона ще й майстер спорту з художньої гімнастики, і до сих пір іноді під настрій може сальто прокрутити в концерті, ну і рухається, танцює дуже добре. А решта все у нього точно в мене. Особливо музичні здібності. Тому що в його репертуарі і власних пісень, і знаменитих дуже навіть багато. Могло б набратися на кілька сольних концертів. Своїх навіть немає сенсу перераховувати, їх дуже багато, починаючи від відомої «Стюардеси Жанни» і закінчуючи «Мандрівником», «Замком з дощу» та іншими. Маса, маса. Ось це він у мене, все ж, прихопив.
- Ну, якщо обоє батьків - музиканти, звичайно, куди ж йому подітися, від долі не втечеш. Але повернемося до нашого ретро ....
- І ось в 75-му році сталося те, що я на свою голову сам напросився. У нашого директора Кондакова Василя Васильовича. Мені захотілося виступити в Москві з нашим ансамблем. Ми їздимо Сибір, Україна, їздимо по всіх містах, успішно. Але мене тягнуло до Москви, як чеховську героїню. Він мене відмовляв: "Не треба, Володя, може статися недобре". А я: "Ну, давайте, хоча б на місяць". Ну і зробили нам гастролі, і ми виступали ціле літо по різних майданчиках Москви: Парк Горького, Сокільники, літні великі естради. І прийшли до мене журналісти, що мене теж дуже підбадьорило. Прийшов один журналіст на прізвище Епштейн, прийшла журналістка на прізвище Терская. І стали питати мене, доброзичливо після перегляду концерту. Про творчість. Там багато моїх було пісень в репертуарі ансамблю. Я надув щоки, розпушив хвіст, відповідав, що ось ми такі ... Я розповідав, що написав таку пісню патріотичну. Я не був на війні, і написав від імені молодої людини, який на війні не був, але якщо треба ... Вони кивали, дуже доброзичливо на мене дивилися, і поїхали. А ми знову по гастролях. Одеса, Херсон ...
І ось восени, або кінець серпня, ми працюємо в Ростові, Палац Спорту, аншлаги, по кілька концертів на день. Йдучи на черговий концерт, я раптом побачив яскраво-червоного директора філармонії, який в руках тримав газету «Правда», і суне її мені. Я з цікавістю побачив своє прізвище. І знову черговий набір - так про що ж співають ці гітари? Зачіски .. поведінку на сцені .... репертуар .... Та ще якийсь не член Спілки композиторів Пресняков пісні для репертуару пише свої. Як це може бути? А потім були приведені позитивні приклади інших виконавців. Богатиков - ось на кого треба рівнятися, ну і типу того. Найголовніше - була назва ансамблю, в такий, не те, що критичною, а убивчою статті, і моє прізвище. Обком партії і директор філармонії зажадали, щоб в двадцять чотири години ансамбль покинув місто. Всі концерти були скасовані. І довелося повертатися в рідне місто. Я приїхав до Свердловська, нині Єкатеринбург, і там ми, я і дружина, виявилися вже в скрутному становищі, без будь-якої роботи. Тому що через цю статті нікуди не беруть. Ось просто нікуди. У мене диплом, що я можу викладати або навіть просто керувати гуртком. Я пішов в ДК, були там гуртки Ветеранів Праці, духовий оркестр. І посаду є, і оклад восімдес'ят рублів .... Не беруть. Не можна. Раді б, але ... По ДК по всяких пройшов, я їх всіх там знав. ДК імені Горького, ДК імені Дзержинського, ДК Уралмаш, Хіммашу, і всі інші «Маші». Не беруть. І тоді я зрозумів, що справи кепські. Ні, що справа дуже погано. І дружина ... Синові років шість ... І якось пішли там всякі розпродажі, то, що вдома було. І не знаю, що мені робити, і ніякої професії більше немає. Ну, якісь халтурки мені хлопці діставали. Ну, там свадебка ...
- Тоді були такі халтурки, як і зараз?
- Так, тоді десять рублів коштувало.
- На саксофоні?
- На саксофоні, звичайно, так. З якимось ансамблем, квартет або квінтет, грали «краков'як» або якусь модну пісеньку.
І раптом в цей момент дзвінок від Юрія Федоровича Малікова, у якого форс-мажор такий, що пішов цілий ансамбль і став називатися «Полум'я». А він став збирати новий ансамбль. А він, виявилося, будучи у відпустці на відпочинку в місті Одесі пішов знічев'я на концерт, на якому ми виступали. І на нього справило враження, і я в тому числі. До того ж серед музикантів, серед професіоналів, у мене була якась популярність, як саксофоніста. Та й «Голос Америки» на той час вже про мене говорив, як про джазовому музиканта. Але він подивився концерт моєї поп-групи, де і дружина співала, і я грав. А він досить впливова людина був на Москонцерте. І навіть дізнавшись про всі події, не злякався, і вирішив ... Треба було створювати новий ансамбль, назва за ним залишилося, як за творцем "Самоцвєтів". І аранжувальник йому теж був потрібен.
- Можна ще питання паралельний? Ось, наприклад, що таке аранжувальник зараз - це зрозуміло, сидить людина за пультом, клавішами, грає за все інструменти, аранжує. А що це тоді було?
- Тоді ніяких синтезаторів, ніяких клавішних, треба було класти перед собою партітурно папір і для всіх інструментів, для вокалістів, для групи вокалістів і т.д., для всіх писати аранжування, тобто, складати акомпанемент. Він міг бути таким, а міг бути іншим, а міг бути ще якимось.
- Тобто ви саме прописували партію для кожного інструменту?
- Так звісно. Для кожного, і для себе теж.
- Музиканти потім по цим партіям грали?
- Потім все вивчати, репетирувати. Щоденні репетиції. Якщо немає концерту, репетиція все одно є. До речі, непогано б, якби зараз таке було, але, на жаль, зараз далеко не всі знають навіть ноти. Більш того, деякі пишаються цим. Як би вважають, що це надає особливого блиску їх даруванню.
Ось, значить, Маліков, знаючи про стан справи ... Я, до речі, в той час ставився з легким таким презирством, так би мовити, до «Самоцвіти». Совкові, «Відвезу тебе я в тундру» і таке інше .... Ми іншою музикою займалися. Це нерозумно з мого боку було, тепер я так вважаю.
- Але це було популярно, по крайній мірі.
- Але ця популярність трошки дратувала, що ось таке ось прищеплюється. Тоді я ще не знав, що буде в 90-і, 2000-е, не міг припустити ....
Але тим не менше він подзвонив мені і запросив. Я йому відразу сказав: "Ви не боїтеся, що у мене зараз репутація не з кращих?". Він відповів: "Я все враховую. Давайте зустрінемося".
І я сказав дружині зайняти грошей мені на квиток .... Ми зустрілися, поговорили, значить: "Треба створити новий ансамбль, і я хочу, щоб ви з вашою дружиною працювали і допомагали мені створювати ансамбль". Я сказав: "Так".
- Великі оклади тоді були в ансамблях?
- Тоді не оклади були, тоді були ставки з концертів. І була норма, скільки зробити можна. Але "Самоцвіти" був моторошно популярний, і він осібно стояв. Там добре виходило, адже в місяць бувало по 60 концертів.
- Тобто, по 2 концерти в день?
- Так, по 2 концерти в день. Я прийшов в «Самоцвіти» восени 75-го року. Там же народилися вже деякі популярні пісні. Оскільки була можливість, вони були на радіо, на телебаченні. Дуже багато пісень написано спільно з Юрієм Маліковим. Я пропрацював 12 років, до того часу, коли мій син попросив, що б я з ним попрацював. У нього вже почалася сольна кар'єра після всіх цих юнацьких пісень з фільму «Вище за веселку», там були у нього свої пісні. Йому хотілося, щоб я був на сцені, поруч.
- Це значить, 87-й рік був?
- Так, якщо дванадцять років, з 75-го по 87-й, правильно. Йому хотілося, щоб я був за спиною, щоб я був поруч. А дружина, так вийшло, до сих пір солістка в "Самоцвіти", і вже кількість років навіть не можна оголошувати, тому що будуть оприлюднені зовсім непристойні дані про вік, а для жінок це нетерпимо. Але вона там з 75-го року по сьогоднішній день, виходить 35 років.
- В одній групі ?!
- Так. Правда булу перерва, пов'язаний з тім, что вона добровільно взяла на себе обов'язки бабусі, на кілька років. Альо в цею годину и весь ансамбль якось Припін своє Існування. В цей час були ще катаклізми різного роду у вигляді настання важкого року, «ласковомаевщіна» та інше. «Самоцвіти» якось вийшли в тираж, з моди. Але раптом виявилося, що потрібні були і їх мелодії, їх напрямок. Я вже скептично був налаштований, і вже не брав участі. Думав - та кому це потрібно? Але раптом виявилося, то дуже навіть потрібно, і до цього дня потрібно. Ну, і я іноді, коли просили, складав цілі альбоми пісень для них, і деякі з них стали популярними.
- А ви писали музику або слова?
- Музику, музику. Слова я не дуже-то великий фахівець. Але, слава Богу, у мене завжди були в співавторстві дуже хороші поети. Це і Олександр Вулдих, і Леонід Дербеньов і, звичайно ж, Ігор Давидович Шаферан, і Михайло Ісаєвич Таніч. Ще був славнозвісний пісенний поет Анека Гаджікасімов. І з поетами у мене складалися відносини дуже добре.
- У Вас є найулюбленіша пісня, ось яку Ви вважаєте найвдалішою?
- Зі своїх? - Ой не знаю.
- Значить - все?
- Мені дуже прикро банально, що це все моє, але якось мені важко сказати. Було досить багато популярних пісень. А взагалі я граю джаз, і не далі, як учора, у мене був джазовий концерт.
- Де Ваші концерти проходять?
- Учора в Пекіні був він. «Jazz Town» - дуже хороший клуб. Там, де є джазова аудиторія, і проходять концерти.
- Якщо комусь захочеться вас послухати, як це можна зробити? Десь є афіша?
- Ні, мені просто телефонують і запрошують на яке-небудь виступ, а я погоджуюся.
- І ніхто про це не знає?
- Туди, куди я прийду, там про це знають.
- А широка публіка?
- Ні, широка не знає. Іноді буває, якщо у мене запланований десь концерт, наприклад Союз Композиторів. Тоді там заздалегідь якісь афіші готуються, і в інтернеті інформація. Звичайно, такі концерти афішуються, і люди приходять.
Джаз - це одне. Коли я граю на саксофоні популярну музику - це інше. Коли я складаю пісні - це третє. Коли я складаю інструментальну музику - це четверте. Сама інструментальна музика - теж різна, тому що вона є популярна, а є - класична. У мене вийшло два диска, один з яких це - ноктюрни фортепіанні, і зіграв чудовий піаніст Євген Борець. Це серйозні ноктюрни. Або ось, припустимо, вийшов диск, де класичний трубач Семен Мельштейн, заслужений артист Росії і учень великого трубача російського Тимофія Докшицера . Це славнозвісний, кращий класичний трубач в усьому світі, а Семен його учень.
З моєю музикою вийшов цілий альбом теж. Я там написав і окремі п'єси, і концерт з п'яти частин в стилі бароко для труби з симфонічним оркестром. Ось це мені дійсно подобається робити, писати таку музику.
- Для естради ви продовжуєте щось писати?
- Звичайно, і для естради я продовжую писати, складати пісні, у мене виходить диск за диском з якоюсь, дуже великий, швидкістю. А іноді з'являються просто окремі пісні. Ось, наприклад, є пісня, яка називається «Борька», і вона підійшла моєму другові Марку Винокурова, співакові. Вона дуже підійшла йому за настроєм, за його поглядам, чи що, на пісні, і він її записав. І у нього, до речі, дуже добре це вийшло. Я сподіваюся, що люди почують.
- Марк Винокуров, адже він в шансон? Тобто, виходить, ви і з шансоном співпрацюєте?
- Звичайно звичайно. У мене на радіо «Шансон» звучить досить багато пісень. Колись вийшов у мене диск, називався «Чоловічі пісні», там суцільно шансон, і одні знаменитості. Навіть ті, хто самі писали собі пісні, наприклад Толя Дніпрова. Але на тому альбомі вони співали мої пісні. Був там і Слава Медяник, і Льоша Глизін.
- Я так розумію, питати, як ви ставитеся до шансону в загальному, не треба, і так зрозуміло?
- Я ставлюся добре, якщо це дійсно нормальна пісня. Я обожнюю, не приховую цього, Олену Ваєнга, і колись, може бути, навіть можу пишатися, що я в різних інтерв'ю сказав, ви ще побачите, ви ще почуєте, що ця співачка буде знаменитою.
- Вона вже стала.
- Ось так воно і сталося. І мене дуже зворушує її спів. Але вона дуже різна. Вона складає і романси такі красиві, і ще вона чудова піаністка.
- А пісня «Борька», ви їй пророкуєте успіх?
- Зараз успіх залежить від так званої ротації. І ще я переконуюся, що інтернет може велику роль зіграти.
- Я чув «Борьку». По-моєму - хіт.
- Вона задушевна пісня.Вона дуже життєва.Колись я написав цю пісню з поетом Олександром Вулих.Я просто йому сказав, що у мене є друг, з яким пройшло все моє дитинство.Але він поїхав в Ізраїль, ми з ним розлучилися.Звуть його Боря Ведеверскій.Але він, слава Богу, періодично сюди приїжджає, раз в два роки.Природно, ми з ним всі ці дні не можемо розлучитися.Ми з ним згадуємо що-небудь, ходимо кудись по ресторанам посидіти.Обидва старі такі.Є у мене вираз - «старий пергюнт».Дуже багато пройдено у мене з цією людиною.Коли то ми зустрічалися з дівчатами-подругами, росли разом, потім стали підлітками, потім юнаками і ніколи не розлучалися.І ось він поїхав.Йому не вистачає мене, мені не вистачає його, і ця пісня якраз про це.До речі, днями у нього буде день народження.Звичайно, я буду йому телефонувати, і ми поговоримо ще, і я запитаю, як у нього справи.А поїхав, бо його мама раптом захотіла закінчити свої дні там, в Ізраїлі.Він не хотів їхати, але поїхав з нею туди.Ось так вийшло.І ця пісня .... В ній все життя, все правда, нічого вигаданого.Вона якась така, зворушлива.
- І у мене теж багато друзів ...
- І у всіх. І це ще говорить про те, що я, російська людина, як і багато нормальні люди, абсолютно позбавлені якогось нетерпимого ставлення до інших націй. Тому що будь-який антисемітизм може йти тільки від комплексу неповноцінності. Нормальна людина, повноцінний, він в світі живе абсолютно з усіма націями, які його оточують. У дворі хлопчиськами футбол грають, кудись ходять в гурток, в школі за однією партою сидять, в інституті, на роботі. І люди дружать. Не буває поганих націй. Я взагалі в це вірю твердо. І готовий стверджувати. А ось люди бувають хороші і не дуже хороші.
Повертаючись до цієї пісні. Вона про те, що мені дуже сумно без цієї людини, без Борі Ведеверского. І настав момент, коли я просто сказав: Саша, ось дивись, така ось була історія зі мною. Ось ми росли, виростали, і потім поїхав. Ми сумуємо. Хочеться поговорити по телефону, хочеться чогось запитати там. Як? Що? Як почуваєшся? - Зараз вже і такі питання один до одного пішли. Напиши про це пісню. А Саша Вулих - це геніальна людина. Колись і йому я сказав: "Тебе ще дізнаються". І ось зараз знають. У нього чудові хіти є. Одна «Човник, пливи» чого тільки варта. І зі мною є пісні у нього, він написав вірші, я - музику. Ось і ця пісня з'явилася. Я думаю, що її люди повинні почути. І кожен щось згадає у своєму житті. Адже необов'язково, що це пам'ять про єврейський хлопчика Борька, це може бути пам'ять про українського хлопчину Тараса, або про Джамшуда. Ми жили в одних дворах все разом. Шкода, що багатьох людей вже немає в цьому житті, а є тільки їхні онуки, які не знають, як в роки війни всіх російських поселили там. Самі в кутах тулилися, але поселили дуже багато евакуйованих людей в Ташкенті, або в місті Ош, або ще десь, прихистили цілими сім'ями.
- Ми ж тоді були однією країною.
- Загалом, всім ділилися, а своїх синів відправляли в той же час воювати. Потрібно іноді пам'ятати. І не потрібно до них ставитися, як людей другого сорту, потрібно їх поважати. У той же час в чужому домі завжди покладено не придумувати свої правила. Є багато приказок щодо чужого монастиря і так далі, і тоді буде все добре. Раніше національна політика була якась така, без примусу особливого. Я бував в одеських дворах, я просто люблю це місто. І чого там тільки не побачиш, і будь сумішей національностей ... Українські, російські, єврейські, кавказькі ... Це приголомшливо, а який результат дає. Люди які обдаровані звідти виходять.
Ось розмова про цю пісню зараз сколихнув все мої думки на цей рахунок. Але я знаю, що можуть на радіо зараз не взяти. Я знаю, що знову повернулося час, коли говорять про формати - неформат, а щоб пісня крутилася, треба занести: розпил, відкат, занос. На ідиші це називається «гелт». Але тим не менше я славлю інтернет, який дає можливість. Адже не було ніде в офіційних ефірах ні Стаса Михайлова, ні Олени Ваєнги - не було! А ось вони пробили цю стіну. І зараз з якою радістю багато каналів хочуть ефірі їх.
- З іншого боку, інтернет - це ще й масове порушення авторських прав.
- Ну, тут що з цим можна зробити? Я не знаю. У нас адже порушення авторських прав не тільки в інтернеті. А де тільки не подивишся.
- Реальне піратство - зрозуміло, але з ним хоч якось борються, бульдозерами. А тут боротися неможливо. Ну, припустимо, ви записали якийсь новий альбом і хочете його продати, а він безкоштовно розходиться по всій мережі. Вам не образливо?
- Якщо про мене мова йде, то я не для того, щоб продати, їх записую. Я прекрасно знав ще в старі часи, що ніяких доходів від цього ніколи не було. Ні від офіційних фірм, ні від чого іншого. Мені просто було, по-перше, приємно, мати на руках свій диск. У мене зараз їх, напевно, 26 або 27, і я можу подарувати друзям. Або я взяв, зайшов в літак і полетів кудись, і до мене стюардеса: "Володимир Петрович, а не хочете ще томатного сочку, як я люблю з лимончиком, може, ще що-небудь хочете? А не можете мені написати автограф? ". Я кажу: "Я не тільки можу вам написати, але написати на своєму диску. Як вас звуть? Жанна?". Дивна річ, але дівчинки з ім'ям Жанна не заважають себе вибором професії. Кожна друга стюардеса - Жанна.
- Ось так пісня управляє долями людей.
І у Ваєнги не було ніяких дисків. Просто з'явився сайт, там пісні. Можна, напевно, штук шістдесят їх знайти. Спокійно їх злити, не порушуючи нічого, вона дозволила це робити. В результаті її пісні десятками стали популярними, і вже радіокомпанії стали на це реагувати. До цього вони і знати не знали, і знати не хотіли, тому що не було заметів, ніяких. Зрозуміло, що невідомому співакові на радіо сунутися, якщо він не багатий, то не треба, а якщо він багатий, то почнуть розкручувати, теж може ефект спрацювати. але в основному потрібна пісня гарна, хітова, ну, ротація теж важлива. А сам я натрапив колись на Ваєнгу саме в інтернеті.
- Ось я, наприклад, роблю з Вами інтерв'ю, і до нього викладу якісь ваші пісні, щоб люди могли і почитати, і послухати. Порушу я Ваші права?
- Ні. Я б навіть заохочував цих людей. Насправді пірати, хто робить недорогі пластинки, дуже виграють у ліцензійних компаній. Адже у ліцензійних ціни 500 руб. за диск. А пірати знають, що людина у нас небагатий, може купити тільки за 100 рублів, а то і дешевше. А якщо за 100 руб., Та ще й якісно .... Людина хоче слухати музику, а у нього не завжди є можливості по 500 - 600 рублів купувати платівки.
Я б, напевно, що б боротися з піратством, вчинив би, як англійська королева. Не пам'ятаю, Вікторія або Єлизавета. Вона всіх морських піратів зробила адміралами. І вони швидко покінчили з піратством взагалі, Англія стала володаркою морів. Так само і з нашими "піратами" треба. Вони ж розумніший офіційних контор, і вони справжній торговий грамотний народ. Думаю, вони б впоралися з тим, що б людина за прийнятну вартість мав якісну платівку. А зараз люди змушені шукати музику в інтернеті, в обмінних мережах. А тут ще придумали податок з голого диска, з болванки. Цього я взагалі не можу зрозуміти. А як розподіляти потім це? Не можу зрозуміти. Хоча мені, начебто, треба радіти ...
- Це який Михалкову дістався? Цього, на мою, взагалі ніхто не може зрозуміти, в тому числі і ті, хто його приймав.
- Ну так. Це абсолютно незрозуміло. Хоча я тут вважаю себе досить таки малосведущему людиною. У мене є улюблена справа - грати і складати музику. І цим я дуже люблю цим займатися.
- А ваші нові композиції? Вони в мережі є? Саксофон?
- Вони на пластинках є. І в інтернеті я їх зустрічав.
- У вас сайт є?
- Ні. Мені якийсь робили, але я не знаю. Я взагалі не вмію залазити в комп'ютер. У мене з цією справою погано. Але я прошу одну людину, якщо мені треба, отримати інформацію або пошту, або послати щось через нього.
- Які у Вас найближчі музичні плани?
- Випустити ще чотири диска. Джазовий, але він ще не до кінця записаний, на вірші поетеси Ачіровой. Наступний - мої пісні у виконанні зірок., Французький проект, і Марина Смирнова четвертий.
- Я чув, що у вас одна з найбільших колекцій джазової музики в Росії?
- Ну, це може бути. Правда у мене там і піратських, і лівих повно. Напевно, тисяч п'ятнадцять альбомів.
Нічого собі. Це якийсь склад потрібен?
- Так, полиць не вистачає. Може бути я переміщені свою колекцію сюди, в цю студію, до Марка.
- І на останок, побажайте що-небудь відвідувачам мого сайту.
- Я хочу побажати в Новому наступному 2011 році всім відвідувачам сайту «Моя улюблена музика, ретро», немає, "- РЕТРО!", Щоб вони не зраджували своїм пристрастям і щоб весь час заходили на цей сайт і знаходили саме ту музику, яка їх захоплює і яка їм подобається. Ну, природно, щоб вони були всі здорові і щасливі в Новому році!
- Дякую.
Володимире Петровичу, а до "Самоцвєтів" Ви з ким або де працювали?А як кого?
Які неподобства?
Я кажу: "Міхай, ну, як же так?
Народної молдавської?
А «Норок», вони жили і працювали в Молдавії?
І ви разом з ними?
Норок" жодної платівки не випустили?
Саксофон в той час не був переслідуваний, до речі?
І як ви поєднували джаз і таку естраду?