Актуальні статті
інші статті
Володимир Садовський: «СтАР - повноцінний учасник акредитаційного процесу»
Очевидно, що одним з найбільш гострих і пріоритетних питань для будь-якого державиє охорона здоров'я громадян, що тягне за собою необхідність підвищення якості медичного обслуговування населення. Перед Міністерством охорони здоров'я Російської Федерації поставлено важливе завдання модернізації всієї системи. Починаючи з 1 січня 2016 року, працівників медичного сектора очікує новий порядок підтвердження кваліфікації. Сертифікат фахівця, який видається сьогодні терміном на п'ять років після проходження навчання, піде в минуле і зміниться свідченням про акредитацію. Акредитація лікарів з 2016 року є одним з етапів почався ще в 2011 році процесу оновлення галузі охорони здоров'я, коли були впроваджені нові стандарти вузівського образованія.Что зміниться в роботі лікарів, яка будетпроцедура акредитації та з якими труднощами доведеться зіткнутися медпрацівникам, в інтерв'ю розповів Президент Стоматологічної Асоціації Росії (СтАР) Володимир Вікторович Садовський.
- Володимир Вікторович, що означає вступ в силу ст. 69 закону «Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації». Чим обумовлений перехід на систему акредитації?
- Уже протягом декількох років базове дипломне освіту в Російській Федерації будується за Болонською системою. У медицині ми відмовилися від проміжного етапу бакалаврату і відразу готуємо лікарів-фахівців. Разом з тим, загальні підходи базуються саме на європейських принципах освіти, звідси і реалізація ст. 69 закону № 323 щодо акредитації. Тобто вводиться нове поняття «безперервної медичної освіти» (НМО). У ряді країн, наприклад, в США, за безперервним освітою лікаря після закінчення ВНЗ відповідають асоціації.
- У чому ж полягає головна відмінність акредитації від сертифікації?
- Сьогодні сертифікат вручається після навчання лікаря-фахівця, який пройшов випробування у вигляді сертифікаційного екзамена.Сертіфікатдействует на всій території Росії протягом п'яти років. Допуском до отримання сертифіката через іспит є сертифікаційні освітні цикли післядипломної освіти, які в останні роки склалися по принципам очно-заочної освіти. Однак вийшов Федеральний Закон № 273 «Про освіту» не легалізував заочну форму навчання в медицині, тому легітимність очно-заочних циклів стала вельми сумнівною. Наша держава посилило акценти в даному напрямку і декларує, що в найближчі роки системою допуску фахівця до медичної діяльності стане не сертифікат, а акредитація лікаря, як процедура в кілька етапів. Система акредитації означає безперервність освітнього процесу. Тепер лікарям доведеться щорічно, а не раз в п'ять років, як було до цього, набирати дробовими частинами певну кількість постдипломної годин, які по європейській моделібудут називатися «кредитами». Тим лікарям, у кого сертифікат закінчується в 2016 році, доведеться не тільки переподтверждать свій сертифікат на п'ять років, але відразу ж, з першого, (тобто з 2017-го) вступити в свій персональний п'ятирічний цикл акредитаційного процесу. Іншими словами, стоматолог буде перші п'ять років працювати на підставі нового сертифіката, але при цьому він щорічно повинен будетнабірать собі кредітидля майбутнього акредитаційного процесу в 2021 г. (2017-2021 роки). Таким чином, якщо зміни в законодавстві, як ми того очікуємо, вступятв силу восени поточного року, то акредитація як процес почнеться з 1 січня 2016 року. Ще раз повторюся, що для допуску до сертифікаційного екзаменуврач на сьогоднішній деньпред'являет документ на 144 години, при цьому він здає іспит один раз, підтверджуючи сертифікат на чергові п'ять років, і в цьому випадку протягом п'яти років фахівець по-суті не зобов'язаний вчитися. Акредитація ж робить процес освіти безперервним. Лікарю щороку п'ятирічного циклу доведеться набирати постдипломні кредити рівними частками.
- Кого в першу чергу з наступного року торкнеться дане нововведення і яка буде процедура акредитації?
- Міністерство охорони здоров'я РФ розрізняє первинну акредитацію і акредитацію вже практикуючих фахівців. Первинною акредитації на наступний рік будуть піддані всі випускники медичних факультетів, включаючи спеціальність «стоматологія» та «провізор». Таким чином, вони отримають первинну акредитацію і відразу ж вступлять в п'ятирічний акредитаційний процес і щороку повинні будуть набирати собі по 50 годин післядипломної освіти. Після закінчення п'яти років акредитаційного процесу лікар буде проходити двох або трьохетапну процедуру акредитації, яка буде складатися з: 1) захисту портфоліо, - звіту про свою медичної діяльності (клінічні випадки), 2) тестування (теорія) .Для тих, ктодобросовестно не займався підготовкою до акредитації, швидше за все буде запропонований третій етап випробування в якості сдачісімуляціонних навичок, - практичної демонстрації на фантомах. Однак процедура акредитації ще не ясна до кінця. Ми очікуємо, що вже на вересневій Всеросійської науково-практичної Конференції СтАР, яка традиційно пройде в Крокус Експо з 28 по 30 вересня 2015 року, на II Конгресі головних лікарів ми будемо мати більш детальні відповіді щодо процедури акредитації.
- На кого буде покладено загальне керівництво цим процесом? Ким буде проводитися акредитація і яка буде роль громадських організацій у цій процедурі?
-Начнем з того, що акредитація - це процес державний. Однак процедура, мабуть, буде проходити за участю федеральних некомерційних об'едіненій.В випадку стоматології, - за участю Стоматологічної Асоціації Росії, і в даний моментіменно представники СтАР узгоджують дане питання в координаційній раді Міністерства охорони здоров'я щодо реформи освіти.
- Як відреагували на реформу представники приватної медицини?
-На жаль, стоматологи, що працюють в недержавному секторі, сьогодні мало залучені в законотворчий процес, тим більше в його ініціативну фазу. Активність СтАР більшою мірою будується через інструменти регіонального лідерства в суб'єктах РФ, де найчастіше лідерами є не приватні стоматологи. Членство в Асоціації справа добровільна, і приватники не особливо поспішають вступати, але, хочуть вони того чи ні, вимоги повинні бути єдині для всіх. Останні роки саме корупція в системі сертифікації привела до реформ. Держава вже розуміє, що таким постдипломное освіту бути не може. Систему треба ламати.
- На форумах в обговореннях все частіше висловлюється побоювання, що акредитація може спричинити за собою безробіття серед працівників охорони здоров'я, чи існує така загроза?
- На II Конгресі головних врачейстоматологіческіх організацій ми плануємо оголосити, що ж чекає на тих, хто не буде дрібно набирати щорічно необхідну кількість кредитів в акредитаційному процесі. Адже будуть і ті, хто спочатку скептично поставиться до цієї продекламував державою процедурі. Хто прийде до тями до третього року акредитаційного процесу і захоче відразу набрати 150 кредитів, хтось зрозуміє, що «поїзд відходить» тільки до четвертого року, а хтось в цілому проігнорує акредитаційний процес. Мабуть, держава переведе таких фахівців в категорію «лікар-стажист», або оголосить їм знижену категорію, про що лікарі повинні будуть інформувати своїх пацієнтів. Тільки уявіть, в якому незручному становищі опиниться головний лікар, коли Росздравнадзор, наприклад, зобов'яже його повісити на двері кабінету одного з лікарів, непрошедшего акредитацію в повному обсязі, табличку: «тут приймає лікар-стажист Сидоров», тільки тому, що людина не поставився серйозно каккредітаціонному процесу. В даний момент деталі цього питання, яка буде професійна доля у цих лікарів, знаходяться на стадії розгляду. Найближчим часом держава закінчить формування реєстру фізичних осіб з вищою медичною освітою, тому я думаю, що електронний контроль за діяльністю лікарів виникне раніше і фахівці Росздоровнагляду все-таки знайдуть механізми повідомити кожного практикуючого фахівця в необхідності участі в процедурі акредитації. Тим більше, що вузівський диплом не гарантує допуск до медичної професії, адопуск поки регламентується сертифікатом спеціаліста.Начіная з 2016 року, таким інструментом стане акредитація фахівця, яка, ще раз повторюся, буде будуватися на безперервному довічне постдипломном освіту.
- Що буде являти собою документ про пройдену акредитації?
- Думаю, цей документ буде мати комбіновану форму, яка буде прив'язана до системи електронного документообігу. Отже, будуть відображені якісь допуски в Інтернеті на веб-сайті МОЗ і, відповідно, буде видаватися паперовий додаток, яке підтверджує проходження акредитації.
- Володимир Вікторович, як Ви вважаєте, при переході на нову систему труднощі фінансового та кадрового характеру в принципі неминучі?
- Для фізичних осіб так. Звичайно, для багатьох фахівців перехід на систему акредитації стане справжнім потрясінням. Система передбачає, що кожен лікар, щорічно бере участь в акредитаційному процесі, повинен буде вести постійний діалог з Міністерством охорони здоров'я в своєму особистому кабінеті на спеціальному порталі sovetnmo.ru . Є лікарі, які відстали від сучасних засобів комунікації і не володіють електронними інструментами, в тому числі Інтернетом. Оскільки вимоги будуть пред'являтися до всіх однакові, то відповідальність за освіту своїх співробітників в значній мірі буде розділена з роботодавцем, якому доведеться вкладати фінансові кошти безпосередньо в процес безперервного акредитаційного освіти своїх сотрудніков.В разі якщо його лікарям, які не впораються з проходженням підсумкового п'ятирічного тестування і захисту професійного звіту (портфоліо), буде запропоновано пройти третій етап -сімуляціонний іспит, на базі одного з регіонал ьних центрів. При етомработодателю доведеться платити за відрядження свого співробітника, а в разі, якщо лікар не здасть навички на фантомі, то такий фахівець взагалі може залишитися без допуску до медичної діяльності.
- Давайте більш детально поговоримо про роль Стоматологічної Асоціації Росії в процедурі акредитації стоматологів.
- Перш за все, споживачам медичних послуг буде важлива приналежність лікаря до професійного співтовариства своєї країни. Необхідно розуміти, що з 2016 року Стоматологічна Асоціація Росії стане повноцінним учасником педагогічного процесу. Наприклад, для сертифікаційних циклів наступного року з традиційних 144 годин 36 годин лікар повинен буде набрати на заходах, що проводяться СтАР. Перелік заходів по кожній з семи стоматологічних спеціальностей буде затверджений до кінця цього року Міністерством охорони здоров'я і вивішений на порталі sovetnmo.ru . У свою чергу, Стоматологічна Асоціація Росії по кожній з вузьких спеціальностей повинна буде запропонувати на вибір лікарям не менше 36 годин освітніх кредитів, половина з яких може бути представлена у вигляді інтерактивної форми, наприклад, вебінари і екзаменаційної здачею освоєних електронних модулів. Решта годинник будуть представлені майстер-класами, семінарами, конференціями, симпозіумами, в тому числі і в регіонах. Тому суб'єктам РФ, де немає представництва СтАР, варто задуматися про створення свого громадського об'єднання - члена СтАР. Зазначу, що сьогодні СтАР працює в 68 суб'єктах РФ з 85.І, безсумнівно, важливо брати участь в житті великого стоматологічного співтовариства в якості його повноцінного члена. Наведу приклад: постдипломні програми в США в AmericanDentalAssociation для нечленів асоціації (близько 5%) в два рази дорожче, ніж для членів асоціації. Ми припускаємо, що для лікаря, який буде входити в Стоматологічну Асоціацію Росії, багато постдипломні програми будуть доступні на пільгових умовах або навіть безкоштовно. Для фахівців, які не входять до СтАР, ми будемо пропонувати свої послуги на право брати участь в постдипломном освіту за новим форматом держави на оплатній основі.
- Підбиваючи підсумок, Володимир Вікторович, Ваша особиста думка, чи матиме ця реформа позитивний характер?
- Позитивний результат ми очікуємо по аналогії з Європою, де країни пострадянської формації, такі як Чехія, Угорщина, Польща та інші перейшли повністю на трансатлантичну систему освіти. Безперервність післядипломної освіти дозволяє лікарю дисципліновано протягом усього життя підтримувати свої знання та навички, йдучи в ногу з сучасними досягненнями медіціни.Счітается, що за п'ять років в стоматологічній промисловості змінюється 25% виробів, щодня з'являються нові технології, а щось зникає. Погодьтеся, що один раз в п'ять років навчатися - це занадто рідко для медицини.
Інтерв'ю провела Надія Паруніна,
головний спеціаліст зі зв'язків з громадськістю,
прес-секретар Стоматологічної Асоціації Росії (СтАР)
У чому ж полягає головна відмінність акредитації від сертифікації?
Кого в першу чергу з наступного року торкнеться дане нововведення і яка буде процедура акредитації?
На кого буде покладено загальне керівництво цим процесом?
Ким буде проводитися акредитація і яка буде роль громадських організацій у цій процедурі?
Як відреагували на реформу представники приватної медицини?
На форумах в обговореннях все частіше висловлюється побоювання, що акредитація може спричинити за собою безробіття серед працівників охорони здоров'я, чи існує така загроза?
Що буде являти собою документ про пройдену акредитації?
Володимир Вікторович, як Ви вважаєте, при переході на нову систему труднощі фінансового та кадрового характеру в принципі неминучі?
Підбиваючи підсумок, Володимир Вікторович, Ваша особиста думка, чи матиме ця реформа позитивний характер?