Ірина Лапшина: «Нам кажуть, що рок недостойний симфонічного оркестру - але це музика на століття»

Як раніше повідомляв портал Om1.ru, в минулу суботу, 18 серпня, в Омську відбувся музичний фестиваль під відкритим небом «СімфоРокПарк-2018», останній open-air цього літа, організований Омської філармонією. Про те, як це було феєрично, можна прочитати ось тут.

Про те, як це було феєрично, можна прочитати ось тут

А ми під час «СімфоРокПарка» поспілкувалися з директором Омської філармонії Іриною Борисівною Лапшиной і дізналися, як поєднуються симфонічний оркестр, рок і пледи, чому омичи бояться симфонічного оркестру.

- Ірина Борисівна, вже практично закінчився сезон літніх фестивалів на свіжому повітрі. Які у вас враження? Полюбилися вони особисто вам?


- Ми анітрохи не шкодуємо про те, що почали проводити ці опен-ейри, тому що від «Парку» до «Парку» все цікавіше і цікавіше вибудовується кожен концерт, кожен раз програма абсолютно нова, ми нічого не повторюємо. І у нас вже легко народжуються задуми, формуються ідеї. Ми б тут годинами і днями працювали - у нас стільки ідей, що на повноцінний фестиваль тривалістю кілька днів вистачить.


- Як ви вважаєте, для чого в принципі потрібні подібні музичні фестивалі під відкритим небом - саме від Омської філармонії, з участю симфонічного оркестру?


- Наше головне завдання в тому, щоб щоб люди перестали боятися симфонічного оркестру. Щоб вони не вважали, що класика - це нудно. Дуже багато схильні до подібних стереотипів. І багато в відповідь на питання: «Чому ви не приходите в Концертний зал?» - кажуть, що їх лякає навіть слово «філармонія». Хтось взагалі не може відповісти на питання, що таке філармонія. І я завжди своїм колегам в жартома кажу, що поки люди запитують, що таке філармонія - у нас є робота . А деякі бояться приходити, молоді слухачі, наприклад. Часом молодь каже: «А ми не знаємо, як ходити в філармонію - може, ми не так будемо одягнені, не так будемо вести себе. Може, ми взагалі не зможемо висидіти на концерті ... ». Тому добре, що люди в своїй звичній одязі, яка їм подобається, в абсолютно спокійній обстановці, лежачи на пледах, знайомляться з класичною музикою. Потім багато переглянуть свої погляди. Ми вже бачимо відгук, чуємо відгуки про те, що люди готові прийти в Концертний зал, щоб послухати симфонічний оркестр.


- У чому сіль саме «СімфоРокПарка»? Адже це такий незвичайний формат, на межі культурного бунту!


- «СімфоПарк» - це можливість об'єднати різні вікові групи. Люди більш старшого покоління приходять послухати рок, тому що це наша молодість, ми все свого часу пройшли через рок. А молодь приходить тому, що вони як раз зараз його слухають. У минулому році журналісти задавали питання: «Як же ви будете проводити« РокПарк »і грати рок-музику, коли це абсолютно негідно симфонічного оркестру, їм не пристало виконувати таке?». Я абсолютно з цим не згодна, тому що і в рок-музиці є класика - то, що створюється на століття, то чим люди будуть захоплюватися завжди.


- Здорово, коли у організаторів такий відкритий і вільний підхід до музики.


- Коли я вчилася в консерваторії і якось в перерві грала джаз, мене за це позбавили стипендії. Я вчилася на підвищену стипендію, і мені завкафедрою сказала: «Ще раз почую, що ти граєш джаз, все - вилетиш з консерваторії!». Час таке було. Зараз часи зовсім змінилися.


- Це незвично, що, з одного боку, вам доводиться працювати з івано-франківців, які «бояться» філармонії і таким чином знайомляться з нею, а з іншого - з людьми, які вважають, що виконувати можна тільки класику, тільки у фраках, тільки в концертному залі ...


- Одна жінка після концерту написала нам відгук: «Неподобство !!! Як можна слухати симфонічний оркестр, лежати на ковдрі і щось є при цьому! ». Ми абсолютно свідомо йдемо на це - нехай люди відчувають себе вільно, як на пікніку - з пледами, чаєм, їжею. Музиці, тим більше класичної, це не зашкодить. У неї є таке чудове властивість - якщо вона заходить в душу, в серце, вона вже там залишається. І людина потім тягнеться до цього мистецтва.


- Судячи з усього, це дійсно працює.


У нас по 5-7 тисяч чоловік приходить на фестивалі. Дуже багато потім йдуть в Концертний зал. І вони вже зовсім не бояться, що вони якось не так будуть себе почувати, не зрозуміють, навіщо прийшли і як себе вести - після «СімфоПарков» вони вже наші слухачі.


- Що можете сказати про прийдешньому сезоні?


- Коли я сказала на прес-конференції, що ми на наступний рік будемо один «Парк» проводити - нас атакували листами, дзвінками. Омичи кажуть: «Тільки спробуйте провести всього один парк!». «СімфоПаркі» - це вже бренди. Ми, природно, будемо проводити їх, робити щось нове, не повторюватися. «Парки» залишаться. Можливо, ми будемо їх якось концептуально змінювати, можливо, більш стислу за часом програму робити, а може бути, і так залишимо - творчі люди ж не знають заздалегідь, які цікаві ідеї їм в голову можуть прийти!


- Раз вже ми сьогодні слухаємо «симфонічний рок», розкажіть, будь ласка, які у вас відносини з рок-музикою?


- Мені подобається. Як я вже говорила, ми всі пройшли через рок-музику. Мені подобаються ритми, подобається те, що ця музика народжує внутрішню енергетику, в ній є пульс, ритм, але в той же час є і гармонія. І найяскравіші представники цього напрямку - це дуже особливі особистості. Сьогодні Денис Шаповалов буде грати «Варіації на тему рококо». Він абсолютно академічний, серйозний музикант, учень великого Мстислава Ростроповича. Але сьогодні ввечері він хоче піти від цього пафосу, від цієї строгості - як і наш оркестр. Ми показуємо інші грані і розкриваємо можливості наших музикантів. Рок-музика, в якій дуже сильна ритмічна сторона, створює драйв, який академічним музикантам цікаво виконувати. І я дуже рада, що наші артисти не говорять, що будуть грати тільки академічну програму, що вони йдуть на це. Вони сьогодні і одягнені будуть не академічно! Симфонічний оркестр - це зовсім не нудно.


- Як ви вважаєте, що дає музиці симфонічна обробка? Мова не тільки про рок-музиці, а й про інші напрямки.


- Симфонічна обробка додає такого «м'яса», як кажуть, будь-якої музики, додає фундаментальності, обсягу звучання. Коли ми робили «СімфоОборону», перекладали 7 пісень Єгора Лєтова для симфонічного оркестру, шанувальникам було цікаво, дізнався б сам Лєтов свої твори в такому незвичайному звучанні. Я думаю, що така кількість інструментів у виконанні надає особливої ​​барвистість, музиканти часто говорять «м'ясо» - тобто фактурність. Крім того, виконання симфонічним оркестром - це високопрофесійне виконання. Рок-музиканти - це найчастіше ті, у кого чудові природні здібності, але деколи взагалі немає музичної освіти. А тут виконання професіоналів, вони точні в ритмі, інтонаціях, у всіх штрихах. Тому рок-музика тільки виграє від симфонічного виконання.


- А якщо навпаки: класична музика в рок-обробці. Вам подобається?


- Це теж дуже здорово. Сьогодні на дворі XXI століття, ми абсолютно інші люди, ніж ті, хто жив в ті часи, коли ця музика створювалася. І сучасність звучання, ця аранжування, перекладання - це знову нова грань. І це не те щоб легкий шлях до серця слухача, але можливість цю музику показати в новому форматі. Ознайомити людей з нею. Тому що, будемо чесні, класику часом важко починати слухати і сприймати, не всі це можуть. Великий Шостакович говорив, що музику зрозуміти відразу неможливо, до неї треба спочатку звикнути. Зрозуміти і почути відразу, припустимо, симфонію, дано далеко не всім. Це дуже непростий процес. Але особливість музики така, що якщо ти починаєш її слухати, то вже відмовитися не можеш. Все - ти вже потрапив під вплив цього мистецтва.

Які у вас враження?
Полюбилися вони особисто вам?
Як ви вважаєте, для чого в принципі потрібні подібні музичні фестивалі під відкритим небом - саме від Омської філармонії, з участю симфонічного оркестру?
І багато в відповідь на питання: «Чому ви не приходите в Концертний зал?
У чому сіль саме «СімфоРокПарка»?
У минулому році журналісти задавали питання: «Як же ви будете проводити« РокПарк »і грати рок-музику, коли це абсолютно негідно симфонічного оркестру, їм не пристало виконувати таке?
Що можете сказати про прийдешньому сезоні?
Раз вже ми сьогодні слухаємо «симфонічний рок», розкажіть, будь ласка, які у вас відносини з рок-музикою?
Як ви вважаєте, що дає музиці симфонічна обробка?
Вам подобається?