Інститут лінгвістики і міжкультурної комунікації ІРНІТУ успішно завершив першу частину проекту «А нглійскій мову. Наукова комунікація »для викладачів. Слухачі курсів підвищили рівень володіння англійською мовою і навчилися розробляти освітні програми для зарубіжної аудиторії.
Куратором проекту є директор інституту Ольга Дементьєва. За її словами, періодично для викладачів ІРНІТУ організовували лінгвістичні курси, націлені на вдосконалення знання іноземних мов. Однак в 2017-2018 навчальному році з ініціативи ректора Михайла Корнякова вперше запустили проект, покликаний допомогти співробітникам вузу розробити освітні програми, які зацікавлять потенційних іноземних абітурієнтам і можуть бути корисні практикуючим закордонним фахівцям.
Як повідомила Ольга Дементьєва, інтерес до курсів англійської мови виявило близько 200 чоловік. Однак на відбірне тестування зважилися 70 співробітників ІРНІТУ. За підсумками випробувань відібрали 20 учасників і розподілили їх у спеціальні групи. Заняття проходили по два-три рази на тиждень - з кінця жовтня в групах для початківців і з січня для більш «просунутих» слухачів.
«Підкреслю, що головна мета нашого проекту - не просто створити концепції програм і навчальних курсів, а наповнити їх якісним контентом на англійській мові. Учасники не тільки вчилися будувати граматичні конструкції, тренували лексику, навички сприйняття усного мовлення на слух, вивчали інженерну термінологію, але і знайомилися з особливостями наукового дискурсу в англомовних країнах. По завершенні курсів відбулися усні презентації розробок англійською мовою, - повідомила Ольга Дементьєва.
Про ефективність курсів розповів завідувач науково-дослідною лабораторією «Технології високопродуктивної механічної обробки, формоутворення і зміцнення деталей машин» Андрій Савілов. Разом зі співробітниками лабораторії Дмитром Пайкин і Анре Ніколаєвим він займався в групі під керівництвом доцента Лади Шадаева.
Нагадаємо, що Андрій Савілов керує магістерською програмою «Механообробне деталей на високопродуктивному обладнанні» в Інституті авіамашіностроенія і транспорту. Програму розробили на замовлення Іркутського авіаційного заводу - філії ПАТ «Корпорація« Іркут ». Першими випускниками програми в минулому році стали 17 студентів Іркутського «політеху». За підсумками курсів англійської мови він захистив презентацію зі створення відеолекцій, адаптованих саме до цієї програми.
Андрій Савілов розповів, що йому і його колегам вдалося сформувати загальну концепцію дистанційного курсу. Він буде адресований іноземним абітурієнтам, студентам і чинним фахівцям в області авіамашіностроенія:
«В ході онлайн-навчання слухачі отримають унікальні знання в області високоточної механічної обробки деталей. Вони дізнаються про основні проблеми, пов'язаних з цим напрямком. Ми не можемо стверджувати, що навчальний курс буде затребуваний у «гігантів» авіаційної галузі, таких як «Airbus» і «Boeing», але він цілком може зацікавити великих авіабудівників з Індії і Кітая.Нам чекає велика робота з доопрацювання концепції, записи і монтажу відео. Вийти на міжнародний ринок освітніх послуг ми зможемо саме завдяки курсам англійської мови. Це дуже цінний проект, в якому задіяні справжні майстри своєї справи, які використовують комплексний підхід. Разом з викладачем Ладою Інокентіївна Шадаева, раніше стажувався в Новій Зеландії, ми занурилися в усну мовне середовище і навчилися складати грамотні і зрозумілі широкій аудиторії тексти ». Одним із слухачів курсів англійської мови став доцент Андрій Труфанов - куратор англомовних російсько-корейських освітніх проектів для студентів, які вивчають IT-технології, будівництво, енергетику і авіамашіностроеніе.
Андрій Труфанов спільно з випускником аспірантури ІРНІТУ Миколою Кінаш і колегою з США Олексієм Тихомирова м займається розробкою онлайн-курсу «Мережева наука. Комплексні мережі. Мережеві структури та додатки ». Цільова аудиторія проекту - представники Південно-Східної Азії і держав з «високим рейтингом недієздатності» (Failed States Index). Так називають країни, що знаходяться у вкрай важкій економічній і політичній ситуації, наприклад Афганістан, Пакистан і Ємен. За словами доцента ІРНІТУ, саме молоді з цих регіонів Азії найскладніше приїхати на стажування за кордон.
«Наш головний« козир »буде полягати в знайомстві споживача з інженерними мережевими додатками. Контент орієнтований на машинобудівників, геологів, гідрогеологів і фахівців з інформаційних технологій. Створюваний курс унікальний тим, те, що будь-який інженерний процес в ньому розглядатимуть як мережу. Наприклад, в одному з розділів програми ми розповімо про аналіз і розпізнаванні мови на аудіозаписи. Завдяки таким лекцій можна буде дізнатися, як перевести частотно-амплитудную звукозапис в мережеву структуру (осциллограмму). Аналізуючи і порівнюючи її з іншою мережею, можна встановити авторство диктора. Вважаю, що подібна тематика зацікавить фахівців в області інформаційної безпеки », - ділиться планами Андрій Труфанов Для того щоб популяризувати проект, він підтримує контакти із зарубіжними колегами. Наприклад, допомогти поширити програму в навчальних закладах Ємену готовий колишній аспірант ІРНІТУ Абдул Ахмад Алі Наджи. Частину своєї дослідницької діяльності він присвятив використанню теорії комплексних мереж в дистанційній освіті.
Як додала Ольга Дементьєва, до кінця червня поточного року викладачам ІРНІТУ належить удосконалювати концепції своїх розробок, ділитися лінгвістичними знаннями з колегами на кафедрах. Вона також підкреслила, що дуже важливо, щоб слухачі регулярно практикувалися в усному мовленні, а в ідеалі - спілкувалися з носіями мови.
Ольга Балабанова