Іржі Давид (Фото: Мирослав Крупічка, Чеське радіо - Радіо Прага) Нагадаю, що в павільйоні Чехії та Словаччини на Венеціанській бієнале експонувався проект «Апофеоз» Іржі Давида. Чи була концепція московської персональної виставки, яка не є ретроспективної, підготовлена вами заздалегідь і замислювалася також в контексті ситуації російсько-українського конфлікту?
Іржі Давид: - Ні. Ідея проведення виставки народилася два роки тому, ще до початку цього конфлікту. За мною приїхав директор Московського музею сучасного мистецтва Василь Церетелі з дамою, яка очолювала в той час Чеський центр в Москві, з тим, що хотів би відвідати мою майстерню на Збраславі. Ми туди з'їздили, і роботи йому дуже сподобалися. Церетелі сказав мені, що хотів би зробити виставку в Музеї сучасного мистецтва.
Один з експонатів виставки Іржі Давида «Приквел»: Фото Іржі Давид Підготувати виставку Іржі Давида допоміг Мартін Дістав. Яке його враження про життя, включаючи культурний її аспект, російського суспільства?
- Життя російського суспільства, включаючи культурну, проходить не те що б зовсім в відриві від загальної атмосфери проведеної політики, але за своїми законами. Хтось ототожнює себе з урядовою політикою, хтось ні, багато з них перебувають десь посередині між цими полюсами або не хочуть висловлювати свою думку. Культурне життя, проте, йде своєю чергою і знаходиться на дуже високому рівні. Я сам бачив, як багато людей відвідує виставки та галереї, і російський художник Павло Пеппрштейн, син Віктора Пивоварова (російський художник, який живе в Празі - прим.ред.) - до речі, в той же самий час в одному значному музеї проходить і виставка Пепперштейна, сказав мені, що образотворче мистецтво в Москві зараз дуже цінується, і відвідування виставок відноситься до хорошого тону.
Мартін Дістав (Фото: Мирослав Крупічка, Чеське радіо - Радіо Прага) Іржі Давид з самого початку російсько-українського конфлікту і проблем з Кримом побоювався того, чи вдасться організувати виставку його робіт у Москві і не перешкодять здійсненню планів політичні аргументи.
- Але експозиція робіт Давида зовсім не зачіпає ці сфери. І, думаю, що заборонити виставку було б, напевно, нечесно. Це можна порівняти з ситуацією, коли в 1970-80 роки хтось із-за кордону заявляв, що не поїде до Чехословаччини лише з тієї причини, що там правлять комуністи. Але ж ми тут теж нормально жили і були раді контактам з навколишнім світом, нагадує Мартін Дістав.
На виставці здебільшого представлені картини - в оточенні фотографій, інсталяцій і об'єктів. Художник, який стосується «больові точки» соціокультурної естетики, політичної та гендерної проблематики, експериментує з різними медіа. Серед артефактів серії останніх років «Дане мені час», «Наш сад», «Інструкції», ассамбляж «Революція», «Дві ночі в квартирі Андрія Сахарова в Москві» - ця робота створена в 2006 році, і багато іншого.
- Є на виставці і дуже великоформатні роботи, три метра на чотири. Так як це було складно перевозити, я звернув полотна і повісив їх прямо на стіни галереї. Представлений зріз моєї творчості з середини 1990-х років до наших днів.
Чи було щось вами створено спеціально для московської виставки?
- Виникла одна інсталяція, яка була створена прямо в Музеї сучасного мистецтва. Я попросив, щоб мені принесли стару московську лікарняне ліжко, прикрив її зеленої лікарняному простирадлом і помістив на неї чорний квадрат, якесь нагадування про Малевича, на ньому напис «MAD». У перекладі з англійської це означає «сумасшедствию» або «безумство». Скорочення MAD використовувалося під час холодної війни, коли наддержави загрожували один одному взаємно-гарантованим знищенням в результаті застосування ядерної зброї. Це входило в арсенал стратегічної концепції, використовуваної в той період. І у мене зараз таке враження, що ми в якійсь мірі повертаємося в часи холодної війни, з тією лише різницею, що вона проявляється вже в іншій формі, каже Іржі Давид.
Виставка, з автором якої ми продовжимо розмову на наступному тижні, триватиме в Москві до 6 грудня.
Чи була концепція московської персональної виставки, яка не є ретроспективної, підготовлена вами заздалегідь і замислювалася також в контексті ситуації російсько-українського конфлікту?Яке його враження про життя, включаючи культурний її аспект, російського суспільства?
Чи було щось вами створено спеціально для московської виставки?