Історія бренду: «ВКонтакте» від Дурова до наших днів

Вчора, 21 квітня, на медіаринку відбулася епохальна подія: засновник «ВКонтакте» Павло Дуров, який очолював соцмережа більше 7 років, остаточно пішов з компанії. Sostav.ru пропонує згадати, з чого починалася соцмережа і як створювався її бренд.

побачити історичне повідомлення Павла Дурова на форумі СПбДУ варто хоча б тому, що за вісім років «закрите додаток» до студентського порталу перетворилося в символ російських соціальних медіа. Саме харизматичний творець «ВКонтакте» змусив говорити про новий проект, багато в чому завдяки своїм зухвалим заявам. Він не приховував, що шукав форму для студентського сайту і познайомився з американською розробкою - Facebook. Модель «соціальна мережа», де в профілях використовуються тільки реальні імена і фотографії, припала до смаку Дурову.

Основою «ВКонтакте» стала база даних по вузах, факультетах і кафедрах Росії. Однак команда відразу зрозуміла, що орієнтуватися тільки на студентську аудиторію було б помилкою. «Для мене вже тоді важливим було збереження зв'язків з колишніми однокурсниками, адже я саме закінчував університет», - говорив Дуров. Завдяки цьому ресурс отримав універсальне назву «ВКонтакте», а не «студент.ру» або Studlist.

Восени 2006 року проект знаходився на стадії тестування. Перші функції з'явилися 10 жовтня, став Днем народження «ВКонтакте». У листопаді була запущена відкрита реєстрація, а вже в січні 2007 Vkontakte.ru увійшов в число 50 найбільш швидкозростаючих сайтів Інтернету. Планку в мільйон зареєстрованих користувачів сайт подолав в липні 2007-го, в листопаді ресурс привернув трьохмільйонну аудиторію. На початку 2008 року обігнав усіх конкурентів і з тих пір залишається лідером Рунета в сегменті соцмереж.

На відміну від іншого вистрілив проекту - «Однокласників» - «ВКонтакте» не ставив на чільне місце монетизацію. Реклама не була основною метою існування сайту. Поступово вводилася внутрішня валюта для підвищення рейтингу і покупки подарунків, з'являлися додатки, реклама.

Зараз соцмережа має власну рекламну біржу і сотні сторонніх сервісів, але за багатьма параметрами «ВКонтакте» далеко до конкурентів. Наприклад, кількість рекламних оголошень в лівій колонці досі обмежена двома, а реклама в стрічці представлена ​​блоком з рекомендованими іграми, тоді як Facebook не соромлячись займає всю праву частину екрану і вбудовує відеоролики з автозапуском.

Ще один безперечний плюс «ВКонтакте» для маркетологів - відсутність edge rank, через якого Facebook звинувачують у вимаганні грошей за просування записів.

Останнім часом команда «ВКонтакте» сама задає тренди в social media - удосконалює пошук, додає і розвиває «фічі» на кшталт системи хештегов. У 2011 році Дуров став співзасновником фонду Start Fellows, який видає гранти перспективним інтернет-проектам. Соцмережа регулярно проводила конкурси серед молодих програмістів і заохочувала їх призами і роботою.

Одночасно ресурс звинувачували в копіюванні західних форматів, піратство, недостатньою монетизації. У відповідь Дуров показував середній палець, передавав привіт акціонерам і інвестував в покупку нового обладнання і безпрецедентні премії співробітникам.

Зусилля не були марними - згідно дослідженню Mail.Ru Group, найзначнішою місячної аудиторією серед соцмереж Росії мають «ВКонтакте» і «Однокласники», які відвідують понад 52 і 42 млн користувачів відповідно. У Facebook цей показник удвічі менший - 25,4 млн. Такий компанію і залишив Дуров - з 21 квітня він не є генеральним директором соцмережі.

Читати також

Тема тижня: ВКонтакте попрощалася з Дурова

UPD: Дуров запустить аналог VK за кордоном