Гарна пісня запросто може почати жити своїм життям, непідвладною волі автора. Вона обростає легендами, трактується на всі лади, а часом стає гімном який-небудь групи однодумців або цілого покоління. Цікаво, що автор, навіть якщо він не радий тому, що відбувається, нічого вже змінити не може, скільки б не намагався пояснити, який сенс він вкладав у слова або за яких обставин написав композицію.
Так склалася історія пісні «Змін» ( «Хочу змін!») Рок-групи «Кіно». Виктор Цой склав її в січні 1985 року і вперше виконав на четвертому фестивалі Ленінградського рок-клубу.
Там її почув режисер Сергій Соловйов, якому потрібен був музикант для виступу в заключній сцені фільму «Асса». Він відправився за сцену, запросив Цой зіграти в картині і попросив його не виконувати «Змін» до прем'єри. Віктор без вагань погодився, і група «Кіно» дійсно не грала її до виходу фільму на екран.
Далі почалася перебудова, в країні відбулися круті зміни, все різко осміліли і кинулися критикувати владу. А фраза «Ми хочемо змін» з пісні, яку весь Радянський Союз почув в «Асі», набула особливого значення, що стало несподіванкою для Цоя.
Він завжди підкреслював, що не вважає цю композицію «піснею протесту», а себе - борцем за зміни. Її присутність в «Асі» для нього теж було незрозуміло, і це підтверджує, що Віктор вкладав в текст зовсім не той зміст, який народ прагне в ньому знайти.
Георгій Гур'янов стверджував, що «вона ніякого політичного сенсу не мала, а тільки філософський». У книзі «Тимур. "Брехати тільки правду!" »Катерини Андрєєвої наводяться його слова про те, що в« Змін »говориться« про занепокоєння, незадоволення », а далі вже слухачам належить« додумати пісню по-своєму ».
Люди, які на мітингах співають цю пісню, викликають у музикантів жарти і сміх. Не більше. «Змін» писалася не для натовпу. Чи не для стада. Займенник «наші», що використовується в тексті, відноситься до дуже вузького кола людей. Найближчих, з якими, можливо, ти сидиш поруч на кухні щовечора.
Георгій Каспарян
В одному з інтерв'ю Віктор Цой висловив надію, що коли-небудь люди розберуться з істинним значенням пісні, і «все стане на свої місця». Але все сталося якраз навпаки. «Змін», як і раніше, продовжують використовувати політичні партії, громадські організації, народні рухи і учасники акцій протесту. Розповідати про них немає сенсу, та й нецікаво.
«Змін» увійшла в альбом «Останній герой», випущений в 1989 році. Журнал "Time Out" включив її в список «100 пісень, що змінили наше життя», а в рейтингу ста кращих пісень російського року в двадцятому столітті, який склали слухачі «Нашого радіо», вона займає 28-е місце.
Для проекту «Кінопроби» пісню виконала група «МультFільми». Кавер-версії «Змін» записували багато «Звірі», «Інспектор» і навіть Надія Кадишева.
Цікаві факти
- Кажуть, що члени групи «Кіно» недолюблювали пісню і між собою називали її «пельменем».
- Не виключено, що Віктор Цой написав музику до пісні під враженням від композиції "Barbarism Begins at Home" групи The Smiths.