Історія розвитку фізичної культури і спорту в університеті

Історія становлення і розвитку фізичної культури і спорту в Мурманськом державному педагогічному університеті розпочалася з 13 листопада 1939 року, разом з народженням Мурманського вчительського інституту (моуї), який забезпечував прискорену підготовку вчителів для середньої ланки 7-річної школи.

Процес становлення і розвитку фізичної культури і спорту у вузі був перерваний Великою Вітчизняною війною. Лише в 1944 році моуї відновив свою роботу.

У повоєнні роки можливості вузу були вельми обмежені, у інституту не було навіть свого спортивного залу, студенти займалися на вулиці. Проте, інститут розвивався, з'явилися перші кафедри і в їх числі кафедра військово-фізичної підготовки, начальником якої став Г.С. Стасюкевіч.

Крім вчителів історії, російської мови та літератури, фізики та математики, відразу після війни інститут став готувати і вчителів фізичної культури.

Дуже насиченою була спортивна життя студентів і не дивно, що незабаром учительський інститут став авторитетним і улюбленим навчальним закладом молоді Кольського Заполяр'я.

Значний внесок у розвиток фізичної культури і спорту в післявоєнні роки вніс Леонід Андрійович Тарасов, випускник Ленінградського інституту фізичної культури ім. П.Ф. Лесгафта (1931), лікувального факультету Другого Ленінградського медичного інституту (1940), учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений бойовими нагородами, іменним годинником Військової Ради 14 окремої Армії.

В інституті він пропрацював з 1945 по 1973 рік спочатку старшим викладачем, потім доцентом, з 1946 року - начальником кафедри.

У 1959 році він успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. Сфера його наукових інтересів - фізичний розвиток і охорона здоров'я школярів. Автор понад 100 наукових робіт.

Тарасов Л
Тарасов Л.А. зі студентами-спортсменами (1965 рік)

7 лютого 1956 року Мурманський учительський інститут рішенням Ради Міністрів Української РСР був реорганізований в Мурманський державний педагогічний інститут.

У 1960 році кафедра була ліквідована і утворені дві секції при кафедрі педагогіки історико-філологічного факультету, які іменувалися курсами. Начальником курсу медичної підготовки і цивільної оборони був призначений все той же, Тарасов Л.А.

Леонід Андрійович проводив велику громадську роботу, будучи інспектором-консультантом і членом президії секції лікарів-гігієністів облздороввідділу, головою президії секції охорони здоров'я дітей Педагогічного товариства РРФСР. За його ініціативи, на базі СШ №4 міста Мурманська, був створений перший санітарний пост. Нагороджений грамотою ВЦСПС «Кращому інструкторові фізичної культури».

Адольф Іванович Лісін
Адольф Іванович Лісін

У 1963 році в МГПИ була утворена кафедра фізичного виховання, завідувачем якої став Адольф Іванович Лісін.

Адольф Іванович народився 15 січня 1930 року в місті Ярославлі. Після закінчення в 1955 році факультету фізичного виховання Ленінградського державного педагогічного інституту ім. А.І. Герцена працював учителем фізичної культури в школі селища Нива-3 Мурманської області.

У МГПИ, з 1960 по 1988 роки пройшов шлях від асистента до завідувача кафедри фізичної виховання.

Наукові інтереси Адольфа Івановича пов'язані з теорією та методикою викладання спортивних ігор.

Спортивні команди під його керівництвом неодноразово ставали чемпіонами та призерами міських та обласних змагань.

Лісін А.І. брав активну участь у громадському житті, був командиром ДНД інституту, виконував обов'язки заступника голови комісії навчальних закладів Мурманської області при ДСТ «Спартак», членом обласної колегії суддів по волейболу. За свою педагогічну діяльність нагороджений знаком «Відмінник народної освіти».

Володимир Іванович Мазуревіч
Володимир Іванович Мазуревіч

З 1975 по 1988 рік кафедрою фізичного виховання керував кандидат педагогічних наук, професор Володимир Іванович Мазуревіч.

Володимир Іванович народився 8 серпня 1926 року в місті Могильові. Після закінчення восьмирічної школи в 1941 році, був прийнятий в авіаційне училище, але навчання було перерване війною.

Після звільнення Білорусії від німецько-фашистських загарбників з 1944 по 1952 роки служив в армії. За час служби мав понад 40 подяк. Нагороджений орденом Вітчизняної війни I ступеня, медалями «За оборону Радянського Заполяр'я», «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.», «30 років Радянської Армії і Флоту», нагрудними знаками «за відмінну бойову і політичну підготовку.

З 1952 по 1958 роки - викладач військово-фізичної підготовки в СШ №1 м Кандалакші.

Роботу в школі поєднував з навчанням у вечірній школі робітничої молоді, після закінчення якої заочно вступив до Ленінградського державного педагогічного інституту ім. Герцена на факультет фізичного виховання, який закінчив в 1958 році.

З 1961 року, працюючи в Мурманськом державному педагогічному інституті асистентом, старшим викладачем, доцентом, завідувачем кафедри фізичного виховання, професором, В.І. Мазуревіч проводив в інституті теоретичні та практичні заняття з фізичного виховання, організації та утримання фізичного виховання в піонерському таборі. Його лекції завжди відрізнялися професійно-педагогічною спрямованістю, науковістю, доступністю викладу.

Володимир Іванович вів велику науково-методичну і дослідницьку роботу. Щорічно виступав з доповідями на міжнародних симпозіумах, всесоюзних, республіканських, обласних науково-практичних конференціях.

Захистив кандидатську дисертацію на тему «Педагогічні та медико-біологічні основи фізичного вдосконалення студентської молоді Крайньої Півночі».

Його творчий доробок складає близько 150 наукових робіт, в тому числі монографії «Фізична культура і здоров'я сіверян», «Витоки здоров'я школярів на Крайній Півночі», нариси «Питання адаптації людини на Крайній Півночі», «Людина на Крайній Півночі».

Приділяв велику увагу підготовці студентів до здачі нормативів фізкультурного комплексу ГТО і роботі з професійної орієнтації студентів. Успішно вів тренерську роботу. Підготовлені ним збірні команди інституту не раз займали призові місця на міських та обласних змаганнях з лижних гонок.

Професор В.І. Мазуревіч проводив велику виховну роботу зі студентами, активно брав участь у громадському житті інституту, міста, області. Протягом ряду років був науковим керівником секції фізичного виховання і здоров'я підростаючого покоління при Мурманськом відділенні педогогіческого суспільства Росії, головою секції медичної географії Мурманського відділу СФ ГО Росії, членом науково-координаційної Ради ГО Росії, суддею Всесоюзної категорії з лижних гонок, учасником багатьох Свят Півночі , головою Ради ветеранів МГПИ.

За значний внесок у розвиток наукових досліджень з медичної географії в 1984 році був нагороджений Президією ГО СРСР пам'ятною медаллю академіка О.М. Павловського.

Георгій Семенович Рябченко
Георгій Семенович Рябченко

У 1988 році кафедру фізичного виховання очолив кандидат педагогічних наук, доцент Георгій Семенович Рябченко.

Георгій Семенович народився в 1948 році. У 1976 закінчив Миколаївський педагогічний інститут ім. В.Г. Бєлінського. В МДПУ працював з 1988 по 2006 роки.

Сфера наукових інтересів - здоров'язберігаючих технологій в умовах Крайньої Півночі. Автор понад 100 наукових робіт.

Його зусилля були спрямовані на підбір кваліфікованих педагогічних кадрів, формування викладацького складу, визначення перспективних напрямків науково-дослідної роботи. При ньому на кафедру прийшли працювати молоді перспективні викладачі: Е.Н. Арсеньєв, М. Гришаев, Є.І. Дегтярьова, О.Г. Київська, С.А. Чайників, С.В. Клюєва, А.Ф. Щербина, Е.А. Котова та інші.

За його безпосередньої участі були відкриті: друга спеціальність на факультеті ПіМНО «Учитель фізичної культури, учитель початкових класів», спеціальність 033100 «Фізична культура», спеціальність 050720 «Фізична культура» з додатковою спеціалізацією «Спортивно-оздоровчий туризм».

У період глобальних реформ і перетворень, фізична культура і здоровий спосіб життя стають найважливішими компонентами зміцнення і збереження здоров'я, підвищення, творчої активності студентів і викладачів МДПУ.

Масове захоплення молоді фізичною культурою і спортом, велика потреба у вчителях, тренерів-викладачів і методистах з фізичної культури в загальноосвітніх установах, спортивних організаціях та виробничих колективах Кольського Півночі зумовили необхідність підготовки фахівців в галузі фізичного виховання і спорту.

У 2003 році відбулося перетворення кафедри фізичного виховання, яка розділилася на дві кафедри: кафедру фізичного виховання (ФВ) і кафедру теорії та методики фізичного виховання і спорту (ТіМФВіС), якою керував з 2003 по 2006 рік Рябченко Г.С.

Сергій Олександрович Чайников
Сергій Олександрович Чайников

З 2006 року по 2011 рік кафедру очолював к.п.н., доцент Сергій Олександрович Чайников.

Сергій Олександрович народився 19 серпня 1961 року в Мурманську. Після закінчення факультету педагогіки і методики початкових класів МГПИ в 1982 році працював учителем фізичної культури в середній школі №4 м Мурманська, потім служив в лавах збройних сил СРСР. З 1984 по 1988 роки - тренер-викладач з волейболу ДЮСШ №2 м Мурманська.

З 1988 року працював асистентом, старшим викладачем на кафедрі фізичного виховання в МГПИ. У 1994 році заочно закінчив Санкт-Петербурзький інститут фізкультури і спорту ім. П.Ф. Лесгафта, отримавши кваліфікацію «тренер зі спортивних ігор». Спортивна спеціалізація - волейбол.

У 2004 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за темою «Формування ціннісного ставлення до здорового способу життя педагогів вищої школи в умовах Кольського Півночі». Область професійних інтересів: теорія і методика фізичного виховання і спорту, волейбол, настільний теніс, бадмінтон. Автор понад 30 наукових та науково-методичних праць.

Як гравець і тренер неодноразово ставав чемпіоном і призером обласних і міських змагань з волейболу та бадмінтону. Першим в МДПУ став пропагувати бадмінтон як ефективний засіб фізичного виховання студентів.

За успіхи в педагогічній, спортивної і суспільної діяльності нагороджений почесним знаком «Відмінник фізичної культури і спорту РФ».

Велику роботу по забезпеченню навчально-виховного процесу на випускає кафедрі ТіМФВіС проводив професорсько-викладацький склад, забезпечуючи навчальний процес по 29 навчальних дисциплін: д.б.н., професор Щербина Ф.А., к.п.н., доценти Київська Про В. Г.., Аляб'єва Н.В., Страхов В.В., старші викладачі Архипов І.Г., Сунагатова Л.В., Чунін А.І., Авсеенко Н.В., Клюєва С.В., асистенти Кирилова А.В., Шаверіна Е.Н., а також фахівці з навчально-виховної роботи Хананієвого Е.А. і Пархоменко Н.В.

Багато випускників кафедри працюють викладачами в середніх і вищих навчальних закладах Мурманська і Мурманської області, тренерами в ДЮСШ та СДЮШОР, а також фахівцями в структурних підрозділах комітету освіти, в державних органах управління.

З ініціативи викладачів кафедри фізичного виховання в 2001 році був створений спортивний клуб ім. професора В.І. Мазуревіча, головою якого був обраний старший викладач кафедри Сурядов В.А.

Ольга Геннадіївна Київська
Ольга Геннадіївна Київська

Значний внесок у розвиток фізичної культури і спорту в Мурманськом державному педагогічному університеті внесла Ольга Геннадіївна Київська, яка керувала кафедрою фізичного виховання з 2003 по 2011 рік.

Ольга Геннадіївна народилася в місті Кірово-Чепецке Кіровської області.

У 1984 році закінчила спортивний факультет Смоленського державного інституту фізичної культури і спорту.

З 1993 року, працюючи у вузі, пройшла шлях від асистента до завідувача кафедри.

У 2001 році, закінчивши навчання в аспірантурі Санкт-Петербурзької державної академії фізичної культури і спорту ім. П.Ф. Лесгафта, захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 13.00.04 - Теорія і методика фізичного виховання, спортивного тренування, оздоровчої та адаптивної фізичної культури.

Київська О.Г. є провідним фахівцем в області нетрадиційної масової фізичної культури. Сфера наукових інтересів - особливості тренувального процесу з фітнес-аеробіки зі студентами в умовах Кольського Заполяр'я. Автор понад 30 наукових робіт.

Створена нею спортивна команда з фітнес-аеробіки « Аероденс »Займає провідні позиції на російському і міжнародному рівні, будучи однією з найсильніших команд країни, найбільш титулованою командою Мурманської області серед командних видів. За ці роки змінилося п'ять складів спортсменів, на рахунку у яких понад 100 медалей різного ґатунку.

З 2002 року спортсменки команди є неодноразовими переможцями Чемпіонатів Північно-західного федерального округу, переможцями і призерами Чемпіонатів та Кубків Росії, фіналістами і призерами Чемпіонатів Європи та світу з фітнес-аеробіки. Двічі ставали чемпіонами Росії - в 2005 і 2010 роках. Найвищий світової результат - срібні призери чемпіонату Європи 2006 року, бронзові призери чемпіонату світу 2007 року (Сербія). На рахунку у команди 10 Чемпіонатів і Кубків Росії (2002-2010 рр.), Два Чемпіонати Європи (2005, 2006 рр.), Шість Чемпіонатів Світу (2005-2010 рр.).

За успішну педагогічну і науково-методичну діяльність, за високі досягнення в спорті Ольга Геннадіївна Київська нагороджена урядовою нагородою, отримавши звання «Заслужений працівник фізичної культури РФ», а також медаллю «За спортивну доблесть», знаком «Відмінник фізичної культури і спорту», ​​відзначена листами подяки губернатора Мурманської області і мера м Мурманська, президента Федерації фітнес-аеробіки Росії (м.Москва).

Організаційно обидві кафедри з 2006 по 2010 роки входили до складу факультету фізичної культури та безпеки життєдіяльності, який успішно очолювала Київська Ольга Геннадіївна. З 01 вересня 2010 року, в зв'язку з реорганізацією вузу, а саме перейменована кафедра фізичного виховання в кафедру фізичної культури і здоров'язберігаючих технологій та кафедра теорії і методики фізичного виховання і спорту увійшли до складу факультету природознавства, фізичної культури і безпеки життєдіяльності Мурманського державного гуманітарного університету ( МДГУ).

У зв'язку з триваючою реорганізацією Мурманського державного гуманітарного університету, а саме об'єднанням кафедр фізичної культури і здоров'язберігаючих технологій та теорії методики фізичного виховання і спорту з 01.09.2011 р утворена кафедра фізичної культури і спорту (ФКіС) (наказ №100-о, від 14.03 .2011 р), яку продовжує очолювати Київська Ольга Геннадіївна.

Ерохова Наталія Валеріївна
Ерохова Наталія Валеріївна

1 вересня 2012 року, в зв'язку з об'єднанням кафедри фізичної культури і спорту та кафедри безпеки життєдіяльності, кафедра перетворена в кафедру фізичної культури, спорту і безпеки життєдіяльності (ФКСіБЖД). З 1 лютого 2013 року кафедрою ФКСіБЖД керує кандидат педагогічних наук Ерохова Наталія Валеріївна.

Наталія Валеріївна в 1997 році закінчила Санкт-Петербурзьку Академію фізичної культури ім. П.Ф. Лесгафта за фахом Фізична культура.

З 1 вересня 2001 року працює в Мурманськом державному гуманітарному університеті.

У 2011 році Наталія Валеріївна захистила кандидатську дисертацію в Московському державному гуманітарному університеті ім. М.А. Шолохова.

Кафедра ФКСіБЖД реалізує професійні освітні програми відповідно до ГОСВПО і ФГОСВПО і затвердженими навчальними планами за очною та заочною формами навчання, здійснюючи підготовку педагогів:

  • з фізичної культури за спеціальністю 050720.65 «Фізична культура» зі спеціалізацією «Спортивно-оздоровчий туризм»
  • з фізичної культури за спеціальністю 050100.62 Педагогічна освіта Фізична культура, додаткову освіту (фізкультурно-оздоровча, спортивна та туристично-рекреаційна діяльність)
  • з безпеки життєдіяльності за фахом 050104.65 Безпека життєдіяльності зі спеціалізацією «Інформаційна безпека»

Також кафедра забезпечує навчальний процес з фізичної культури і спорту зі студентами I-IV курсів очної та заочної форм навчання факультетів ЕФКіБЖД, ФЖіМКК, ФМОІП, ХОТіД, ІСН, ППІ за всіма спеціальностями та напрямками підготовки бакалаврів, як на бюджетній, так і на договірній основі .

Метою кафедри є підвищення якості освіти і виховання студентів, які навчаються за спеціальностями 050720 «Фізична культура» зі спеціалізацією «Спортивно-оздоровчий туризм» і 050104 «Безпека життєдіяльності» зі спеціалізацією «Інформаційна безпека», у напрямку 050100.62 Педагогічна освіта, профіль «Фізична культура» з додатковою освітою (фізкультурно-оздоровча, спортивна та туристично-рекреаційна діяльність), а також організація фізкультурно-оздоровчої та спортивно-ма совою роботи зі студентами Мурманського державного гуманітарного університету, орієнтованої на формування здорового способу і стилю життя студентської молоді, а також їх психофізичну підготовку і самопідготовку до майбутньої професійної діяльності.

Сьогодні на кафедрі працюють молоді і перспективні викладачі, яскраві, цікаві, творчі особистості, які включилися активно в навчально-методичну, науково-дослідну і спортивно-масову діяльність. Це к.п.н., професор Київська О.Г., к.п.н Ерохова Н.В., доценти Чайников С.А., Васюкевіч В.В .; к.п.н., старший викладач Кирилова А.В .; старші викладачі Лаврушева М.В., Сунагатова Л.В., Рябих Л.Н., Канаєв А.А., хопер В.В., Чунін А.І., Чуракова А.В., Плешанова Ю.А., фахівці з навчально-методичної роботи Мігалкіна А.А., Пархоменко Н.В., Куліжнікова Н.Л., старший лаборант Удалова О.А .. Завдяки великій ініціативи вище перерахованих викладачів, вдається залучити велику кількість студентів до занять фізичною культурою і спортом .

Продовжуючи і примножуючи традиції, велику роботу проводить спортивний клуб МДГУ «Олімпія», головою якого є старший викладач кафедри Чунін Олександр Ігорович.

Щорічно СК «Олімпія» організовує і проводить понад двадцять фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів. Студенти-спортсмени МДГУ отримують можливість підвищувати свою спортивну майстерність в одинадцяти спортивних секціях, в яких щорічно займається близько 300 чоловік.

Під керівництвом тренерів-викладачів кафедри збірні команди МДГУ беруть участь в міських, обласних, російських і міжнародних змаганнях, стаючи переможцями, призерами та фіналістами.

З 2004 року і по теперішній час в Мурманськом державному гуманітарному університеті діє Студентський добровільний рятувальний загін МДГУ. Ідея створення такого загону з'явилася через 3 роки після відкриття в університеті нової спеціальності «Безпека життєдіяльності», студенти якої пізніше і склали основу рятувального загону.

В даний час члени рятувального загону працюють за п'ятьма напрямками:

  • підготовка рятувальників громадських
  • науково-методична робота
  • цивільно-патріотичне виховання
  • забезпечення безпеки масових заходів в МДГУ
  • Міжнародна співпраця

PS Під час підготовки історичної довідки були використані матеріали д.п.н., професора Дранішнікова В.В., директора музею МДГУ Дудакова Е.Ф., к.п.н., доцента Чайникова С.А., к.п.н ., професора Київської О.Г., СК МДГУ «Олімпія», фотографії Воронцова Ю.А.