Історія Інституту | Челябінський державний інститут культури

Челябінський державний інститут культури організований відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР № 1062 від 20 листопада 1967 року і наказом Міністерства культури Російської Федерації № 35 від 24 січня 1968 г
Челябінський державний інститут культури організований відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР № 1062 від 20 листопада 1967 року і наказом Міністерства культури Російської Федерації № 35 від 24 січня 1968 г. Це був п'ятий вуз подібного профілю в країні і перший на Уралі і в Західному Сибіру .
Урочисте відкриття ЧГІК відбулося 1 жовтня 1968 року Інститут розпочав свою діяльність у складі трьох факультетів: бібліотечного, культурно-просвітницького і музично-педагогічного (єдиного в країні факультету в структурі інститутів культури, який працював за консерваторською навчальними планами і програмами).
У зв'язку з подальшим розвитком вузу, вдосконаленням навчально-виховного процесу та науково-дослідної роботи відбувалися структурні зміни, відкривалися нові факультети і кафедри, спеціальності та спеціалізації, зміцнювалася матеріально-технічна база.
У 1991 р інститут культури був перейменований в Челябінський державний інститут мистецтва і культури, в 1999 р - в Челябінську державну академію культури і мистецтв (ЧГАКІ). З 31.12.2015 Академія офіційно перейменована в федеральне державне бюджетне освітня установа вищої освіти "Челябінський державний інститут культури". Це історичне найменування вузу, яке повернулося до нього з ініціативи Міністра культури РФ. Протягом 2015 року аналогічним чином перейменовані всі вузи культури в Росії, в тому числі Московський, Санкт-Петербурзький, Краснодарський, Казанський, Кемеровський інститути культури.
Інститут як регіональний вуз здійснює підготовку висококваліфікованих фахівців переважно для Челябінської, Курганської, Оренбурзької, Свердловської, Тюменської областей, Республіки Башкортостан і інших суб'єктів Російської Федерації. За 50 років роботи вузом підготовлено більше 38 тисяч фахівців для сфери культури і мистецтва.
факультети
В інституті 6 факультетів:

  • Театру, кіно і телебачення
  • культурологічний
  • Документальних комунікацій та туризму
  • хореографічний
  • консерваторських
  • Декоративно-прикладної творчості

Кафедри і підрозділи

В інституті 31 кафедра, Інститут заочного навчання, Центр додаткової професійної освіти, Регіональний інститут філософських і культурологічних досліджень, Інститут культури дитинства, Міжнародний інститут музики "Ріфей", Аспірантура, Навчально-методичного керівництва, Науковий і Редакційно-видавничий відділи, Наукова бібліотека, Навчальний театр "Дебют", Друкарня, Центр читання.
За 50 років вуз підготував понад 38 тисяч фахівців для сфери соціально-культурної діяльності, музичного та театрального мистецтва, народної художньої творчості, бібліотечної справи. Чисельність професорсько-викладацького складу понад 200 чоловік, з яких понад 140 мають наукові ступені і звання, в тому числі 32 людини є докторами наук, професорами, 8 осіб дійсні члени та члени-кореспонденти Російських академій, 70 викладачів мають почесні звання (народний артист РФ , заслужений діяч мистецтв, заслужений артист, заслужений працівник вищої школи, почесний працівник вищої професійної освіти, заслужений працівник культури РФ і ін.).

Довузівську і фундаментальну наукову освіту
Інститут веде підготовку і перепідготовку кадрів по 3-м рівнями навчання: довузівської, вищої професійної, післявузівської.
У 1976 році відкрито підготовче відділення, надалі перетворене в відділ додаткової професійної освіти. З 1996 року працює спеціалізованої вченої ради з присудження наукового ступеня кандидата культурології.
В інституті за програмою вищої професійної освіти на денному та заочному відділеннях навчається понад 5000 студентів.
У 2015 році відкрита Дитяча школа мистецтв.


Творча діяльність

У вузі створено 20 художніх колективів, які стали навчально-творчими лабораторіями для студентів.
Керують художніми колективами відомі в регіоні музиканти, хореографи. У музичних навчальних закладах, училищах і коледжах культури м Челябінська, Озерська, Снежинска, Миасса викладачами кафедр інституту систематично проводяться майстер-класи, сольні і клас-концерти. Інститут готує кадри для драматичних театрів Челябінська, а також для Челябінського державного академічного театру опери та балету ім. М.І. Глінки.
У стінах вузу створювалися такі визнані колективи, як Челябінській державний камерний театр, Театр Сучасний танцю, Майстерня Нової П'єси "Баби", Державний народний оркестр "Малахіт", Новий художній театр. Студенти і викладачі інституту беруть участь в наукових конференціях і різних міжнародних конкурсах, в гастрольних поїздках за кордон з концертними програмами (в Португалію, Італію, Австрію, Болгарію, Фінляндію, Данію, Німеччину).
Науково-творчі контакти

Існує обмін професорсько-викладацькими кадрами з іншими вузами Росії. У вузі навчаються студенти з країн СНД і далекого зарубіжжя - Казахстану, України, Білорусії, Таджикистану, Узбекистану, Монголії.
Міцні науково-творчі контакти склалися з Тюменським державним інститутом мистецтв і культури, який виріс з філії інституту в самостійний вуз; багато років діють договори про співпрацю між інститутом і Челябінської обласною універсальною науковою бібліотекою, Національною бібліотекою Республіки Башкортостан, Челябинским коледжем культури, Міасского училищем мистецтв і культури, Озерськ музичним коледжем, Челябинским художнім училищем, Челябинским педагогічним коледжем №1, Башкирським республіканським технікумом культури, Свердловским і Курганської училищами, 10-й школою мистецтв м Челябінська, Челябінськ професійними ліцеями 5,6,8,9,1, ПТУ - м Касли, Златоуста, Куси.

Відомі вчені, педагоги інституту
В інституті працюють такі відомі вчені як доктор філософських наук, професор BC Цукерман, доктор історичних наук, професор BC Толстіков, доктора педагогічних наук, професора М.Є. Дураном, Р.А. Литвак, доктор філософських наук, професор Н.Г. Апухтіна, доктор мистецтвознавства, професор В.В. Бичков, доктор філософських наук, професор BC Невелева, доктор історичних наук, професор В.Я. Рушанін.
Ціла плеяда відомих вчених, професорів працюють в інституті створюючи їй славу і популярність такі як Герасимов В.Г., Івлєва Л.Д., Лебедєв В.Г., Малигін М.М., Нарcкая Т.Б., Панферов, В. І., Петров В.А., втратив Б.П., Русанова BC, Калузьких Е. В., Смирнов Б. Ф., Шутова Л.І., Щедрін І.І., а також народні артисти РФ Петров Б. Н., Зайцева Г.С.

Матеріальна база
Інститут має у своєму розпорядженні 3 навчальними корпусами, навчальним театром на 550 і концертним залом на 270 місць, оркестровими, хореографічними, театральними, комп'ютерними і відеокласи, кабінетами звукозапису, музики, режисури, фольклорним, лінгафонним. У вузі створено локальну комп'ютерну мережу, здійснений доступ в Інтернет. Інститут має 2 гуртожитки, літній спортивно-оздоровчий табір "Мелодія", в жовтні 2013 року відбулося відкриття фізультурного комплексу.

Керівництво інституту
Багато років очолював інститут культури перший його ректор кандидат історичних наук, доцент Полікарп Васильович Сапронов. Продовжив його діяльність, ректор кандидат економічних наук, професор Олександр Петрович Грай.
В даний час інститут очолює відомий вчений доктор історичних наук, професор, заслужений працівник вищої школи РФ Володимир Якович Рушанін. Інститут отримав друге дихання, перетворюючись в храм науки, освіти і мистецтва.