Історія створення музею в м Камінь-на-Обі йде до 1917-1918-х років. «Першим каменем» у втіленні ідеї створення музею послужили знахідки кісток викопних тварин в Кам'янському повіті. Збори, що склалося за майже столітній період діяльності музею, відображає природне і культурно-історичний розвиток міста і району.
Кілька десятків цікавих за своїм складом і багатопрофільних колекцій складають єдине зібрання музею, що налічує двадцять дві тисячі одиниць зберігання.
У хронологічному відношенні музейні колекції відображають історію від неоліту до Новітнього часу. Специфіку зборів визначає орієнтація на придбання не тільки унікальних, але, головним чином, типових для місцевості предметів.
Цікаве збори зберігається в фондових колекціях: археології, нумізматики, етнографії, письмових і фотоісточніков, образотворчих матеріалів, зброї, природничо-наукових матеріалів, рідкісної книги.
У колекції «Археологія» представлені ножі, пряслиця, наконечники стріл, прикраси, уламки керамічного посуду.
Етнографічний фонд включає в себе ткані пояси, вишиті рушники, самовари, знаряддя сільськогосподарської праці, прядіння та ткацтва, одяг XIX - початку ХХ століть.
Документальний фонд відображає історію міста з кінця XIX століття до сьогоднішнього дня. Це рукописи старожил міста, документальні пам'ятники про революційний рух і події громадянської війни, документи службового і особистого характеру військових 1940-х років, особисті архіви купців Винокурова, Суворова, члена-кореспондента Академії наук П. Ф. Кочнева, Почесного громадянина Алтайського краю і г . Камінь-на-Обі Е. Е. Парфьонова та інших.
Колекція рідкісної книги представлена виданнями дореволюційного періоду: зібранням творів А. С. Пушкіна в 4-х томах 1894, Д. Байрона в 3-х томах 1898, журналом «Нева» 1876 року, повним зібранням енциклопедії Брокгауза і Ефрона і іншими виданнями .
В результаті тривалої збиральної діяльності сформувалося багате нумізматична колекція, що включає монети XVIII - ХХ століть, ордена і медалі, знаки та значки, бони, жетони, печатки, штампи.
Художній фонд включає в себе скульптури, твори живопису, графіки, декоративно-прикладного мистецтва професіоналів і любителів.
У п'яти залах розгорнулися стаціонарні експозиції Кам'янського краєзнавчого музею, з якими щорічно знайомиться близько 16 тисяч жителів і гостей міста.
Експозиція «Історія міста Камінь-на-Обі з найдавніших часів до 1917 року» охоплює великий проміжок часу, починаючи з неоліту і закінчуючи лютневими подіями 1917 року. У ній представлені знаряддя праці, кераміка, прикраси, знайдені під час археологічних розкопок на території Кам'янського району. Центральне місце в експозиції відводиться історії міста. Фотодокументи, таблиці, предмети побуту розповідають про те, як з ростом місцевої промисловості і торгівлі розвивався місто. Важливу роль в цьому зіграв один з найбільших промисловців Західного Сибіру - Андріан Ілліч Винокуров.
Гордістю музею є музичний апарат «Сімфоніон», виготовлений в Німеччині в середині XIX століття.
Експозиція «Традиційні заняття і побут селян кінця XIX - початку XX століть» знайомить зі справжніми предметами внутрішньої обстановки селянського житла (меблі, кухонне начиння, знаряддя праці, вишиті рушники, знаряддя прядіння та ткацтва), дає можливість уявити матеріальний світ селянської родини кінця XIX - першій чверті XX століть.
Експозиція «Каменці в історії Росії» складається з трьох розділів:
- «Встановлення Радянської влади. Громадянська війна в місті і районі »;
- «Камінь і кам'янці в роки Великої Вітчизняної війни»;
- «На плечах солдата не погони - долі людства лежать» (фото, документи, особисті речі воїнів-інтернаціоналістів, які воювали в Афганістані, які брали участь в антитерористичних операціях в Чечні).
Експозиція «Роки нашого життя. 1960-і ... »знайомить відвідувачів з різними сферами життєдіяльності нашої країни в ту епоху. Розділи «Магазин», «Дитяча кімната», «Робочий кабінет», «Шкільний куточок», «Піонерія, комсомол», «Партія» дають уявлення про радянську освіту, торгівлі, побут, житловому і робочому інтер'єрі.
Експозиція «Рослинний і тваринний світ Алтайського краю» наочно показує багатство і різноманітність тваринного і рослинного світу Алтайського краю. Тут розміщено більше 300 експонатів, які складають певні природні комплекси: «Болото», «Річка», «Озеро», «Сосновий ліс», «Змішаний ліс»; представлені колекції «Жуки», «Метелики», «Мінерали», «Бджільництво». Живі «експонати» - виноградні равлики і будинкові цвіркуни - гармонійно доповнюють відділ природи і викликають непідробний інтерес у самих маленьких відвідувачів музею.
У виставковому залі проводяться художні виставки, приурочені до різних дат і подій як художників-професіоналів, так і любителів; проводяться музичні та тематичні вечори, презентації.
Каменський краєзнавчий музей є науково-дослідним і науково-освітнім закладом культури. Співробітники музею долучають людей до предметного світу культури.
Основна категорія відвідувачів - це школярі, студенти, вихованці дитячих садків. Музей намагається проводити заходи, які цікаві молодим і літнім, дорослим і дітям: зустрічі з учасниками локальних війн, вшанування ветеранів Великої Вітчизняної та праці, концерти-привітання, презентації різних друкованих видань, місячники військово-патріотичного, екологічного виховання, тематичні дні (День матері , День сім'ї та інші). Тематика заходів різноманітна: «Ім'я Ю. В. Кондратюка в історії будівництва унікальних споруд», «Подорож по Алтайському краю», «Пісня вела нас до Перемоги», «З історії будівництва Меморіалу Слави», «Нагороди сучасної Росії», «Герої Радянського Союзу - наші земляки »,« дорогами війни »і багато інших.
Поряд з традиційними формами роботи з відвідувачами (лекції, екскурсії) використовуються нові: тематична ярмарок, весілля в музеї, Вінокуровская ялинка, Музейна ніч, зустрічі у самовара, театралізовані постановки.
Взаємодія з музейної середовищем, організоване в ігровій формі, здійснюється на якісному рівні, більш повно і глибоко. При цьому відвідувач музею отримує не тільки інформаційне навантаження, а й емоційну розрядку. Це сприяє поглибленню сприйняття і посилення інтересу у відвідувача. У музеї відвідувачі можуть взяти участь в обрядах або історично достовірних театралізованих ритуалах.
В рамках проекту «Живе ремесло» проводяться практичні заняття та майстер-класи з ліплення глиняної іграшки, плетіння оберегів, виготовлення ляльки-закрутки, розпису матрьошок. Мета занять - ознайомлення відвідувачів з різноманітністю художніх промислів, виховання дбайливого ставлення до культурних цінностей.
Співробітники музею беруть участь в крайових заходах, етнофестивалях, семінарах, займаються внутрімузейной видавничою діяльністю (каталоги, брошури, листівки з описом музейних колекцій).
Директор музею - Ширяєва Олена Василівна.
Контакти: 658 700, Алтайський край, м Камінь-на-Обі, вул. Леніна, д. 49; тел .: 8 (38584) 2-11-17 (директор), 8 (38584) 2-25-47 (методичний відділ); e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. У вас повинен бути включений JavaScript для перегляду. .
експозиція музею