Москвичі стали частіше бувати в музеях. У 2017 році їх відвідали 20 мільйонів чоловік - на 70 відсотків більше, ніж в 2010 році.
У зв'язку зі зростаючою популярністю збільшується і кількість виставкових майданчиків. Сьогодні в столиці працюють понад 450 музеїв. Площа виставкових площ становить 1,3 мільйона квадратних метрів.
«Ніч в музеї» та інші акції
Нова хвиля інтересу москвичів і туристів до виставкових майданчиків почалася в тому числі з запуску акції "Ніч в музеї" . Вона проводиться щорічно і приурочена до Міжнародного дня музеїв (18 травня). У 2017-му в акції взяли участь понад 520 тисяч осіб. В рамках «Ночі в музеї» були реалізовані спеціальні проекти: «Секретні музейні місця», «Поп-ап-фестиваль», «Освітній фестиваль в саду" Ермітаж "» і «Ніч екскурсій».
Цього року акція проходить в 12-й раз. Городян чекають в музеях, виставкових залах, галереях, екскурсійних бюро, театрах, бібліотеках, будинках культури та парках.
У музеях проводяться і інші акції. Особливо багатим на культурні події став 2017 рік. У столиці широко відсвяткували 125-річчя Марини Цвєтаєвої. До дня народження поетеси після ремонту та оновлення експозиції відкрили Будинок-музей Марини Цвєтаєвої. Також пройшли культурні заходи до 125-річчя Костянтина Паустовського, 200-річчя Центрального виставкового залу «Манеж», 110-річчя Дарвіновського музею, 20-річчя Галереї Олександра Шилова, 60-річчя Державного музею А.С. Пушкіна і 50-річчя меморіального музею космонавтики. До 90-річчя Ельдара Рязанова в виставковому залі «Новий Манеж» відкрили виставку «Неосяжний Рязанов».
227 виставок з фондів державних музеїв Москви були показані в музеях по всій країні, 36 експозицій представили за кордоном. Їх відвідали 2,7 мільйона осіб.
Нові виставкові майданчики
У Москві стає все більше виставкових майданчиків. За сім років (з 2011 року) в столиці з'явилося близько 50 приватних музеїв і 10 державних.
Одним із знакових подій цього року стало відкриття музею «Космонавтика і авіація» на ВДНГ. Павільйон № 32-34 «Космос / Машинобудування» побудували в 1939 році за проектом архітекторів І. Г. Таранова, В.С. Андрєєва і Н.А. Бикової. З тих пір реконструкцію будівлі проводили лише один раз - в 1954 році. Тоді павільйон набув вигляду, який зберігся до нашого часу.
Виставковий простір нового музею складається з трьох розділів. У першому представлені експонати і макети космічних апаратів в натуральну величину. Другий розділ розповідає про медичних, біологічних і астрономічних дослідженнях в космічному просторі. А в третьому можна подивитися на сучасні технології, дізнатися про прогнози футурологів і фантастів, а також здійснити віртуальний політ в космос.
У грудні минулого року з'явився п'ятий філія музейного об'єднання «Музей Москви» - Центр Гіляровського. Він розташований в особняку, побудованому на початку XX століття. Будівля є об'єктом культурно-історичної спадщини Москви. У Столешникова провулку, в будинку 9, будову 1, квартирі 10 з 1887 по 1935 рік жив Володимир Гіляровський. Тут він і написав свою знамениту книгу «Москва і москвичі», присвячену життю та побуту городян другої половини XIX - початку XX століття.
На території нового музею планується проводити екскурсії, лекції, майстер-класи, показуватиме театральні постановки. Зараз в Центрі Гіляровського можна відвідати виставки «Прігов. Москвадва »і« Підземна Неглинка ».
Познайомитися з особливостями культури, укладу життя, світогляду дворян, духовенства, селянства і купецтва можна в Музеї станів Росії , Відкритому в 2017 році.
На першому поверсі представлені предмети побуту та інтер'єру в будинках дворян в Росії XVIII - початку XX століть. Відвідувачі побачать старовинні меблі, твори живопису, гравюри і зразки загальноєвропейської моди того часу. Другий поверх, інтер'єри якого натхненні оздобленням палат царя Олексія Михайловича, дає характеристику Русі православної. В експозиції представлені ікони, твори храмової скульптури, хрести та складні. Промисли, звичаї і побут селянської Росії відображені на третьому поверсі музею в оздобленні хати, розписних санях і дугах, скринях і скриньках, самоварах, прялках і народних костюмах різних губерній.
У 2017 році також відкрився Музей військової форми одягу , Розташований в будівлі садиби Тургенєвим-Боткіна. Тут можна побачити предмети одягу, які носили не тільки в російській армії, а й в іноземних, проектні креслення і зразки форми. Зараз в музеї працюють виставка «Врятовані реліквії», яка знайомить росіян з окремими зразками російської військової форми XVIII-XIX століть, і експозиція «В боях народжена», де представлені справжні предмети військової форми одягу і спорядження Червоної армії в різні періоди її існування.
Музей російського імпресіонізму був створений на території колишньої кондитерської фабрики «Більшовик», він відкрився роком раніше - в 2016-м. В основі постійної експозиції понад сотню полотен російських художників, які повернулися на Батьківщину з еміграції. Це картини «Літо» Миколи Богданова-Бельського і «Венеція» Бориса Кустодієва і «Гірська село» Миколи Дубівського, «Гурзуф» Костянтина Коровіна. Колекцію збирали близько 10 років.
В Музеї ар-деко , Який заробив в 2014 році, представлено 900 творів декоративної скульптури з бронзи і слонової кістки. Тут зберігаються скульптури «Дівчина з хлистом» Бруно Зака - втілення образу емансипованої жінки з короткою хлоп'ячої стрижкою і на високих підборах - і Les Girls Дмитра Чипаруса, який зобразив п'ятьох дівчат на сцені мюзик-холу. В експозиції чимало творів провідного майстра з художньої ковки епохи ар-деко Едгара Брандта. Наприклад, рідкісний набір стільців для їдальні. Музей може похвалитися і зменшеними авторськими копіями лакових панно Жана Дюнана на тему «Чоловічі ігри і задоволення».
Крім цього, з 2012 року в столиці відкрили цілий ряд нових або повністю оновлених музеїв: Музей археології Москви (2015), Музей Вадима Сідура (2014 року), Будинок-музей Василя Львовича Пушкіна (2013), Центр культурних інновацій «Будинок Скрябіна» (2013 ), Центральний виставковий зал «Манеж» (2012) та інші.
Друге життя
Не забувають в столиці і про музеї, які вже не один рік радують відвідувачів. Одні реконструюють, в інших оновлюють експозиції. Так, тільки в 2017-му на ремонт виставкових майданчиків було витрачено 607,7 мільйона рублів.
У минулому році після ремонту відкрився Будинок-музей Марини Цвєтаєвої в Борисоглібському провулку. Тепер гості можуть відвідати раніше закриту гостьову і ще кілька нових приміщень. Експозиційний ряд доповнили 70 справжніми предметами, пов'язаними з життям сім'ї поетеси. Ремонт був приурочений до 125-річчя від дня народження Марини Цвєтаєвої та 25-річчю музею.
Крім того, завершився капітальний ремонт у філії Державного музею імені В.В. Маяковського - «Квартирі на Великий Пресні». Постійно діюча виставка в квартирі Маяковських з'явилася на громадських засадах в 1964 році завдяки сестрі поета Людмилі. А в 1978 році співробітниками Державного музею В.В. Маяковського була створена нова експозиція, до якої увійшли документальні та фотоматеріали, присвячені життю і творчості поета.
Це листування поета з рідними, перші видання його книг, автографи і записки, отримані під час виступів. Після реконструкції музей представив виставку «Дочка», на якій представлені меморіальні предмети, передані музею дочкою поета Патрісією Хелен Томпсон.
У новій будівлі Дому російського зарубіжжя , Будівництво якого вже завершено, до 100-річчя Олександра Солженіцина планують відкрити Музей російської еміграції. Експозиція на першому поверсі буде складатися з розділів «Діячі російської еміграції», «Ожівшее слово російської еміграції» та інших. На другому поверсі розмістяться виставки «Еміграція першої хвилі», «Вигнанці» та інші.
На третьому поверсі з'являться фойє-вітальня, конференц-зал, виставкові подіуми зі скляними вітринами і кафе. А на четвертому запрацює лекторій на 80 місць. По периметру залу залишать місце для тимчасових виставок і кафе.
оновлять і Будинок Висоцького на Таганці . Після ремонту експозиція музею збільшиться в два з половиною рази. Вона буде представлена сімома розділами (зараз їх три). В експозиції представлять 651 предмет з особистих речей Володимира Висоцького, в тому числі не виставлялися раніше гітари, ікони, автографи, лоти з аукціону в Парижі.
З текстів віршів і пісень, відео- та аудіозаписів, а також фотографій Володимира Висоцького створять мультимедійний розділ, в якому буде зібрано більше тисячі матеріалів. Відвідувачі зможуть самостійно послухати записи, подивитися на екрані відео. Відкриття нової експозиції заплановано на середину літа.
Всього в цьому році роботи будуть проводити на 14 майданчиках.
Вхід вільний
Іноді в столичні музеї можна потрапити безкоштовно. Цього року кожної третьої неділі місяця всі бажаючі можуть відвідати деякі музеї, не купуючи вхідний квиток . Серед них Меморіальний музей О.М. Скрябіна, Московський музей сучасного мистецтва, музейно-виставковий об'єднання «Манеж», Меморіальний музей космонавтики та інші.
А для школярів запустили спеціальний проект «Музеї - дітям», в рамках якого вони можуть безкоштовно оглянути експозиції цілого ряду міських музеїв.